VD » Pozycjonowanie stron

Pozycjonowanie stron

Aktualizacja: 3 stycznia 2023

Pozycjonowanie stron internetowych (SEO) to złożony proces, zależny od wielu czynników. Google ustalając pozycje stron internetowych w wynikach wyszukiwania, dokonuje ich oceny i na tej podstawie przedstawia użytkownikom listę ułożoną pod kątem m.in. trafności do zapytania.

Tym samym wyszukiwarka Google do oceny stron internetowych wykorzystuje rozbudowany algorytm, który zwraca uwagę na ponad 200 czynników wpływających na pozycjonowanie.

Pełna lista 200 czynników rankingowych Google, pochodzących z eksperymentów SEO, patentów Google i innych źródeł, które mają wpływ na pozycjonowanie:

Domena internetowa – jaki ma wpływ na pozycjonowanie strony www?

 • 1. Historia domeny – jeśli domena, którą wykorzystujesz obecnie była przez Ciebie przechwycona, powinieneś sprawdzić, jakie treści były obecne na niej wcześniej. Jeśli krótko mówiąc, były to różnego rodzaju niepożądane treści, to w skrajnych przypadkach Google może zaniżać pozycje dla Twojej strony co przełoży się na pozycjonowanie stron www.
 • 2. Data rejestracji domeny – Google w oficjalnym patencie zaznacza, że domeny, które są cenne, często są opłacane ze sporym wyprzedzeniem. Podczas gdy mało wartościowe, nielegalne domeny rzadko kiedy działają dłużej niż rok.
Data rejestracji domeny i wpływ na pozycjonowanie strony
 • 3. Wiek domeny – nie można mylić z historią domeny, ani z datą jej rejestracji. Chociaż Google oficjalnie zaznacza, że nie wpływa on na pozycje stron w wynikach wyszukiwania, to całkiem sporo osób ze środowiska SEO uważa, że im domena starsza, tym łatwiej jej osiągnąć najwyższe pozycje.
 • 4. Domena Dokładnego Dopasowania – z języka angielskiego Exact Match Domain. Najprościej mówiąc jest to domena, która bezpośrednio odpowiada konkretnemu słowu kluczowemu, np. wpisując w Google “Wikipedia”, otrzymamy wynik – www.wikipedia.org. Warto jednak zaznaczyć, że z punktu widzenia SEO, nie ma bezpośrednich sygnałów odnośnie tego, czy domena dokładnego dopasowania wpływa na ocenę danej strony przez Google

VD Pozycjonowanie stron [SEO]

 • 5. Słowo kluczowe w domenie najwyższego poziomu – w tym przypadku nie można mówić o lepszym SEO, jeśli Twoja domena posiada w nazwie słowo kluczowe, które Cię interesuje. Jednak może wpływać pozytywnie jako sygnał trafności – zwróć na to uwagę przy strategii pozycjonowania.
 • 6. Słowo kluczowe w subdomenie – w tym przypadku, eksperci z Moz zauważyli, że jest to czynnik, wpływający na poprawę pozycji w Google.
 • 7. TLD kraju – w tym przypadku eksperci SEO zauważają, że posiadając krajową domenę najwyższego poziomu (np. “.pl”, “.de”) możemy łatwiej pozycjonować stronę w rankingach dla danego kraju, którego dotyczy TLD. Jednak może to utrudniać pozycjonowanie stron w ujęciu globalnym.
 • 8. Ochrona prywatności WhoIs –  włączona usługa ochrony prywatności może być potraktowana, jako chęć ukrycia czegoś złego. Chociaż należy zauważyć, że Google oficjalnie nie potwierdza, ani nie zaprzecza temu, że wpływa to negatywnie na pozycję w wynikach wyszukiwania.
abonent - właściciel domeny a pozycjonowanie strony
Pozycjonowanie stron [SEO] 31
 • 9. Historia właściciela domeny – jest to możliwe do zweryfikowania m.in. za sprawą usługi WhoIs. W ten sposób Google może weryfikować wszystkie domeny jednej osoby, np. gdy uzna daną osobę za spamera, może przyjrzeć się dokładniej wszystkim witryną do niej należącym i w konsekwencji obniżyć ich rankingi.
 • 10. Autorytet domeny Domain Authority (DA), Google bierze go pod uwagę przy ustalaniu pozycji w wynikach wyszukiwania. Skuteczne pozycjonowanie stron www opiera się na danych pochodzących z domen o wyższym DA mogą mieć wyższe pozycję od tych, które pochodzą z domen o niskim DA.
 • 11. Parkowanie domen – Google dołożył starań ku temu, aby zaparkowane domeny były mniej widoczne w wynikach wyszukiwania. W efekcie czego, obecnie trudno spotkać zaparkowaną domenę w SERP.

Jak wygląda współpraca z nami:

Strona internetowa, a pozycjonowanie

 • 12. Struktura witryny – odpowiednio skonstruowana witryna, posiadająca dobre odnośniki, przedstawiająca w przejrzysty sposób treści itp. Poza wartością dla samych użytkowników, odpowiednia architektura witryny może także pomagać Google w indeksowaniu, ponieważ ułatwi dostęp do wszystkich stron w obrębie witryny i zwiększy efekty pozycjonowania.
Google Search console analiza SEO
 • 13. Breadcrumbs – czyli tzw. nawigacja okruszkowa. Stosowanie jej w obrębie danej witryny pozytywnie wpływa na SEO. Pomaga użytkownikom w szybszym i prostszym poznaniu swojej obecnej lokalizacji itp. To ważny proces pozycjonowania stron.

VD Pozycjonowanie stron [SEO]

 • 14. Użyteczność witryny – jest to powiązane z architekturą, jednak należy to rozróżnić. Jeśli witryna nie będzie posiadała łatwej nawigacji, a także będzie trudna w użytkowaniu będzie pośrednio wpływało na obniżenie rankingu dla danej strony w Google, ponieważ zwiększy m.in. współczynnik odrzuceń, zmniejszy czas jednej sesji użytkownika itp.
 • 15. Reputacja witryny – jest to związane z recenzjami użytkowników. Są one obecne m.in. w serwisach typu Yelp.com itp. Google oficjalnie przyznało, że zwraca uwagę na to, jakie zdanie o danej witrynie mają użytkownicy.
 • 16. TrustRank – można to rozumieć jako “zaufanie do domeny”. W środowisku SEO często powtarza się, że jest on jednym z czynników rankingujących Google, chociaż oficjalnego potwierdzenia w tym przypadku nie ma.
 • 17. Czas działania witryny – chodzi tutaj o tzw. “problemy techniczne”. Im częściej i dłużej Twoja witryna nie funkcjonuje prawidłowo dla użytkowników, tym gorsza może być jej sytuacja. W skrajnych przypadkach brak reakcji na problemy, może doprowadzić do deindeksacji witryny.
SEO - łączność z serwerem GSC pozycjonowanie
Pozycjonowanie stron [SEO] 32
 • 18. Aktualizacje witryny – w branży SEO bardzo często mówi się o tym, że różnego rodzaju aktualizowanie witryny wpływa pozytywnie na pozycję w rankingu, szczególnie w przypadku dodawania treści. Kompleksowe pozycjonowanie stron – należy zauważyć, że Google nie potwierdził tego, aby w jego algorytmie było to brane pod uwagę przy ustalaniu pozycji w wynikach wyszukiwania.
Aktualizacja wpisów na blogu i wpływ na pozycjonowanie
 • 19. Mapa witryny w formacie XML – za sprawą tzw. sitemap, roboty wyszukiwarek mogą łatwiej poruszać się, a tym samym indeksować daną witrynę. Natomiast Google zaprzecza temu, aby sitemapa wpływała na ogólną ocenę witryn. W naszej ocenie wpływa to na skuteczne pozycjonowanie strony internetowej.
 • 20. Duplikacja metainformacji – nie jest tajemnicą, że jakakolwiek forma duplikatów w Google, wpływa negatywnie na ranking w wynikach wyszukiwania, a także znacząco utrudnia pozycjonowanie stron internetowych.
 • 21. Wersja mobilna witryny – od jakiegoś czasu Google indeksuje jedynie wersje mobilne wszystkich obecnych witryn. Jest to spowodowane tym, że coraz więcej wszystkich wyszukiwań pochodzi z urządzeń mobilnych. W związku z tym, jeśli dana witryna nie jest dostosowana pod tym kątem, będzie zaniżać swoją pozycję w rankingu. Sprawdź przy pozycjonowaniu stron www czy Twoja strona jest mobile-friendly: test witryny (https://search.google.com/test/mobile-friendly)

VD Pozycjonowanie stron [SEO]

 • 22. Treść w obrębie witryny – nie jest tajemnicą, że w dzisiejszych czasach odpowiednie treści są w pozycjonowaniu stron internetowych na wagę złota. Jeśli na witrynie znajdują się m.in. unikalne treści, są one postrzegane przez Google jako bardziej wartościowe.
 • 23. EAT – czyli Ekspertyza, Autorytet oraz Wiarygodność. To również odnosi się m.in. do treści, które powinny być na odpowiednim poziomie. Google będzie przychylniej oceniać witryny, którym można przypisać wysoki poziom EAT. To daje doskonałe efekty pozycjonowania stron!
 • 24. Korzystanie z Google Analytics oraz Google Search Console – w środowisku SEO uważa się, że wdrożenie tych dwóch programów może pozytywnie wpływać na pozycję w rankingu Google, przez dokładniejsze dane o danej witrynie. Pozycjonowanie strony www jest łatwiejsze przy użyciu GA oraz GSC. Jednak Google oficjalnie zaprzeczył temu poglądowi.

Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

 • 25. Core Web Vitals – to podstawowe wskaźniki internetowe. Mówią one o przystosowaniu danej witryny do potrzeb użytkowników, a zatem mają znaczny wpływ na pozycjonowanie strony internetowej w Google.
 • 26. Certyfikat SSL – o tym także już wiele zostało powiedziane na przestrzeni lat i nie jest tajemnicą, że Google zwraca uwagę podczas ustalania rankingów na to, czy dana witryna jest zabezpieczona przez protokół HTTPS. Przy certyfikacje SSL widać o wiele lepsze efekty pozycjonowania.

VD Pozycjonowanie stron [SEO]

 • 27. Lokalizacja serwera witryny – ten czynnik rankingujący w Google, działa na dwa sposoby. Pierwszy to taki, że częściowo wpływa na prędkość ładowania się strony. Natomiast drugi polega na tym, że w zależności od lokalizacji serwera, witryna może mieć różne pozycje w różnych regionach, państwach, kontynentach itp. Pomyśl też o pozycjonowaniu lokalnym.
 • 28. Dane kontaktowe – Google oficjalnie podało informacje o tym, że strony zawierające odpowiednią ilość danych kontaktowych są lepiej postrzegane przez algorytm tym samym pozycjonowanie strony www. Warto zadbać o zgodność informacji na stronie z tymi dostępnymi z WhoIs.
 • 29. YouTube – filmy w popularnym serwisie internetowym są traktowane w szczególny sposób przez wyszukiwarkę. Przede wszystkim, wyświetlane są w SERP jako rozszerzone wyniki wyszukiwania i mają swoje osobne miejsce, podobnie jak zdjęcia, mapy itp. Co ciekawe, znaczenie YouTube wyraźnie wzrosło po wprowadzeniu algorytmu Panda.
 • 30. Szybkość ładowania strony – w kontekście stron Google zwraca szczególną uwagę na ich prędkość ładowania. Jest to kompleksowe pozycjonowanie stron – co ciekawe, obecnie używane są rzeczywiste dane użytkownika z przeglądarki Chrome, do oceny szybkości danej strony. Wniosek jest jeden. Szybsza strona = wyższe pozycje w Google.

VD Pozycjonowanie stron [SEO]

 • 31. Wykorzystywanie AMP Accelerated Mobile Pages nie jest uznawane za czynnik rankingujący Google, przynajmniej bezpośrednio. Jednak przez swoją charakterystykę (szybkość działania, UX itp.), mogą pozytywnie wpływać na pozycje w rankingach Google. Skuteczne pozycjonowanie stron wykorzystuje również AMP.
 • 32. PageRank – chociaż są kontrowersje na temat działania i wykorzystywania tego mechanizmu, to można zauważyć pewną powtarzalność w wyższych pozycjach stron, które posiadają duży autorytet.
 • 33. Kategoria strony – pozycjonowanie stron www, chodzi o to, w jakiej kategorii pojawia się dana strona w witrynie. Dla algorytmu jest to sygnał trafności tematycznej. Jeśli strona będzie posiadała w ocenie Google faktycznie tematykę odpowiadającej jej kategorii, to będzie osiągała ona lepsze pozycje w rankingach Google, niż strony, które będą błędnie przypisywane.
 • 34. Wiek strony – w środowisku SEO zauważono, że starsze strony (przy regularnej aktualizacji) mogą zajmować wyższe pozycje, niż ich nowe odpowiedniki. W naszej ocenie to istotny proces pozycjonowania stron.
 • 35. Zasada mobile-first Index – efekty pozycjonowania z uwagi na rosnący udział procentowy w wyszukiwaniach urządzeń mobilnych, Google zwraca większą uwagę mobilnym wersją strony. Tego jak mogą korzystać z niej użytkownicy na różnych ekranach, czyli responsywność itp.
 • 36. Aktualizacja mobile-friendly – to kolejny argument przemawiający za mobilnymi wersjami stron internetowych. Od momentu tej aktualizacji Google, stały się one naprawdę ważne w ostatecznym rozrachunku stron w wynikach wyszukiwania.
 • 37. Treści multimedialne – zarówno obrazy, zdjęcia, infografiki, filmy, nagrania audio itp. Wszystkie z tego rodzaju treści, mogą być potraktowane przez Google jako sygnał dotyczący odpowiedniej jakości, znajdującej się treści na danej stronie (usługa pozycjonowania stron)
 • 38. Optymalizacja grafik – pozycjonowanie strony internetowej: algorytm Google zwraca uwagę na to, jak opatrzone są zdjęcia znajdujące się na stronach i uwzględnia to podczas ustalania rankingu w wynikach wyszukiwania. Chodzi tutaj o atrybuty ALT, nazwę pliku itd.
 • 39. Jakość linków wychodzących – w środowisku SEO uważa się, że na pozycjonowanie stron internetowych ma wpływ zamieszczanie odnośników do stron, które mają powszechne uznanie, Google odbiera taką witrynę jako godną zaufania.
 • 40. Źródła informacji – poprzedni czynnik rankingujący Google jest z nimi powiązany. Jeśli nasza strona powołuje się np. na artykuły pochodzące z konsorcjów naukowych, wydawnictw itp. Dzięki temu zrobimy skuteczne pozycjonowanie stron – będzie to jasny sygnał do tego, że treść danej strony może być również dobrej jakości.

VD Pozycjonowanie stron [SEO]

 • 41. Motyw linku wychodzącego pozycjonowania strony – Google podczas ustalania pozycji w wynikach wyszukiwania bierze pod uwagę m.in. zawartość witryn, do której prowadzi dany odnośnik. Wykorzystuje to do oceny trafności strony.
 • 42. Liczba linków dofollow – powszechnie uważa się, że zbyt duża liczba linków wychodzących o charakterze dofollow w pewnym sensie osłabia stronę linkującą, co oczywiście negatywnie wpływa na jej pozycje w rankingach Google tym samym czas trwa pozycjonowanie stron internetowych.
 • 43. Ilość linków wewnętrznych kierujących do danej strony – jeśli w obrębie danej witryny, duża ilość linków odsyła do konkretnej strony, to dla Google jest to sygnał, że jest ona ważna (np. jej treść).
 • 44. Jakość linków wewnętrznych prowadzących do strony – im lepsza strona odsyła do drugiej, tym silniejszy jest efekt linkowania wewnętrznego i umacniania danej strony w obrębie witryny.
 • 45. Linki afiliacyjne – same w sobie nie szkodzą pozycji danej witryny w rankingach Google, jednak jeśli dana strona będzie posiadała ich zbyt wiele, to Google może uznać taką witrynę za słabą jakościowo, co negatywnie wpłynie na jej pozycję.
 • 46. Uszkodzone linki – jeśli strona posiada dużo tzw. broken links, algorytm Google może uznać takie strony za słabe jakościowo, a nawet niewykorzystywane, nieaktywne, co odbije się na jej pozycjach w wynikach wyszukiwania.
 • 47. Zbyt duża ilość linków – chodzi o to, że strony posiadające zbyt wiele odnośników, mogą przysłaniać główną treść znajdującą się na danej stronie, z której linki pochodzą. Będzie to utrudniało pozycjonowanie stron internetowych w Google.
 • 48. Rel=Canonical efekty pozycjonowania – jeśli ten meta tag jest wykorzystywany w odpowiedni sposób, może być pomocny w walce ze zduplikowanymi treściami w obrębie danej witryny, co pozwoli uniknąć m.in. kar nakładanych przez Google.
 • 49. Długość adresów URL – chociaż nie ma jednoznacznego stanowiska w Google w tej kwestii, to w branży SEO zauważono fakt, że krótsze adresy URL są zazwyczaj na wyższych pozycjach, niż dłuższe. 
 • 50. Ścieżka URL – patrząc na pozycjonowanie stron www zauważono, że strony, które znajdują się blisko strony głównej, mają większy wpływ na ocenę witryny, niż te ukryte w dalszych częściach witryny.
 • 51. Struktura adresów URL – oczywiście chodzi o przyjazne adresy URL. Warto jednak zaznaczyć, że kategorie w adresach URL mogą być sygnałem dla robota Google o tematyce danej strony.
 • 52. Słowa kluczowe w adresach URL – chociaż wiele spekulacji jest na ten temat, to Google przyznał, że jest to jeden z niewielkich czynników rankingowych, co oczywiście uwzględnia się w pozycjonowaniu stron internetowych.
 • 53. Słowa kluczowe w meta title – chociaż obecnie meta title nie wpływa bezpośrednio na SEO w takim stopniu, w jakim wpływał jeszcze jakiś czas temu, to nadal ma duży wpływ na użytkowników. To oznacza, że wciąż jest sygnałem SEO i nie należy go lekceważyć.
 • 54. Słowo kluczowe na początku meta title – środowisko SEO zauważyło, że jeśli meta title rozpoczyna się od słowa kluczowego, strona osiąga odrobinę lepsze wyniki, niż w przypadku zastosowania go na końcu meta title.

VD Pozycjonowanie stron [SEO]

 • 55. Słowo kluczowe w meta description – jest to jeden z pośrednich czynników rankingujących w Google, ponieważ może on wpłynąć pozytywnie na współczynnik klikalności (CTR), który jest uznawany za jeden z ważniejszych czynników rankingowych Google.

VD Pozycjonowanie stron [SEO]

 • 56. Słowo kluczowe w nagłówku H1 – nagłówek H1 to tag, który ma wskazywać to, o czym jest dana treść na stronie. Algorytm Google wykorzystuje nagłówek H1 do oceny trafności zapytania, zatem słowo kluczowe jest tutaj jak najbardziej wskazane.
 • 57. Słowa kluczowe w nagłówkach H2, H3 – stosowanie tagów H2 oraz H3 pomaga nadać czytelności strukturze strony i zwiększyć efekty pozycjonowania. Umieszczając tam słowa kluczowe, może być potraktowane przez algorytm jako sygnał trafności treści.
 • 58. LSI w treści – to typ semantycznych słów kluczowych. Pomagają one wyszukiwarce zrozumieć to o jakie znaczenie danego słowa chodzi w treści. Najprościej można powiedzieć, że słowo “zamek” nie ma jednego znaczenia.
 • 59. LSI w meta tagach (title, description) – zasada jest podobna do tej, która dotyczy semantycznych słów kluczowych w treści. LSI mogą być również sygnałem jakości oraz trafności dla algorytmu Google.
 • 60. Nasycenie słowami kluczowymi tekstu – uważa się, że Google wykorzystuje metodę TFIDF, która polega na obliczaniu wagi danych słów, opierając się na liczbie ich wystąpień w dokumencie. Jest to także sygnał trafności dla algorytmu – im częściej występuje dane słowo w treści, tym większa szansa, że tekst jest właśnie na ten temat.
 • 61. Wyeksponowanie słów kluczowych – zauważono, że lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania osiągają strony, które posiadają w pierwszych 100 słowach treści słowa kluczowe.

VD Pozycjonowanie stron [SEO]

 • 62. Algorytm Koliber – w zasadzie zmiana algorytmy Google, która dostała nazwę “Koliber” sprawiła, że algorytm potrafi lepiej zrozumieć kontekst, tematykę danej strony i nie musi się opierać jedynie na słowach kluczowych itp.
 • 63. Aktualność treści – algorytm Google lepiej traktuje strony, na których treści opublikowane zostały niedawno lub były one zaktualizowane. Jest to dostrzegane szczególnie wobec wyników wyszukiwania, w których bardzo ważnym czynnikiem dopasowania treści jest czas tym samym na pozycjonowanie stron www.
 • 64. Historia aktualizacji strony – częstotliwość wprowadzanych zmian w obrębie danej strony może być czynnikiem, który wyznacza aktualność treści się na niej znajdujących.
 • 65. Długość treści – chociaż nie jest to regułą, to algorytm Google uważa, że im dłuższy tekst, tym bardziej prawdopodobne jest to, że zawiera on wyczerpujące opracowanie tematu. W ten sposób dłuższe treści, zwykle są lepiej traktowane przez Google, niż te krótsze.
 • 66. Aktualizacja treści – poza samą aktualizacją bardzo ważna jest także skala wprowadzanych zmian. Algorytm Google rozumie i rozpoznaje, czy poprawiono na stronie tylko błędy (to także jest istotne), czy dodano np. 1000 słów lub skasowane 500 słów z danego artykułu.
 • 67. Dopasowanie treści do zapytań użytkownika – im bardziej dostosowana strona oraz sama treść do tego, czego szuka użytkownik, tym większa szansa na to, że dana strona będzie zajmowała wyższe pozycje w rankingach Google tym samym lepsze efekty pozycjonowania.
 • 68. Wyczerpanie poruszanego tematu – algorytm Google zwraca uwagę na to, w jakim stopniu treść znajdująca się na danej stronie jest wyczerpująca. Jeśli porusza ona kompleksowo daną tematykę, będzie znajdowała się wyżej, niż treść, która jedynie pobieżnie traktuje o danym problemie.
 • 69. Spis treści – stosowanie spisu treści jest korzystne z kilku powodów. Przede wszystkim, użytkownicy mają ułatwione poruszanie się po stronie (szczególnie w przypadku dłuższych opracowań). Ponadto, Google lepiej rozumie strony, które posiadają spis treści i uważa je za bardziej uporządkowane. Może to nagrodzić np. linkami do podstron z poziomu wyników wyszukiwania.

VD Pozycjonowanie stron [SEO]

 • 70. Duplikacja treści, a pozycjonowanie stron www – zjawisko nazywane duplicate content. Nawet jeśli dana treść jest nieznacznie zmodyfikowana, to może zostać uznana przez Google za identyczną. Może to skończyć się bardzo radykalnymi krokami podjętymi wobec danej strony, a pierwszymi z nich będą spadki w rankingach Google.
 • 71. Oryginalność treści –   kopiowanie lub przepisywanie tekstów z jakiejkolwiek innej strony zaindeksowanej w Google może mieć opłakane skutki. Nie tylko narażamy się na spadki pozycji, ale także na brak indeksowania treści, czy nawet kary od Google.
 • 72. Treści uzupełniające – są to treści, które nawiązują do głównej tematyki strony, jednak nie są bezpośrednio jej wytworem, czy też własnością. Przykłady? Kursy walut, pogoda, różnego rodzaju kalkulatory itp.
 • 73. Przydatność treści – algorytm dokonuje oceny przydatności treści z punktu widzenia użytkowników. Zwraca uwagę na inne elementy takie jak aktualność, oryginalność, jakość, unikalność, a także temat treści. Im bardziej przydatne dla użytkownika, tym wyżej mogą się one znaleźć w rankingach Google.
 • 74. Poprawność treści – pod kątem gramatycznym, stylistycznym, interpunkcyjnym itp. Nie ma bezpośredniego potwierdzenia w jakim stopniu w poszczególnych krajach to funkcjonuje, jednak poprawność językowa może być sygnałem jakościowym dla algorytmu Google.
 • 75. Ukryte treści na różnych wersjach stron – przede wszystkim na urządzeniach mobilnych. Tego rodzaju treści mogą być gorzej traktowane przez Google lub nawet nieindeksowane i obniża efekty pozycjonowania.
 • 76. Ukryte treści za elementami – chodzi o wszelkiego rodzaju karty, zakładki, suwaki, etykiety itp. Jeśli na danej stronie znajduje się treść, która wymaga interakcji użytkownika, aby się pojawiła – może nie być indeksowana przez Google.
 • 77. Przyjazna struktura strony – strony posiadające czytelną strukturę, a tym samym treści, są lepiej traktowane przy ocenie algorytmu Google. Uważa się, że treść główna powinna być od razu widoczna dla użytkownika.
 • 78. Wskaźniki czytelnictwa strony – w przypadku treści ważne jest także to, jak jest ona przyjmowana przez użytkowników. Czy czytają ją w całości, pobieżnie itp. Przez brak oficjalnych informacji na ten temat, czynnik jest przedmiotem sporów, jednak na pewno pośrednio, również wpływa to na pozycjonowanie stron internetowych. Im dłużej użytkownik przebywa na stronie, tym lepiej dla niej.
 • 79. Błędy HTML – w środowisku SEO część osób uważa, że odpowiednio zakodowana strona jest odbierana przez Google jako sygnał jakościowy, jednak nie ma na to oficjalnych informacji. Warto jednak zaznaczyć, że duża liczba błędów HTML oraz niewłaściwego programowania, raczej nie może być uznawana przez coś dobrego.
 • 80. Redaktorzy – Google oficjalnie nigdy nie potwierdziło informacji o tym, że ludzie wpływają na ustalanie pozycji w wynikach wyszukiwania. Jednak trzeba zauważyć, że został złożony patent na system, który mówi o uprawnieniach edytorów do wpływania na SERP, przez co powstają liczne spekulacje.
 • 81. Listy, punktory itp. – za pomocą wypunktowywania w tekście różnego rodzaju treści, możemy w czytelny sposób dzielić zawartość danej strony. W ten sposób są one bardziej przejrzyste i przyjazne z perspektywy użytkowników. W środowisku SEO zauważono, że w ten sposób publikowane treści, często są lepiej traktowane przez algorytm Google.

VD Pozycjonowanie stron [SEO]

 • 82. Priorytet strony w sitemapie – za pośrednictwem sitemap, można priorytetyzować konkretne strony. Zauważono, że może mieć to pozytywny wpływ na osiągane przez nie pozycje w rankingach Google.
 • 83. User Experience z innych stron w obrębie jednej witryny – jeśli strona znajduje się wysoko w wynikach wyszukiwania innych słów kluczowych, może dać to pozytywną wartość dla stron z całej witryny napozycjonowanie stron www. Google przyznaje, że szukają witryn, które są wysoko cenione przez użytkowników na podobne zapytania.

Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Interakcje użytkowników i wpływ na efekty pozycjonowania www

 • 84. Czas spędzany na stronie – użytkownicy na różnego rodzaju stronach spędzają określoną ilość czasu. Nie powinno nikogo zaskakiwać, że im dłużej użytkownik przebywa na Twojej stronie, tym jest to korzystniejsze z punktu widzenia pozycjonowania stron www. Google zwraca na to uwagę, ponieważ pozwala to określić, czy dana strona zainteresowała użytkownika, czy też nie.
 • 85. Powracający użytkownicy – to daje świetne efekty pozycjonowania, jeśli użytkownicy często wracają na daną witrynę, to dla Google jest to sygnał, że strona posiada wiele interesujących treści o prawdopodobnie podobnej tematyce. Tego rodzaju witryny będą lepiej traktowane przez algorytm Google.
 • 86. Ruch bezpośredni – aby określić ile osób odwiedza daną witrynę i jak często to robi, Google wykorzystuje dane z Google Chrome. W środowisku SEO zauważono zależność, pomiędzy wysokimi pozycjami w wynikach wyszukiwania i dużym ruchem z wyszukiwarki. Jeśli witryna posiada duży ruch użytkowników, prawdopodobnie jest wysokiej jakości, dlatego jest preferowana przez algorytm Google.
 • 87. RankBrain – jest to algorytm Google oparty na sztucznej inteligencji. W środowisku SEO uważa się, że wykorzystuje się go, aby m.in. mierzyć interakcje użytkowników z konkretnymi stronami w wynikach wyszukiwania, jednak nie ma na ten temat oficjalnych informacji.
 • 88. Współczynnik odrzuceń – chociaż na ten temat powstają liczne dyskusje, to warto zaznaczyć, że zauważono pewne zależności pomiędzy współczynnikiem odrzuceń, a pozycjami w wynikach wyszukiwania. Wystarczy powiedzieć, że jeśli dana strona utrzymuje go na wysokim poziomie, to prawdopodobnie nie jest trafnym wynikiem na dane słowo kluczowe. 
 • 89. Pogosticking – można powiedzieć, że pogosticking jest powiązany ze współczynnikiem odrzuceń. Jest to sytuacja, w której użytkownik np. wybiera stronę zajmującą 1 pozycję w wynikach wyszukiwania, następnie ją opuszcza i przechodzi do kolejnej, a na tej już zostaje. Jest ona uznana w takim wypadku za lepszą przez Google, pomimo niższej pozycji, a to może skutkować zmianami w rankingu. 
 • 90. Współczynnik klikalności, organiczny CTR dla wybranych słów kluczowych – W naszej ocenie jest to skuteczne pozycjonowanie stron – Google utrzymuje, że jeśli dana strona będzie utrzymywała wysoki wskaźnik CTR, może to pomóc w pozycjonowaniu strony internetowej, na dane słowo kluczowe.
 • 91. Współczynnik klikalności w pozycjonowaniu stron – organiczny CTR jest mocno związany z pozycjami w wynikach wyszukiwania. Im wyższe wyniki, tym wyższy CTR i na odwrót. Oznacza to, że utrzymywania wskaźnika CTR na wysokim poziomie, jest bardzo ważnym aspektem w pozycjonowaniu stron internetowych na wszystkie słowa kluczowe.

VD Wpływ CTR na pozycje strony w Google

 • 92. Zablokowane witryny – chociaż sama funkcja została wycofana z Google Chrome, to w środowisku SEO uważa się, że jest ona wykorzystywana przez algorytm Panda jako sygnał jakościowy.
 • 93. Zakładki w Google Chrome – Google wykorzystuje swoje możliwości i wiele swoich danych o użytkownikach posiada właśnie dzięki swojej przeglądarce. Mówi się o tym, że jeśli użytkownicy dodają stronę do zakładek to może ten fakt wspierać pozycjonowanie stron. Google będzie odczytywało to, że dana strona jest bardzo ważna, dla danego użytkownika, a w takim razie może być odpowiedniej jakości itp.
 • 94. Liczba komentarzy – Google samo przyznało, że komentarze użytkowników na stronach, mogą pomóc stronom osiągać lepsze pozycje w rankingach. Będzie to sygnał dla algorytmu, że strona zachęca do interakcji i jest na odpowiednim poziomie jakościowym.

Linki przychodzące w SEO

 • 95. Naturalny profil linków – Jest to bardzo ważne, ponieważ często nienaturalny profil linków jest utożsamiany z black hat SEO. Ponadto, posiadając naturalny profil linków strona będzie posiadała wysokie pozycje w rankingach Google, a także może mieć prostszą pozycję startową w przypadku wystąpienia jakiś aktualizacji.
 • 96. TrustRank witryny linkującej – im wyższy TrustRank witryny, która odsyła do danej strony, tym więcej ona zyskuje.
 • 97. Różnorodność typów linków – należy zachować równowagę w ramach strategii linkowania na potrzeby pozycjonowania stron internetowych. Nienaturalnie dużo odnośników z jednego źródła, może oznaczać spam, natomiast odpowiednia różnorodność będzie sugerowała Google naturalny profil linków.
 • 98. Ilość linkujących domen głównych – tak naprawdę jest to jeden z ważniejszych czynników rankingowych Google. Bez odpowiedniej ilości linkujących domen, pozycjonowanie strony może być znacząco utrudnione, biorąc pod uwagę, że inne strony będą wykorzystywały linki zwrotne w swojej strategii pozycjonowania stron.
 • 99. Ilość stron z linkami – łączna liczba wszystkich stron z linkami ma także dość spore znaczenie. Nawet jeśli linki pochodzą z tej samej domeny, wciąż mogą być bardzo przydatne w pozycjonowaniu stron internetowych.
 • 100. Ilość linków pochodzących z innych adresów IP – warto zadbać o to, aby Twoje linki zwrotne posiadała możliwie różne adresy IP, ponieważ będzie to oznaczać po prostu ich szerszy zakres. Algorytm Google na pewno uwzględni to w swojej ocenie.
 • 101. Ilość linków wychodzących ze strony – jest to powiązane z PageRankiem. Im więcej odnośników będzie posiadała dana strona, tym mniejszą moc będzie przekazywała, niż strona z zaledwie kilkoma odnośnikami.
 • 102. Naturalny przyrost ilości linków – uważa się, że jeśli dana witryna posiada dodatni, naturalny wzrost ilości linków, ma większe szanse na wzrost pozycji w wynikach wyszukiwania. Jest to związane z tym, że Google otrzymuje sygnał, że witryna staje się bardziej popularna, jednak gdyby ilość linków wzrosła bardzo szybko w krótkim czasie, może być to potraktowane jako nienaturalny wzrost przez Google.
 • 103. Spadek ilości linków – analogiczna sytuacja, jak w przypadku poprzedniego czynnika rankingowego Google. Jeśli ilość linków prowadzących do danej witryny będzie malała, może to oznaczać spadek pozycji w wynikach wyszukiwania.
 • 104. Linki pochodzące z domen .edu oraz .gov – chociaż Google zaprzecza temu, aby wykorzystywał znaczenie domen w swoich rankingach, a wiele linków pochodzących z domen typu “.edu” jest przez algorytm ignorowane, to w środowisku SEO nie brakuje osób, które są odmiennego zdania. Uważa się, że odnośniki z tego typu domen są w jakiś sposób lepiej traktowane przez algorytm.
 • 105. Linki od konkurentów – chodzi o konkurencję ze względu na słowa kluczowe. Jeśli jakaś witryna odsyła do innej, a jest ona obecna w wynikach wyszukiwania na to samo słowo kluczowe, to taki link może być bardziej wartościowy. Algorytm może to uznać za sygnał trafności.
 • 106. Linki ze złych okolic (np. farmy linków) – jeśli odnośniki będą np. pochodziły z tego typu miejsc w Internecie (m.in. słabej jakości) to może to negatywnie wpłynąć na pozycje w rankingach Google.
 • 107. Linki z reklam – Google podaje, że linki pochodzące z reklam, powinny używać specjalnego atrybutu rel=sponsored lub po prostu rel=nofollow. Nawet jeśli tak się nie stanie, mówi się o tym, że Google potrafi identyfikować i odfiltrować linki z reklam, które mają niewłaściwe atrybuty.
 • 108. Linki z tzw. “oczekujących” witryn – część osób z branży SEO uważa, że Google ma słabsze opinie o stronach, które mają status “oczekujących” autorytetów w danej branży. Skutkować to może nieco niższymi pozycjami w Google i mniejszym zaufaniem algorytmu.
 • 109. Linki kontekstowe – chodzi o linki osadzone w tekście. Środowisko SEO uważa, że tego rodzaju odnośniki są dużo bardziej skuteczne w pozycjonowaniu stron internetowych, niż linki osadzone w innych miejscach.

VD Pozycjonowanie stron [SEO]

 • 110. Linki do treści generowanej przez użytkowników – algorytm Google jest w stanie rozróżnić content, który jest tworzony przez właścicieli witryn od tego, który tworzą użytkownicy.
 • 111. Linki pochodzące ze stron typu “hub” – czyli odnośniki z tzw. centrów, miejsc w Internecie, które w danej branży są uznawane za najlepsze przez Google. Są one dużo bardziej wartościowe od innych linków.
 • 112. Linki ze źródeł typu Wikipedia – chociaż Google zaprzeczył, aby miały one wpływ na pozycjonowanie stron internetowych, a same odnośniki są typu nofollow, to wiele osób wciąż uważa, że posiadając link z wikipedii, można być lepiej postrzeganym przez algorytm.
 • 113. Linki od tzw. autorytetów – w tym przypadku również zachodzi zależność, że im lepsza strona, tym więcej mocy przekazuje. Jeśli Google uznaje daną witrynę za autorytet i linkuje ona jakąś stronę, to będzie to bardziej wartościowy odnośnik, niż link z małego serwisu.
 • 114. Wzajemne linkowanie – chodzi o sytuację, w której dwie witryny wzajemnie do siebie linkują. Google wskazuje, że nadmierne stosowanie tego rodzaju strategii, powinno być unikane przez webmasterów podczas pozycjonowania stron www.
 • 115. Linki z prawdziwych witryn – w związku z niekontrolowanym i intensywnym rozrostem blogosfery w Internecie, powstały liczne tzw. splogs, czyli spam blogi. Mówi się o tym, że Google odróżnia je od prawdziwych blogów na podstawie sygnałów marki oraz interakcji z użytkownikami. Oczywiście linki pochodzące ze splogs, będą dużo gorzej traktowane i nie są wartościowe z punktu widzenia pozycjonowania stron internetowych, a mogą jedynie zaszkodzić poprawie widoczności.
 • 116. Linki z przekierowań 301 – uważa się, że odnośnik bezpośredni jest bardziej wartościowy, niż ten pochodzący z przekierowania 301. Jednak nie uznaje się to za znaczny spadek mocy linku.
 • 117. Linki z forów internetowych – w związku z dość częstym zjawiskiem (przynajmniej kiedyś) spamowania linkami, mówi się o tym, że algorytm Google znacznie obniżył wartości odnośników pochodzących z tego źródła.
 • 118. Linki w postach gościnnych – chociaż odnośniki w postach gościnnych mają mniejszą wartość, niż linki redakcyjne, to wciąż mają określoną moc i warto zwrócić na to uwagę robiąc skuteczne pozycjonowanie.
 • 119. Linki typu nofollow – ten czynnik rankingowy Google wzbudza w środowisku SEO wiele kontrowersji. Chociaż Google utrzymuje, że po prostu nie podążają za tego rodzaju linkami, to w rzeczywistości nie zawsze jest to prawdą. Posiadanie określonej ilości linków typu nofollow, algorytm może wykorzystywać do tego, aby np. wskazać profil linków, czy jest naturalny itp.
 • 120. Wiek linkującej domeny – uważa się, że im starsza domena, tym większą moc ma dany odnośnik.
 • 121. Autorytet strony linkującej – tzw. PageRank danej strony, która linkuje również jest bardzo ważnym czynnikiem rankingowym Google. 
 • 122. Autorytet domeny linkującej – jest nie bez znaczenia. Jest on wykorzystywany do np. wskazywania wartości danego odnośnika. Jeśli domena linkująca posiada niższy DA od linkowanej – siła takiego linku będzie niska lub nawet znikoma.
 • 123. Autorytet strony głównej – uważa się że odnośniki do strony głównej strony odsyłającej, wpływają na ocenę algorytmu, która dotyczy całej witryny. Jeśli tak, to ma to również znaczenie w przypadku obliczania wartości każdego linku wychodzącego z danej witryny.
 • 124. Atrybuty linków: rel=”sponsored” oraz rel=”ugc” – są to stosunkowo nowe atrybuty odnośników, które traktowane są w inny sposób przez algorytm, niż typowe linki typu follow lub nofollow.
 • 125. Tytuł linku – najprościej mówiąc jest to tekst, który się wyświetla jeśli najedziemy kursorem na dany odnośnik. W zależności od sytuacji, może on być uznany przez Google jako dobry lub słaby sygnał trafności.
 • 126. Trafność linkującej domeny – chodzi o to, że z punktu widzenia pozycjonowania stron internetowych, ważne jest to z jakiej branży pochodzi domena linkująca. Jeśli działa ona w tej samej dziedzinie, wartość linku będzie zdecydowanie wyższa, niż w przypadku braku takiego powiązania.
 • 127. Trafność linkującej strony – sytuacja identyczna, jak w przypadku domeny. Im bardziej tematycznie powiązane strony, tym silniejsza będzie moc linku.
 • 128. TLD kraju linkującej domeny – w zależności od kraju, w jakim pozycjonuje się stronę www, odnośniki z domen najwyższego poziomu mogą być mniej lub bardziej pomocne. W przypadku pozycjonowania stron internetowych w Polsce, najważniejsze linki będą pochodziły z domeny “.pl”, w Niemczech “.de” itd.
 • 129. Wiek odnośników – w patencie Google jest podana informacja, że im starszy link, tym posiada większą moc i może lepiej wpływać na pozycje w rankingach Google.
 • 130. Odnośniki w obrębie całej witryny – są one w pewnym sensie scalone i liczą jako pojedynczy link.
 • 131. Tekst anchoru – powszechnie wiadomo, że anchor jest wykorzystywany przez algorytm do lepszego opisu stron, niż w przypadku jeśli występowałyby zwykłe treści. Warto jednak znać umiar, ponieważ jego nadmierne wykorzystywanie może być uznane za spam.
 • 132. Atrybuty ALT obrazów – w kontekście linków zwrotnych, atrybuty alt obrazów są dla nich tym, czym dla tekstu jest anchor, dlatego m.in. warto zwracać na nie uwagę.
 • 133. Anchor tekst w linkowaniu wewnętrznym – warto wykorzystywać anchory w linkach wewnętrznych, ponieważ są one sygnałem trafności. Chociaż będą oczywiście mniej wartościowe, niż w przypadku linków zewnętrznych, ale wciąż warto z nich korzystać.
 • 134. Zbyt duża ilość przekierowań 301 do danej strony – może to negatywnie wpływać na PageRank danej strony, dlatego warto odpowiednio kontrolować ich poziom podczas pozycjonowania stron internetowych.
 • 135. Rozmieszczenie linków w tekście – to gdzie znajdują się linki w tekście na stronie, również ma znaczenie. W środowisku SEO uważa się, że odnośniki umieszczane na początku tekstu, mogą mieć nieznacznie większą moc, niż linki z końca treści na stronie.
 • 136. Rozmieszczenie linków w obrębie strony – mówiąc najprościej, link w treści strony ma większą moc, niż link umieszczony w stopce itp.
 • 137. Słowo kluczowe w tytułach linków – powszechnie uważa się, że jednym z czynników rankingowych Google jest rozmieszczenie słów kluczowych ważnych dla Twojej strony w tytułach linków jest to skuteczne pozycjonowanie.
 • 138. Współwystępowanie – algorytm Google zwraca uwagę na to, jakie słowa występują w bezpośrednim otoczeniu konkretnego odnośnika. Dzięki temu Google lepiej jest w stanie określić, o czym jest dana strona i wpływa to na pozycje w wynikach wyszukiwania.
 • 139. Stosowanie danych strukturalnych – wykorzystywanie różnego rodzaju danych strukturalnych pozwala stronom internetowym zajmować wyższe pozycje. Chociaż w środowisku SEO powstają dyskusje na temat ich wpływu na pozycjonowanie stron, to może być to związane z faktem, że dane strukturalne pozytywnie wpływają na CTR w wynikach wyszukiwania.

VD Pozycjonowanie stron [SEO]

 • 140. Liczba znaków na stronie linkującej – Google wyżej ocenia odnośniki, które pochodzą ze stron, na których umieszczone są dłuższe treści, jednak oczywiście musi to iść w parze z kolejnym czynnikiem rankingowym Google.
 • 141. Jakość treści na stronie linkującej – moc linku umieszczonego w treści najwyższej jakości będzie bardzo duża. W przypadku gdyby tekst był źle napisany, sformatowany itp. – może to tylko pogorszyć sytuację danej strony.

Czynniki silnej marki – wpływ na pozycjonowanie

 • 142. Wyszukiwanie marek – użytkownicy w Google szukają wszystkiego, m.in. informacji o markach. Algorytm wyszukiwarki odczytuje to, że jest wysyłane przez użytkowników dużo zapytań w kontekście danej marki, co może pozytywnie wpływać na pozycję w wynikach wyszukiwania.
 • 143. Wyszukiwanie marki wraz ze słowem kluczowym – stosowanie przez użytkowników nazwy marki wraz ze słowem kluczowym, które jest ważne dla niej, może pozytywnie wpływać na pozycje w wynikach wyszukiwania samego słowa kluczowego – gdy inni użytkownicy nie użyją nazwy marki.
 • 144. Wzmianki o markach w sekcji “Najważniejsze wiadomości” – największe firmy na całym świecie są dostępne na wszelkiego rodzaju witrynach, m.in. tych informacyjnych.
 • 145. Niepowiązane wzmianki o marce – nazwy największych marek (np. Google) są wymieniane na bardzo dużej ilości różnego rodzaju stron bez umieszczania linków. Algorytm wyszukiwarki traktuje tego typu wzmianki, właśnie jako sygnał marki.
 • 146. Zweryfikowani autorzy w Google – Google przyznało, że jeśli treści będą pochodziły z niezweryfikowanych źródeł, będą miały trudności w osiąganiu wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania więc wpływa to na skuteczne pozycjonowanie stron.
 • 147. Anchor w nazwie marki w tekście – jest to prosty sposób na stworzenie sygnału marki dla algorytmu Google.
 • 148. Prawdziwość oraz aktywność kont w social mediach – konta w mediach społecznościowych marek, są przez Google traktowane w różny sposób. Jednak sprawdza się to, że weryfikuje on to, czy konta są prawdziwe, a także uwzględnia w tym np. liczbę obserwujących oraz aktywność w postaci postów itp.
 • 149. Posiadanie strony na Facebooku i reakcji użytkowników – poza samą obecnością na Facebooku istotne są także reakcje, komentarze, udostępnienia itp.
 • 150. Strona firmy na LinkedIn – jest to popularne medium społecznościowe, głównie przeznaczone dla sfery zawodowej, biznesowej itp. Zwiększa to wiarygodność marki.
 • 151. Profil na Twitterze wraz z liczbą obserwujących – im więcej obserwujących marka posiada na Twitterze, tym większa szansa, że Google uzna ją za popularną.
 • 152. Lokalizacja biura firmy – Google prawdopodobnie wykorzystuje informacje o lokalizacji danej marki, aby potwierdzić jej prawdziwość.

Czynniki związane ze spamem wpływające na pozycjonowanie

 • 153. Nagły przyrost linków – jeśli na jakiejś witrynie zostanie zauważony nagły wzrost liczby odnośników, może on zostać uznany za spam, ponieważ będzie wyglądał na nienaturalny przyrost.
 • 154. Profil linków o niskiej jakości – jeśli dana witryna posiada większość odnośników o niskiej jakości, które pochodzą np. z forum internetowego, komentarzy na blogach itp.
 • 155. Odnośniki do katalogów niskiej jakości – Google utrzymuje, że za kierowanie do katalogów niskiej jakości może nakładać kary.
 • 156. Ostrzeżenie Google o nienaturalnych linkach – Google poprzez narzędzie Google Search Console wysyła informacje do właścicieli stron internetowych o tym, że profil linków jest nienaturalny. Jest to zazwyczaj pierwszy sygnał, który poprzedza rozpoczęcie nagłego spadku w wynikach wyszukiwania.
 • 157. Linki ze stron niezwiązanych tematycznie – odnośniki kierujące do danej strony, powinny być związane jak najbardziej z jej tematyką. Jeśli we wszystkich odnośnikach będą dominowały linki, które nie są w ten sposób związane, może to skutkować karą nałożoną przez Google.
 • 158. Linki z widgetów – Google uznaje za spam linki, które są generowane automatycznie, m.in. za sprawą osadzania ich w widżetach dostępnych na stronach.
 • 159. Sprzedawanie odnośników – w Internecie jest dostępnych naprawdę mnóstwo sposobów na zdobywanie linków i Google zdaje sobie z tego sprawę. Jeśli zauważy on sprzedaż linków może on nałożyć karę na daną witrynę lub za sprawą algorytmu obniżać jej widoczność w wynikach wyszukiwania.
 • 160. Linki pochodzące z jednego adresu IP – pozyskanie dużej liczby linków ze stron, które mają ten sam adres IP, może być uznane przez Google, jako odnośniki z farmy linków, sieci blogów itp. To oczywiście negatywnie wpłynie na pozycję witryny korzystającej z tego rozwiązania.
 • 161. Linki pochodzące z katalogów stron niskiej jakości – wg oficjalnych informacji podanych przez Google, może to prowadzić do nałożenia kary na witrynę, która wykorzystuje tego rodzaju katalogi.
 • 162. Linki pochodzące z komunikatów prasowych oraz katalogów artykułów – odnośniki, które pochodzą z tego typu źródeł przez Google uważane są za budowanie schematów linków, co nie jest odpowiednim sposobem na strategię linkowania.
 • 163. Tymczasowe schematy linków – Google wyłapuje osoby, które próbują w ten sposób pozycjonować strony internetowe. Polega to na szybkim tworzeniu, a następnie usuwaniu dużej ilości spamerskich linków. 
 • 164. Google Dance – za sprawą Google Dance jest możliwe sprawdzenie, czy dana witryna próbuje oszukać w jakiś sposób algorytm Google, czy też działa zgodnie z zasadami dla webmasterów itp.
 • 165. Google Sandbox – jeśli w nowej witrynie algorytm zauważy nagły i dynamiczny przyrost linków, może zdecydować się na umieszczenie jej w Google Sandbox. Przez pewien czas wpłynie to negatywnie na jej widoczność i obniży osiągane pozycje.
 • 166. Zhakowana witryna – w momencie gdy dana witryna zostanie dezaktywowana w wyniku ataku hakerskiego, może zostać usunięta z wyników wyszukiwania lub nawet całkowicie zdeindeksowana.
 • 167. Kara algorytmu Pingwin – jeśli dana strona zostanie ukarana w wyniku algorytmu Pingwin od Google, będzie ona posiadała zdecydowanie gorszą pozycję w wynikach wyszukiwania. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie algorytm zdaje się filtrować niewłaściwe linki, co jest pewną zmianą podejścia w porównaniu z karaniem widoczności całych witryn.
 • 168. Anchor tekst w nieodpowiednich słowach – istnieją słowa, w których umieszczanie anchora, może zaszkodzić pozycjonowanej stronie internetowej. Dla przykładu, umieszczenie anchora w słowie “trucizna” może być oznaką spamu, a nawet zhakowanej witryny.
 • 169. Linkowanie w stylu black hat – niewłaściwe praktyki odnoszą się także bezpośrednio do strategii z zakresu link buildingu. Jeśli dana witryna je stosuje, zostanie ukarana przez Google.
 • 170. Narzędzie Disavow – jest to narzędzie wewnątrz Google Search Console. Za jego sprawą można usunąć karę nałożoną przez Google, jeśli nie z winy właściciela strony, została ona ukarana w wyniku złych działań z zakresu pozycjonowania stron.
 • 171. Prośba do Google – właściciele stron mogą przesłać do Google prośbę o poprawne rozpatrzenie sprawy, w ten sposób może zostać cofnięta nałożona wcześniej kara.
 • 172. Linki kierujące do tzw. złych okolic – są to przede wszystkim farmy linków, ale także strony typu wypłaty pożyczek, niewłaściwe i niezarejestrowane firmy farmaceutyczne itp. Google przez tego rodzaju praktyki, obniża wartości stron linkujących.
 • 173. Ukrywanie linków afiliacyjnych – jeśli próbujemy ukryć linki afiliacyjne, możemy spotkać się z karą nałożoną przez Google. Szczególnie gdy uciekamy się do maskowania treści.
 • 174. Wyskakujące okienka (pełnoekranowe) – zauważono, że Google może nakładać kary na witryny, które na urządzeniach mobilnych wyświetlają się w trybie pełnoekranowym.
 • 175. Wyskakujące reklamowe okienka – mowa tutaj o takich, których zamknięcie jest utrudnione itp. Stosowanie tego rodzaju praktyk jest przejawem witryn słabych jakości, które w niewłaściwy sposób dbają o użytkowników. Mogą posiadać niższe pozycje w rankingach.
 • 176. Strony typu doorway – są to inaczej strony wejścia, czyli takie, które przekierowują użytkownika na inne strony. Natomiast Google oczekuje, że zarówno roboty wyszukiwarek, jak i użytkownicy widzieli dokładnie te same treści. Witryny, które wykorzystują strony typu doorway, mogą spotkać się z karami od Google.
 • 177. Reklamy na terenie “above the fold– najprościej mówiąc, chodzi o wyświetlanie reklam na pierwszym ekranie, który widzi użytkownik, po wejściu na stronę. Google powołało specjalny algorytm układu strony, który nakłada kary za tego typu działania.
 • 178. Witryny partnerskie – Google nie ukrywa, że jest obojętny na tego rodzaju działalność afiliacyjną do tego stopnia, że uważa się, że są one obejmowaną dodatkową kontrolą, chociaż oczywiście bez oficjalnego potwierdzenia. 
 • 179. Kara algorytmu Panda – w wyniku działań algorytmu Panda, jakość treści na stronach internetowych nabrała większego znaczenia. Z tego powodu, jeśli na witrynie są obecne treści niskiej jakości, będą one nisko w rankingach Google.
 • 180. Tzw. podstępne przekierowania – w wyniku stosowania tego rodzaju działań, Google może nałożyć kary na witrynę lub nawet zdeindeksować. 
 • 181. Bezużyteczna treść – Google w swoim patencie wskazuje w jaki sposób sprawdza treści pod tym kątem. W ten sposób sprawdza czy jest ona generowana automatycznie, ręcznie itp. Co więcej, nie trzeba wspominać o tym, że bezużyteczne treści dla użytkowników, nie mają szans na znalezienie się na widocznych pozycjach w Google.
 • 182. Treść generowana automatycznie – Google uważa, że tego rodzaju treści nie są odpowiednie dla użytkowników. Z tego powodu jeśli będzie podejrzewał, że jakaś witryna je udostępnia – nałoży na nią stosowne kary, a nawet deindeksuje.
 • 183. Spamowanie słowami kluczowymi w meta tagach – upychanie słów kluczowych w różnego rodzaju miejscach na stronie to dość częste zjawisko. Dodawanie ich nadmiernej ilości nie jest dobrze odbierane przez Google i będzie rozpatrywane jako chęć oszukania algorytmu, a to wiąże się z odpowiednią karą.
 • 184. IP serwera oznaczone jako spam – należy zwracać na to uwagę, ponieważ jeśli dotyczy to jednej witryny, problem może dotykać także wszystkich innych stron na tym serwerze.
 • 185. Przesadna optymalizacja strony – co się mieści pod tym sformułowaniem? Chodzi oczywiście o nienaturalne nasycenie słowami kluczowymi, nieodpowiednio przygotowana struktura nagłówków (zwykłe treści umieszczane np. w tagu H3) itp.
 • 186. Algorytm FRED – a w zasadzie seria aktualizacji Google. Chociaż nie ma oficjalnych informacji, to środowisko SEO zauważyło, że FRED jest odpowiedzialny za analizę i ocenę witryn, które posiadają treści o niskiej jakości i ważniejszy jest dla nich dochód, niż użytkownicy.
 • 187. Przesadne budowanie PageRanku – jeśli przesadnie skupimy się na zamkniętej strukturze w naszej strategii linkowania i nie będziemy obserwować linków wychodzących, może to oznaczać dla algorytmu Google, że chcemy go oszukać.

Czynniki związane ze specjalnymi zasadami działania algorytmu Google

 • 188. Wyszukiwanie transakcyjne – wyszukiwarka Google działa w ten sposób, że często pokazuje transakcje z poziomu wyników wyszukiwania. Widać to dobrze, na przykładzie lotów, gdzie są podawane dokładne daty odlotów i przylotów.
 • 189. Wyszukiwanie lokalne czyli pozycjonowanie lokalne – za sprawą wyników wyszukiwania lokalnego (pozycjonowanie lokalne), można pojawić się w wyszukiwarce nad normalnymi pozycjami wyników w Google. Dotyczy to każdego rodzaju firm, które pozycjonują stronę lokalnie.

VD Pozycjonowanie stron [SEO]

 • 190. Zakupy jako wyniki wyszukiwania – gdy poszukujemy w wyszukiwarce Google określonych produktów, wyszukiwarka wyświetli nam na samej górze wyników wyszukiwania tzw. boxy produktowe, które zawierają konkretną ofertę i kierują do sklepów internetowych.
 • 191. Zdjęcia jako wyniki wyszukiwania – za sprawą algorytmu Google, możemy także przeglądać zasoby internetowe w postaci różnego rodzaju grafik, a często możemy je zobaczyć także z poziomu normalnych wyników wyszukiwania, jako “wplecione” w całość.
 • 192. Bezpieczne wyszukiwanie (filtr SafeSearch) – jest to filtr wyszukiwania wgrany w wyszukiwarkę Google, który pozwala odfiltrowywać wyniki zawierające np. treści dla dorosłych, czy też przekleństwa.
 • 193. Algorytm Payday Loan (chwilówki) – jest to aktualizacja, a w zasadzie algorytm, którego zadaniem jest wychwytywanie, a następnie karanie stron www, które korzystają z technik spamerskich w celu pozycjonowania strony internetowej.
 • 194. Sekcja “Najważniejsze wiadomości” – część słów kluczowych, szczególnie często wyszukiwanych w danym okresie, może powodować pojawienie się sekcji “Najważniejszych wiadomości”, która wyświetla się na samej górze wyników wyszukiwania.
 • 195. Fragmenty z odpowiedzią w wynikach wyszukiwania – występują najczęściej, kiedy użytkownik zadaje wyszukiwarce konkretne pytanie. Jeśli w treściach na danej stronie znajduje się szybka, precyzyjna i wyczerpująca odpowiedź, to pojawia się ona w okienku, gdzie oprócz linka na stronę jest także właśnie tekst z treści na niej opublikowanej. Pojawiają się one na samej górze wyników wyszukiwania w Google.

VD Pozycjonowanie stron [SEO]

 • 196. Geotargetowanie – Google przedstawia użytkownikom najchętniej witryny, które są potencjalnie blisko. Ocenia to na podstawie adresu IP serwera, a także wykorzystywanego rozszerzenia domeny krajowej.
 • 197. Historia wyszukiwania użytkownika – Google wykorzystuje historię wyszukiwania, aby prezentowane wyniki były jak najbardziej dopasowane do konkretnego użytkownika. Na tej podstawie algorytm może dla różnych użytkowników, przedstawiać różne strony, na różnych pozycjach w SERP.
 • 198. Historia przeglądania użytkownika – tutaj również zachodzi zależność korzystania z wyszukiwarki Google. Jeśli dany użytkownik często odwiedza jedną witrynę, to będzie ona automatycznie dla niego przedstawiana wyżej w wynikach wyszukiwania.
 • 199. Świeżość wśród wyników wyszukiwania – Google utrzymuje opinię, że chcę, aby w wyszukiwarce był odpowiedni stopień świeżości. Z tego powodu, mówi się o tym, że zapewnia on w przypadku niektórych zapytań pewien bonus określony czasowo, w przypadku części wyszukiwań.
 • 200. Różnorodność wśród wyników wyszukiwania – wyszukiwarka działa w ten sposób, że w przypadku niejednoznacznych zapytań użytkowników, ma zapewnić w wynikach wyszukiwania odpowiednią różnorodność. To właśnie jest powodem, dlaczego wpisująć “zamek”, otrzymujemy informacje na temat budynków, ekspresów błyskawicznych, zamków do drzwi itp. 

Pozostałe czynniki mniej kluczowe przy pozycjonowaniu strony:

 • Wyniki tzw. Easter Egg – w wynikach wyszukiwania Google dla użytkowników jest dostępnych od kilku do kilkunastu wyników tego typu. Chodzi o swego rodzaju “niespodzianki”. Jednym z głośniejszych przypadków jest pojawienie się normalnej gry komputerowej, po wpisaniu frazy “Atari Breakout”.
 • Słowa kluczowe z zakresu “YMYL– w tym przypadku chodzi o to, że wyszukiwarka ma po prostu podwyższone standardy jakości, które dotyczą treści z zakresu YMYL, czyli “Twoje pieniądze, Twoje życie”.
 • Zawiadomienia DMCA – witryny, które otrzymały zawiadomienia DMCA, naturalnie nie będą preferowane przez algorytm Google przy ustalaniu list rankingowych.
 • Aktualizacja Google Vince – jest odpowiedzialna za preferowanie dużych marek, ponieważ mogą być one bardziej wiarygodne. Oczywiście nie jest to zależnością i można to zauważyć tylko w przypadku niektórych słów kluczowych.
 • Wyniki wyszukiwania jednej witryny dla marek – użytkownik gdy zastosuje słowa kluczowe, które będą wprost skierowane na konkretną markę lub jej domenę, przyniosą kilka wyników z tej samej witryny.

Spis treści:

Co to jest pozycjonowanie stron?

Właśnie – czym jest pozycjonowanie? Pozycjonowanie stron internetowych to wszelkie możliwe działania, które mają na celu poprawę widoczności witryny w wynikach wyszukiwania. Wysoka pozycja strony w wyszukiwarkach takich jak Google, bo aż 96,4%1 rynku w Polsce znacząco wpływa na wzrost wartościowego ruchu na stronie – trafią na nią osoby, które w danym momencie poszukują oferowanego produktu lub usługi, przez co szansa na sprzedaż jest bardzo wysoka.

Podstawy Pozycjonowania Stron www

Pozycjonowanie

Pozycjonowanie stron to trudne zadanie – algorytm Google2, który jest odpowiedzialny za ustalanie pozycji w wynikach wyszukiwania jest bardzo skomplikowanym oprogramowaniem, które dodatkowo ciągle się zmienia. Włodarze Google, chcąc zachować wyniki wyszukiwania jak najbardziej naturalnymi, niechętnie dzielą się wskazówkami, jak powinna być zbudowana i linkowana idealna witryna.

Od czego zależy pozycja w wyszukiwarce?

Nie do końca jasne zasady ustalania pozycji, oraz ciągle zmieniające się środowisko sprawia, że skuteczne pozycjonowanie stron nie jest łatwym zadaniem i wymaga indywidualnego podejścia oraz testów dla każdego projektu osobno. Można jednak wyodrębnić zasady pozycjonowania, które są uniwersalne dla każdej witryny:

 • Działania on-site, czyli SEO (Search Engine Optimization – optymalizacja pod wyszukiwarki internetowe3) – są to wszystkie działania w obrębie witryny, które mają na celu podniesienie pozycji strony dla wybranych słów kluczowych. Działania on-site obejmują optymalizację techniczną strony oraz optymalizację treści pod słowa kluczowe. Jest to między innymi szybkość ładowania, struktura adresów URL, formatowanie nagłówków, linkowanie wewnętrzne oraz dopasowanie contentu do słów kluczowych.
 • Działania off-site, czyli linkowanie zewnętrzne, to zdobywanie linków przychodzących do pozycjonowanej strony internetowej, które w założeniu mają podnieść jej widoczność w wyszukiwarce. Nie liczy się jednak ilość linków, tylko ich jakość, którą algorytm Google dokładnie weryfikuje – backlinki z popularnych, tematycznych stron są nagradzane wyższą pozycją, natomiast słabe linki mogą ją nawet obniżyć.

Jak powinna wyglądać strategia pozycjonowania strony?

Najbardziej komfortową sytuacją jest ta, w której planujemy pozycjonowanie strony www jeszcze przed albo w trakcie jej budowania, w przeciwnym razie należy przebudować istniejącą witrynę, tak by była jak najlepiej dostosowana do wybranych słów kluczowych. Wybór słów kluczowych jest pierwszą, bardzo ważną decyzją, która wpłynie na wszystkie dalsze działania. Kolejnym krokiem jest audyt seo witryny, jeśli ta jest już aktywna w Internecie. Po wykonanym audycie, należy wprowadzić na jej podstawie optymalizację techniczną, oraz dostosować strukturę strony oraz treści do słów kluczowych. Ostatnim krokiem jest planowanie i wdrożenie strategii linkowania zewnętrznego, które musi być dostosowane do rodzaju pozycjonowania (lokalne, długi ogon itd) oraz branży i wybranych słów kluczowych.

Czy warto być wysoko w wynikach Google pozycjonując stronę?

Wyszukiwanie informacji czy poszukiwanie produktów i usług w Internecie stało się dla nas niemal tak naturalne jak oddychanie. Wyszukiwarki dostarczają ok. 65% całego ruchu w sieci, a dzięki wysokiej pozycji pod branżowe słowa kluczowe, trafimy do osób, które w danym momencie wyszukują dokładnie tego, co oferujemy. Obecność w wyszukiwarce Google to nie tylko możliwość dotarcia do ok. 20 mln ludzi w Polsce, ale też dokładnie w momencie, w którym są zdecydowani na zakup, lub przynajmniej zainteresowani tym tematem. Przekłada się to na wysoką, w porównaniu do innych źródeł ruchu, konwersję (ok. 16% według badań MarketingSphera).

Ile czasu zajmuje pozycjonowanie strony?

Jako że skuteczne pozycjonowanie strony jest zależne od tak wielu czynników, algorytm Google nie jest do końca znany i ciągle się zmienia, nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile czasu zajmie pozycjonowanie strony, ani którą dokładnie pozycję uda się osiągnąć. Do wszelkich tego typu zapewnień należy podchodzić z dużą ostrożnością, ponieważ może to być związane ze spamerskim linkowaniem, które przynosi szybkie efekty, są jednak krótkotrwałe i mogą skończyć się nawet zablokowaniem indeksowania witryny w Google. Więcej na ten temat znajdziesz w osobnym artykule: Ile trwa pozycjonowanie strony internetowej?

Czym różni się Pozycjonowanie stron od SEO?

SEO, czyli Optymalizacja pod Wyszukiwarki Internetowe (Search Engine Optimization) to wszystkie działania w obrębie witryny internetowej, które mają na celu osiągnięcie wysokich pozycji w wyszukiwarkach internetowych takich jak Google na konkretne frazy kluczowe. Optymalizację możemy podzielić na tę, związaną z techniczną stroną witryny (poprawa kodu, wygląd i układ, nawigacja, linkowania wewnętrzne itp.) oraz treścią strony – odpowiednie nakierowanie Google na słowa kluczowe poprzez unikatowe i angażujące treści to dziś podstawa. Pozycjonowanie strony to pojęcie dużo szersze i obejmuje wszystkie działania poprawiające pozycję witryny w wyszukiwarce, także te, które wychodzą poza pozycjonowaną stronę internetową (np. linkbuilding).

SEO jako element pozycjonowania

Wypozycjonowanie konkretnych fraz kluczowych na wysokie pozycje w Google to proces, który jest złożony i nie ma jednej ścieżki, która sprawdzi się dla wszystkich. Wszyscy natomiast wiedzą, że nawet świetnie zoptymalizowana strona nie osiągnie wysokich pozycji, jeśli nie będą do niej prowadziły wartościowe linki, a już na pewno w przypadku trudnych słów kluczowych. Pozycjonowanie rozumiane jako wszystkie działania, mające na celu podniesienie rankingu witryny w Google, zawiera w sobie zarówno SEO (czyli optymalizację techniczną witryny oraz treści nakierowane na dane frazy) oraz linkbuilding oraz ocenę testerów jakościowych Google, którzy przestrzegają wytycznych definiujące cel algorytmu wyszukiwarki Google.

Jak optymalizować stronę internetową?

Na początku każdej kampanii SEO, należy wybrać odpowiednie słowa kluczowe co jest podstawą do jakichkolwiek dalszych działań. Optymalizacja SEO witryny obejmuje w sobie zarówno zagadnienia techniczne, jak i content, czyli treści na stronie, które jak najlepiej muszą nakierowywać wyszukiwarkę na słowa kluczowe, które chcemy wypozycjonować.

Optymalizacja treści

 • „Twórz unikalne, dokładne tytuły stron. Tag <title> mówi zarówno użytkownikom, jak i wyszukiwarkom, jaki jest temat danej strony” (3)
 • Unikalna, angażująca treść, która zawiera słowa kluczowe
 • Tekst podzielony na nagłówki o odpowiedniej hierarchii html (<h1>, <h2> itd)
 • Wyróżnienie treści istotnych (słów kluczowych, synonimów itd) poprzez znacznik <strong>
 • Linkowanie wewnętrzne
 • Opisy alternatywne obrazków, które zawierają słowa kluczowe lub powiązane frazy
 • Zagęszczenie słów kluczowych (i zbliżonych) ok. 3-5%
 • więcej wskazówek.

Optymalizacja techniczna

 • Dostępność na wszystkich rodzajach urządzeń
 • Kompresja kodu witryny
 • Przyjazny układ witryny i nawigacja
 • Przyspieszenie ładowania witryny
 • Meta dane i adresy URL

Mity o Pozycjonowaniu stron

Temat pozycjonowania stron internetowych jest mało jednoznaczny, a zdania ekspertów często różnią się od siebie. Wpływa na to fakt, że Google nie podaje do publicznej informacji wielu konkretów na temat działania ich wyszukiwarki. Specjaliści muszą więc samodzielnie testować różne rozwiązania i oceniać ich rezultaty.

Niestety każda witryna to inna historia, są oczywiście metody uniwersalne, jak na przykład techniczna optymalizacja SEO witryny, jednak to co zadziałało doskonale dla jednej strony internetowej, wcale nie musi przynieść spektakularnych rezultatów dla innej. Temat pozycjonowania obrósł wieloma legendami, postanowiliśmy zebrać i obalić najpopularniejsze mity dotyczące tego zagadnienia:

Pozycjonowanie strony i SEO to synonimy

Search Engine Optimization (SEO) to w wolnym tłumaczeniu optymalizacja SEO witryny pod wyszukiwarki internetowe, natomiast pozycjonowanie stron to wszystkie działania, które mają na celu podniesienie pozycji w wyszukiwarkach. Do pozycjonowania stron, poza optymalizacją witryny (SEO), należy też dorzucić wszelkie inne działania, takie jak content marketing czy link building.


Linki sponsorowane wpływają na pozyjonowanie stron

To jeden z najpopularniejszych mitów dotyczących pozycjonowania, co ciekawe ma dwie, całkowicie sprzeczne wersje. Jedna z nich mówi, że korzystanie z kampanii linków sponsorowanych (Google Ads) powoduje, że pozycja w wynikach naturalnych spada, natomiast druga wersja mitu, mówi o jej wzroście. Prawda wygląda tak, że płatne reklamy nie mają żadnego bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie stron, za to dodatkowy ruch na stronie i zaangażowanie użytkowników może pozytywnie wpłynąć na pozycję w wyszukiwarce.

Pozycję w wyszukiwarce i czas jej osiągnięcia można zagwarantować

Takie gwarancje nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością – nikt, nawet ekspert najwyższej klasy, nie jest w stanie zagwarantować ani pozycji, ani czasu w którym zostanie osiągnięta. Do wszelkich tego typu zapewnień należy podchodzić z dystansem, a w głowie powinna zapalić się czerwona lampka.

Pozycja w Google jest stała

Osiągnięcie wysokiej pozycji w wyszukiwarce nie oznacza, że pozostanie ona tam na zawsze. Pozycjonowanie stron to proces, który opiera się na ciągłych działaniach, jeśli z nich zrezygnujemy, ułatwimy konkurencji prześcignięcie nas w wyścigu o pierwsze miejsce w Google. Trzeba też brać pod uwagę zmiany w algorytmach wyszukiwarki, które mogą wpłynąć na pozycję strony.

Mapa Strony poprawia pozycję w wyszukiwarce i zwiększa szanse na lepsze pozycjonowanie strony

Mapa strony w pliku XML nie ma bezpośredniego wpływu na pozycję strony w wyszukiwarce, nie warto jednak jej lekceważyć, gdyż pomaga robotom Google na lepsze zrozumienie zawartości witryny oraz przyspiesza jej indeksację.

Pozycja zależy od ilości linków przychodzących

Jeszcze kilka lat temu takie stwierdzenie było prawdziwe, jednak Google dąży do tego, by wyniki wyświetlane użytkownikom były jak najbardziej naturalne, dlatego też wprowadzono zmiany w algorytmie, które mają na celu ocenę jakości linków przychodzących. Aktualnie to nie ilość linków, ale ich autorytet i tematyka mają znaczenie

Duża ilość treści wypozycjonuje stronę

Tworzenie wartościowych treści (content marketing) jest aktualnie bardzo istotnym elementem, zarówno ze względu na pozycjonowanie strony jak i zaangażowanie użytkowników. Nie jest to jednak gwarantem wysokich pozycji w Google – sama treść nie jest w stanie wznieść witryny na najwyższe pozycje i powinna jej towarzyszyć odpowiednia optymalizacja witryny oraz strategia link buildingu.

Co to jest SEO?

Wraz z rozwojem technologicznym, zwiększa się również świadomość w społeczeństwie, jak ważne jest i jak trudno osiągnąć odpowiedni poziom widoczności w Internecie. Coraz więcej osób zauważa, że konsumenci po prostu kierują się w swoich decyzjach zakupowych wynikami uzyskanymi z Google. Dlatego coraz więcej firm, chce być na szczycie wyników wyszukiwania, aby potencjalni klienci trafiali właśnie na ich strony. W tym wszystkim, bardzo ważne jest tzw. SEO.

SEO to skrót od Search Engine Optimization, co można tłumaczyć jako optymalizację pod wyszukiwarki internetowe. Chociaż coraz częściej można spotkać się ze sformułowaniami, że SEO jest tym samym co pozycjonowanie stron, to nie jest to do końca prawdą. SEO jest częścią składową pozycjonowania, nie są to działania identyczne. Należy zauważyć, że będziemy po prostu skupiać się na czynnościach, które mają za zadanie wypozycjonować daną stronę, jednak słowem kluczowym jest w tym przypadku optymalizacja.

Tym właśnie jest SEO w najprostszym ujęciu. Optymalizacją pod wyszukiwarki internetowe. Zatem będziemy mieć na uwadzę w tym przypadku, takie części stron jak: 

 • meta tagi, 
 • linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne, 
 • odpowiednie atrybuty alt grafik, 
 • hierarchia nagłówków, 
 • dostosowanie odpowiednich słów kluczowych i ich wdrożenie na stronie itp.

SEO – dlaczego jest ważne?

SEO jest jedną z najważniejszych części składowych pozycjonowania stron. Optymalizując kod źródłowy swojej strony, musisz uwzględniać swego rodzaju “dobre praktyki” SEO, które wydawane są np. przez Google. Skoro zależy Ci na pozycji w wynikach wyszukiwania w Google, to jest to absolutnie kluczowe. Gigant z Mountain View wyraźnie zaznacza, co jest brane pod uwagę w tworzeniu list rankingowych.

Optymalizując swoją stronę zgodnie z zasadami SEO, sprawiasz, że roboty wyszukiwarki Google będą patrzyły na Twoją stronę bardziej łaskawym okiem. Twój trud odpłacą Ci w postaci wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania, a to sprowadzi na Twoją stronę większą liczbę klientów. To wszystko sprawia, że odpowiednia strategia SEO jest potrzebna w przypadku każdej firmy, która chce zyskiwać na swojej obecności w Internecie.

Jak wybrać strategię SEO?

Twoja strategia SEO powinna być uzależniona przede wszystkim od Twojej sytuacji. Każda branża może mieć nieco inne potrzeby, inną specyfikę, a to będzie kształtowało kierunek działań optymalizacyjnych. Będzie też bezpośrednio wpływało na dobór odpowiednich słów kluczowych. To jakie działania z zakresu SEO będziesz musiał podjąć na swojej stronie, może być jeszcze uzależnione od m.in.:

 • Domeny

Mówiąc, że wszystko jest zależne od Twojej sytuacji, nie rzuciliśmy słów na wiatr. Na to jakie działania SEO należy podjąć, wpływa nawet sama domena. Przede wszystkim trzeba ją gruntowanie prześwietlić. Jeśli sam zarejestrowałeś domenę, sprawa jest prostsza, ponieważ prawdopodobnie tylko Ty z niej korzystałeś. Jednak jeśli zdecydowałeś się na przechwycenie jakiejś domeny, musisz się dowiedzieć, jaka jest jej historia.

Historia domeny wpływa na to, jak Twoja strona jest postrzegana przez Google. Kłania się powiedzenie “Internet nigdy nie zapomina”. Chociaż sprawdzenie domeny powinno się wykonać przed jej przechwyceniem, to być może nie zdawałeś sobie z tego sprawy lub firma, której to zleciłeś, zrobiła to w nieodpowiedni sposób. Dlaczego jest to ważne?

Część domen ma tzw. “czarną historię”. W przeszłości mogły znajdować się na niej treści nieodpowiednie lub miała ona za zadanie do takich treści kierować. Mowa tutaj o np. łamaniu praw człowieka, treściach pornograficznych, erotycznych, zawierających materiały o znamionach bestialstwa lub wandalizmu itp. Jeśli tak będzie w przypadku Twojej domeny, osiągnięcie wysokich pozycji może być znacznie trudniejsze. W zależności od sytuacji, może to nawet oznaczać konieczność zmiany domeny.

 • Błędy SEO

Ten czynnik wydaje się być oczywistym. Nie na każdej stronie, będą występowały takie same błędy SEO. To również będzie wpływało na to, jaką strategię działań należy wybrać. Obecnie w sieci znajduje się mnóstwo stron, które mogą mieć przeróżną sytuację. Zdarzają się oczywiście przypadki, gdy właściciel strony, nie podejmował żadnych działań SEO, a będzie ona odpowiednio zoptymalizowana pod tym kątem. Nie jest to jednak regułą.

Może być to zależne m.in. od specjalisty, który wykonywał naszą stronę. To właśnie na etapie tworzenia stron internetowych, powinno się już podejmować odpowiednie działania SEO, aby przyspieszyć proces pozycjonowania strony i zniwelować ewentualną liczbę problemów. Jeśli twórca projektu uwzględnił SEO, tym lepiej dla Ciebie. W większości przypadków jednak należy zauważyć, że projekty stron internetowych, pozostawiają wiele do życzenia pod kątem SEO.

W celu sprawdzenia, jak sytuacja wygląda w Twoim przypadku, najlepiej jest wykonać audyt SEO. W jego wyniku otrzymujesz listę ważnych czynników pod tym kątem, ich ocenę, a także wskazówki co należy zrobić, aby poprawnie zoptymalizować stronę. Możesz to zrobić bezpłatnie na naszej stronie! Wystarczy, że podasz adres Twojej strony, swój e-mail oraz nr telefonu. Audyt SEO otrzymasz na swoją skrzynkę mailową.

 • Struktury strony internetowej

Działania SEO charakteryzują się tym, że w znacznym stopniu ingerują w kod źródłowy strony internetowej. To na jego podstawie roboty wyszukiwarek ustalają pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. W zależności od tego, jaką obecnie strukturę posiada Twoja strona internetowa, będzie konieczna inna strategia SEO.

Brane pod uwagę są m.in. wielkość Twojej witryny, liczba podstron, jak wygląda drzewo kategorii, czy jest to strona oparta na systemie CMS – jeśli tak, to na jakim, jakie wtyczki są wykorzystywane, jakie motywy i wiele, wiele innych czynników. Zanim w ramach SEO rozpocznie się ingerowanie w kod źródłowy strony, należy go całościowo prześwietlić.

Zdarza się tak, że w wyniku przeprowadzonej analizy, dochodzimy do wniosku o kompletnej zmianie struktury strony lub co gorsza, stworzeniu całkowicie nowego projektu. W zależności od Twojej sytuacji, może okazać się kompletnie nieopłacalne zmienianie obecnej strony. Czynników może być tak wiele, że zdecydowanie korzystniejsze będzie po prostu stworzenie nowej. Oczywiście jest to czarny scenariusz, jednak mimo wszystko, można się z nim spotkać stosunkowo często.

Czym jest SEO – kilka słów na koniec

SEO najprościej mówiąc to optymalizacja stron internetowych na potrzeby wyszukiwarek. Robi się to w celu uzyskania wysokich pozycji w ich rankingach. Najlepszy możliwy scenariusz z punktu widzenia SEO jest taki, gdy uwzględniamy już jego dobre zasady, na poziomie tworzenia strony internetowej.

Mamy wtedy pewność, że wszystko zostanie odpowiednio przygotowane, a późniejsze działania z zakresu pozycjonowania stron, będą od nas wymagały mniej poświęconego czasu i mniejszych nakładów finansowych. W większości przypadków jednak tak nie jest, a to sprawia, że czynników, które należy wziąć pod uwagę w przypadku wybierania strategii SEO jest bardzo wiele, a sama analiza strony zajmuje więcej czasu. 

Słowa Kluczowe a pozycjonowanie stron

Wybór odpowiednich słów kluczowych, to decyzja, która wpływa na wszystkie późniejsze działania związane z pozycjonowaniem strony i często decyduje o późniejszym sukcesie lub porażce. Dobre słowa kluczowe to takie, które nie tylko ściągną na stronę ruch, ale przyniosą wymierne korzyści w postaci konwersji (sprzedaży, zostawienia danych w formularzu, wykonania telefonu itp.). Cała dalsza strategia pozycjonowania zależna jest od fraz, które wybierzemy, dlatego warto poświęcić analizie więcej czasu.

Podział słów kluczowych przy pozycjonowaniu strony

Słowa kluczowe to zapytania, które użytkownicy wpisują w okno wyszukiwarki. Można podzielić je na cztery duże grupy, które determinują wybór strategii pozycjonowania:

 • Słowa Brandowe – słowa kluczowe powiązane z marką (brand), użytkownicy wpisują je najczęściej, kiedy chcą trafić na stronę danej firmy, ale nie znają (lub nie chcą wpisywać) całego adresu. Zazwyczaj bardzo łatwo jest uzyskać wysokie pozycje na słowa brandowe, ponieważ nazwa firmy najczęściej jest unikatowa (brak konkurencji), posiada słowo kluczowe (nazwę marki) w domenie oraz umieszczoną w wielu miejscach na stronie.
 • Ogólne słowa kluczowe – są to 1-2 wyrazowe frazy kluczowe, które są najczęściej wpisywane przez użytkowników zainteresowanych jakimś tematem, ale bez precyzyjnych preferencji. Ze względu na dużą konkurencję, pozycjonowanie takich fraz jest bardzo trudne, a ruch, które sprowadzą na stronę niekoniecznie przełoży się na konwersję (niezdecydowanie użytkownicy). W przypadku nowego serwisu, osiągnięcie wysokich pozycji jest najczęściej czasochłonne i kosztowne.
 • Długi ogon słów kluczowych – to frazy, które składają się z przynajmniej 3 wyrazów. Są to bardziej szczegółowe słowa kluczowe, które użytkownicy wpisują kiedy mają sprecyzowane potrzeby. Pozycjonowanie fraz z długiego ogona jest zazwyczaj dużo łatwiejsze, ze względu na mniejszą konkurencję, a ruch bardziej wartościowy, gdyż użytkownicy z określonymi potrzebami są bardziej skłonni do zakupu, jeśli trafią na to, czego poszukują.
 • Lokalne słowa kluczowe – to frazy, które zawierają nazwę miejscowości, województwa lub regionu albo (coraz częściej) frazy “blisko”, “niedaleko”, “obok mnie” itp. Mogą występować zarówno w połączeniu z ogólnymi frazami jak i słowami z długiego ogona i są prostsze w pozycjonowaniu od swoich “nie lokalnych” odpowiedników. Użytkownicy, którzy wpisują lokalne słowa kluczowe poszukują produktów i usług w swojej najbliższej okolicy, są więc najczęściej zdecydowani na konkretny zakup, co pozytywnie wpływa na konwersję. To ważny punkt patrząc na pozycjonowanie lokalne.

Jakie słowa kluczowe wybrać do pozycjonowania strony?

Do wyboru słów kluczowych niezbędna jest dokładna znajomość produktów i usług, które zamierzamy promować w wyszukiwarce. Wybrane frazy mają nie tylko generować ruch na stronie, ale przede wszystkim przynosić sprzedaż.

 • Frazy ogólne są zazwyczaj trudne do wypozycjonowania, a użytkownicy nie mają jasnych intencji, dlatego rzadko opłaca się wybierać takie słowa kluczowe, szczególnie w przypadku nowych serwisów internetowych. Jest to strategia dobra jedynie dla dużych serwisów, które są już widoczne w wyszukiwarkach na frazy z długiego ogona i cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników.
 • Wybór słów kluczowych z długiego ogona wymaga tworzenia dużych ilości treści, która musi być wartościowa dla użytkownika (content marketing). Ta praca może jednak przynieść stosunkowo szybko pozytywne rezultaty, ponieważ panująca tu konkurencja jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku ogólnych fraz. Użytkownicy wpisując w wyszukiwarkę frazy z długiego ogona mają często sprecyzowane oczekiwania, dlatego wejścia częściej przekładają się na konwersje.
 • Frazy lokalne są rozwiązaniem dla biznesów, które chcą trafić do klientów na lokalnym rynku. Przy pozycjonowanie lokalne – frazy można zaliczyć do długiego ogona słów kluczowych, dlatego ich pozycjonowanie jest prostsze niż w przypadku ogólnych fraz, jednak dużo zależy od konkretnego rynku. Widoczność w wyszukiwarce można też poprawiać obecnością w Google Maps oraz wizytówką Google Moja Firma.

Narzędzia pomocne przy wyborze słów kluczowych

 • Planer słów kluczowych – jest to narzędzie Google Ads, dzięki któremu możemy sprawdzić potencjał słów kluczowych, w postaci ilości miesięcznych wyszukiwań. Niestety, żeby zobaczyć precyzyjne statystyki wymagana jest aktywna kampania Google Ads, a w przypadku jej braku zobaczymy wyniki jako szerokie przedziały. Narzędzie to pokazuje też sugestie powiązanych słów kluczowych, jednak nie są one najlepsze, ponieważ wszyscy marketerzy korzystają z Planera Słów Kluczowych, przez co są bardzo konkurencyjne.
 • Wyszukiwarka Google – kiedy zaczynamy wpisywać frazę w wyszukiwarce, ta podpowiada nam kolejne człony zapytania. Wyświetla je na podstawie tego, co wpisywali wcześniej użytkownicy, dlatego mogą to być dobre frazy do analizy. Na samym dole wyników wyszukiwania możemy też znaleźć listę fraz, generowanych na tej samej zasadzie.
 • Ubbersuggest – to proste w obsłudze narzędzie zaproponuje powiązane słowa kluczowa, które generuje w sposób podobny do podpowiedzi z wyszukiwarki Google, jednak możemy zobaczyć tu dużo więcej wyników naraz, wraz ze średnią miesięczna liczbą wyszukań (warto ją zweryfikować w Planerze Słów Kluczowych)
 • Answet The Public – to kolejne ciekawe narzędzie, które pokaże propozycje podobnych słów kluczowych.


Strategia SEO w pozycjonowaniu strony

Strategia SEO, czyli zaplanowanie działań, które mają wypozycjonować daną witrynę, zależy w dużym stopniu od wybranych słów kluczowych. Niezależnie od tego, które frazy wybierzemy, niezbędna będzie optymalizacja on-site witryny oraz działania off-site, czyli pozyskiwanie linków przychodzących. Konkretne działania będą się jednak różnić w zależności od tego, którą ze strategii SEO obierzemy – frazy z długiego ogona będą na przykład wymagały tworzenia dużej ilości unikalnej treści, a frazy lokalne umieszczenia nazwy miasta/regionu w szablonie strony oraz dodania firmy do map Google. Profil backlinków (linków przychodzących), również powinien być dostosowany do obranej strategii – dostosowany do branży oraz oczekiwanych efektów (np. warto linkować z lokalnych portali w przypadku pozycjonowania lokalnego).

Z czego powinna składać się strategia SEO?

Budowanie strategii SEO najrozsądniej jest zacząć od wybrania odpowiednich słów kluczowych, o czym była mowa już wcześniej. To one determinują działania, które trzeba będzie wykonać w następnej kolejności. Następnie należy zaplanować wszystkie działania w obrębie strony oraz strategię linkowania wewnętrznego, dopasowaną do oczekiwanych rezultatów.

Sprawdzenie aktualnego stanu witryny oraz pozycji dla wybranych słów kluczowych (Audyt SEO) da nam informacje o błędach, które występują w witrynie i pomoże nakreślić plan działania. Plan ten powinien obejmować optymalizację techniczną witryny, optymalizację treści, by jak najlepiej dostosować ją do wybranych słów kluczowych oraz plan budowania profilu linków przychodzących.

Zaplanowana optymalizacja techniczna powinna być dostosowana do założonych celów i wybranej strategii pozycjonowania, choć większość elementów powtórzy się dla każdej z nich. Jest to na pewno optymalizacja kodu i struktury serwisu, poprawa szybkości ładowania czy przyjazne adresy URL i linkowanie wewnętrzne.

Optymalizacja treści to jedna z najważniejszych kwestii w pozycjonowaniu witryny pod wybrane frazy. Każda podstrona powinna być nakierowana na jedno główne słowo kluczowe, które wystąpi w adresie URL, nagłówku H1, meta tytule oraz znajdzie się w treści (najlepiej kilkakrotnie, również w odmianach i synonimach). W przypadku pozycjonowania lokalnego, warto umieścić na stronie nazwę miejscowości / regionu w statycznym elemencie strony (np. footer) oraz oznaczyć znacznikiem strong. Dzięki temu, będzie ona widoczna na każdej z podstron i wyróżniona jako istotna treść. W przypadku strategii long tail, ważne jest by tworzyć duże ilości podstron/wpisów z unikalną treścią, dostosowaną do konkretnych słów kluczowych.

Strategia budowy profilu linków przychodzących musi być dostosowana do branży, w której działamy (linki tematyczne) oraz oczekiwanych efektów. Przykładowo, dla strategii pozycjonowania lokalnego, dobrym rozwiązaniem będzie pozyskiwanie backlinków z lokalnych serwisów i portali to doskonałe na pozycjonowanie lokalne.

Działania on-site w pozycjonowaniu strony

Działania on-site to wszystkie czynności związane z pozycjonowaniem stron, które wykonujemy w obrębie strony internetowej. Obejmują zarówno optymalizację techniczną jak i optymalizację treści, która ma być jak najlepiej dostosowana do wybranych słów kluczowych.

Optymalizacja Techniczna

 • Optymalizacja kodu – dobrze zoptymalizowany kod wpływa pozytywnie na ocenę strony przez Google, ale także na szybkość ładowania strony, która także przekłada się na pozycję w wyszukiwarce. Skrypty oraz arkusze umieszczaj w osobnych plikach i staraj się zachować semantyczność kodu.
 • Metadane – to informacje o witrynie zawarte w sekcji, takie jak tytuł witryny, jej opis czy powiązane słowa kluczowe. Dla każdej z podstron w obrębie witryny należy umieścić unikalne metadane – przede wszystkim meta title (tytuł strony) oraz meta description (opis). Ważne, by zawrzeć w nich najważniejsze słowa kluczowe dotyczące danej podstrony. Tytuł powinien mieścić się w przedziale 50-70, natomiast opis około 200-250 znaków. Poza Google, nasz tytuł i opis zobaczą także użytkownicy w wynikach wyszukiwania, dlatego powinny być także przyciągające uwagę i kierują do witryny.
 • Przyjazne adresy URL – w obrębie witryny mają duże znaczenie dla osiąganych pozycji w wyszukiwarce. Powinny być krótkie, zawierać w sobie słowo kluczowe, nie powinno być w nich znaków specjalnych (np. $%^&), a jeśli używamy w nich kilku wyrazów, powinny być oddzielone myślnikiem (-).
 • Optymalizacja grafiki – Każda grafika umieszczona na stronie powinna zawierać alternatywny opis (ALT). Dla wyszukiwarki jest to informacja, co znajduje się na obrazku, to dzięki niemu Google jest w stanie zaindeksować grafikę i przypisać jej konkretną treść. Warto zawierać w nich słowa kluczowe, jednak priorytetem powinno być rzetelne oddanie zawartości obrazka. Ważne też, by każde wrzucane na stronie zdjęcie odpowiednio kompresować – ma to wpływ na szybkość ładowania (Page Speed).
 • Plik robots.txt – umieszczony w głównym katalogu witryny, informuje roboty wyszukiwarki w jaki sposób powinny się po niej przemieszczać. Możemy w nim ustalić, które katalogi będą dostępne dla algorytmów, a które nie powinny być indeksowane. Warto dodać też w nim ścieżkę do mapy strony – pliku katalogującego wszystkie podstrony witryny, który również należy stworzyć samodzielnie (lub użyć generatora) i umieścić w tym samym katalogu (w takim wypadku ścieżka do mapy to twojastrona.pl/sitemap.xml).
 • Page Speed – szybkość ładowania strony również ma wpływ na jej pozycję w wynikach wyszukiwania, dlatego warto o nią zadbać – poza optymalizacją grafik i kodu, o której pisaliśmy wyżej, warto korzystać też z plików Cache oraz kompresji Gzip, a w razie takiej potrzeby, przemyśleć zmianę hostingu/serwera na szybszy.


Optymalizacja Treści – wpływ na pozycjonowanie strony?

Tworzenie wartościowych treści ma zbawienny wpływ na skuteczne pozycjonowanie stron, jednak nie wystarczy napisać dobrego tekstu – musi być on odpowiednio zoptymalizowany, tak by jak najlepiej kierować roboty Google na wybrane słowa kluczowe.

 • Dobór słów kluczowych – pierwszą i najistotniejszą rzeczą, którą należy zrobić nim zaczniemy tworzyć treści na witrynę internetową jest dobór odpowiednich słów kluczowych. Należy zastanowić się, jakie frazy wpisują w wyszukiwarkę osoby, które są naszym targetem. Warto skorzystać z narzędzi, które trochę nam w tym pomogą:
 • Answer the public – bardzo ciekawe narzędzie, które pokazuje wizualną mapę fraz kluczowych powiązanych z tematem, który wybierzemy. Dzięki niemu dostaniemy propozycje wielu fraz, na które niełatwo byłoby wpaść samodzielnie
 • Google Keywords Planner4 – to narzędzie stworzone przez Google, które również podpowiada frazy kluczowe, jednak przede wszystkim można użyć go do oceny wartości danych słów kluczowych – KeyWord Planner pokazuje średnią miesięczną liczbę wyszukiwań, dzięki której jesteśmy w stanie ocenić potencjał frazy
 • Formatowanie Nagłówków – nagłówki są często stosowane przez nie doświadczonych właścicieli stron internetowych w niewłaściwy sposób. Ich rolą jest podzielenie tekstu na mniejsze fragmenty, oraz ułatwienie czytelnikowi odnalezienie się w treści artykułu. Nagłówki oznaczane są znacznikiem (od heading) i mają swoją klasyfikację – od h1 do h6 i nie należy używać ich w losowy sposób. Nagłówek najwyższego rzędu h1 to główny tytuł strony, powinien więc być dokładnie jeden na każdej podstronie, najlepiej jeśli zawiera główną frazę kluczową. Nagłówki niższych rzędów Powinny następować po sobie, to znaczy, że po nagłówku h2 może (nie musi) znaleźć się nagłówek h3, który będzie „pod nagłówkiem” poprzedzającego h2.
 • Pogrubienia tekstu – w języku HTML istnieją dwa rodzaje pogrubień w tekście – bold oraz strong. Pierwszy z nich jest tylko wizualnym zwiększeniem grubości czcionki, natomiast znacznik strong mówi wyszukiwarce, że tekst w nim zawarty jest istotny. Warto oznaczać nim słowa kluczowe, synonimy i powiązane frazy występujące w tekście, dzięki czemu skierujemy na nie roboty wyszukiwarki.
 • Atrybuty ALT – wszystkie obrazy, które znajdują się na stronie powinny zawierać alternatywny opis, który powinien odzwierciedlać zawartość obrazka. W miarę możliwości warto wplatać w nim również słowa kluczowe, jednak nie powinno to wyglądać w sposób nienaturalny – mają przede wszystkim opisywać grafikę.


Działania off-site

Posiadając zoptymalizowaną technicznie witrynę, na której posiadamy angażujące treści, zawierające wybrane słowa kluczowe, pora przejść do najważniejszej dla pozycjonowania części czyli link buildingu. Linki te można podzielić na trzy kategorie: wewnętrzne, przychodzące oraz wychodzące. Linki wewnętrzne znajdują się w obrębie witryny i linkują do podstron w tej samej domenie (np. menu). Linki przychodzące, najważniejsze dla pozycjonowania, to wszelkie odnośniki z innych serwisów, które prowadzą do naszej domeny. Analogicznie, linki wychodzące, to odnośniki umieszczone na naszej stronie, które prowadzą do innych serwisów.

Linki Przychodzące wspierają pozycjonowanie strony

Z punktu widzenia pozycjonowania jest to najważniejsze linkowanie. Warto pamiętać, że nie ilość ale jakość linków ma znaczenie – powinny pochodzić z wartościowych witryn, które są powiązane tematycznie z naszą witryną. Można je podzielić na linki naturalne, czyli takie które są bezinteresownie umieszczane przez właścicieli stron lub użytkowników, którzy doceniają nasze treści, oraz te nienaturalne, które często przyjmują formę spamu. Na te drugie Google patrzy nieprzychylnie, a takie działania mogą skończyć się nawet wyrzuceniem strony z indeksowania.


Linki Wychodzące a pozycjonowanie

Mogłoby się wydawać, że linki wychodzące nie mają tak dużego znaczenia, jednak dla strony, do której linkujemy są one linkami przychodzącymi. Oznacza to, że „oddajemy” część naszej mocy SEO innej witrynie. W takiej sytuacji warto użyć atrybutu nofollow, dzięki czemu unikniemy takiej sytuacji.

Strategia Pozycjonowania strony

Wybór strategii jest zdeterminowany przez branżę naszego biznesu, wybrane słowa kluczowe (ogólne, lokalne, długi ogon, sezonowe, produktowe) oraz cele biznesowe, które chcemy osiągnąć.

 • Pozycjonowanie swojej strony – ogólne traktuje o uniwersalnych zasadach pozycjonowania, które sprawdzą się niezależnie od przyjętej strategii. Są to zasady optymalizacji witryny oraz dostosowania contentu (treści) pod słowa kluczowe tak, by jak najlepiej skierować na nie wyszukiwarkę Google. Przed przejściem do opisu bardziej precyzyjnych strategii pozycjonowania, warto przyjrzeć się najpierw tej kategorii, gdyż są to “podstawy pozycjonowania”, które sprawdza się w przypadku każdej strony internetowej
 • Pozycjonowanie długiego ogona to strategia pozycjonowania strony, w której stosujemy frazy long tail (długi ogon). Są to frazy, które składają się z przynajmniej 3 wyrazów, co oznacza, że każda kolejna strategia (z wyłączeniem tylko pozycjonowania ogólnego) jest zmodyfikowaną strategią długiego ogona. Konkurencja jest na nie mniejsza, dlatego łatwiej osiągnąć wysokie pozycje niż w przypadku fraz ogólnych, jednak wymagają tworzenie dużej ilości treści na stronie.
 • Pozycjonowanie sklepów internetowych ze względu na duża ilość produktów, kategorii i podkategorii wymaga większego skupienia na strukturze witryny i adresach URL oraz dobrej optymalizacji witryny, aby była w stanie obsłużyć wygodnie wielu użytkowników jednocześnie. W przypadku sklepów online, właśnie ze względu na rozbudowaną strukturę strony, warto przyjąć strategię długiego ogona słów kluczowych.
 • Pozycjonowanie lokalne, jak wskazuje nazwa, zalecane jest do promowania biznesów działających lokalnie. Użytkownicy Internetu, szczególnie korzystający z niego mobilnie poprzez smartfony i tablety, coraz częściej dopisują do wyszukiwanej frazy lokalne, takie jak nazwa miejscowości albo “obok mnie” itp. Mają zazwyczaj konkretną potrzebę, którą chcą zrealizować blisko miejsca, w któym się znajdują – to szansa dla lokalnego biznesu na dotarcie do użytkowników z wysoką szansą na sprzedaż. Pozycjonowanie lokalnych fraz wymaga od nas umieszczania ich w strukturze strony oraz linkowania z lokalnych serwisów, blogów i portali. Warto wspomagać się też wizytówką w serwisie Google Moja Firma, która zapewni widoczność na mapach Google oraz widoczność w kilku miejscach w wyszukiwarce.
 • Pozycjonowanie sezonowe jest kierowane przede wszystkim do biznesów, które działają sezonowo oraz takich, które chcą promować swoje produkty tylko w wybranych okresach. Przy pozycjonowaniu sezonowym stosuje się tzw. frazy tymczasowe, związane z konkretnymi okolicznościami, datami itp. (np. „ozdoby wielkanocne”, „prezent na dzień ojca”). Warto pamiętać, że proces pozycjonowania nie jest natychmiastowy, dlatego działania SEO należy podjąć zdecydowanie wcześniej (przyjmuje się ok 3 miesięcy wcześniej, jednak wiele zależy od branży, w której działamy).

Pozycjonowanie stron Ogólne

Pozycjonowanie ogólne stron jest przeznaczone dla firm, które działają na terenie całego kraju, czyli najczęściej takie, które prowadzą sprzedaż produktów i usług za pośrednictwem internetu, bez potrzeby wizyty w siedzibie firmy. W takim przypadku należy skupić uwagę przede wszystkim na optymalizacji technicznej witryny, tworzeniu dużej ilości wartościowej, unikatowej treści ściśle powiązanej z tematyką działalności oraz pozyskiwaniu linków z dużych, ogólnopolskich portali branżowych.

Pozycjonowanie i Optymalizacja techniczna witryny

Od jakiegoś czasu Google zwraca szczególną uwagę na działania „on-site” czyli w obrębie witryny internetowej. Poza treściami, bardzo istotna jest techniczna optymalizacja witryny:

 • Metadane – tytuł oraz opis strony (meta title oraz meta description) są bardzo istotne zarówno z punktu widzenia Google jak i użytkownika. Są to informacje, które wyświetlają się w wynikach wyszukiwania, powinny zarówno nakierowywać algorytmy wyszukiwarki na słowa kluczowe oraz nakłonić potencjalnego klienta do wejścia na stronę.
 • Budowa adresów URL – adresy podstron znajdujących się w obrębie witryny powinny być proste – zarówno dla Google jak i użytkownika. W najlepszym przypadku powinny również zawierać słowo kluczowe. Należy unikać przesadnie długich adresów oraz znaków specjalnych (np. $%&*), a w razie użycia kilku wyrazów (/słowo-kluczowe/) należy wykorzystać myślnik (-) zamiast podkreślenia (_).
 • Linkowanie wewnętrzne – istotnym dla pozycjonowania elementem są też linki, które przenoszą użytkownika pomiędzy poszczególnymi podstronami na witrynie. Najprostszym sposobem jest oczywiście menu, jednak może się to okazać niewystarczające, szczególnie w przypadku dużych serwisów, dlatego warto dodawać też odnośniki do poszczególnych podstron, jeśli nawiązujemy do podobnego tematu.
 • Optymalizacja grafik – każda grafika, która znajduje się na stronie powinna zawierać alternatywny opis (ALT), dzięki któremu Google wie, co znajduje się na zdjęciu. Warto wplatać w nim słowa kluczowe, choć nie powinien być to priorytet (opis powinien przede wszystkim oddawać zawartość obrazka). Innym aspektem związanym z grafikami na stronie jest szybkość ładowania (PageSpeed) – im wolniej ładuje się nasza strona, tym mniej przychylnie przyglądają się jej zarówno użytkownicy (długi czas ładowania powoduje zamknięcie witryny) jak i Google, które karze wolno działające strony. Dodając grafikę warto więc zadbać o jej odpowiednią kompresję.
 • Szybkość ładowania (PageSpeed)7 – wspomniana już wcześniej szybkość ładowania witryny to także bardzo istotny element z punktu widzenia pozycjonowania. Poza kompresją grafik, warto też zadbać o uporządkowany kod witryny, włączyć pliki Cache oraz kompresję Gzip, a w razie takiej potrzeby przemyśleć zmianę serwera / hostingu na szybszy.
 • Wersja Mobilna – coraz więcej ruchu w Internecie odbywa się za pośrednictwem urządzeń mobilnych takich jak telefony i tablety. Mark Zuckerberg, twórca największego portalu społecznościowego Facebook, uważa, że jest to przyszłość i niebawem zdecydowana większość ruchu będzie pochodziła z urządzeń mobilnych. Również Google zauważyło ten trend i przykłada coraz większą wagę do wersji mobilnej witryny, dlatego tak ważne jest by Twoja strona wyświetlała się w odpowiedni sposób na telefonach i tabletach.


Optymalizacja Treści kluczowym czynnikiem pozycjonowania strony

Aktualnie treści na stronie uważane są za jeden z najważniejszych elementów branych pod uwagę przez algorytm Google. Dzieje się tak nie bez powodu – po pierwsze to dzięki treści wyszukiwarka potrafi ocenić tematykę witryny i odnaleźć umieszczone w niej słowa kluczowe. Po drugie, wpływ na pozycjonowanie stron ma także zachowanie użytkowników, które jest bezpośrednio powiązane z treściami w witrynie. Jeśli na przykład użytkownicy wchodzą na stronę, zostają na niej dłużej, „przeklikują” różne podstrony, oglądają zdjęcia, filmy czy nawet udostępniają treści poprzez media społecznościowe, Google widzi taką witrynę jako wartościową i wyświetla wyżej w wynikach wyszukiwania. Jest to więc bezpośrednio powiązane z jakością treści – im bardziej angażująca, tym lepiej dla pozycji witryny.

O czym należy pamiętać tworząc treści?

Z punktu widzenia użytkownika treści powinny być przede wszystkim angażujące i interesujące, Google jednak nie potrafi ocenić tych aspektów. Jeśli weźmiemy pod uwagę oczekiwania wyszukiwarki, treści powinny być przede wszystkim obszerne, unikatowe i powinny zawierać słowa kluczowe. Tekst warto też podzielić na akapity i poprzedzić nagłówkami. Nagłówki powinny zawierać słowa kluczowe, przede wszystkim H1, który jest nagłówkiem najwyższego rzędu i powinien występować tylko jeden na stronie.

Pozycjonowanie strony Długiego Ogona

VD Pozycjonowanie stron [SEO]

Pozycjonowanie długiego ogona to strategia przyciągania użytkowników, którzy wpisują w wyszukiwarkę tzw. frazy long tail, czyli z długiego ogona słów kluczowych. Są to precyzyjne sformułowania, składające się z kilku wyrazów, które dokładnie odzwierciedlają potrzebę użytkownika (np. czerwone sukienki dla dziewczynek). Konkurencja na takie frazy jest zdecydowanie mniejsza od tej na frazy ogólne (np. sukienki), dlatego też jest dużo łatwiej znaleźć się na szczycie wyników wyszukiwania. Oczywiście liczba wyszukań fraz long tail jest mniejsza niż w przypadku fraz ogólnych, jeżeli jednak będziemy tworzyć duże ilości treści, pod różne słowa kluczowe z długiego ogona może to być źródło dużej ilości wartościowego ruchu, który może przekształcić się w sprzedaż. Strategia pozycjonowania szerokiego sprawdzi się najlepiej na mocno rozbudowanych witrynach takich jak:

 • Serwisy Informacyjne
 • Sklepy Internetowe
 • Portale Branżowe
 • Blogi Internetowe
 • Serwisy z recenzjami i porównywarki


Czy pozycjonowanie długiego ogona jest skuteczne?

Badania zachowań użytkowników internetu pokazują, że około 80% ruchu z wyszukiwarek pochodzi z długiego ogona słów kluczowych. Coraz częściej wpisujemy bardzo konkretne sformułowania i chcemy, by wyniki wyszukiwania odzwierciedlały dokładnie nasze potrzeby. Użytkownik, który wpisze w wyszukiwarkę frazę „czerwone sukienki dla dziewczynek” nie chce trafić na główną stronę sklepu internetowego, a jeśli na nią trafi, najprawdopodobniej szybko opuści witrynę. Zamiast tego powinien zobaczyć wpis na blogu lub kategorię produktów dotyczącą czerwonych sukienek. Taki zabieg charakteryzuje się niezwykłą wręcz skutecznością i konwersją, gdyż właśnie tego szukał użytkownik, pozostaje mu jedynie zdecydować się na zakup.

Zalety pozycjonowania długiego ogona

 • Wysoka konwersja – wykorzystując strategię pozycjonowania szerokiego trafiamy do osób, które są zdecydowane na konkretny zakup lub szukają odpowiedzi na precyzyjnie sformułowane pytanie. Odpowiadając w równie konkretny sposób na jego potrzeby możemy liczyć na konwersję na bardzo wysokim poziomie.
 • Szybkie efekty – pozycjonowanie stron na mało konkurencyjne frazy może przynieść bardzo szybkie efekty, gdyż jest to zdecydowanie prostsze niż w przypadku fraz ogólnych.
 • Niższe koszty – strategia pozycjonowania fraz z długiego ogona jest również tańsze niż ogólnych słów kluczowych.
 • Pozytywny wpływ na frazy ogólne – wraz ze wzrostem ilości fraz na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania oraz ruchu, wzrośnie również pozycja witryny na ogólne frazy kluczowe.

Pozycjonowanie Sklepów

VD Pozycjonowanie stron [SEO]

Mogłoby się wydawać, że pozycjonowanie sklepów internetowych nie odbiega znacznie od pozycjonowania jakiejkolwiek innej strony, jednak ze względu na to, że sklepy są zazwyczaj dużo bardziej rozbudowane, mają inną organizację witryny oraz często posiadają niewiele treści poza opisami produktów, należy do nich podejść nieco inaczej. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by jak najlepiej zoptymalizować sklep internetowy i uzyskać wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.

 • Słowa Kluczowe, która sprzedają – zanim przejdziemy do pozycjonowania witryny, warto zastanowić się, jakie frazy mogą wpisywać potencjalni klienci Twojej firmy. Ze względu na (zazwyczaj) duże rozbudowania serwisu i wiele słów kluczowych występujących na stronie, należy zastanowić się, które z nich są dla Ciebie najistotniejsze i które z nich będą generować sprzedaż. Warto wykorzystać w tym celu kampanie reklamowe Google AdWords, w celu sprawdzenia konkretnych fraz kluczowych – przy niewielkim nakładzie można bardzo szybko zweryfikować skuteczność danej frazy.
 • Opisy produktów i kategorii – Content is a king, mawia wielu specjalistów w branży SEO. W przypadku sklepów internetowych, często jedyną treścią pozostają opisy produktów. Warto zadbać przede wszystkim o to, by były unikatowe i zawierały słowa kluczowe, a ich długość powinna wynosić przynajmniej 1000 znaków. Na każdej stronie powinien znajdować się dokładnie jeden nagłówek H1 zawierający frazę kluczową (np. nazwa produktu). Dodatkowo warto dodać opisy każdej z kategorii wplatając w nie odpowiednie słowa kluczowe.
 • Optymalizacja grafiki – Każda z grafik powinna zawierać alternatywny opis, który mówi wyszukiwarce Google, co znajduje się na obrazku. Warto umieszczać w nich słowa kluczowe, jednak przede wszystkim powinny odzwierciedlać zawartość zdjęcia. Ważne też, by każde wrzucane na stronę zdjęcie odpowiednio kompresować, ponieważ ma to duży wpływ na szybkość ładowania, co przekłada się także na pozycję w Google.
 • Adresy URL produktów – Podobnie jak w przypadku pozycjonowania każdej innej strony, adresy URL w obrębie witryny mają spore znaczenie – powinny być proste, nie zawierać znaków specjalnych oraz najlepiej jeśli jest w nich zawarte słowo kluczowe. W przypadku sklepu internetowego, który często ma wiele podstron produktów i kategorii należy o to zadbać w sposób szczególny. Adresy konkretnych produktów powinny być krótkie (nie powinny zawierać w sobie zbyt wielu kategorii, najlepiej tylko jedną lub maksymalnie dwie) oraz zawierać nazwę produktu, która jest jednocześnie słowem kluczowym.
 • Protokół HTTPS6 – jest to szyfrowanie witryny, dzięki któremu wszelkie transakcje i dane udostępniane podczas zakupu są dodatkowo chronione. Poza większym bezpieczeństwem użytkowników, ma to także pozytywny wpływ na pozycjonowanie stron – dla sklepów internetowych jest to absolutny „must have”!
 • PageSpeed – Szybkość ładowania strony to bardzo istotny element pozycjonowania witryny. Sklepy internetowe, które posiadają wiele podstron z kategoriami i produktami powinny zwrócić na to szczególną uwagę – warto zadbać o dobrą kompresję grafik, wybrać dobrej jakości serwer czy włączyć pliki cache.
 • Content Marketing – Wyszukiwarka Google przykłada coraz większą wagę do oryginalnych i wartościowych treści określając pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Tworzenie treści związanych z branżą, które angażują użytkowników i rozwiązują ich problemy (na przykład w formie bloga) to doskonały sposób nie tylko na poprawienie pozycji sklepu w Google, ale także przyciągnięcie osób zainteresowanych branżą, którzy mogą przerodzić się w klientów.


Pozycjonowanie stron Lokalne

VD Pozycjonowanie stron [SEO]

Firmom, które działają na lokalnym rynku, takim jak jak np. salony kosmetyczne, warsztaty samochodowe czy restauracje, zależy przede wszystkim na dotarciu do potencjalnych klientów, którzy mieszkają lub przebywają w danym mieście i jego okolicach. Na wyniki wyszukiwania w Google wpływa między innymi lokalizacja osoby, która wpisuje daną frazę, dlatego też nawet dla ogólnych fraz takich jak „mechanik samochodowy” wyświetlą sie wyniki lokalne (zdjęcie poniżej). Warto wykorzystać tę wiedzę, by pozycjonować się lokalnie i przyciągnąć uwagę osób zainteresowanych Twoim produktem lub usługą.

Jak pozycjonować stronę lokalnie?

Pozycjonowanie strony lokalnie nie odbiega znacznie od tradycyjnego SEO, główną różnicą jest to, że chcemy by w naszych frazach kluczowych występowała nazwa miasta, w którym działamy. Tak jak pisaliśmy wyżej, nawet jeśli użytkownik wyszukiwarki nie dopisze w wyszukiwanej frazie miasta, Google wyświetli wyniki lokalne. Warto też stworzyć wizytówkę Google dla firmy, dzięki czemu będzie ona widoczna także na Mapach Google, które pokazują się przed naturalnymi wynikami wyszukiwania. W takim przypadku, jeśli uda się wypozycjonować zarówno stronę internetową jak i wizytówkę, potencjalni klienci będą widzieli aż dwa odnośniki do Twojego biznesu na szczycie wyników wyszukiwania.


Dodawanie firmy do Map Google

Dzięki wizytówce Google Moja Firma potencjalni klienci mogą nie tylko łatwiej trafić do Twojej firmy, ale też błyskawicznie znaleźć dane kontaktowe czy godziny otwarcia. Cały proces zaczyna się od utworzenia konta w Google Moja Firma, do którego będzie nam potrzebne konto Gmail. Po utworzeniu konta wymagana jest weryfikacja adresu firmy, poprzez wysłanie listu z kodem aktywacyjnym i trwa to około dwóch tygodni.

Uzupełnianie wizytówki Google

Po poprawnej weryfikacji adresu należy przystąpić do uzupełniania profilu firmy. Należy uzupełnić wszystkie informacje, które tylko jesteśmy w stanie, gdyż ma to wpływ na pozycję wyświetlania się w wynikach wyszukiwania. Podstawowe informacje, które muszą być uzupełnione to nazwa i adres firmy, numer kontaktowy, godzina otwarcia oraz kategoria branży, w której działamy. Warto też zadbać o pozytywne opinie firmy w wizytówce Google, które wpływają pozytywnie na pozycjonowanie stron.

Pozycjonowanie stron lokalne

VD Pozycjonowanie stron [SEO]

Podobnie jak przy tradycyjnym pozycjonowaniu bardzo istotne są kwestie optymalizacji wewnętrznej witryny – w kwestiach technicznych należy postępować w sposób analogiczny. Ważne, z puntku widzenia lokalnego pozycjonowania, jest wplatanie nazwy miasta w treść witryny oraz w nagłówkach, szczególnie w głównym nagłówku H1, można je też wplatać w alternatywne opisy obrazków. Planując strategię budowania linków dla firmy działającej lokalnie, warto skupić się na dużych portalach działających lokalnie (np. serwisy informacyjne, strona internetowa miasta, lokalne fora itd.

Pozycjonowanie strony Sezonowe

Pozycjonowanie strony sezonowe przeznaczone jest dla biznesów, które działają okresowo, albo sprzedają produkty, które związane są z jakimś okresem. Pozycjonowanie fraz sezonowych wymaga stworzenia podstron i treści nakierowanych na frazy sezonowe, które należą najczęściej do długiego ogona słów kluczowych (składają się z min. 3 wyrazów). Zależnie od czynników takich jak aktualna pozycja, optymalizacja witryny czy wiek witryny, oraz konkurencyjności wybranych słów kluczowych, osiągnięcie najwyższych pozycji może zająć od jednego aż do sześciu miesięcy. Warto przemyśleć opłacalność działań pozycjonujących, a jeśli się na nie zdecydujemy, przeanalizować branże i wybrać odpowiedni czas na rozpoczęcie działań.

Podział sezonowych słów kluczowych

Sezonowe słowa kluczowe można podzielić na kategorie, wszystkie pozycjonuje się w ten sam sposób, natomiast różnią się konkurencyjnością oraz stopniem opłacalności.

 • Frazy związane z datą lub okresem np. sukienki na lato, first minute lato 2018
 • Frazy związane z wydarzeniem lub imprezą np. Opener Festival bilety, Igrzyska Olimpijskie Pjongczang
 • Frazy związane z cyklicznym wydarzeniem np. ozdoby na święta, prezent na dzień ojca

Jak pozycjonować sezonowe frazy?

 • Optymalizacja techniczna – podobnie jak w przypadku pozycjonowania każdej innej strony, także pozycjonowanie stron sezonowe wspomaga odpowiednia optymalizacja techniczna witryny. Należy zadbać o czysty kod, który nie będzie zawierał skryptów ani stylów zagnieżdżonych w kodzie HTML (tzw. inline), strona powinna ładować się szybko, wyświetlać poprawnie na wszystkich rodzajach urządzeń i mieć przyjazne adresy URL oraz linkowanie wewnętrzne między podstronami.
 • Optymalizacja treści – frazy sezonowe są najczęściej słowami kluczowymi z długiego ogona, co oznacza, że wymaga tworzenie i optymalizowania pod słowa kluczowe treści. Warto tworzyć podstrony, które będą nakierowane na konkretne słowo kluczowe, choć w przypadku blogów lub sklepów internetowych, lepszym rozwiązaniem może być zastosowanie kategorii oraz podkategorii jako główne słowa kluczowe, a następnie tworzenie w nich postów / produktów. Przykładem może być kategoria “prezenty na święta”, następnie podkategoria “dzień ojca” i dopiero tam konkretne produkty.
 • Działania off-site – najbardziej efektywne w pozycjonowaniu lokalnym mogą być linki tematyczne, prowadzące z blogów, portali i forów o wysokim Trust Flow, które są powiązane tematycznie.


Optymalizacja Witryny

Optymalizacja Witryny to dział, w którym przyjrzymy się wszelkim działaniom wewnątrz strony, które mają na celu poprawę pozycji i widoczności w wyszukiwarce dla wybranych słów kluczowych. Optymalizacja ta obejmuje zarówno zagadnienia techniczne, takie jak kod witryny, struktura adresów URL czy szybkość strony, jak i optymalizację związaną z dostosowaniem treści i nakierowaniem robotów Google na wybrane słowa kluczowe. W dziale tym znajdziesz:

 • Audyt SEO – przed przystąpieniem do optymalizacji witryny, należy dokładnie przebadać aktualny stan strony, aby wykryć wszystkie błędy i możliwe do wprowadzenia poprawki. W tym dziale dowiesz się jak samodzielnie przeprowadzać audyt SEO witryny.
 • Optymalizacja kodu – są to wszystkie aspekty związane z odpowiednią strukturą kodu HTML i CSS oraz skryptów JavaScript, tak, by była jak najbardziej zrozumiała dla algorytmu wyszukiwarki oraz wpływające na szybkość ładowania witryny.
 • Szybkość ładowania – ponieważ na szybkość ładowania witryny wpływa wiele elementów, postanowiliśmy wyodrębnić jeden artykuł, który będzie dotyczył tego tematu. Dowiesz się z niego, które elementy (oprócz optymalizacji kodu strony) wpływają na szybkość ładowania witryny, oraz co zrobić, by uzyskać jak najlepszy wynik. Jest to bardzo istotne dla pozycjonowania strony, szczególnie szybkość ładowania na urządzeniach mobilnych.
 • Struktura Witryny – ten artykuł dotyczy budowania przyjaznych wyszukiwarce i użytkownikom adresów URL, linkowania wewnętrznego oraz budowy struktury serwisu, który algorytm Google potrafi zrozumieć i poprawnie zaindeksować. Jest to szczególnie istotne w przypadku dużych serwisów, blogów oraz sklepów internetowych, gdzie często występuje bardzo duża liczba podstron.
 • Optymalizacja treści – wskazówki dotyczące poprawnej budowy i formatowania treści, oraz nakierowania podstron i tekstów na konkretne słowa kluczowe. Dzięki takiemu zabiegowi, jesteśmy w stanie pozycjonować konkretną frazę, gdyż Google chce, by wyniki jak najlepiej odpowiadały zawartości strony. Bez dostosowanych treści, szansa na wysokie pozycje jest niewielka, dlatego jest to element, do którego należy przyłożyć sporo uwagi.
 • Optymalizacja WordPress – jako, że system WordPress to najpopularniejsze na świecie oprogramowanie do tworzenie i zarządzania stronami internetowymi, stworzyliśmy artykuł dotyczący optymalizacji w tym środowisku. Dzięki wykorzystaniu wbudowanych narzędzi oraz darmowych wtyczek, można poprawić optymalizację witryny opartej na WP nawet bez znajomości HTML czy CSS i modyfikowania kodu strony.


Audyt SEO Witryny


Profesjonalny audyt SEO, które będzie dokładną analizą serwisu z punktu widzenia pozycjonowania, szczególnie w przypadku rozbudowanych stron lub sklepów, to skomplikowany proces, za który zajmujące się tym firmy biorą niemałe pieniądze. Na szczęście audyt można przeprowadzić także samodzielnie, a sprawdzenia najistotniejszych elementów nie jest wcale tak trudne i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Można skorzystać z darmowych oraz płatnych narzędzi, które dadzą ogólny obraz sytuacji witryny, dając podstawy do optymalizacji witryny pod wyszukiwarki internetowe. Wyszukiwarka Google zwraca coraz większą uwagę na elementy “on site”, czyli w obrębie witryny, dlatego odpowiednio zoptymalizowana witryna jest kluczowym elementem dla osiągania wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania.

Czym jest audyt SEO?

Audyt SEO to kompleksowa i dogłębna analiza witryny pod kątem pozycjonowania w wyszukiwarkach, Celem audytu jest ocena serwisu pod kątem optymalizacji, wykrycie wszelkich błędów, które mogą pogarszać jej widoczność oraz wyszukanie możliwości poprawy elementów, które mogą poprawić ocenę algorytmów Google i innych wyszukiwarek. To jeden z najważniejszych elementów planowania strategii pozycjonowania, na podstawie którego jesteśmy w stanie zaplanować konkretne działania i zmiany, które należy wprowadzić na stronie internetowej.


Kiedy należy wykonać audyt seo?

Wyszukiwanie odpowiednich słów kluczowych dla strony internetowej oraz planowanie działań związanych z optymalizacją i pozycjonowaniem strony, w najlepszym wypadku powinno odbyć się jeszcze przed stworzeniem witryny. Projektując i tworząc stronę powinniśmy brać pod uwagę zasady optymalizacji witryny, tak aby po ukończeniu serwisu, prac związanych z optymalizacją było jak najmniej. Udoskonalenie serwisu powinno odbyć się zaraz po jej stworzeniu – każdy dzień zwłoki to czas oddany konkurencji i późniejsze i trudniejsze wypozycjonowanie się na pożądane frazy kluczowe. Mówiąc krótko: audyt SEO, zaplanowanie działań, oraz optymalizacja serwisu powinna odbyć się tak szybko, jak to tylko możliwe.

Jak samodzielnie zrobić audyt strony?

Pierwszym krokiem audytu powinno być sprawdzenie najważniejszej informacji, czyli czy Google poprawnie indeksuje naszą witrynę. Najszybszym sposobem jest wpisanie w wyszukiwarkę zwrot “site:adres-strony.pl” – wynikiem będą wszystkie podstrony, które zostały zaindeksowane. Dodatkowo należy dodać stronę do narzędzia Google Search Console, gdzie sprawdzimy ewentualne błędy oraz dodamy mapę witryny, która pomoże robotom wyszukiwarki lepiej zrozumieć i zaindeksować stronę. Należy także zadbać o odpowiedni plik robots.txt, umieszczony w głównym katalogu witryny – dzięki niemu wyszukiwarki wiedzą w jaki sposób “przechodzić” przez stronę.

Audyt w obrębie witryny obejmuje sprawdzenie tytułów i opisów podstron (meta title i description), które powinny być odpowiednio skonstruowane i zawierać główne słowa kluczowe dla danej witryny, powinny też być unikatowe i nie mogą się powielać. Każda podstrona powinna też zawierać odpowiednio usytuowane nagłówki, ze szczególnym uwzględnieniem nagłówka h1 – na każdej podstronie powinien znaleźć się dokładnie jeden taki nagłówek, który zawiera główne słowo kluczowe. Adresy URL podstron powinny być krótkie i zawierać słowo kluczowe.

Content (treści) również powinny być odpowiednio nasycone słowem kluczowym, by nakierować roboty na odpowiednią indeksację tematyki witryny (słowo kluczowe powinno występować w tekście w nasyceniu ok 2-3%) oraz być unikalne – duplikacja treści może skutkować nawet wykluczeniem z wyników wyszukiwania. W obrębie witryny należy także linkować między powiązanymi tematami (linkowanie wewnętrzne). Wszystkie grafiki na stronie powinny zawierać opisy alternatywne, które pomagają algorytmom zaindeksować treść grafiki, oraz być odpowiednio zoptymalizowane, co wpłynie pozytywnie na pagespeed, czyli szybkość ładowania. To także bardzo istotny element pozycjonowania witryny, warto o niego zadbać optymalizując kod witryny czy korzystając z plików cache.

Narzędzia do przeprowadzania audytów SEO

 • Google Search Console – pozwala sprawdzić poprawność indeksowania i wykryć ewentualne błędy oraz dodać mapę witryny
 • Screaming Frog – narzędzie, dzięki któremy w szybki sposób sprawdzimy poprawność meta title oraz description wszystkich podstron, czy wygenerujemy mapę witryny. Program jest płatny, jednak posiada darmową wersję z ograniczeniem do 500 adresów URL
 • Google Speed Insights – pozwala sprawdzić szybkość ładowania strony w oczach wyszukiwarki
 • Ahrefs5 oraz Majestic SEO – narzędzie, które pozwolą sprawdzić backlinki (linki przychodzące) do naszej witryny, niestety oprogramowanie występuje tylko w wersji płatnej


Optymalizacja Techniczna

Pierwszym elementem strony, któremu się przyjrzymy to optymalizacja kody strony, tak by jego struktura była jak najlepiej dostosowana do algorytmu wyszukiwarki oraz żeby skrócić czas jej ładowania:

 • Poprawność kodu HTML – kod strony powinien być zgodny z najnowszymi standardami W3C – jest to organizacja, która zajmuje się ustalaniem standardów stron WWW. Na ich oficjalnej stronie można znaleźć aktualne wytyczne dotyczące optymalnego kodu oraz sprawdzić poprawność strony internetowej (validator.w3.org). Niepoprawny kod HTML może utrudniać wyszukiwarkom poprawne odczytanie zawartości witryny oraz indeksację.
 • Poprawność kodu CSS – podobnie jak w przypadku HTML, style CSS na stronie powinny być dostosowane do aktualnych standardów W3C, poprawność kodu można sprawdzić na stronie jigsaw.w3c.org/css-validator/
 • Style o osobnym pliku – w kodzie HTML strony w ogóle nie powinny znaleźć się style CSS (tzw. inline), zamiast tego należy umieścić je w osobnym pliku i zaimportować w sekcji head, natomiast w kodzie strony należy korzystać jedynie z klas i identyfikatorów, które odnoszą się do pliku zewnętrznego.
 • Skrypty w osobnym pliku – podobnie jak w przypadku styli CSS, sktypty JavaScript powinny zostać umieszczone w osobnym pliku zaimportowane do pliku HTML, choć istnieją od tego pewne odstępstwa. Jeżeli np. jakiś skrypt wykorzystujemy tylko na jednej podstronie, można umieścić go na dole strony, tuż przed końcem sekcji body, gdyż w takim wypadku nie ma sensu tworzenie osobnego pliku tylko dla tego skryptu.
 • Elementy dynamiczne – roboty wyszukiwarek nie zawsze są w stanie poprawnie odczytać elementy w technologii Flash, dlatego nie powinno się ich stosować w modułach zawierających treści.
 • Responsywność – coraz więcej użytkowników korzysta z Internetu przy pomocy urządzeń mobilnych takich jak tablet czy telefon. Poprawne wyświetlanie witryny na takich urządzeniach to bardzo ważna kwestia zarówno ze względu na wygodę użytkownika, ale także pozycję w wyszukiwarkach. Algorytmy Google obniżają pozycję witryn, które nie są responsywne i nie dostosowują się do używanego urządzenia.

Struktura Witryny w pozycjonowaniu strony

Struktura witryny to także element, który wpływa na pozycjonowanie strony i ma szczególne znacznie w przypadku dużych portali, blogów czy sklepów internetowych. Ważne jest, aby unikać tzw. kanibalizacji słów kluczowych, czyli posiadania więcej niż jednej podstrony, która nakierowana jest na to samo słowo kluczowe.

Znaki dozwolone w adresach URL to litery alfabetu łacińskiego (od niedawno dozwolone są też polskie znaki, jednak nie zalecamy ich stosowania) oraz cyfry. W przypadku łączenia kilku wyrazów należy stosować myślnik, podkreślenie nie jest traktowane przez Google jako odstęp między wyrazami.

Jak budować strukturę witryny?

Struktura adresów URL powinna być przyjazna zarówno użytkownikowi jak i wyszukiwarkom, dlatego adresy powinny zawierać czytelne dla człowieka wyrazy, które odzwierciedlają zawartość podstrony, a także (w przypadku pozycjonowania) zawierać słowo kluczowe, na które skierowana jest dana podstrona. Każda podstrona powinna odpowiadać dokładnie jednemu słowu kluczowemu, a w przypadku większych serwisów, blogów czy sklepów internetowych, warto zastosować kategorie i podkategorie dla słów kluczowych i dopiero w nich umieszczać konkretne wpisy / produkty.

Linkowanie Wewnętrzne

Struktura witryny to nie tylko poprawne adresy URL, ale także ich połączenia względem siebie. Najważniejsze podstrony (lub kategorie), które chcemy pozycjonować, należy umieścić w głównym menu witryny, które jest widoczne na każdej podstronie. Prawidłowo skonstruowane menu potrafi załatwić sprawę linkowania wewnętrznego. Warto też w treści linkować pomiędzy podstronami, które są pozycjonowane.

Jak budować główne menu?

Najczęściej wykorzystywanym i najprostszym rozwiązaniem linkowania wewnętrznego jest menu – dla algorytmu wyszukiwarki może posłużyć jako oznaczenie zawartości danej podstrony, co ułatwia poprawną indeksację i ukazuje hierarchię witryny. W przypadku dużych witryn zalecana jest stworzenie drzewa menu, w którym znajdą się kolejne kategorie i podkategorie grupujące wpisy lub produkty

Meta Dane

Na każdej podstronie warto zadbać o unikatowy meta tytuł oraz opis, które powinny zawierać sobie słowo kluczowe. Meta keywords nie jest już brany pod uwagę przez Google, jednak inne wyszukiwarki ciągle je respektują, dlatego warto je uzupełnić.

Struktura nagłówków

Strony internetowe, których treść podzielona jest na nagłówki jest nie tylko bardziej przyjazna użytkownikowi (tekst jest bardziej przejrzysty), ale także pomaga wyszukiwarkom odpowiednio zrozumieć zawartość witryny. W dokumentach HTML stosuje się nagłówki od h1 do h6, z czego nagłówek H1 jest głównym tematem danej strony i powinien wystąpić tylko jeden oraz zawierać główne słowo kluczowe.

 • Na każdej podstronie powinien znaleźć się dokładnie jeden nagłówek H1, zawierający główne słowo kluczowe
 • Nagłówki niższego rzędu powinny występować po sobie (po nagłówkach wyższego rzędu)
 • Ilość nagłówków powinna być proporcjonalna do ilości treści na stronie
 • Nie ma konieczności korzystania ze wszystkich rodzajów nagłówków na stronie


Optymalizacja Treści

Odpowiednia optymalizacja treści pod wybrane słowa kluczowa, to jeden z najważniejszych elementów potrzebnych do pozycjonowania witryny. Bez nakierowania na konkretne słowa kluczowe, algorytm Google nigdy nie będzie wyświetlał na nie naszej witryny wysoko w wynikach pozycjonowania, dlatego warto o to zadbać. Podstawowe zasady, których należy się trzymać:

 • Jedna podstrona = jedno słowo kluczowe – każdą podstronę należy nakierować na konkretne słowo kluczowe, mogą to być też jego odmiany i synonimy, natomiast nie zaleca się upychania jak największej ilości fraz na jednej podstronie, gdyż w efekcie żadna z nich może się nie wypozycjonować. Należy też unikać powtarzania tego samego słowa kluczowego na kilku różnych podstronach.
 • Słowo kluczowe w adresie URL, meta title, nagłówku oraz treści – Nakierowując daną podstronę na konkretne słowo kluczowe, należy umieścić je w adresie url (strona.pl/slowo-kluczowe/) znaczniku meta title, nagłówku H1 (tylko jeden na podstronę) oraz treści, wykorzystując pogrubienie strong.
 • Linki wewnętrzne ze słowem kluczowym w anchorze – jeśli chcemy nakierować daną podstronę na słowo kluczowe, warto żeby linkować do niej wewnętrznie wykorzystując anchory ze słowem kluczowym (anchor to tekst odnośnika). Na przykład, jeżeli dana podstrona występuje w menu, jej anchorem powinno być słowo kluczowe, a więc link w menu powinien mieć treść “słowo kluczowe” i prowadzić do podstrony strona.pl/slowo-kluczowe/


Jak tworzyć treść nakierowaną na słowa kluczowe?

Wyszukiwarka Google ma za zadanie wyświetlać wyniki, które są jak najbardziej naturalne i jak najdokładniej odpowiadają na zapytanie użytkownika. Algorytm wyszukiwarki jest coraz bardziej zaawansowany i coraz lepiej spełnia swoje zadanie, dlatego także pisząc teksty, które mają pozycjonować stronę, należy myśleć przede wszystkim o wrażeniach użytkowników. Tekst powinien być czytelny i napisany “ludzkim” językiem, należy unikać technicznego i branżowego żargonu. Warto jednak trzymać się kilku zasad optymalizacji tekstu, dzięki której wyróżnimy słowa kluczowe, co wzmocni pozycjonowanie strony w wyszukiwarce Google:

 • Słowo kluczowe w adresie URL– dobrze, jeśli słowo kluczowe pada w adresie URL podstrony, która pozycjonujemy na wybraną frazę, w razie oddzielania wyrazów należy wykorzystać myślnik zamiast podkreślenia.
 • Nagłówek H1 z głównym słowem kluczowym – na stronie powinien znaleźć się dokładnie jeden taki nagłówek, który powinien zawierać główne słowo kluczowe
 • Podział tekstu na nagłówki – zarówno ze względu na wygodę użytkownika, jak i ułatwienie algorytmom Google zrozumienie zawartości strony, warto podzielić treść na nagłówki niższych rzędów. Warto też umieszczać w nich słowo kluczowe i jego odmiany, jednak nie należy robić tego na siłę, liczy się przede wszystkim użytkownik.
 • Słowo kluczowe, odmiany i synonimy w tekście – poza nagłówkami, słowo kluczowe powinno występować także w samej treści. W pierwszym akapicie dobrze jest umieścić dokładne słowo kluczowe (nie odmienione), natomiast w dalszej części może występować w odmianach i jako synonimy. Należy umieszczać je w wielu miejscach tekstu (im więcej tym lepiej), jednak nie może to być sztuczne i “na siłę”. Ponownie – wrażenia użytkownika powinny być stawiane na pierwszym miejscu, dlatego całość musi wyglądać naturalnie i być przyjemna w czytaniu.


Szybkość Ładowania – czy wpływa na pozycjonowanie strony?

Szybkość ładowania strony (Page Speed), to jeden z najważniejszych elementów podczas optymalizacji wewnętrznej witryny. Jest to aspekt często pomijany przez właścicieli witryn, tymczasem odgrywa bardzo ważną rolę przy ustalaniu pozycji w wynikach wyszukiwania, a niedawno weszła aktualizacja algorytmu “mobile first” i teraz Google bierze pod uwagę przede wszystkim szybkość ładowania na urządzeniach mobilnych.

Jak sprawdzić szybkość ładowania strony?

VD Pozycjonowanie stron [SEO]

Dzięki narzędziu Google PageSpeed Insights, możemy dowiedzieć się jak wyszukiwarka ocenia szybkość ładowania naszej strony. Jest to w pełni darmowe narzędzie, które pokaże wynik od 1 do 100 punktów, osobno dla wersji mobilnej i desktopowej. Co ciekawe, jest to dokładnie ten sam wynik, który Google uwzględnia przy ustalaniu pozycji.

Jak poprawić szybkość ładowania strony?

 • Kompresja grafiki – na stronach internetowych bardzo często stosujemy dużą ilość grafik, a gigantycznym błędem jest ich słaba optymalizacja. Duża waga grafiki nie tylko zmniejsza znacząco szybkość ładowania strony, ale także pobiera sporą ilość transferu od użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych. W przypadku korzystania ze środowiska WordPress warto skorzystać z wtyczek, które automatycznie zoptymalizują obrazy (np. WP SMUSH). Jeśli witryna postawiona jest w inny sposób należy skompresować grafikę przed wrzuceniem na serwer – można skorzystać z oprogramowania Adobe Photoshop lub GIMP, albo użyć narzędzi online takich jak Optimizilla.
 • Pliki Cache i kompresja Gzip – pliki cache to małe pliki zapisywane lokalnie w pamięci podręcznej przeglądarki. Dzięki nim, przy kolejnym wejściu na stronę, zostanie ona załadowana zdecydowanie szybciej. Kompresja gzip pozwala na zmniejszenie plików strony nawet o 70-80%, co potrafi znacznie poprawić Page Speed witryny. Warto korzystać z obu tych rozwiązań, możesz sprawdzić poprawność kompresji gzip na stronie checkgzipcompression.com
 • Odpowiedź serwera – czasami za problem z długim ładowaniem strony internetowej odpowiada serwer bądź jego konfiguracja. Warto upewnić się, że korzysta on z najnowszych wersji PHP oraz MySQL. Jeśli wszystko jest skonfigurowane poprawnie, a problem nadal jest widoczny, być może sam serwer odpowiada zbyt wolno na zapytania z przeglądarki. W takim wypadku warto zastanowić się nad ewentualną zmianą serwera, a w przypadku naprawdę dużych serwisów nawet serwer VPS.


Pozycjonowanie Optymalizacja strony na WordPress

Środowisko WordPress to system zarządzania treścią na stronach www, który jest obecny na niemal połowie wszystkich witryn dostępnych w sieci. Ze względu na tak dużą popularność, postanowiliśmy poświęcić optymalizacji w tym środowisku pełny artykuł.

WordPress to oprogramowanie bardzo dobrze przystosowane do warunków pozycjonowania, które łączy sobie prostotę obsługi (stronę uda się postawić nawet osobie, która nigdy nie widziała kodu HTML), a także ogromne możliwości modyfikacji (tworzenie własnych motywów, szablonów, wtyczek, modyfikacja istniejącego kodu). Dzięki temu, niemal każdy, jest w stanie wprowadzić przynajmniej podstawową optymalizację, a w razie takiej możliwości istnieje szansa na zmodyfikowanie niemal każdego elementu strony tak, by był jak najbliżej ideału.

 • Bezpośrednie odnośniki – jest to jedno z pierwszych ustawień, którymi warto się zająć po instalacji środowiska WordPress. Odpowiednia konfiguracja tego elementu pozwoli nam na zachowanie odpowiedniej, przyjaznej struktury adresów URL, a jest przy tym banalnie prosta do wdrożenia. Należy przejść w menu po lewej stronie w ustawienia -> bezpośrednie odnośniki, a następnie zaznaczyć opcję “nazwa wpisu”. Dzięki temu, wpisy i strony publikowane w WordPress będą wyświetlać się jako czytelne dla człowieka adresy. W tym panelu możemy również ustawić slug adresu dla kategorii i tagów.
 • Meta dane WordPress – to jedne z najbardziej podstawowych rzeczy, które należy skonfigurować podczas optymalizacji każdej witryny. W WordPress możemy to zrobić na kilka różnych sposobów, jednak najprostszym i efektywnym sposobem jest skorzystanie z popularnej wtyczki SEO YOAST. Po jej zainstalowaniu, podczas edycji każdej podstrony / wpisu na dole znajdziemy panel YOAST, w którym wprowadzimy meta dane (opis oraz tytuł), a także wspomoże naszą pracę w optymalizacji tekstu pod wybrane słowa kluczowe (nie działa idealnie w języku polskim, nie bierze pod uwagę odmian).
 • Mapa witryny WordPress – dzięki mapie witryny algorytmy wyszukiwarek mają zdecydowanie ułatwioną pracę, podczas próby zrozumienia struktury serwisu. Mapa przyspiesza indeksowania i zawsze warto ją stworzyć i podpiąć do narzędzia Google Search Console. Wtyczka SEO YOAST, o której pisaliśmy w poprzednim punkcie, załatwia również sprawę wygenerowania pliku sitemap.xml (znajduje się ona pod adresem strona.pl/sitemap_index.xml). Należy ją teraz jedynie podpiąć do Google Search Console.
 • Szybkość ładowania strony WordPress – na szybkość ładowania strony wpływa wiele czynników, nad wieloma z nich jesteśmy w stanie zapanować korzystając jedynie z darmowych wtyczek dostępnych do WordPress. Warto jest zastosować pamięć podręczną Cache, którą uruchomimy dzięki wykorzystaniu wtyczki W3 Total Cache (obsługuje też kompresję Gzip), natomiast grafiki możemy optymalizować “w locie” (podczas przesyłania na serwer, nie wymaga żadnych dodatkowych działań) dzięki wtyczce WP SMUSH.


Wpływ Content Marketingu na pozycjonowanie stron

Content Marketing przez wielu uważany jest za rewolucję w marketingu, zupełnie nowy nurt, który ich zdaniem stanie się w kluczowy w marketingu internetowym. W czasach, kiedy użytkownicy mniej chętnie wchodzą w reklamy, są bardziej wyczuleni i niechętni do “wciskania im” nowych produktów i usług, content marketing (marketing treści) obiera zupełnie nową drogę. Reklama, która opiera się na udostępnieniu wartościowych treści, dzięki którym potencjalny klient zbliży się emocjonalnie do naszego biznesu i obdarzy zaufaniem. Taki model, w połączeniu z budowaniem relacji w Social Mediach, może przynieść wiele korzyści, w tym dziale postaramy się przybliżyć działanie content marketingu i podpowiemy, jak efektywnie wprowadzić go we własnej firmie.

 • Podstawy Content Marketingu – traktują o zagadnieniu marketingu treści, oraz opisują możliwości i zagrożenia płynące ze stosowania tej strategii marketingowej. Opisujemy tu wpływ content marketingu na pozycjonowanie strony, oraz podstawowe zasady wyboru słów kluczowych i tworzenia wartościowych treści.
 • Źródła Tematów – każdemu początkującemu adeptowi content marketingu, najwięcej trudności sprawia wybór odpowiednich słów kluczowych oraz tematów, które mogą zainteresować potencjalnych klientów. Podpowiadamy jak zrobić research słów kluczowych i jak wybrać z nich te, które mogą generować większą sprzedaż.
  Tworzenie Treści – po wybraniu odpowiedniego tematu, pora na stworzenie unikalnych treści. W tym dziale dowiesz się, jak pisać teksty, które zainteresują użytkowników i być może przerodzą w Internetowe virale.
 • Optymalizacja Treści – content marketing to nie tylko przyciąganie klientów poprzez wartościowe teksty, ale także zwiększanie widoczności na długi ogon słów kluczowych w wyszukiwarce. Podpowiadamy jak zoptymalizować podstronę i treści, by jak najlepiej skierować Google na wybrane słowa kluczowe.
 • Dystrybucja Treści – w tym dziale opisujemy różne kanały dystrybucji, dzięki którym możesz rozpowszechnić swoje treści i dotrzeć do użytkowników z wybranej grupy docelowej.

Podstawy Content Marketingu

Content marketing, czyli marketing treści, ma na celu przyciągnięcie potencjalnych klientów poprzez udostępnianie im wartościowych treści. Użytkownik, który znajdzie informacje, które rozwiązują jego problemy lub są dla niego interesujące chętnie podzieli się nimi ze swoimi znajomymi w social mediach czy zapisze do newslettera. To także dodatkowy ruch na stronie, dzięki nowym słowom kluczowym pochodzącym z content marketingu (tzw. long tail, czyli długi ogon słów kluczowych). Zaangażowanie użytkowników i zwiększony ruch w witrynie wpływa także pozytywnie na ogólne frazy kluczowe, podnosząc ogólną pozycję serwisu w wyszukiwarce.

Długi ogon słów kluczowych

Długi ogon (ang. Long Tail), to pozycjonowanie strony na szeroki zakres kilkuwyrazowych fraz kluczowych, na które najczęściej konkurencja jest nieduża. Takie słowa kluczowe mają też mniejszą ilość wyszukiwań miesięcznych, za to łatwiej jest znaleźć się na wysokich pozycjach – jest to na pewno dużo tańsze i wymagające mniej czasu niż osiąganie wysokich pozycji na ogólne, konkurencyjne frazy. Wymaga to jednak wykonania pracy w postaci tworzenia wartościowych treści, które będę odpowiadać na zapytania użytkowników. Jeśli treści, które znajdą w witrynie będą dla nich interesujące, nasza strona (czyli także firma), wzbudza ich zaufanie, a co za tym idzie, chętniej dokonają zakupu, zapiszą się na listę mailingową lub udostępnią stronę w social mediach.


Wpływ zaangażowania użytkowników na pozycjonowanie stron

Zaangażowanie użytkowników wchodzących na stronę z wyników wyszukiwań to jeden z elementów, który wpływa na pozycję strony w wyszukiwarce. Pierwszym czynnikiem jest klikalność względem innych stron, wyświetlających się na dane słowo – jeżeli użytkownicy wybierają naszą stronę na dane zapytanie, mimo że znajduje się niżej w wynikach od innej, mniej “klikanej” strony, Google uzna, że odpowiada lepiej na zapytanie użytkowników i podwyższy jej ranking w wyszukiwarce. Po wejściu na stronę, oceniane jest także samo zaangażowanie użytkowników – strony z wysokim współczynnikiem odrzuceń (procent osób, które wyszły zaraz po załadowaniu strony), są karane przez wyszukiwarkę obniżeniem pozycji.

Z drugiej strony, duże zaangażowanie użytkowników, czyli dłuższy czas spędzony na stronie, przechodzenie na inne podstrony oraz udostępnianie treści w mediach społecznych jest widziane przez algorytmy Google jako wartościowy content, który jest nagradzany wyższym miejscem w wynikach wyszukiwania. Poza wartościowymi treściami, które zainteresują i przyciągną użytkowników, coraz częstszą praktyką jest też umieszczanie contentu w formie video, co najczęściej zwiększa ilość czasu spędzonego na stronie.

Jak tworzyć wartościowe treści?

Pierwszym, a zarazem najważniejszym, pytaniem na jakie należy sobie odpowiedzieć przy tworzeniu treści, jest “kim jest nasza grupa odbiorcza i jakich treści szuka w internecie?”. Tematyka treści, które tworzymy na stronę, powinna być interesująca dla naszych potencjalnych klientów. Jeżeli na przykład prowadzisz warsztat samochodowy, użytkownicy nie będą raczej zainteresowani tematem “istoty kompulsatora w wirniku podłużnym” (nazwa wymyślona na potrzeby przykładu i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością). Potencjalny klient warsztatu samochodowego będzie raczej szukał treści takich jak na przykład “jak wybrać opony zimowe?” lub “kiedy trzeba wymienić tarcze hamulcowe?”. Takie treści nie tylko odpowiadają na zapytanie użytkownika, ale mogą też prowadzić do sprzedaży opon lub usługi wymiany tarcz hamulcowych.

Kiedy wiemy już, co interesuje odbiorców i udało nam się przyciągnąć ich uwagę, warto wykorzystać tę sytuację dla nakierowania na sprzedaż, bo przecież o to w tym wszystkim chodzi. Wszystkie treści, które tworzymy powinny kierować i motywować do konkretnej akcji. Dla przykładu wspomnianego wcześniej warsztatu samochodowego, mogłoby to być wyświetlanie promocji opon zimowych lub link do formularza, w którym można umówić się na wymianę tarczy hamulcowych.

Jakie są zalety content marketingu?

 • Wysokie pozycje na wiele fraz kluczowych, co sprowadza na stronę dużo nowego, wartościowego ruchu
 • wzrost zaangażowania użytkowników, co przyczynia się do wzrostu pozycji i wartości serwisu, również na ogólne, trudne frazy kluczowe
 • budowanie zaufania i przywiązania użytkowników, które dzięki odpowiednim działaniom marketingowym może zamienić się w sprzedaż
 • poszerzanie grona odbiorców poprzez udostępnienia w social mediach oraz tworzenie bazy potencjalnych klientów, np. newsletter


Źródła tematów w Content Marketingu

Kiedy zdecydujemy się na zastosowanie content marketingu w swoim biznesie, dużym problemem może okazać wyszukiwanie nowych tematów. Tworzone treści muszą być z jednej strony zoptymalizowane pod słowa kluczowe, które będą generować ruch, z drugiej zaś strony, muszą być interesujące i angażujące dla użytkowników, a nie jest to niestety najprostsze zadanie.

Wybór efektywnych słów kluczowych

Początkowo rozsądnie jest stworzyć listę słów kluczowych, które powiązane są z tematyką naszej działalności, mają duże potencjalne zasięgi (dużą liczbę wyszukiwań), oraz mogą być wpisywane przez osoby, które są zainteresowane zakupem. Nie jest to zadanie najprostsze, ale możliwe do zrealizowania. Początkowo dobrze jest stworzyć jak najdłuższą listę wszystkich powiązanych fraz, które są powiązane z prowadzoną działalnością, a następnie wybranie z nich tylko tych, które mogą przynieść potencjalnych klientów.

Aby wyszukać możliwie jak najwięcej słów kluczowych, warto skorzystać z narzędzi Answer the public oraz Ubersuggest. Są to darmowe narzędzia, które po wpisaniu słów kluczowych, wyświetlą propozycje powiązanych fraz, a następnie możemy sprawdzić ich potencjał, wykorzystując narzędzie Google AdWords KeyWord planner, dzięki któremu sprawdzimy ilość wyszukiwań miesięcznych. Powinniśmy wybrać i wypisać wszystkie słowa kluczowe, które mają oczekiwany zasięg. Przeanalizowanie w ten sposób setek słów kluczowych jest czasochłonnym zadaniem, jednak warto przyłożyć się do pracy na tym etapie, ponieważ niesie on za sobą skutki dla wszystkich dalszych działań.


Kiedy lista wszystkich powiązanych słów kluczowych jest gotowa, pora na odsianie takich, które mają mniejszą szansę na konwersję. Jest to temat, do którego należy podejść indywidualnie i nie ma niestety złotej zasady, które słowa przynoszą sprzedaż, a które dają na nią mniejszą szansę, a dobra znajomość branży będzie niezbędna do wykonania tego zadania. Słowa kluczowe, można w szybki sposób przetestować, wykorzystując linki sponsorowane Google AdWords – pojawią się dzięki temu w wynikach Google niemal natychmiast, dzięki czemu sprawdzimy średnią klikalność oraz konwersję dla danych słów kluczowych.

Jak wyszukiwać tematy do artykułów?

Content marketing ma za zadanie przede wszystkim dystrybuowania wartościowych dla użytkowników treści, dlatego tematów najlepiej szukać właśnie u nich. Dobrym rozwiązaniem może być np. bezpośrednie zapytanie użytkowników, jakie treści mogą być dla nich interesujące (np. poprzez media społecznościowe), albo przeszukanie branżowych forów i sprawdzenia jakie problemy nurtują użytkowników. Innym sposobem jest czerpanie inspiracji (i tylko inspiracji!) z tekstów innych branżowych portali czy blogów, być może warto podjąć tematykę podobną do tej, która cieszy się na nich wysoką popularnością.

Tworzenie treści pod Content Marketing

Treść wysokiej jakości przyciąga i angażuje użytkowników, co może przyczynić się także do zapoznania się z ofertą i być może zakupu. Użytkownicy dzielą się też chętnie wartościowymi treściami w social media, budując jednocześnie profil naturalnych linków oraz autorytet strony internetowej. W artykule znajdziesz porady, w jaki sposób tworzyć treści, które będą angażujące i mogą wpłynąć na wzrost sprzedaży i rozwój Twojego biznesu.

Określ docelową grupę odbiorców

Tekst pisany z myślą o content marketingu, powinien być napisany tak, aby użytkownik mógł wynieść z niej jak największą wartość. Język musi być dla niego zrozumiały, a przekazane treści muszą wnieść jakąś wartość, dlatego jeszcze przed rozpoczęciem pisania, warto ustalić dokładnie, kim jest potencjalny odbiorca i jakie aspekty Twojego biznesu mogą być dla niego interesujące. Im dokładniejszy opis docelowej grupy odbiorców, tym precyzyjnej jesteśmy w stanie dotrzeć do jego potrzeb.


Zainteresuj odbiorców

Po określeniu konkretnej grupy odbiorców, jesteśmy w stanie z większą precyzją określić ich potrzeby. Jeśli na przykład, prowadzimy sklep z odzieżą, naszą grupą odbiorców jest właściwie każdy, kto robi zakupy online. Lepszym pomysłem jest podzielenie ich na mniejsze grupy (np. sukienki dziecięce) i tworzyć treści kierowane właśnie do nich (np. modne sukienki na lato dla dziewczynek). Treści, które są kierowane do wszystkich, przyciągną uwagę niewielkiej grupy osób, spośród tych do których dotrze, dlatego lepszym rozwiązaniem jest kierowanie content marketingu do konkretnej grupy, rozwiązując ich indywidualne potrzeby

Tworzenie treści

Znamy już słowa kluczowe oraz tematy i mamy wybraną konkretną grupę odbiorców dla naszych treści, pora więc by zacząć je tworzyć. W content marketingu bardzo ważne jest kreatywne myślenie i wychodzenie poza schematy, rzadko bowiem zdarza się, żeby powielony temat stał się tzw. viralem (czyli był udostępniany lawinowo). Sztuka polega na stworzeniu tekstów bogatych w porównania i finezyjne opisy, które będą działały na emocje iu wyobraźnie odbiorcy, ale muszą być jednocześnie napisane w sposób prosty i całkowicie zrozumiały, najlepiej jeśli rozwiązują też jakiś problem i wnoszą realną wartość.

Optymalizacja Treści w Content Marketingu

Założenie content marketingu to nie tylko tworzenie viralowych treści, ale także zwiększanie widoczności w wyszukiwarce dla fraz kluczowych z długiego ogona. Aby osiągnąć ten efekt, treści które wrzucamy na stronę muszą być zoptymalizowane tak, by jak najlepiej skierować roboty wyszukiwarki. Oprócz odpowiedniego przygotowania tekstu, należy także przygotować całą strukturę pod strony.

Optymalizacja podstrony pod słowo kluczowe

Podstrona, na której zostanie umieszczona treść nakierowana na słowo kluczowe, musi zostać do tego odpowiednio przygotowana. Nie jest to skomplikowany proces, a wymaga jedynie trzymania się kilku podstawowych zasad:

 • Słowo kluczowe w adresie URL – w najlepszym wypadku fraza, którą chcemy pozycjonować powinna padać już w adresie URL podstrony. Dzięki temu użytkownicy oraz robot Google będą w stanie określić tematykę jeszcze zanim przejdą na daną stronę. Jeśli w adresie chcemy użyć kilku wyrazów, należy oddzielać je od siebie myślnikiem (np. /slowo-kluczowe/).
 • Słowo kluczowe w meta danych – tyczy się to przede wszystkim tytułu (meta title), gdyż opis (meta description) oraz słowa kluczowe (meta keywords) nie biorą już udziału w pozycjonowaniu strony w Google. Warto jednak zadbać o porządny opis, ponieważ użytkownicy zobaczą go w wynikach wyszukiwania i może zadecydować o tym, czy przejdą na docelową witrynę.


Optymalizacja artykułu pod słowo kluczowe

Kiedy warunki do publikacji artykułu są już przygotowane, pora przejść do optymalizacji tekstu i jak najlepszego nakierowania na wybrane słowa kluczowe:

 • Nagłowek H1 – jest to główny nagłówek, który powinien wystąpić dokładnie jeden raz na każdej podstronie i powinien zawierać w sobie frazę kluczową, ale nie powinien być taki sam jak meta title.
 • Nagłowki H2-H4 – warto, szczególnie w przypadku długich artykułów, dzielić je na mniejsze akapity. Ułatwi to czytanie i odnalezienie istotnych informacji użytkownikom, a także pozytywnie wpłynie na indeksację tekstu w Google. Do tego celu należy stosować nagłówki od H2 do H4, jednak powinny następować po sobie, warto umieszczać w nich także słowa kluczowe, ich odmiany i synonimy.
 • Słowo kluczowe w treści – pozycjonowane słowo kluczowe, wraz z odmianami i synonimami powinno znaleźć się w treści tak często, jak to możliwe, jednak musi to być zrealizowane w naturalny sposób. Nie zaleca się upychania słów kluczowych na siłę w każdym miejscu w tekście. Warto oznaczyć je też znacznikiem strong, który wskaże wyszukiwarce, że są to istotne treści.


Dystrybucja Treści

Content marketing to nie tylko tworzenie wartościowych dla użytkowników treści, ale także ich mądra i zaplanowana dystrybucja. Niestety, ale nawet najbardziej wartościowy tekst nie obroni się sam, jeśli nie będzie miał okazji trafić do odbiorcy, natomiast w przypadku kiedy mamy bardzo wartościowe treści i dostarczymy je do odpowiedniej grupy odbiorców (dla których tworzony był tekst) możemy uzyskać nawet efekt viral (kiedy użytkownicy masowo udostępniają treść dalej np. w Social Mediach). Dystrybucję treści do użytkowników można podzielić na trzy grupy:

 • Owned Media – jest to dystrybucja poprzez własne kanały marketingowe. Najlepszym przykładem jest własny blog lub strona internetowa, do której warto dołączyć także profile w social mediach takich jak Facebook czy Twitter.
 • Paid Media – są to płatne kanały dystrybucyjne, takie jak kampanie Google AdWords czy Facebook ads. Jeśli nie posiadamy własnych kanałów dystrybucyjnych albo mają niewielki zasięg, warto skorzystać z płatnej reklamy, dzięki której trafimy do wybranej grupy odbiorców w błyskawiczny sposób.
 • Earned Media – jest to przekaz generowany przez użytkowników, dzięki udostępnianiu i dzieleniu się artykułem. Taki efekt można osiągnąć tylko wtedy, kiedy treść jest na tyle interesująca, żeby Internauci chcieli się nią dzielić ze znajomymi.


Jak wybrać kanał dystrybucji?

Jeśli posiadamy w swoich zasobach kanały marketingowe z grupy “owned media”, takie jak strona internetowa lub profil w mediach społecznościowych, pierwszym krokiem zawsze powinno być opublikowanie treści właśnie tam. Po pierwsze, na pewno nic na tym nie stracimy, a po drugie można je później wykorzystać do jako miejsce docelowe dla odbiorców pozyskanych poprzez płatne kanały.

Jeżeli zasięg naszych owned media nie jest duży, lub jeśli chcemy po prostu zwiększyć liczbę odbiorców artykułu, warto skorzystać z płatnej reklamy. Najpopularniejsze są Google AdWords oraz Facebook Ads, które dają możliwość wyboru bardzo konkretnej grupy odbiorców, dzięki czemu trafimy jedynie do osób, dla których była tworzona treść.

Pozycjonowanie e-commerce, a Agencja SEO

W branży e-commerce bardzo istotnym jest, aby Twój sklep zajmował wysoką pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania. Jest to najlepsza z obecnie dostępnych na rynku forma promocji dla sklepów w Internecie. Dlaczego? Ponieważ wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania wpływa na zaufanie użytkowników, nie zaś na samą widoczność sklepu.

Dzisiaj strategia SEO względem sklepów internetowych, nie może ograniczać się do samej optymalizacji, a musi brać pod uwagę także sprawy związane m.in. z User Experience (UX). To właśnie użytkownicy wpływają bezpośrednio na wyniki sprzedaży, dlatego jest to tak bardzo istotne.

Co jest istotne?

W pozycjonowaniu e-commerce należy skupić się przede wszystkim na konwersji, czyli jaki procent użytkowników po wejściu na stronę naszego sklepu, faktycznie dokonał zakupu. Najlepszym wyznacznikiem dla tego typu działań jest wskaźnik zwrotu z inwestycji (ROI). Po przeanalizowaniu kosztów poniesionych w związku z pozycjonowaniem Twojego sklepu oraz związanym z tym działaniem wzrostem sprzedaży – zobaczysz, że naprawdę warto.

SEO w e-commerce

W branży e-commerce konkurencja jest wyjątkowo duża, ponieważ nie ma granic. Odbiorcą Twoich produktów, może być osoba znajdująca się w Azji, Australii itd. Takie same prawa posiada Twoja konkurencja. Dlatego bardzo ważnym jest, aby strategia Twojego sklepu internetowego obejmowała również pozycjonowanie e-commerce.

Pierwszym krokiem w tym celu jest przede wszystkim dokonanie audytu SEO. Pomoże on zrozumieć jaka jest obecna sytuacja Twojego sklepu oraz wskaże nad czym należy popracować.

Co jest oceniane w pozycjonowaniu e-commerce

Prawdą jest, że kryteria oceny algorytmu Google są dynamiczne i często się zmieniają, jednak prawidłowo dobrana strategia oraz znajomość aktualnych trendów, pozwalają na przewidywanie ewentualnie nadchodzących zmian. Dlatego ważne jest, aby monitorować aktualną sytuację, a także posiadać wiedzę na ten temat zarówno praktyczną, jak i teoretyczną.

Optymalizacja platformy e-commerce

Optymalizacja polega na szeregu działań, których spójność i rzetelność wykonania, będzie miała bezpośredni wpływ na pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania. Jeśli zależy nam na odpowiedniej widoczności naszego sklepu, musimy skupić się na:

 • Grupowanie – należy zwrócić uwagę na nasze produkty. Powinny być one uszeregowane w odpowiednich dla nich podkategoriach.
 • Metadane – meta tytuł, meta opisy, wszystko to co jest związane z opisem naszej strony internetowej – jak wygląda z poziomu wyników wyszukiwania.
 • Nagłówki – powinny posiadać odpowiednią hierarchię nie tylko na stronie głównej, ale również na każdej podstronie (H1, H2, H3…)
 • Adresy URL – powinny być przyjazne dla użytkowników, czyli krótkie, tematyczne, łatwe do zapamiętania.
 • Treści – należy zadbać o to, aby strona była wolna od duplikatów.
 • Atrybuty ALT – odpowiednia optymalizacja grafik.
 • Linki – prawidłowe odnośniki wewnętrzne do stron produktowych.
 • Słowa kluczowe – w przypadku każdej strony, dobierane są indywidualnie. Nawet jeśli strony są z tej samej branży, mogą być im potrzebne inne słowa kluczowe. Natomiast ze względu na wysoki poziom niedostępności fraz, często wybiera się tzw. długi ogon, co również w dzisiejszych czasach może przynosić imponujące rezultaty.

Wybór platformy e-commerce

Sama optymalizacja dokonywana jest z poziomu różnych systemów zarządzania treścią (CMS). Jednak przed wyborem konkretnej platformy, należy skupić się na tym, co w ogóle podlega optymalizacji. Powinno się tego dokonywać w oparciu o bezpośredni kontakt z klientem, ponieważ to do jego potrzeb musi być ona dopasowana, a także jego odbiorców.

Przy wyborze platformy, należy pochylić się nad sprawami związanymi z algorytmem Google. Każda platforma, posiada nieco inne funkcjonalności, dlatego ważnym jest, aby znać kryteria oceny wyszukiwarki. Połączenie naszych potrzeb oraz kryteriów oceniania Google, powinno być kluczem do wyboru odpowiedniej platformy dla naszego sklepu. 

Wybór samej platformy nie zmienia samych działań dokonywanych na potrzeby pozycjonowania, jednak wpływa na ich przystępność. W poszczególnej platformie, określone czynności mogą być mniej lub bardziej przyjazne. Jednymi z najpopularniejszych platform są:

Pozycjonowanie strony WordPress – Woocommerce

Z poziomu WordPressa również możesz dokonać optymalizacji swojego sklepu internetowego, jest to możliwie dzięki wtyczce “Woocommerce”. W tym przypadku zalety takiego rozwiązania są takie same, co w przypadku najpopularniejszego CMS`a na świecie – czyli liczba szablonów, które udostępnia, a także innych wtyczek, którymi możemy się posługiwać.

Zalety i wady Woocommerce

W celu przybliżenia funkcjonalności wtyczki, należy skupić się na tym co ona za sobą niesie. Do niewątpliwych zalet zalicza się przede wszystkim:

 • prostota – jeśli korzystamy z WordPressa, nie będzie dla nas niczym trudnym korzystanie z Woocommerce.
 • bogata biblioteka – jest to naturalną częścią wspólną. Możemy wybierać spośród pokaźnych zasobów bezpłatnych szablonów i dodatków dla naszego sklepu internetowego.
 • niski próg wejścia – jeśli dopiero chcemy rozpocząć przygodę z e-commerce, warto zaznaczyć, że w tym przypadku zapłacić będziemy musieli jedynie za domenę oraz hosting.

Zalety w dużym stopniu polegają na charakterystyce Woocommerce. Biorąc pod uwagę, że jest to wtyczka, do WordPressa, to jego zalety mają bezpośrednie przełożenie. Można powiedzieć, że taka sama zależność zachodzi w przypadku wad Woocommerce:

 • aktualizacje – są częste w przypadku samego systemu, jak i wtyczek, które należy wykonać ręcznie. Natomiast jeśli dokonana zostanie aktualizacja systemu, wtedy mogą pojawić się z oczekiwaniem na aktualizację interesującej nas wtyczki.
 • płynność – może zostać zaburzona pod względem technicznym i sprzedażowym. Powodem takiego stanu rzeczy może być zbyt duża liczba produktów.
 • cyberbezpieczeństwo – o ile można częste aktualizację zaliczyć zarówno do zalet, jak i wad, to wynika to po prostu z popularności samego WordPressa. Nie jest to bez znaczenia również ze względów bezpieczeństwa i ewentualnych cyfrowych ataków.

Optymalizacja w Woocommerce

Pierwszym krokiem w optymalizacji naszego sklepu, będzie odpowiednie przygotowanie samego WordPressa. Oprócz oczywistego pobrania wtyczki Woocommerce, powinniśmy również zainteresować się innym rozwiązaniem – Yoast SEO. Jeśli odpowiednio przygotujemy WordPressa pod nasze potrzeby, możemy rozpocząć działania optymalizacyjne:

 • Mapa strony – czyli plik .xml, który posiada funkcję informacyjną. Ma za zadanie przekazywać robotom wyszukiwarki adresy URL występujące na stronie. Wpływa to na prędkość indeksowania. Utworzenie mapy strony możliwe jest przez wtyczki do WordPressa w tym m.in. Yoast SEO.
 • Certyfikacja – Woocommerce oferuje obsługę SSL, co jest istotne pod kątem SEO, a także bezpieczeństwa danych naszych użytkowników. Certyfikat SSL należy zainstalować z poziomu serwera.
 • Metadane – tytuły oraz opisy. Możesz je zredagować z poziomu wtyczki. Istotne jest aby zawierały nasycone i potrzebne słowa kluczowe, ale w naturalny sposób. Ze względów pozycjonowania, ważnym jest aby zawierały odpowiednie długości. Jest to swego rodzaju wizytówka w sieci, dlatego warto o nią zadbać.
 • URL – adresy Twojego sklepu powinny być przyjazne użytkownikom. Jeśli tak się stanie, będą one również przyjazne dla algorytmu Google. Dzięki korzystaniu z WordPressa, również można to zmienić z poziomu CMS.
 • Nagłówki – powinny mieć odpowiednią hierarchię. Dzięki Woocommerce, posiadamy dostęp do szablonów, które stosują się do tej zasady np. na stronie naszego produktu, nagłówkiem H1 będzie jego nazwa. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie szablony posiadają odpowiednią hierarchię, dlatego warto to zweryfikować. Równie istotne jest wykorzystywanie pozostałych nagłówków, czyli H2-H6 – im niższa cyfra, tym mniejsze znaczenie tekstu.
 • Dane e-commerce – charakterystyczne dla branży. Zawierają m.in. ceny produktów, opinie, dostępność itp. Są równie ważne w przypadku pozycjonowania e–commerce.
 • Prędkość witryny – z poziomu Woocommerce, możemy zadbać o to, aby szybkość strony naszego sklepu była atutem. Sprawdź czy Twój motyw posiada funkcjonalności, z których korzystasz (zbędne tylko spowalniają), zbyt duża liczba zainstalowanych wtyczek, czy zła optymalizacja grafik, wpływa na prędkość ładowania storny, co bezpośrednio wpływa na SEO. Warto zapytać o to Twoją Agencje SEO.

Pozycjonowanie strony PrestaShop

Jest to bezpłatna platforma e-commerce, dzięki której możemy kierować naszym sklepem. W odróżnieniu od Woocommerce, jest to osobny program, nie zaś wtyczka, która rozbudowuje konkretny system. PrestaShop jest wyposażony w ciekawe dodatki, które należy zainstalować. Dzięki nim będziemy mogli zoptymalizować witrynę naszego sklepu oraz m.in. wprowadzić system rezerwacji online.

Pozycjonowanie w PrestaShop

Obecnie platforma ta, cieszy się dużą popularnością wśród Open Source (otwarte oprogramowanie). Obsługiwanie naszego sklepu za pomocą PrestaShop, jest również intuicyjne i stosunkowo proste, jednak pod kątem pozycjonowania, wymaga zdecydowanie większej ilości czasu, niż w innych przypadkach. Pomocne mogą być w tym przypadku wtyczki do platformy, które mają poprawić SEO naszej witryny. Jednak sam system, który oferuje PrestaShop, mogą zaburzyć ciągły proces pozycjonowania m.in. przez:

 • Automatyzacja – w PrestaShop, miało to usprawnić proces tworzenia wielu kategorii, produktów itp. Jednak może to spowodować duplikowanie treści, co wpływa negatywnie na pozycję naszej strony internetowej.
 • Scrollowanie – funkcja, która polega na tym, że użytkownik w trakcie przeglądania produktów, nie musi przechodzić na kolejną stronę, a wyświetlają mu się po prostu kolejne. Jest to niewątpliwie wygodne dla użytkownika, jednak negatywnie wpływa na pozycjonowanie.
 • Rozbudowane menu – w przypadku menu bocznego, pojawiają się problemy z indeksowaniem Google. Należy odpowiednio zbadać ten element, aby nie tracić wartości tej części witryny, a także aby była odpowiednio przejrzysta.

Dlatego tak ważne jest, aby na samym początku decyzji o pozycjonowaniu naszego sklepu internetowego, wybrać najbardziej odpowiednią w naszym przypadku platformę. Wspomniane możliwe problemy, w naszym przypadku mogą okazać się nie tak bardzo istotne, jak oferowane funkcjonalności przez PrestaShop.

Etapy pozycjonowania

Czynności optymalizacyjne, a także sam proces pozycjonowania z reguły jest bardzo zbliżony. Jednak w oparciu o informacje dotyczące samej platformy, można podjąć odpowiednią strategię, jakie kroki należy wykonać.

 • Audyt SEO – jest to podstawowa czynność w przypadku każdej strony internetowej. Od tego należy rozpocząć cały proces, ponieważ będziemy wiedzieli na czym powinniśmy się skupić i ułatwi to proces priorytetyzacji czynności.
 • Wybór strategii – na podstawie wyników audytów, należy obrać właściwą strategię, która zawsze jest indywidualna. Nie ma sytuacji zero-jedynkowych. Nawet jeśli nigdy nie zajmowałeś się pozycjonowaniem Twojego sklepu internetowego, nie oznacza to, że absolutnie wszystko należy poprawiać.
 • Optymalizacja sklepu – tutaj należy podjąć już konkretne czynności optymalizujące. Metadane, mapa strony, nagłówki, linki, adresy URL, wszystko co pozytywnie wpłynie na pozycję witryny.
 • Ciągłość procesu – pozycjonowanie jest procesem ciągłym, który należy monitorować i kontynuować. Jeśli wypracujemy sobie zadowalające efekty, może okazać się, że po ich wstrzymaniu bardzo szybko spadniemy w dół.

Funkcjonalności PrestaShop

To co wyróżnia między sobą poszczególne platformy to oferowane funkcjonalności. Proces optymalizacyjny jest zawsze zbliżony do siebie i posiada podobne etapy. PrestaShop oferuje m.in.:

 • Czynności automatyczne – platforma oferuję bardzo dużą automatyzację prowadzenia sklepu e-commerce. Wiemy już, że może to zaburzać proces pozycjonowania, dlatego należy uważnie korzystać z tej funkcji.
 • Konwersja – w PrestaShop otrzymujemy narzędzia, które umożliwiają śledzenie, analizę, a następnie jej optymalizację. 
 • Lista produktów – można dokonać wyboru pomiędzy tzw. infinite scroll, a wyglądem stron. Pod kątem użytkowników, atrakcyjna może być forma scrollowania, szczególnie w wersjach mobilnych. Jednak pod względem SEO, lepiej zdecydować się na klasyczny wygląd.

To tylko nieliczne. Wybór odpowiedniej platformy zawsze musi być dopasowany do właściciela sklepu. To właśnie to jest kluczem sukcesu. W przypadku PrestaShop, należy wybrać pomiędzy maksymalizacją wysokich pozycji, a funkcjonalnościami, które oferuje ta platforma.

jak zwiekszylismy sprzedaz

Od ponad 10-ciu lat współpracujemy z największym w Polsce sklepem w brażny suplementów diety – firmą SFD S.A. W trakcie naszej współpracy firma debiutowała na giełdzie. Dzięki opracowanej strategii pozycjonowania strony, długoletniej pracy i konsekwencji działania zwiększyliśmy kilkukrotnie ruch na sklepie z wyszukiwarki Google, co przełożyło się na obroty firmy, które rosną rok do roku o około 150%.


Porównując sprzedaż w dwóch pierwszych kwartałach 2012 roku (13,3 mln zł) anaogicznie do 2020 roku (98 mln zł) wzrost jest na poziomie 739%

Pozycjonowanie SFD

Jak osiągnęliśmy 1.2 mln sesji dzięki pozycjonowaniu strony?

Ruch organiczny z Google to kluczowy element sukcesu firmy SFD S.A. Taki efekt udało się uzyskać dzięki zastosowaniu strategii długiego ogona słów kluczowych w pozycjonowaniu strony – tworzeniu dużej ilości wartościowych treści oraz utworzeniu forum o suplementach diety dla sportowców. Założona strategia, w połączeniu z odpowiednią optymalizacją witryny oraz pozyskiwaniem tematycznych, wartościowych linków pozwoliła wypozycjonować blisko 70.000 fraz w TOP10 Google, w tym frazy ogólne takie jak „odżywki” czy „suplementy”, na które SFD S.A. pojawia się na najwyższych pozycjach od wielu lat.

VD Pozycjonowanie stron [SEO] VD Pozycjonowanie stron [SEO]
Źródła:
https://gs.statcounter.com/
https://www.google.com/
https://pl.wikipedia.org
https://ads.google.com/
https://ahrefs.com
https://support.google.com/
https://pagespeed.web.dev/
https://analytics.google.com/
Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Wskazówki dotyczące pozycjonowania stron internetowych [SEO]"

3 odpowiedzi na “Pozycjonowanie stron [SEO]”

 1. Karol pisze:

  Sporo ciekawych informacji, bardzo przydatny artykuł – szczególnie to o wtyczkach do wordpressa wspierające pozycjonowanie. Uporządkowałem kilka rzeczy na swoim blogu dzięki takim artykułom jak Wasz. Niestety w chwili obecnej nie stać mnie na pozycjonowanie wiec próbuje własnymi siłami, w związku z czym mam pytanie w jaki sposób mogę przyspieszyć szybkość ładowania się strony pod wyniki pagespeed (teraz na komputerach mam 57 a mobile 64)?

 2. Przemek Kwiatkowski pisze:

  Na samym początku proponuje wykupić serwer z dyskami SSD z wersją PHP 7.4 lub 8.0, znacznie przyspieszy odpowiedź serwera (TTFB). Wracając do wtyczek to do wordpressa polecam litespeed + włączenie funkcji cache (po poprawnej konfiguracji), znacznie przyspieszy stronę i powinno pomóc w wyniku pagespeed oraz pozycjonowaniu strony. Warto tez skorzystać z usług CDN WordPress

 3. Piotrek pisze:

  te 200 czynników rankingowych pomagających w pozycjonowaniu to jest coś genialnego, sporo stron czytałem o seo ale czegoś takiego nie widziałem:)