VD » Pozycjonowanie / SEO » Pozycjonowanie stron internetowych (SEO)

Pozycjonowanie stron internetowych (SEO)

Aktualizacja: 5 listopada 2021

Pozycjonowanie stron internetowych to wszelkie możliwe działania, które mają na celu poprawę widoczności witryny w wynikach wyszukiwania. Wysoka pozycja strony w wyszukiwarkach takich jak Google (98% rynku w Polsce) znacząco wpływa na wzrost wartościowego ruchu na stronie – trafią na nią osoby, które w danym momencie poszukują oferowanego produktu lub usługi, przez co szansa na sprzedaż jest bardzo wysoka.

Spis treści:

Podstawy Pozycjonowania Stron

Pozycjonowanie stron to trudne zadanie – algorytm Google, który jest odpowiedzialny za ustalanie pozycji w wynikach wyszukiwania jest bardzo skomplikowanym oprogramowaniem, które dodatkowo ciągle się zmienia. Włodarze Google, chcąc zachować wyniki wyszukiwania jak najbardziej naturalnymi, niechętnie dzielą się wskazówkami, jak powinna być zbudowana i linkowana idealna witryna.

Od czego zależy pozycja w wyszukiwarce?

Nie do końca jasne zasady ustalania pozycji, oraz ciągle zmieniające się środowisko sprawia, że pozycjonowanie stron nie jest łatwym zadaniem i wymaga indywidualnego podejścia oraz testów dla każdego projektu osobno. Można jednak wyodrębnić zasady pozycjonowania, które są uniwersalne dla każdej witryny:

 • Działania on-site, czyli SEO (Search Engine Optimization – optymalizacja pod wyszukiwarki internetowe) – są to wszystkie działania w obrębie witryny, które mają na celu podniesienie pozycji strony dla wybranych słów kluczowych. Działania on-site obejmują optymalizację techniczną strony oraz optymalizację treści pod słowa kluczowe. Jest to między innymi szybkość ładowania, struktura adresów URL, formatowanie nagłówków, linkowanie wewnętrzne oraz dopasowanie contentu do słów kluczowych.
 • Działania off-site, czyli linkowanie zewnętrzne, to zdobywanie linków przychodzących do pozycjonowanej strony internetowej, które w założeniu mają podnieść jej widoczność w wyszukiwarce. Nie liczy się jednak ilość linków, tylko ich jakość, którą algorytm Google dokładnie weryfikuje – backlinki z popularnych, tematycznych stron są nagradzane wyższą pozycją, natomiast słabe linki mogą ją nawet obniżyć.

Jak powinna wyglądać strategia pozycjonowania strony?

Najbardziej komfortową sytuacją jest ta, w której planujemy pozycjonowanie strony jeszcze przed albo w trakcie jej budowania, w przeciwnym razie należy przebudować istniejącą witrynę, tak by była jak najlepiej dostosowana do wybranych słów kluczowych. Wybór słów kluczowych jest pierwszą, bardzo ważną decyzją, która wpłynie na wszystkie dalsze działania. Kolejnym krokiem jest audyt seo witryny, jeśli ta jest już aktywna w Internecie. Po wykonanym audycie, należy wprowadzić na jej podstawie optymalizację techniczną, oraz dostosować strukturę strony oraz treści do słów kluczowych. Ostatnim krokiem jest planowanie i wdrożenie strategii linkowania zewnętrznego, które musi być dostosowane do rodzaju pozycjonowania (lokalne, długi ogon itd) oraz branży i wybranych słów kluczowych.

Czy warto być wysoko w wynikach Google pozycjonując stronę?

Wyszukiwanie informacji czy poszukiwanie produktów i usług w Internecie stało się dla nas niemal tak naturalne jak oddychanie. Wyszukiwarki dostarczają ok. 65% całego ruchu w sieci, a dzięki wysokiej pozycji pod branżowe słowa kluczowe, trafimy do osób, które w danym momencie wyszukują dokładnie tego, co oferujemy. Obecność w wyszukiwarce Google to nie tylko możliwość dotarcia do ok. 20 mln ludzi w Polsce, ale też dokładnie w momencie, w którym są zdecydowani na zakup, lub przynajmniej zainteresowani tym tematem. Przekłada się to na wysoką, w porównaniu do innych źródeł ruchu, konwersję (ok. 16% według badań MarketingSphera).

Ile czasu zajmuje pozycjonowanie strony?

Jako że pozycjonowanie strony jest zależne od tak wielu czynników, algorytm Google nie jest do końca znany i ciągle się zmienia, nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile czasu zajmie pozycjonowanie strony, ani którą dokładnie pozycję uda się osiągnąć. Do wszelkich tego typu zapewnień należy podchodzić z dużą ostrożnością, ponieważ może to być związane ze spamerskim linkowaniem, które przynosi szybkie efekty, są jednak krótkotrwałe i mogą skończyć się nawet zablokowaniem indeksowania witryny w Google. Więcej na ten temat znajdziesz w osobnym artykule: Ile trwa pozycjonowanie strony internetowej?

Mity o Pozycjonowaniu stron

Temat pozycjonowania stron internetowych jest mało jednoznaczny, a zdania ekspertów często różnią się od siebie. Wpływa na to fakt, że Google nie podaje do publicznej informacji wielu konkretów na temat działania ich wyszukiwarki. Specjaliści muszą więc samodzielnie testować różne rozwiązania i oceniać ich rezultaty.

Niestety każda witryna to inna historia, są oczywiście metody uniwersalne, jak na przykład techniczna optymalizacja witryny, jednak to co zadziałało doskonale dla jednej strony internetowej, wcale nie musi przynieść spektakularnych rezultatów dla innej. Temat pozycjonowania obrósł wieloma legendami, postanowiliśmy zebrać i obalić najpopularniejsze mity dotyczące tego zagadnienia:

Pozycjonowanie strony i SEO to synonimy

Search Engine Optimization (SEO) to w wolnym tłumaczeniu optymalizacja witryny pod wyszukiwarki internetowe, natomiast pozycjonowanie stron to wszystkie działania, które mają na celu podniesienie pozycji w wyszukiwarkach. Do pozycjonowania stron, poza optymalizacją witryny (SEO), należy też dorzucić wszelkie inne działania, takie jak content marketing czy link building.


Linki sponsorowane wpływają na pozyjonowanie stron

To jeden z najpopularniejszych mitów dotyczących pozycjonowania, co ciekawe ma dwie, całkowicie sprzeczne wersje. Jedna z nich mówi, że korzystanie z kampanii linków sponsorowanych (Google AdWords) powoduje, że pozycja w wynikach naturalnych spada, natomiast druga wersja mitu, mówi o jej wzroście. Prawda wygląda tak, że płatne reklamy nie mają żadnego bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie stron, za to dodatkowy ruch na stronie i zaangażowanie użytkowników może pozytywnie wpłynąć na pozycję w wyszukiwarce.

Pozycję w wyszukiwarce i czas jej osiągnięcia można zagwarantować

Takie gwarancje nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością – nikt, nawet ekspert najwyższej klasy, nie jest w stanie zagwarantować ani pozycji, ani czasu w którym zostanie osiągnięta. Do wszelkich tego typu zapewnień należy podchodzić z dystansem, a w głowie powinna zapalić się czerwona lampka.

Pozycja w Google jest stała

Osiągnięcie wysokiej pozycji w wyszukiwarce nie oznacza, że pozostanie ona tam na zawsze. Pozycjonowanie stron to proces, który opiera się na ciągłych działaniach, jeśli z nich zrezygnujemy, ułatwimy konkurencji prześcignięcie nas w wyścigu o pierwsze miejsce w Google. Trzeba też brać pod uwagę zmiany w algorytmach wyszukiwarki, które mogą wpłynąć na pozycję strony.

Mapa Strony poprawia pozycję w wyszukiwarce i zwiększa szanse na lepsze pozycjonowanie strony

Mapa strony w pliku XML nie ma bezpośredniego wpływu na pozycję strony w wyszukiwarce, nie warto jednak jej lekceważyć, gdyż pomaga robotom Google na lepsze zrozumienie zawartości witryny oraz przyspiesza jej indeksację.

Pozycja zależy od ilości linków przychodzących

Jeszcze kilka lat temu takie stwierdzenie było prawdziwe, jednak Google dąży do tego, by wyniki wyświetlane użytkownikom były jak najbardziej naturalne, dlatego też wprowadzono zmiany w algorytmie, które mają na celu ocenę jakości linków przychodzących. Aktualnie to nie ilość linków, ale ich autorytet i tematyka mają znaczenie

Duża ilość treści wypozycjonuje stronę

Tworzenie wartościowych treści (content marketing) jest aktualnie bardzo istotnym elementem, zarówno ze względu na pozycjonowanie strony jak i zaangażowanie użytkowników. Nie jest to jednak gwarantem wysokich pozycji w Google – sama treść nie jest w stanie wznieść witryny na najwyższe pozycje i powinna jej towarzyszyć odpowiednia optymalizacja witryny oraz strategia link buildingu.

Słowa Kluczowe a pozycjonowanie stron

Wybór odpowiednich słów kluczowych, to decyzja, która wpływa na wszystkie późniejsze działania związane z pozycjonowaniem strony i często decyduje o późniejszym sukcesie lub porażce. Dobre słowa kluczowe to takie, które nie tylko ściągną na stronę ruch, ale przyniosą wymierne korzyści w postaci konwersji (sprzedaży, zostawienia danych w formularzu, wykonania telefonu itp.). Cała dalsza strategia pozycjonowania zależna jest od fraz, które wybierzemy, dlatego warto poświęcić analizie więcej czasu.

Podział słów kluczowych przy pozycjonowaniu strony

Słowa kluczowe to zapytania, które użytkownicy wpisują w okno wyszukiwarki. Można podzielić je na cztery duże grupy, które determinują wybór strategii pozycjonowania:

 • Słowa Brandowe – słowa kluczowe powiązane z marką (brand), użytkownicy wpisują je najczęściej, kiedy chcą trafić na stronę danej firmy, ale nie znają (lub nie chcą wpisywać) całego adresu. Zazwyczaj bardzo łatwo jest uzyskać wysokie pozycje na słowa brandowe, ponieważ nazwa firmy najczęściej jest unikatowa (brak konkurencji), posiada słowo kluczowe (nazwę marki) w domenie oraz umieszczoną w wielu miejscach na stronie.
 • Ogólne słowa kluczowe – są to 1-2 wyrazowe frazy kluczowe, które są najczęściej wpisywane przez użytkowników zainteresowanych jakimś tematem, ale bez precyzyjnych preferencji. Ze względu na dużą konkurencję, pozycjonowanie takich fraz jest bardzo trudne, a ruch, które sprowadzą na stronę niekoniecznie przełoży się na konwersję (niezdecydowanie użytkownicy). W przypadku nowego serwisu, osiągnięcie wysokich pozycji jest najczęściej czasochłonne i kosztowne.
 • Długi ogon słów kluczowych – to frazy, które składają się z przynajmniej 3 wyrazów. Są to bardziej szczegółowe słowa kluczowe, które użytkownicy wpisują kiedy mają sprecyzowane potrzeby. Pozycjonowanie fraz z długiego ogona jest zazwyczaj dużo łatwiejsze, ze względu na mniejszą konkurencję, a ruch bardziej wartościowy, gdyż użytkownicy z określonymi potrzebami są bardziej skłonni do zakupu, jeśli trafią na to, czego poszukują.
 • Lokalne słowa kluczowe – to frazy, które zawierają nazwę miejscowości, województwa lub regionu albo (coraz częściej) frazy “blisko”, “niedaleko”, “obok mnie” itp. Mogą występować zarówno w połączeniu z ogólnymi frazami jak i słowami z długiego ogona i są prostsze w pozycjonowaniu od swoich “nie lokalnych” odpowiedników. Użytkownicy, którzy wpisują lokalne słowa kluczowe poszukują produktów i usług w swojej najbliższej okolicy, są więc najczęściej zdecydowani na konkretny zakup, co pozytywnie wpływa na konwersję.

Jakie słowa kluczowe wybrać do pozycjonowania strony?

Do wyboru słów kluczowych niezbędna jest dokładna znajomość produktów i usług, które zamierzamy promować w wyszukiwarce. Wybrane frazy mają nie tylko generować ruch na stronie, ale przede wszystkim przynosić sprzedaż.

 • Frazy ogólne są zazwyczaj trudne do wypozycjonowania, a użytkownicy nie mają jasnych intencji, dlatego rzadko opłaca się wybierać takie słowa kluczowe, szczególnie w przypadku nowych serwisów internetowych. Jest to strategia dobra jedynie dla dużych serwisów, które są już widoczne w wyszukiwarkach na frazy z długiego ogona i cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników.
 • Wybór słów kluczowych z długiego ogona wymaga tworzenia dużych ilości treści, która musi być wartościowa dla użytkownika (content marketing). Ta praca może jednak przynieść stosunkowo szybko pozytywne rezultaty, ponieważ panująca tu konkurencja jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku ogólnych fraz. Użytkownicy wpisując w wyszukiwarkę frazy z długiego ogona mają często sprecyzowane oczekiwania, dlatego wejścia częściej przekładają się na konwersje.
 • Frazy lokalne są rozwiązaniem dla biznesów, które chcą trafić do klientów na lokalnym rynku. Takie frazy można zaliczyć do długiego ogona słów kluczowych, dlatego ich pozycjonowanie jest prostsze niż w przypadku ogólnych fraz, jednak dużo zależy od konkretnego rynku. Widoczność w wyszukiwarce można też poprawiać obecnością w Google Maps oraz wizytówką Google Moja Firma.

Narzędzia pomocne przy wyborze słów kluczowych

 • Planer słów kluczowych – jest to narzędzie Google Ads, dzięki któremu możemy sprawdzić potencjał słów kluczowych, w postaci ilości miesięcznych wyszukiwań. Niestety, żeby zobaczyć precyzyjne statystyki wymagana jest aktywna kampania Google Ads, a w przypadku jej braku zobaczymy wyniki jako szerokie przedziały. Narzędzie to pokazuje też sugestie powiązanych słów kluczowych, jednak nie są one najlepsze, ponieważ wszyscy marketerzy korzystają z Planera Słów Kluczowych, przez co są bardzo konkurencyjne.
 • Wyszukiwarka Google – kiedy zaczynamy wpisywać frazę w wyszukiwarce, ta podpowiada nam kolejne człony zapytania. Wyświetla je na podstawie tego, co wpisywali wcześniej użytkownicy, dlatego mogą to być dobre frazy do analizy. Na samym dole wyników wyszukiwania możemy też znaleźć listę fraz, generowanych na tej samej zasadzie.
 • Ubbersuggest – to proste w obsłudze narzędzie zaproponuje powiązane słowa kluczowa, które generuje w sposób podobny do podpowiedzi z wyszukiwarki Google, jednak możemy zobaczyć tu dużo więcej wyników naraz, wraz ze średnią miesięczna liczbą wyszukań (warto ją zweryfikować w Planerze Słów Kluczowych)
 • Answet The Public – to kolejne ciekawe narzędzie, które pokaże propozycje podobnych słów kluczowych.


Strategia SEO w pozycjonowaniu strony

Strategia SEO, czyli zaplanowanie działań, które mają wypozycjonować daną witrynę, zależy w dużym stopniu od wybranych słów kluczowych. Niezależnie od tego, które frazy wybierzemy, niezbędna będzie optymalizacja on-site witryny oraz działania off-site, czyli pozyskiwanie linków przychodzących. Konkretne działania będą się jednak różnić w zależności od tego, którą ze strategii SEO obierzemy – frazy z długiego ogona będą na przykład wymagały tworzenia dużej ilości unikalnej treści, a frazy lokalne umieszczenia nazwy miasta/regionu w szablonie strony oraz dodania firmy do map Google. Profil backlinków (linków przychodzących), również powinien być dostosowany do obranej strategii – dostosowany do branży oraz oczekiwanych efektów (np. warto linkować z lokalnych portali w przypadku pozycjonowania lokalnego).

Z czego powinna składać się strategia SEO?

Budowanie strategii SEO najrozsądniej jest zacząć od wybrania odpowiednich słów kluczowych, o czym była mowa już wcześniej. To one determinują działania, które trzeba będzie wykonać w następnej kolejności. Następnie należy zaplanować wszystkie działania w obrębie strony oraz strategię linkowania wewnętrznego, dopasowaną do oczekiwanych rezultatów.

Sprawdzenie aktualnego stanu witryny oraz pozycji dla wybranych słów kluczowych (Audyt SEO) da nam informacje o błędach, które występują w witrynie i pomoże nakreślić plan działania. Plan ten powinien obejmować optymalizację techniczną witryny, optymalizację treści, by jak najlepiej dostosować ją do wybranych słów kluczowych oraz plan budowania profilu linków przychodzących.

Zaplanowana optymalizacja techniczna powinna być dostosowana do założonych celów i wybranej strategii pozycjonowania, choć większość elementów powtórzy się dla każdej z nich. Jest to na pewno optymalizacja kodu i struktury serwisu, poprawa szybkości ładowania czy przyjazne adresy URL i linkowanie wewnętrzne.

Optymalizacja treści to jedna z najważniejszych kwestii w pozycjonowaniu witryny pod wybrane frazy. Każda podstrona powinna być nakierowana na jedno główne słowo kluczowe, które wystąpi w adresie URL, nagłówku H1, meta tytule oraz znajdzie się w treści (najlepiej kilkakrotnie, również w odmianach i synonimach). W przypadku pozycjonowania lokalnego, warto umieścić na stronie nazwę miejscowości / regionu w statycznym elemencie strony (np. footer) oraz oznaczyć znacznikiem strong. Dzięki temu, będzie ona widoczna na każdej z podstron i wyróżniona jako istotna treść. W przypadku strategii long tail, ważne jest by tworzyć duże ilości podstron/wpisów z unikalną treścią, dostosowaną do konkretnych słów kluczowych.

Strategia budowy profilu linków przychodzących musi być dostosowana do branży, w której działamy (linki tematyczne) oraz oczekiwanych efektów. Przykładowo, dla strategii pozycjonowania lokalnego, dobrym rozwiązaniem będzie pozyskiwanie backlinków z lokalnych serwisów i portali.

Działania on-site w pozycjonowaniu strony

Działania on-site to wszystkie czynności związane z pozycjonowaniem stron, które wykonujemy w obrębie strony internetowej. Obejmują zarówno optymalizację techniczną jak i optymalizację treści, która ma być jak najlepiej dostosowana do wybranych słów kluczowych.

Optymalizacja Techniczna

 • Optymalizacja kodu – dobrze zoptymalizowany kod wpływa pozytywnie na ocenę strony przez Google, ale także na szybkość ładowania strony, która także przekłada się na pozycję w wyszukiwarce. Skrypty oraz arkusze umieszczaj w osobnych plikach i staraj się zachować semantyczność kodu.
 • Metadane – to informacje o witrynie zawarte w sekcji, takie jak tytuł witryny, jej opis czy powiązane słowa kluczowe. Dla każdej z podstron w obrębie witryny należy umieścić unikalne metadane – przede wszystkim meta title (tytuł strony) oraz meta description (opis). Ważne, by zawrzeć w nich najważniejsze słowa kluczowe dotyczące danej podstrony. Tytuł powinien mieścić się w przedziale 50-70, natomiast opis około 200-250 znaków. Poza Google, nasz tytuł i opis zobaczą także użytkownicy w wynikach wyszukiwania, dlatego powinny być także przyciągające uwagę i kierują do witryny.
 • Przyjazne adresy URL – w obrębie witryny mają duże znaczenie dla osiąganych pozycji w wyszukiwarce. Powinny być krótkie, zawierać w sobie słowo kluczowe, nie powinno być w nich znaków specjalnych (np. $%^&), a jeśli używamy w nich kilku wyrazów, powinny być oddzielone myślnikiem (-).
 • Optymalizacja grafiki – Każda grafika umieszczona na stronie powinna zawierać alternatywny opis (ALT). Dla wyszukiwarki jest to informacja, co znajduje się na obrazku, to dzięki niemu Google jest w stanie zaindeksować grafikę i przypisać jej konkretną treść. Warto zawierać w nich słowa kluczowe, jednak priorytetem powinno być rzetelne oddanie zawartości obrazka. Ważne też, by każde wrzucane na stronie zdjęcie odpowiednio kompresować – ma to wpływ na szybkość ładowania (Page Speed).
 • Plik robots.txt – umieszczony w głównym katalogu witryny, informuje roboty wyszukiwarki w jaki sposób powinny się po niej przemieszczać. Możemy w nim ustalić, które katalogi będą dostępne dla algorytmów, a które nie powinny być indeksowane. Warto dodać też w nim ścieżkę do mapy strony – pliku katalogującego wszystkie podstrony witryny, który również należy stworzyć samodzielnie (lub użyć generatora) i umieścić w tym samym katalogu (w takim wypadku ścieżka do mapy to twojastrona.pl/sitemap.xml).
 • Page Speed – szybkość ładowania strony również ma wpływ na jej pozycję w wynikach wyszukiwania, dlatego warto o nią zadbać – poza optymalizacją grafik i kodu, o której pisaliśmy wyżej, warto korzystać też z plików Cache oraz kompresji Gzip, a w razie takiej potrzeby, przemyśleć zmianę hostingu/serwera na szybszy.


Optymalizacja Treści – wpływ na pozycjonowanie strony?

Tworzenie wartościowych treści ma zbawienny wpływ na pozycjonowanie stron, jednak nie wystarczy napisać dobrego tekstu – musi być on odpowiednio zoptymalizowany, tak by jak najlepiej kierować roboty Google na wybrane słowa kluczowe.

 • Dobór słów kluczowych – pierwszą i najistotniejszą rzeczą, którą należy zrobić nim zaczniemy tworzyć treści na witrynę internetową jest dobór odpowiednich słów kluczowych. Należy zastanowić się, jakie frazy wpisują w wyszukiwarkę osoby, które są naszym targetem. Warto skorzystać z narzędzi, które trochę nam w tym pomogą:
 • Answer the public – bardzo ciekawe narzędzie, które pokazuje wizualną mapę fraz kluczowych powiązanych z tematem, który wybierzemy. Dzięki niemu dostaniemy propozycje wielu fraz, na które niełatwo byłoby wpaść samodzielnie
 • Google Keywords Planner – to narzędzie stworzone przez Google, które również podpowiada frazy kluczowe, jednak przede wszystkim można użyć go do oceny wartości danych słów kluczowych – KeyWord Planner pokazuje średnią miesięczną liczbę wyszukiwań, dzięki której jesteśmy w stanie ocenić potencjał frazy
 • Formatowanie Nagłówków – nagłówki są często stosowane przez nie doświadczonych właścicieli stron internetowych w niewłaściwy sposób. Ich rolą jest podzielenie tekstu na mniejsze fragmenty, oraz ułatwienie czytelnikowi odnalezienie się w treści artykułu. Nagłówki oznaczane są znacznikiem (od heading) i mają swoją klasyfikację – od h1 do h6 i nie należy używać ich w losowy sposób. Nagłówek najwyższego rzędu h1 to główny tytuł strony, powinien więc być dokładnie jeden na każdej podstronie, najlepiej jeśli zawiera główną frazę kluczową. Nagłówki niższych rzędów Powinny następować po sobie, to znaczy, że po nagłówku h2 może (nie musi) znaleźć się nagłówek h3, który będzie „pod nagłówkiem” poprzedzającego h2.
 • Pogrubienia tekstu – w języku HTML istnieją dwa rodzaje pogrubień w tekście – bold oraz strong. Pierwszy z nich jest tylko wizualnym zwiększeniem grubości czcionki, natomiast znacznik strong mówi wyszukiwarce, że tekst w nim zawarty jest istotny. Warto oznaczać nim słowa kluczowe, synonimy i powiązane frazy występujące w tekście, dzięki czemu skierujemy na nie roboty wyszukiwarki.
 • Atrybuty ALT – wszystkie obrazy, które znajdują się na stronie powinny zawierać alternatywny opis, który powinien odzwierciedlać zawartość obrazka. W miarę możliwości warto wplatać w nim również słowa kluczowe, jednak nie powinno to wyglądać w sposób nienaturalny – mają przede wszystkim opisywać grafikę.


Działania off-site

Posiadając zoptymalizowaną technicznie witrynę, na której posiadamy angażujące treści, zawierające wybrane słowa kluczowe, pora przejść do najważniejszej dla pozycjonowania części czyli link buildingu. Linki te można podzielić na trzy kategorie: wewnętrzne, przychodzące oraz wychodzące. Linki wewnętrzne znajdują się w obrębie witryny i linkują do podstron w tej samej domenie (np. menu). Linki przychodzące, najważniejsze dla pozycjonowania, to wszelkie odnośniki z innych serwisów, które prowadzą do naszej domeny. Analogicznie, linki wychodzące, to odnośniki umieszczone na naszej stronie, które prowadzą do innych serwisów.

Linki Przychodzące wspierają pozycjonowanie strony

Z punktu widzenia pozycjonowania jest to najważniejsze linkowanie. Warto pamiętać, że nie ilość ale jakość linków ma znaczenie – powinny pochodzić z wartościowych witryn, które są powiązane tematycznie z naszą witryną. Można je podzielić na linki naturalne, czyli takie które są bezinteresownie umieszczane przez właścicieli stron lub użytkowników, którzy doceniają nasze treści, oraz te nienaturalne, które często przyjmują formę spamu. Na te drugie Google patrzy nieprzychylnie, a takie działania mogą skończyć się nawet wyrzuceniem strony z indeksowania.


Linki Wychodzące a pozycjonowanie

Mogłoby się wydawać, że linki wychodzące nie mają tak dużego znaczenia, jednak dla strony, do której linkujemy są one linkami przychodzącymi. Oznacza to, że „oddajemy” część naszej mocy SEO innej witrynie. W takiej sytuacji warto użyć atrybutu nofollow, dzięki czemu unikniemy takiej sytuacji.

Strategie Pozycjonowania strony

Wybór strategii jest zdeterminowany przez branżę naszego biznesu, wybrane słowa kluczowe (ogólne, lokalne, długi ogon, sezonowe, produktowe) oraz cele biznesowe, które chcemy osiągnąć.

 • Pozycjonowanie Ogólne traktuje o uniwersalnych zasadach pozycjonowania, które sprawdzą się niezależnie od przyjętej strategii. Są to zasady optymalizacji witryny oraz dostosowania contentu (treści) pod słowa kluczowe tak, by jak najlepiej skierować na nie wyszukiwarkę Google. Przed przejściem do opisu bardziej precyzyjnych strategii pozycjonowania, warto przyjrzeć się najpierw tej kategorii, gdyż są to “podstawy pozycjonowania”, które sprawdza się w przypadku każdej strony internetowej
 • Pozycjonowanie długiego ogona to strategia pozycjonowania strony, w której stosujemy frazy long tail (długi ogon). Są to frazy, które składają się z przynajmniej 3 wyrazów, co oznacza, że każda kolejna strategia (z wyłączeniem tylko pozycjonowania ogólnego) jest zmodyfikowaną strategią długiego ogona. Konkurencja jest na nie mniejsza, dlatego łatwiej osiągnąć wysokie pozycje niż w przypadku fraz ogólnych, jednak wymagają tworzenie dużej ilości treści na stronie.
 • Pozycjonowanie sklepów internetowych ze względu na duża ilość produktów, kategorii i podkategorii wymaga większego skupienia na strukturze witryny i adresach URL oraz dobrej optymalizacji witryny, aby była w stanie obsłużyć wygodnie wielu użytkowników jednocześnie. W przypadku sklepów online, właśnie ze względu na rozbudowaną strukturę strony, warto przyjąć strategię długiego ogona słów kluczowych.
 • Pozycjonowanie lokalne, jak wskazuje nazwa, zalecane jest do promowania biznesów działających lokalnie. Użytkownicy Internetu, szczególnie korzystający z niego mobilnie poprzez smartfony i tablety, coraz częściej dopisują do wyszukiwanej frazy lokalne, takie jak nazwa miejscowości albo “obok mnie” itp. Mają zazwyczaj konkretną potrzebę, którą chcą zrealizować blisko miejsca, w któym się znajdują – to szansa dla lokalnego biznesu na dotarcie do użytkowników z wysoką szansą na sprzedaż. Pozycjonowanie lokalnych fraz wymaga od nas umieszczania ich w strukturze strony oraz linkowania z lokalnych serwisów, blogów i portali. Warto wspomagać się też wizytówką w serwisie Google Moja Firma, która zapewni widoczność na mapach Google oraz widoczność w kilku miejscach w wyszukiwarce.
 • Pozycjonowanie sezonowe jest kierowane przede wszystkim do biznesów, które działają sezonowo oraz takich, które chcą promować swoje produkty tylko w wybranych okresach. Przy pozycjonowaniu sezonowym stosuje się tzw. frazy tymczasowe, związane z konkretnymi okolicznościami, datami itp. (np. „ozdoby wielkanocne”, „prezent na dzień ojca”). Warto pamiętać, że proces pozycjonowania nie jest natychmiastowy, dlatego działania SEO należy podjąć zdecydowanie wcześniej (przyjmuje się ok 3 miesięcy wcześniej, jednak wiele zależy od branży, w której działamy).

Pozycjonowanie stron Ogólne

Pozycjonowanie ogólne stron jest przeznaczone dla firm, które działają na terenie całego kraju, czyli najczęściej takie, które prowadzą sprzedaż produktów i usług za pośrednictwem internetu, bez potrzeby wizyty w siedzibie firmy. W takim przypadku należy skupić uwagę przede wszystkim na optymalizacji technicznej witryny, tworzeniu dużej ilości wartościowej, unikatowej treści ściśle powiązanej z tematyką działalności oraz pozyskiwaniu linków z dużych, ogólnopolskich portali branżowych.

Pozycjonowanie i Optymalizacja techniczna witryny

Od jakiegoś czasu Google zwraca szczególną uwagę na działania „on-site” czyli w obrębie witryny internetowej. Poza treściami, bardzo istotna jest techniczna optymalizacja witryny:

 • Metadane – tytuł oraz opis strony (meta title oraz meta description) są bardzo istotne zarówno z punktu widzenia Google jak i użytkownika. Są to informacje, które wyświetlają się w wynikach wyszukiwania, powinny zarówno nakierowywać algorytmy wyszukiwarki na słowa kluczowe oraz nakłonić potencjalnego klienta do wejścia na stronę.
 • Budowa adresów URL – adresy podstron znajdujących się w obrębie witryny powinny być proste – zarówno dla Google jak i użytkownika. W najlepszym przypadku powinny również zawierać słowo kluczowe. Należy unikać przesadnie długich adresów oraz znaków specjalnych (np. $%&*), a w razie użycia kilku wyrazów (/słowo-kluczowe/) należy wykorzystać myślnik (-) zamiast podkreślenia (_).
 • Linkowanie wewnętrzne – istotnym dla pozycjonowania elementem są też linki, które przenoszą użytkownika pomiędzy poszczególnymi podstronami na witrynie. Najprostszym sposobem jest oczywiście menu, jednak może się to okazać niewystarczające, szczególnie w przypadku dużych serwisów, dlatego warto dodawać też odnośniki do poszczególnych podstron, jeśli nawiązujemy do podobnego tematu.
 • Optymalizacja grafik – każda grafika, która znajduje się na stronie powinna zawierać alternatywny opis (ALT), dzięki któremu Google wie, co znajduje się na zdjęciu. Warto wplatać w nim słowa kluczowe, choć nie powinien być to priorytet (opis powinien przede wszystkim oddawać zawartość obrazka). Innym aspektem związanym z grafikami na stronie jest szybkość ładowania (PageSpeed) – im wolniej ładuje się nasza strona, tym mniej przychylnie przyglądają się jej zarówno użytkownicy (długi czas ładowania powoduje zamknięcie witryny) jak i Google, które karze wolno działające strony. Dodając grafikę warto więc zadbać o jej odpowiednią kompresję.
 • Szybkość ładowania (PageSpeed) – wspomniana już wcześniej szybkość ładowania witryny to także bardzo istotny element z punktu widzenia pozycjonowania. Poza kompresją grafik, warto też zadbać o uporządkowany kod witryny, włączyć pliki Cache oraz kompresję Gzip, a w razie takiej potrzeby przemyśleć zmianę serwera / hostingu na szybszy.
 • Wersja Mobilna – coraz więcej ruchu w Internecie odbywa się za pośrednictwem urządzeń mobilnych takich jak telefony i tablety. Mark Zuckerberg, twórca największego portalu społecznościowego Facebook, uważa, że jest to przyszłość i niebawem zdecydowana większość ruchu będzie pochodziła z urządzeń mobilnych. Również Google zauważyło ten trend i przykłada coraz większą wagę do wersji mobilnej witryny, dlatego tak ważne jest by Twoja strona wyświetlała się w odpowiedni sposób na telefonach i tabletach.


Optymalizacja Treści kluczowym czynnikiem pozycjonowania strony

Aktualnie treści na stronie uważane są za jeden z najważniejszych elementów branych pod uwagę przez algorytm Google. Dzieje się tak nie bez powodu – po pierwsze to dzięki treści wyszukiwarka potrafi ocenić tematykę witryny i odnaleźć umieszczone w niej słowa kluczowe. Po drugie, wpływ na pozycjonowanie stron ma także zachowanie użytkowników, które jest bezpośrednio powiązane z treściami w witrynie. Jeśli na przykład użytkownicy wchodzą na stronę, zostają na niej dłużej, „przeklikują” różne podstrony, oglądają zdjęcia, filmy czy nawet udostępniają treści poprzez media społecznościowe, Google widzi taką witrynę jako wartościową i wyświetla wyżej w wynikach wyszukiwania. Jest to więc bezpośrednio powiązane z jakością treści – im bardziej angażująca, tym lepiej dla pozycji witryny.

O czym należy pamiętać tworząc treści?

Z punktu widzenia użytkownika treści powinny być przede wszystkim angażujące i interesujące, Google jednak nie potrafi ocenić tych aspektów. Jeśli weźmiemy pod uwagę oczekiwania wyszukiwarki, treści powinny być przede wszystkim obszerne, unikatowe i powinny zawierać słowa kluczowe. Tekst warto też podzielić na akapity i poprzedzić nagłówkami. Nagłówki powinny zawierać słowa kluczowe, przede wszystkim H1, który jest nagłówkiem najwyższego rzędu i powinien występować tylko jeden na stronie.

Pozycjonowanie strony Długiego Ogona

Pozycjonowanie długiego ogona to strategia przyciągania użytkowników, którzy wpisują w wyszukiwarkę tzw. frazy long tail, czyli z długiego ogona słów kluczowych. Są to precyzyjne sformułowania, składające się z kilku wyrazów, które dokładnie odzwierciedlają potrzebę użytkownika (np. czerwone sukienki dla dziewczynek). Konkurencja na takie frazy jest zdecydowanie mniejsza od tej na frazy ogólne (np. sukienki), dlatego też jest dużo łatwiej znaleźć się na szczycie wyników wyszukiwania. Oczywiście liczba wyszukań fraz long tail jest mniejsza niż w przypadku fraz ogólnych, jeżeli jednak będziemy tworzyć duże ilości treści, pod różne słowa kluczowe z długiego ogona może to być źródło dużej ilości wartościowego ruchu, który może przekształcić się w sprzedaż. Strategia pozycjonowania szerokiego sprawdzi się najlepiej na mocno rozbudowanych witrynach takich jak:

 • Serwisy Informacyjne
 • Sklepy Internetowe
 • Portale Branżowe
 • Blogi Internetowe
 • Serwisy z recenzjami i porównywarki


Czy pozycjonowanie długiego ogona jest skuteczne?

Badania zachowań użytkowników internetu pokazują, że około 80% ruchu z wyszukiwarek pochodzi z długiego ogona słów kluczowych. Coraz częściej wpisujemy bardzo konkretne sformułowania i chcemy, by wyniki wyszukiwania odzwierciedlały dokładnie nasze potrzeby. Użytkownik, który wpisze w wyszukiwarkę frazę „czerwone sukienki dla dziewczynek” nie chce trafić na główną stronę sklepu internetowego, a jeśli na nią trafi, najprawdopodobniej szybko opuści witrynę. Zamiast tego powinien zobaczyć wpis na blogu lub kategorię produktów dotyczącą czerwonych sukienek. Taki zabieg charakteryzuje się niezwykłą wręcz skutecznością i konwersją, gdyż właśnie tego szukał użytkownik, pozostaje mu jedynie zdecydować się na zakup.

Zalety pozycjonowania długiego ogona

 • Wysoka konwersja – wykorzystując strategię pozycjonowania szerokiego trafiamy do osób, które są zdecydowane na konkretny zakup lub szukają odpowiedzi na precyzyjnie sformułowane pytanie. Odpowiadając w równie konkretny sposób na jego potrzeby możemy liczyć na konwersję na bardzo wysokim poziomie.
 • Szybkie efekty – pozycjonowanie stron na mało konkurencyjne frazy może przynieść bardzo szybkie efekty, gdyż jest to zdecydowanie prostsze niż w przypadku fraz ogólnych.
 • Niższe koszty – strategia pozycjonowania fraz z długiego ogona jest również tańsze niż ogólnych słów kluczowych.
 • Pozytywny wpływ na frazy ogólne – wraz ze wzrostem ilości fraz na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania oraz ruchu, wzrośnie również pozycja witryny na ogólne frazy kluczowe.

Pozycjonowanie Sklepów

Mogłoby się wydawać, że pozycjonowanie sklepów internetowych nie odbiega znacznie od pozycjonowania jakiejkolwiek innej strony, jednak ze względu na to, że sklepy są zazwyczaj dużo bardziej rozbudowane, mają inną organizację witryny oraz często posiadają niewiele treści poza opisami produktów, należy do nich podejść nieco inaczej. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by jak najlepiej zoptymalizować sklep internetowy i uzyskać wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.

 • Słowa Kluczowe, która sprzedają – zanim przejdziemy do pozycjonowania witryny, warto zastanowić się, jakie frazy mogą wpisywać potencjalni klienci Twojej firmy. Ze względu na (zazwyczaj) duże rozbudowania serwisu i wiele słów kluczowych występujących na stronie, należy zastanowić się, które z nich są dla Ciebie najistotniejsze i które z nich będą generować sprzedaż. Warto wykorzystać w tym celu kampanie reklamowe Google AdWords, w celu sprawdzenia konkretnych fraz kluczowych – przy niewielkim nakładzie można bardzo szybko zweryfikować skuteczność danej frazy.
 • Opisy produktów i kategorii – Content is a king, mawia wielu specjalistów w branży SEO. W przypadku sklepów internetowych, często jedyną treścią pozostają opisy produktów. Warto zadbać przede wszystkim o to, by były unikatowe i zawierały słowa kluczowe, a ich długość powinna wynosić przynajmniej 1000 znaków. Na każdej stronie powinien znajdować się dokładnie jeden nagłówek H1 zawierający frazę kluczową (np. nazwa produktu). Dodatkowo warto dodać opisy każdej z kategorii wplatając w nie odpowiednie słowa kluczowe.
 • Optymalizacja grafiki – Każda z grafik powinna zawierać alternatywny opis, który mówi wyszukiwarce Google, co znajduje się na obrazku. Warto umieszczać w nich słowa kluczowe, jednak przede wszystkim powinny odzwierciedlać zawartość zdjęcia. Ważne też, by każde wrzucane na stronę zdjęcie odpowiednio kompresować, ponieważ ma to duży wpływ na szybkość ładowania, co przekłada się także na pozycję w Google.
 • Adresy URL produktów – Podobnie jak w przypadku pozycjonowania każdej innej strony, adresy URL w obrębie witryny mają spore znaczenie – powinny być proste, nie zawierać znaków specjalnych oraz najlepiej jeśli jest w nich zawarte słowo kluczowe. W przypadku sklepu internetowego, który często ma wiele podstron produktów i kategorii należy o to zadbać w sposób szczególny. Adresy konkretnych produktów powinny być krótkie (nie powinny zawierać w sobie zbyt wielu kategorii, najlepiej tylko jedną lub maksymalnie dwie) oraz zawierać nazwę produktu, która jest jednocześnie słowem kluczowym.
 • Protokół HTTPS – jest to szyfrowanie witryny, dzięki któremu wszelkie transakcje i dane udostępniane podczas zakupu są dodatkowo chronione. Poza większym bezpieczeństwem użytkowników, ma to także pozytywny wpływ na pozycjonowanie stron – dla sklepów internetowych jest to absolutny „must have”!
 • PageSpeed – Szybkość ładowania strony to bardzo istotny element pozycjonowania witryny. Sklepy internetowe, które posiadają wiele podstron z kategoriami i produktami powinny zwrócić na to szczególną uwagę – warto zadbać o dobrą kompresję grafik, wybrać dobrej jakości serwer czy włączyć pliki cache.
 • Content Marketing – Wyszukiwarka Google przykłada coraz większą wagę do oryginalnych i wartościowych treści określając pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Tworzenie treści związanych z branżą, które angażują użytkowników i rozwiązują ich problemy (na przykład w formie bloga) to doskonały sposób nie tylko na poprawienie pozycji sklepu w Google, ale także przyciągnięcie osób zainteresowanych branżą, którzy mogą przerodzić się w klientów.


Pozycjonowanie stron Lokalne

Firmom, które działają na lokalnym rynku, takim jak jak np. salony kosmetyczne, warsztaty samochodowe czy restauracje, zależy przede wszystkim na dotarciu do potencjalnych klientów, którzy mieszkają lub przebywają w danym mieście i jego okolicach. Na wyniki wyszukiwania w Google wpływa między innymi lokalizacja osoby, która wpisuje daną frazę, dlatego też nawet dla ogólnych fraz takich jak „mechanik samochodowy” wyświetlą sie wyniki lokalne (zdjęcie poniżej). Warto wykorzystać tę wiedzę, by pozycjonować się lokalnie i przyciągnąć uwagę osób zainteresowanych Twoim produktem lub usługą.

Jak pozycjonować stronę lokalnie?

Pozycjonowanie strony lokalnie nie odbiega znacznie od tradycyjnego SEO, główną różnicą jest to, że chcemy by w naszych frazach kluczowych występowała nazwa miasta, w którym działamy. Tak jak pisaliśmy wyżej, nawet jeśli użytkownik wyszukiwarki nie dopisze w wyszukiwanej frazie miasta, Google wyświetli wyniki lokalne. Warto też stworzyć wizytówkę Google dla firmy, dzięki czemu będzie ona widoczna także na Mapach Google, które pokazują się przed naturalnymi wynikami wyszukiwania. W takim przypadku, jeśli uda się wypozycjonować zarówno stronę internetową jak i wizytówkę, potencjalni klienci będą widzieli aż dwa odnośniki do Twojego biznesu na szczycie wyników wyszukiwania.


Dodawanie firmy do Map Google

Dzięki wizytówce Google potencjalni klienci mogą nie tylko łatwiej trafić do Twojej firmy, ale też błyskawicznie znaleźć dane kontaktowe czy godziny otwarcia. Cały proces zaczyna się od utworzenia konta w Google Moja Firma, do którego będzie nam potrzebne konto Gmail. Po utworzeniu konta wymagana jest weryfikacja adresu firmy, poprzez wysłanie listu z kodem aktywacyjnym i trwa to około dwóch tygodni.

Uzupełnianie wizytówki Google

Po poprawnej weryfikacji adresu należy przystąpić do uzupełniania profilu firmy. Należy uzupełnić wszystkie informacje, które tylko jesteśmy w stanie, gdyż ma to wpływ na pozycję wyświetlania się w wynikach wyszukiwania. Podstawowe informacje, które muszą być uzupełnione to nazwa i adres firmy, numer kontaktowy, godzina otwarcia oraz kategoria branży, w której działamy. Warto też zadbać o pozytywne opinie firmy w wizytówce Google, które wpływają pozytywnie na pozycjonowanie stron.

Pozycjonowanie stron lokalne

Podobnie jak przy tradycyjnym pozycjonowaniu bardzo istotne są kwestie optymalizacji wewnętrznej witryny – w kwestiach technicznych należy postępować w sposób analogiczny. Ważne, z puntku widzenia lokalnego pozycjonowania, jest wplatanie nazwy miasta w treść witryny oraz w nagłówkach, szczególnie w głównym nagłówku H1, można je też wplatać w alternatywne opisy obrazków. Planując strategię budowania linków dla firmy działającej lokalnie, warto skupić się na dużych portalach działających lokalnie (np. serwisy informacyjne, strona internetowa miasta, lokalne fora itd.

Pozycjonowanie strony Sezonowe

Pozycjonowanie strony sezonowe przeznaczone jest dla biznesów, które działają okresowo, albo sprzedają produkty, które związane są z jakimś okresem. Pozycjonowanie fraz sezonowych wymaga stworzenia podstron i treści nakierowanych na frazy sezonowe, które należą najczęściej do długiego ogona słów kluczowych (składają się z min. 3 wyrazów). Zależnie od czynników takich jak aktualna pozycja, optymalizacja witryny czy wiek witryny, oraz konkurencyjności wybranych słów kluczowych, osiągnięcie najwyższych pozycji może zająć od jednego aż do sześciu miesięcy. Warto przemyśleć opłacalność działań pozycjonujących, a jeśli się na nie zdecydujemy, przeanalizować branże i wybrać odpowiedni czas na rozpoczęcie działań.

Podział sezonowych słów kluczowych

Sezonowe słowa kluczowe można podzielić na kategorie, wszystkie pozycjonuje się w ten sam sposób, natomiast różnią się konkurencyjnością oraz stopniem opłacalności.

 • Frazy związane z datą lub okresem np. sukienki na lato, first minute lato 2018
 • Frazy związane z wydarzeniem lub imprezą np. Opener Festival bilety, Igrzyska Olimpijskie Pjongczang
 • Frazy związane z cyklicznym wydarzeniem np. ozdoby na święta, prezent na dzień ojca

Jak pozycjonować sezonowe frazy?

 • Optymalizacja techniczna – podobnie jak w przypadku pozycjonowania każdej innej strony, także pozycjonowanie stron sezonowe wspomaga odpowiednia optymalizacja techniczna witryny. Należy zadbać o czysty kod, który nie będzie zawierał skryptów ani stylów zagnieżdżonych w kodzie HTML (tzw. inline), strona powinna ładować się szybko, wyświetlać poprawnie na wszystkich rodzajach urządzeń i mieć przyjazne adresy URL oraz linkowanie wewnętrzne między podstronami.
 • Optymalizacja treści – frazy sezonowe są najczęściej słowami kluczowymi z długiego ogona, co oznacza, że wymaga tworzenie i optymalizowania pod słowa kluczowe treści. Warto tworzyć podstrony, które będą nakierowane na konkretne słowo kluczowe, choć w przypadku blogów lub sklepów internetowych, lepszym rozwiązaniem może być zastosowanie kategorii oraz podkategorii jako główne słowa kluczowe, a następnie tworzenie w nich postów / produktów. Przykładem może być kategoria “prezenty na święta”, następnie podkategoria “dzień ojca” i dopiero tam konkretne produkty.
 • Działania off-site – najbardziej efektywne w pozycjonowaniu lokalnym mogą być linki tematyczne, prowadzące z blogów, portali i forów o wysokim Trust Flow, które są powiązane tematycznie.


Optymalizacja Witryny

Optymalizacja Witryny to dział, w którym przyjrzymy się wszelkim działaniom wewnątrz strony, które mają na celu poprawę pozycji i widoczności w wyszukiwarce dla wybranych słów kluczowych. Optymalizacja ta obejmuje zarówno zagadnienia techniczne, takie jak kod witryny, struktura adresów URL czy szybkość strony, jak i optymalizację związaną z dostosowaniem treści i nakierowaniem robotów Google na wybrane słowa kluczowe. W dziale tym znajdziesz:

 • Audyt SEO – przed przystąpieniem do optymalizacji witryny, należy dokładnie przebadać aktualny stan strony, aby wykryć wszystkie błędy i możliwe do wprowadzenia poprawki. W tym dziale dowiesz się jak samodzielnie przeprowadzać audyt SEO witryny.
 • Optymalizacja kodu – są to wszystkie aspekty związane z odpowiednią strukturą kodu HTML i CSS oraz skryptów JavaScript, tak, by była jak najbardziej zrozumiała dla algorytmu wyszukiwarki oraz wpływające na szybkość ładowania witryny.
 • Szybkość ładowania – ponieważ na szybkość ładowania witryny wpływa wiele elementów, postanowiliśmy wyodrębnić jeden artykuł, który będzie dotyczył tego tematu. Dowiesz się z niego, które elementy (oprócz optymalizacji kodu strony) wpływają na szybkość ładowania witryny, oraz co zrobić, by uzyskać jak najlepszy wynik. Jest to bardzo istotne dla pozycjonowania strony, szczególnie szybkość ładowania na urządzeniach mobilnych.
 • Struktura Witryny – ten artykuł dotyczy budowania przyjaznych wyszukiwarce i użytkownikom adresów URL, linkowania wewnętrznego oraz budowy struktury serwisu, który algorytm Google potrafi zrozumieć i poprawnie zaindeksować. Jest to szczególnie istotne w przypadku dużych serwisów, blogów oraz sklepów internetowych, gdzie często występuje bardzo duża liczba podstron.
 • Optymalizacja treści – wskazówki dotyczące poprawnej budowy i formatowania treści, oraz nakierowania podstron i tekstów na konkretne słowa kluczowe. Dzięki takiemu zabiegowi, jesteśmy w stanie pozycjonować konkretną frazę, gdyż Google chce, by wyniki jak najlepiej odpowiadały zawartości strony. Bez dostosowanych treści, szansa na wysokie pozycje jest niewielka, dlatego jest to element, do którego należy przyłożyć sporo uwagi.
 • Optymalizacja WordPress – jako, że system WordPress to najpopularniejsze na świecie oprogramowanie do tworzenie i zarządzania stronami internetowymi, stworzyliśmy artykuł dotyczący optymalizacji w tym środowisku. Dzięki wykorzystaniu wbudowanych narzędzi oraz darmowych wtyczek, można poprawić optymalizację witryny opartej na WP nawet bez znajomości HTML czy CSS i modyfikowania kodu strony.


Audyt SEO Witryny


Profesjonalny audyt SEO, które będzie dokładną analizą serwisu z punktu widzenia pozycjonowania, szczególnie w przypadku rozbudowanych stron lub sklepów, to skomplikowany proces, za który zajmujące się tym firmy biorą niemałe pieniądze. Na szczęście audyt można przeprowadzić także samodzielnie, a sprawdzenia najistotniejszych elementów nie jest wcale tak trudne i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Można skorzystać z darmowych oraz płatnych narzędzi, które dadzą ogólny obraz sytuacji witryny, dając podstawy do optymalizacji witryny pod wyszukiwarki internetowe. Wyszukiwarka Google zwraca coraz większą uwagę na elementy “on site”, czyli w obrębie witryny, dlatego odpowiednio zoptymalizowana witryna jest kluczowym elementem dla osiągania wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania.

Czym jest audyt SEO?

Audyt SEO to kompleksowa i dogłębna analiza witryny pod kątem pozycjonowania w wyszukiwarkach, Celem audytu jest ocena serwisu pod kątem optymalizacji, wykrycie wszelkich błędów, które mogą pogarszać jej widoczność oraz wyszukanie możliwości poprawy elementów, które mogą poprawić ocenę algorytmów Google i innych wyszukiwarek. To jeden z najważniejszych elementów planowania strategii pozycjonowania, na podstawie którego jesteśmy w stanie zaplanować konkretne działania i zmiany, które należy wprowadzić na stronie internetowej.


Kiedy należy wykonać audyt seo?

Wyszukiwanie odpowiednich słów kluczowych dla strony internetowej oraz planowanie działań związanych z optymalizacją i pozycjonowaniem strony, w najlepszym wypadku powinno odbyć się jeszcze przed stworzeniem witryny. Projektując i tworząc stronę powinniśmy brać pod uwagę zasady optymalizacji witryny, tak aby po ukończeniu serwisu, prac związanych z optymalizacją było jak najmniej. Udoskonalenie serwisu powinno odbyć się zaraz po jej stworzeniu – każdy dzień zwłoki to czas oddany konkurencji i późniejsze i trudniejsze wypozycjonowanie się na pożądane frazy kluczowe. Mówiąc krótko: audyt SEO, zaplanowanie działań, oraz optymalizacja serwisu powinna odbyć się tak szybko, jak to tylko możliwe.

Jak samodzielnie zrobić audyt strony?

Pierwszym krokiem audytu powinno być sprawdzenie najważniejszej informacji, czyli czy Google poprawnie indeksuje naszą witrynę. Najszybszym sposobem jest wpisanie w wyszukiwarkę zwrot “site:adres-strony.pl” – wynikiem będą wszystkie podstrony, które zostały zaindeksowane. Dodatkowo należy dodać stronę do narzędzia Google Search Console, gdzie sprawdzimy ewentualne błędy oraz dodamy mapę witryny, która pomoże robotom wyszukiwarki lepiej zrozumieć i zaindeksować stronę. Należy także zadbać o odpowiedni plik robots.txt, umieszczony w głównym katalogu witryny – dzięki niemu wyszukiwarki wiedzą w jaki sposób “przechodzić” przez stronę.

Audyt w obrębie witryny obejmuje sprawdzenie tytułów i opisów podstron (meta title i description), które powinny być odpowiednio skonstruowane i zawierać główne słowa kluczowe dla danej witryny, powinny też być unikatowe i nie mogą się powielać. Każda podstrona powinna też zawierać odpowiednio usytuowane nagłówki, ze szczególnym uwzględnieniem nagłówka h1 – na każdej podstronie powinien znaleźć się dokładnie jeden taki nagłówek, który zawiera główne słowo kluczowe. Adresy URL podstron powinny być krótkie i zawierać słowo kluczowe. Content (treści) również powinny być odpowiednio nasycone słowem kluczowym, by nakierować roboty na odpowiednią indeksację tematyki witryny (słowo kluczowe powinno występować w tekście w nasyceniu ok 2-3%) oraz być unikalne – duplikacja treści może skutkować nawet wykluczeniem z wyników wyszukiwania. W obrębie witryny należy także linkować między powiązanymi tematami (linkowanie wewnętrzne). Wszystkie grafiki na stronie powinny zawierać opisy alternatywne, które pomagają algorytmom zaindeksować treść grafiki, oraz być odpowiednio zoptymalizowane, co wpłynie pozytywnie na pagespeed, czyli szybkość ładowania. To także bardzo istotny element pozycjonowania witryny, warto o niego zadbać optymalizując kod witryny czy korzystając z plików cache.

Narzędzia do przeprowadzania audytów SEO

 • Google Search Console – pozwala sprawdzić poprawność indeksowania i wykryć ewentualne błędy oraz dodać mapę witryny
 • Screaming Frog – narzędzie, dzięki któremy w szybki sposób sprawdzimy poprawność meta title oraz description wszystkich podstron, czy wygenerujemy mapę witryny. Program jest płatny, jednak posiada darmową wersję z ograniczeniem do 500 adresów URL
 • Google Speed Insights – pozwala sprawdzić szybkość ładowania strony w oczach wyszukiwarki
 • Ahrefs oraz Majestic SEO – narzędzie, które pozwolą sprawdzić backlinki (linki przychodzące) do naszej witryny, niestety oprogramowanie występuje tylko w wersji płatnej


Optymalizacja Techniczna

Pierwszym elementem strony, któremu się przyjrzymy to optymalizacja kody strony, tak by jego struktura była jak najlepiej dostosowana do algorytmu wyszukiwarki oraz żeby skrócić czas jej ładowania:

 • Poprawność kodu HTML – kod strony powinien być zgodny z najnowszymi standardami W3C – jest to organizacja, która zajmuje się ustalaniem standardów stron WWW. Na ich oficjalnej stronie można znaleźć aktualne wytyczne dotyczące optymalnego kodu oraz sprawdzić poprawność strony internetowej (validator.w3.org). Niepoprawny kod HTML może utrudniać wyszukiwarkom poprawne odczytanie zawartości witryny oraz indeksację.
 • Poprawność kodu CSS – podobnie jak w przypadku HTML, style CSS na stronie powinny być dostosowane do aktualnych standardów W3C, poprawność kodu można sprawdzić na stronie jigsaw.w3c.org/css-validator/
 • Style o osobnym pliku – w kodzie HTML strony w ogóle nie powinny znaleźć się style CSS (tzw. inline), zamiast tego należy umieścić je w osobnym pliku i zaimportować w sekcji head, natomiast w kodzie strony należy korzystać jedynie z klas i identyfikatorów, które odnoszą się do pliku zewnętrznego.
 • Skrypty w osobnym pliku – podobnie jak w przypadku styli CSS, sktypty JavaScript powinny zostać umieszczone w osobnym pliku zaimportowane do pliku HTML, choć istnieją od tego pewne odstępstwa. Jeżeli np. jakiś skrypt wykorzystujemy tylko na jednej podstronie, można umieścić go na dole strony, tuż przed końcem sekcji body, gdyż w takim wypadku nie ma sensu tworzenie osobnego pliku tylko dla tego skryptu.
 • Elementy dynamiczne – roboty wyszukiwarek nie zawsze są w stanie poprawnie odczytać elementy w technologii Flash, dlatego nie powinno się ich stosować w modułach zawierających treści.
 • Responsywność – coraz więcej użytkowników korzysta z Internetu przy pomocy urządzeń mobilnych takich jak tablet czy telefon. Poprawne wyświetlanie witryny na takich urządzeniach to bardzo ważna kwestia zarówno ze względu na wygodę użytkownika, ale także pozycję w wyszukiwarkach. Algorytmy Google obniżają pozycję witryn, które nie są responsywne i nie dostosowują się do używanego urządzenia.

Struktura Witryny w pozycjonowaniu strony

Struktura witryny to także element, który wpływa na pozycjonowanie strony i ma szczególne znacznie w przypadku dużych portali, blogów czy sklepów internetowych. Ważne jest, aby unikać tzw. kanibalizacji słów kluczowych, czyli posiadania więcej niż jednej podstrony, która nakierowana jest na to samo słowo kluczowe.

Znaki dozwolone w adresach URL to litery alfabetu łacińskiego (od niedawno dozwolone są też polskie znaki, jednak nie zalecamy ich stosowania) oraz cyfry. W przypadku łączenia kilku wyrazów należy stosować myślnik, podkreślenie nie jest traktowane przez Google jako odstęp między wyrazami.

Jak budować strukturę witryny?

Struktura adresów URL powinna być przyjazna zarówno użytkownikowi jak i wyszukiwarkom, dlatego adresy powinny zawierać czytelne dla człowieka wyrazy, które odzwierciedlają zawartość podstrony, a także (w przypadku pozycjonowania) zawierać słowo kluczowe, na które skierowana jest dana podstrona. Każda podstrona powinna odpowiadać dokładnie jednemu słowu kluczowemu, a w przypadku większych serwisów, blogów czy sklepów internetowych, warto zastosować kategorie i podkategorie dla słów kluczowych i dopiero w nich umieszczać konkretne wpisy / produkty.

Linkowanie Wewnętrzne

Struktura witryny to nie tylko poprawne adresy URL, ale także ich połączenia względem siebie. Najważniejsze podstrony (lub kategorie), które chcemy pozycjonować, należy umieścić w głównym menu witryny, które jest widoczne na każdej podstronie. Prawidłowo skonstruowane menu potrafi załatwić sprawę linkowania wewnętrznego. Warto też w treści linkować pomiędzy podstronami, które są pozycjonowane.

Jak budować główne menu?

Najczęściej wykorzystywanym i najprostszym rozwiązaniem linkowania wewnętrznego jest menu – dla algorytmu wyszukiwarki może posłużyć jako oznaczenie zawartości danej podstrony, co ułatwia poprawną indeksację i ukazuje hierarchię witryny. W przypadku dużych witryn zalecana jest stworzenie drzewa menu, w którym znajdą się kolejne kategorie i podkategorie grupujące wpisy lub produkty

Meta Dane

Na każdej podstronie warto zadbać o unikatowy meta tytuł oraz opis, które powinny zawierać sobie słowo kluczowe. Meta keywords nie jest już brany pod uwagę przez Google, jednak inne wyszukiwarki ciągle je respektują, dlatego warto je uzupełnić.

Struktura nagłówków

Strony internetowe, których treść podzielona jest na nagłówki jest nie tylko bardziej przyjazna użytkownikowi (tekst jest bardziej przejrzysty), ale także pomaga wyszukiwarkom odpowiednio zrozumieć zawartość witryny. W dokumentach HTML stosuje się nagłówki od h1 do h6, z czego nagłówek H1 jest głównym tematem danej strony i powinien wystąpić tylko jeden oraz zawierać główne słowo kluczowe.

 • Na każdej podstronie powinien znaleźć się dokładnie jeden nagłówek H1, zawierający główne słowo kluczowe
 • Nagłówki niższego rzędu powinny występować po sobie (po nagłówkach wyższego rzędu)
 • Ilość nagłówków powinna być proporcjonalna do ilości treści na stronie
 • Nie ma konieczności korzystania ze wszystkich rodzajów nagłówków na stronie


Optymalizacja Treści

Odpowiednia optymalizacja treści pod wybrane słowa kluczowa, to jeden z najważniejszych elementów potrzebnych do pozycjonowania witryny. Bez nakierowania na konkretne słowa kluczowe, algorytm Google nigdy nie będzie wyświetlał na nie naszej witryny wysoko w wynikach pozycjonowania, dlatego warto o to zadbać. Podstawowe zasady, których należy się trzymać:

 • Jedna podstrona = jedno słowo kluczowe – każdą podstronę należy nakierować na konkretne słowo kluczowe, mogą to być też jego odmiany i synonimy, natomiast nie zaleca się upychania jak największej ilości fraz na jednej podstronie, gdyż w efekcie żadna z nich może się nie wypozycjonować. Należy też unikać powtarzania tego samego słowa kluczowego na kilku różnych podstronach.
 • Słowo kluczowe w adresie URL, meta title, nagłówku oraz treści – Nakierowując daną podstronę na konkretne słowo kluczowe, należy umieścić je w adresie url (strona.pl/slowo-kluczowe/) znaczniku meta title, nagłówku H1 (tylko jeden na podstronę) oraz treści, wykorzystując pogrubienie strong.
 • Linki wewnętrzne ze słowem kluczowym w anchorze – jeśli chcemy nakierować daną podstronę na słowo kluczowe, warto żeby linkować do niej wewnętrznie wykorzystując anchory ze słowem kluczowym (anchor to tekst odnośnika). Na przykład, jeżeli dana podstrona występuje w menu, jej anchorem powinno być słowo kluczowe, a więc link w menu powinien mieć treść “słowo kluczowe” i prowadzić do podstrony strona.pl/slowo-kluczowe/


Jak tworzyć treść nakierowaną na słowa kluczowe?

Wyszukiwarka Google ma za zadanie wyświetlać wyniki, które są jak najbardziej naturalne i jak najdokładniej odpowiadają na zapytanie użytkownika. Algorytm wyszukiwarki jest coraz bardziej zaawansowany i coraz lepiej spełnia swoje zadanie, dlatego także pisząc teksty, które mają pozycjonować stronę, należy myśleć przede wszystkim o wrażeniach użytkowników. Tekst powinien być czytelny i napisany “ludzkim” językiem, należy unikać technicznego i branżowego żargonu. Warto jednak trzymać się kilku zasad optymalizacji tekstu, dzięki której wyróżnimy słowa kluczowe, co wzmocni pozycjonowanie strony w wyszukiwarce Google:

 • Słowo kluczowe w adresie URL– dobrze, jeśli słowo kluczowe pada w adresie URL podstrony, która pozycjonujemy na wybraną frazę, w razie oddzielania wyrazów należy wykorzystać myślnik zamiast podkreślenia.
 • Nagłówek H1 z głównym słowem kluczowym – na stronie powinien znaleźć się dokładnie jeden taki nagłówek, który powinien zawierać główne słowo kluczowe
 • Podział tekstu na nagłówki – zarówno ze względu na wygodę użytkownika, jak i ułatwienie algorytmom Google zrozumienie zawartości strony, warto podzielić treść na nagłówki niższych rzędów. Warto też umieszczać w nich słowo kluczowe i jego odmiany, jednak nie należy robić tego na siłę, liczy się przede wszystkim użytkownik.
 • Słowo kluczowe, odmiany i synonimy w tekście – poza nagłówkami, słowo kluczowe powinno występować także w samej treści. W pierwszym akapicie dobrze jest umieścić dokładne słowo kluczowe (nie odmienione), natomiast w dalszej części może występować w odmianach i jako synonimy. Należy umieszczać je w wielu miejscach tekstu (im więcej tym lepiej), jednak nie może to być sztuczne i “na siłę”. Ponownie – wrażenia użytkownika powinny być stawiane na pierwszym miejscu, dlatego całość musi wyglądać naturalnie i być przyjemna w czytaniu.


Szybkość Ładowania – czy wpływa na pozycjonowanie strony?

Szybkość ładowania strony (Page Speed), to jeden z najważniejszych elementów podczas optymalizacji wewnętrznej witryny. Jest to aspekt często pomijany przez właścicieli witryn, tymczasem odgrywa bardzo ważną rolę przy ustalaniu pozycji w wynikach wyszukiwania, a niedawno weszła aktualizacja algorytmu “mobile first” i teraz Google bierze pod uwagę przede wszystkim szybkość ładowania na urządzeniach mobilnych.

Jak sprawdzić szybkość ładowania strony?

Dzięki narzędziu Google PageSpeed Insights, możemy dowiedzieć się jak wyszukiwarka ocenia szybkość ładowania naszej strony. Jest to w pełni darmowe narzędzie, które pokaże wynik od 1 do 100 punktów, osobno dla wersji mobilnej i desktopowej. Co ciekawe, jest to dokładnie ten sam wynik, który Google uwzględnia przy ustalaniu pozycji.

Jak poprawić szybkość ładowania strony?

 • Kompresja grafiki – na stronach internetowych bardzo często stosujemy dużą ilość grafik, a gigantycznym błędem jest ich słaba optymalizacja. Duża waga grafiki nie tylko zmniejsza znacząco szybkość ładowania strony, ale także pobiera sporą ilość transferu od użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych. W przypadku korzystania ze środowiska WordPress warto skorzystać z wtyczek, które automatycznie zoptymalizują obrazy (np. WP SMUSH). Jeśli witryna postawiona jest w inny sposób należy skompresować grafikę przed wrzuceniem na serwer – można skorzystać z oprogramowania Adobe Photoshop lub GIMP, albo użyć narzędzi online takich jak Optimizilla.
 • Pliki Cache i kompresja Gzip – pliki cache to małe pliki zapisywane lokalnie w pamięci podręcznej przeglądarki. Dzięki nim, przy kolejnym wejściu na stronę, zostanie ona załadowana zdecydowanie szybciej. Kompresja gzip pozwala na zmniejszenie plików strony nawet o 70-80%, co potrafi znacznie poprawić Page Speed witryny. Warto korzystać z obu tych rozwiązań, możesz sprawdzić poprawność kompresji gzip na stronie checkgzipcompression.com
 • Odpowiedź serwera – czasami za problem z długim ładowaniem strony internetowej odpowiada serwer bądź jego konfiguracja. Warto upewnić się, że korzysta on z najnowszych wersji PHP oraz MySQL. Jeśli wszystko jest skonfigurowane poprawnie, a problem nadal jest widoczny, być może sam serwer odpowiada zbyt wolno na zapytania z przeglądarki. W takim wypadku warto zastanowić się nad ewentualną zmianą serwera, a w przypadku naprawdę dużych serwisów nawet serwer VPS.


Pozycjonowanie Optymalizacja strony na WordPress

Środowisko WordPress to system zarządzania treścią na stronach www, który jest obecny na niemal połowie wszystkich witryn dostępnych w sieci. Ze względu na tak dużą popularność, postanowiliśmy poświęcić optymalizacji w tym środowisku pełny artykuł.

WordPress to oprogramowanie bardzo dobrze przystosowane do warunków pozycjonowania, które łączy sobie prostotę obsługi (stronę uda się postawić nawet osobie, która nigdy nie widziała kodu HTML), a także ogromne możliwości modyfikacji (tworzenie własnych motywów, szablonów, wtyczek, modyfikacja istniejącego kodu). Dzięki temu, niemal każdy, jest w stanie wprowadzić przynajmniej podstawową optymalizację, a w razie takiej możliwości istnieje szansa na zmodyfikowanie niemal każdego elementu strony tak, by był jak najbliżej ideału.

 • Bezpośrednie odnośniki – jest to jedno z pierwszych ustawień, którymi warto się zająć po instalacji środowiska WordPress. Odpowiednia konfiguracja tego elementu pozwoli nam na zachowanie odpowiedniej, przyjaznej struktury adresów URL, a jest przy tym banalnie prosta do wdrożenia. Należy przejść w menu po lewej stronie w ustawienia -> bezpośrednie odnośniki, a następnie zaznaczyć opcję “nazwa wpisu”. Dzięki temu, wpisy i strony publikowane w WordPress będą wyświetlać się jako czytelne dla człowieka adresy. W tym panelu możemy również ustawić slug adresu dla kategorii i tagów.
 • Meta dane WordPress – to jedne z najbardziej podstawowych rzeczy, które należy skonfigurować podczas optymalizacji każdej witryny. W WordPress możemy to zrobić na kilka różnych sposobów, jednak najprostszym i efektywnym sposobem jest skorzystanie z popularnej wtyczki SEO YOAST. Po jej zainstalowaniu, podczas edycji każdej podstrony / wpisu na dole znajdziemy panel YOAST, w którym wprowadzimy meta dane (opis oraz tytuł), a także wspomoże naszą pracę w optymalizacji tekstu pod wybrane słowa kluczowe (nie działa idealnie w języku polskim, nie bierze pod uwagę odmian).
 • Mapa witryny WordPress – dzięki mapie witryny algorytmy wyszukiwarek mają zdecydowanie ułatwioną pracę, podczas próby zrozumienia struktury serwisu. Mapa przyspiesza indeksowania i zawsze warto ją stworzyć i podpiąć do narzędzia Google Search Console. Wtyczka SEO YOAST, o której pisaliśmy w poprzednim punkcie, załatwia również sprawę wygenerowania pliku sitemap.xml (znajduje się ona pod adresem strona.pl/sitemap_index.xml). Należy ją teraz jedynie podpiąć do Google Search Console.
 • Szybkość ładowania strony WordPress – na szybkość ładowania strony wpływa wiele czynników, nad wieloma z nich jesteśmy w stanie zapanować korzystając jedynie z darmowych wtyczek dostępnych do WordPress. Warto jest zastosować pamięć podręczną Cache, którą uruchomimy dzięki wykorzystaniu wtyczki W3 Total Cache (obsługuje też kompresję Gzip), natomiast grafiki możemy optymalizować “w locie” (podczas przesyłania na serwer, nie wymaga żadnych dodatkowych działań) dzięki wtyczce WP SMUSH.


Wpływ Content Marketingu na pozycjonowanie stron

Content Marketing przez wielu uważany jest za rewolucję w marketingu, zupełnie nowy nurt, który ich zdaniem stanie się w kluczowy w marketingu internetowym. W czasach, kiedy użytkownicy mniej chętnie wchodzą w reklamy, są bardziej wyczuleni i niechętni do “wciskania im” nowych produktów i usług, content marketing (marketing treści) obiera zupełnie nową drogę. Reklama, która opiera się na udostępnieniu wartościowych treści, dzięki którym potencjalny klient zbliży się emocjonalnie do naszego biznesu i obdarzy zaufaniem. Taki model, w połączeniu z budowaniem relacji w Social Mediach, może przynieść wiele korzyści, w tym dziale postaramy się przybliżyć działanie content marketingu i podpowiemy, jak efektywnie wprowadzić go we własnej firmie.

 • Podstawy Content Marketingu – traktują o zagadnieniu marketingu treści, oraz opisują możliwości i zagrożenia płynące ze stosowania tej strategii marketingowej. Opisujemy tu wpływ content marketingu na pozycjonowanie strony, oraz podstawowe zasady wyboru słów kluczowych i tworzenia wartościowych treści.
 • Źródła Tematów – każdemu początkującemu adeptowi content marketingu, najwięcej trudności sprawia wybór odpowiednich słów kluczowych oraz tematów, które mogą zainteresować potencjalnych klientów. Podpowiadamy jak zrobić research słów kluczowych i jak wybrać z nich te, które mogą generować większą sprzedaż.
  Tworzenie Treści – po wybraniu odpowiedniego tematu, pora na stworzenie unikalnych treści. W tym dziale dowiesz się, jak pisać teksty, które zainteresują użytkowników i być może przerodzą w Internetowe virale.
 • Optymalizacja Treści – content marketing to nie tylko przyciąganie klientów poprzez wartościowe teksty, ale także zwiększanie widoczności na długi ogon słów kluczowych w wyszukiwarce. Podpowiadamy jak zoptymalizować podstronę i treści, by jak najlepiej skierować Google na wybrane słowa kluczowe.
 • Dystrybucja Treści – w tym dziale opisujemy różne kanały dystrybucji, dzięki którym możesz rozpowszechnić swoje treści i dotrzeć do użytkowników z wybranej grupy docelowej.

Podstawy Content Marketingu

Content marketing, czyli marketing treści, ma na celu przyciągnięcie potencjalnych klientów poprzez udostępnianie im wartościowych treści. Użytkownik, który znajdzie informacje, które rozwiązują jego problemy lub są dla niego interesujące chętnie podzieli się nimi ze swoimi znajomymi w social mediach czy zapisze do newslettera. To także dodatkowy ruch na stronie, dzięki nowym słowom kluczowym pochodzącym z content marketingu (tzw. long tail, czyli długi ogon słów kluczowych). Zaangażowanie użytkowników i zwiększony ruch w witrynie wpływa także pozytywnie na ogólne frazy kluczowe, podnosząc ogólną pozycję serwisu w wyszukiwarce.

Długi ogon słów kluczowych

Długi ogon (ang. Long Tail), to pozycjonowanie strony na szeroki zakres kilkuwyrazowych fraz kluczowych, na które najczęściej konkurencja jest nieduża. Takie słowa kluczowe mają też mniejszą ilość wyszukiwań miesięcznych, za to łatwiej jest znaleźć się na wysokich pozycjach – jest to na pewno dużo tańsze i wymagające mniej czasu niż osiąganie wysokich pozycji na ogólne, konkurencyjne frazy. Wymaga to jednak wykonania pracy w postaci tworzenia wartościowych treści, które będę odpowiadać na zapytania użytkowników. Jeśli treści, które znajdą w witrynie będą dla nich interesujące, nasza strona (czyli także firma), wzbudza ich zaufanie, a co za tym idzie, chętniej dokonają zakupu, zapiszą się na listę mailingową lub udostępnią stronę w social mediach.


Wpływ zaangażowania użytkowników na pozycjonowanie stron

Zaangażowanie użytkowników wchodzących na stronę z wyników wyszukiwań to jeden z elementów, który wpływa na pozycję strony w wyszukiwarce. Pierwszym czynnikiem jest klikalność względem innych stron, wyświetlających się na dane słowo – jeżeli użytkownicy wybierają naszą stronę na dane zapytanie, mimo że znajduje się niżej w wynikach od innej, mniej “klikanej” strony, Google uzna, że odpowiada lepiej na zapytanie użytkowników i podwyższy jej ranking w wyszukiwarce. Po wejściu na stronę, oceniane jest także samo zaangażowanie użytkowników – strony z wysokim współczynnikiem odrzuceń (procent osób, które wyszły zaraz po załadowaniu strony), są karane przez wyszukiwarkę obniżeniem pozycji. Z drugiej strony, duże zaangażowanie użytkowników, czyli dłuższy czas spędzony na stronie, przechodzenie na inne podstrony oraz udostępnianie treści w mediach społecznych jest widziane przez algorytmy Google jako wartościowy content, który jest nagradzany wyższym miejscem w wynikach wyszukiwania. Poza wartościowymi treściami, które zainteresują i przyciągną użytkowników, coraz częstszą praktyką jest też umieszczanie contentu w formie video, co najczęściej zwiększa ilość czasu spędzonego na stronie.

Jak tworzyć wartościowe treści?

Pierwszym, a zarazem najważniejszym, pytaniem na jakie należy sobie odpowiedzieć przy tworzeniu treści, jest “kim jest nasza grupa odbiorcza i jakich treści szuka w internecie?”. Tematyka treści, które tworzymy na stronę, powinna być interesująca dla naszych potencjalnych klientów. Jeżeli na przykład prowadzisz warsztat samochodowy, użytkownicy nie będą raczej zainteresowani tematem “istoty kompulsatora w wirniku podłużnym” (nazwa wymyślona na potrzeby przykładu i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością). Potencjalny klient warsztatu samochodowego będzie raczej szukał treści takich jak na przykład “jak wybrać opony zimowe?” lub “kiedy trzeba wymienić tarcze hamulcowe?”. Takie treści nie tylko odpowiadają na zapytanie użytkownika, ale mogą też prowadzić do sprzedaży opon lub usługi wymiany tarcz hamulcowych. Kiedy wiemy już, co interesuje odbiorców i udało nam się przyciągnąć ich uwagę, warto wykorzystać tę sytuację dla nakierowania na sprzedaż, bo przecież o to w tym wszystkim chodzi. Wszystkie treści, które tworzymy powinny kierować i motywować do konkretnej akcji. Dla przykładu wspomnianego wcześniej warsztatu samochodowego, mogłoby to być wyświetlanie promocji opon zimowych lub link do formularza, w którym można umówić się na wymianę tarczy hamulcowych.

Jakie są zalety content marketingu?

 • Wysokie pozycje na wiele fraz kluczowych, co sprowadza na stronę dużo nowego, wartościowego ruchu
 • wzrost zaangażowania użytkowników, co przyczynia się do wzrostu pozycji i wartości serwisu, również na ogólne, trudne frazy kluczowe
 • budowanie zaufania i przywiązania użytkowników, które dzięki odpowiednim działaniom marketingowym może zamienić się w sprzedaż
 • poszerzanie grona odbiorców poprzez udostępnienia w social mediach oraz tworzenie bazy potencjalnych klientów, np. newsletter


Źródła tematów w Content Marketingu

Kiedy zdecydujemy się na zastosowanie content marketingu w swoim biznesie, dużym problemem może okazać wyszukiwanie nowych tematów. Tworzone treści muszą być z jednej strony zoptymalizowane pod słowa kluczowe, które będą generować ruch, z drugiej zaś strony, muszą być interesujące i angażujące dla użytkowników, a nie jest to niestety najprostsze zadanie.

Wybór efektywnych słów kluczowych

Początkowo rozsądnie jest stworzyć listę słów kluczowych, które powiązane są z tematyką naszej działalności, mają duże potencjalne zasięgi (dużą liczbę wyszukiwań), oraz mogą być wpisywane przez osoby, które są zainteresowane zakupem. Nie jest to zadanie najprostsze, ale możliwe do zrealizowania. Początkowo dobrze jest stworzyć jak najdłuższą listę wszystkich powiązanych fraz, które są powiązane z prowadzoną działalnością, a następnie wybranie z nich tylko tych, które mogą przynieść potencjalnych klientów.

Aby wyszukać możliwie jak najwięcej słów kluczowych, warto skorzystać z narzędzi Answer the public oraz Ubersuggest. Są to darmowe narzędzia, które po wpisaniu słów kluczowych, wyświetlą propozycje powiązanych fraz, a następnie możemy sprawdzić ich potencjał, wykorzystując narzędzie Google AdWords KeyWord planner, dzięki któremu sprawdzimy ilość wyszukiwań miesięcznych. Powinniśmy wybrać i wypisać wszystkie słowa kluczowe, które mają oczekiwany zasięg. Przeanalizowanie w ten sposób setek słów kluczowych jest czasochłonnym zadaniem, jednak warto przyłożyć się do pracy na tym etapie, ponieważ niesie on za sobą skutki dla wszystkich dalszych działań.


Kiedy lista wszystkich powiązanych słów kluczowych jest gotowa, pora na odsianie takich, które mają mniejszą szansę na konwersję. Jest to temat, do którego należy podejść indywidualnie i nie ma niestety złotej zasady, które słowa przynoszą sprzedaż, a które dają na nią mniejszą szansę, a dobra znajomość branży będzie niezbędna do wykonania tego zadania. Słowa kluczowe, można w szybki sposób przetestować, wykorzystując linki sponsorowane Google AdWords – pojawią się dzięki temu w wynikach Google niemal natychmiast, dzięki czemu sprawdzimy średnią klikalność oraz konwersję dla danych słów kluczowych.

Jak wyszukiwać tematy do artykułów?

Content marketing ma za zadanie przede wszystkim dystrybuowania wartościowych dla użytkowników treści, dlatego tematów najlepiej szukać właśnie u nich. Dobrym rozwiązaniem może być np. bezpośrednie zapytanie użytkowników, jakie treści mogą być dla nich interesujące (np. poprzez media społecznościowe), albo przeszukanie branżowych forów i sprawdzenia jakie problemy nurtują użytkowników. Innym sposobem jest czerpanie inspiracji (i tylko inspiracji!) z tekstów innych branżowych portali czy blogów, być może warto podjąć tematykę podobną do tej, która cieszy się na nich wysoką popularnością.

Tworzenie treści pod Content Marketing

Treść wysokiej jakości przyciąga i angażuje użytkowników, co może przyczynić się także do zapoznania się z ofertą i być może zakupu. Użytkownicy dzielą się też chętnie wartościowymi treściami w social media, budując jednocześnie profil naturalnych linków oraz autorytet strony internetowej. W artykule znajdziesz porady, w jaki sposób tworzyć treści, które będą angażujące i mogą wpłynąć na wzrost sprzedaży i rozwój Twojego biznesu.

Określ docelową grupę odbiorców

Tekst pisany z myślą o content marketingu, powinien być napisany tak, aby użytkownik mógł wynieść z niej jak największą wartość. Język musi być dla niego zrozumiały, a przekazane treści muszą wnieść jakąś wartość, dlatego jeszcze przed rozpoczęciem pisania, warto ustalić dokładnie, kim jest potencjalny odbiorca i jakie aspekty Twojego biznesu mogą być dla niego interesujące. Im dokładniejszy opis docelowej grupy odbiorców, tym precyzyjnej jesteśmy w stanie dotrzeć do jego potrzeb.


Zainteresuj odbiorców

Po określeniu konkretnej grupy odbiorców, jesteśmy w stanie z większą precyzją określić ich potrzeby. Jeśli na przykład, prowadzimy sklep z odzieżą, naszą grupą odbiorców jest właściwie każdy, kto robi zakupy online. Lepszym pomysłem jest podzielenie ich na mniejsze grupy (np. sukienki dziecięce) i tworzyć treści kierowane właśnie do nich (np. modne sukienki na lato dla dziewczynek). Treści, które są kierowane do wszystkich, przyciągną uwagę niewielkiej grupy osób, spośród tych do których dotrze, dlatego lepszym rozwiązaniem jest kierowanie content marketingu do konkretnej grupy, rozwiązując ich indywidualne potrzeby

Tworzenie treści

Znamy już słowa kluczowe oraz tematy i mamy wybraną konkretną grupę odbiorców dla naszych treści, pora więc by zacząć je tworzyć. W content marketingu bardzo ważne jest kreatywne myślenie i wychodzenie poza schematy, rzadko bowiem zdarza się, żeby powielony temat stał się tzw. viralem (czyli był udostępniany lawinowo). Sztuka polega na stworzeniu tekstów bogatych w porównania i finezyjne opisy, które będą działały na emocje iu wyobraźnie odbiorcy, ale muszą być jednocześnie napisane w sposób prosty i całkowicie zrozumiały, najlepiej jeśli rozwiązują też jakiś problem i wnoszą realną wartość.

Optymalizacja Treści w Content Marketingu

Założenie content marketingu to nie tylko tworzenie viralowych treści, ale także zwiększanie widoczności w wyszukiwarce dla fraz kluczowych z długiego ogona. Aby osiągnąć ten efekt, treści które wrzucamy na stronę muszą być zoptymalizowane tak, by jak najlepiej skierować roboty wyszukiwarki. Oprócz odpowiedniego przygotowania tekstu, należy także przygotować całą strukturę pod strony.

Optymalizacja podstrony pod słowo kluczowe

Podstrona, na której zostanie umieszczona treść nakierowana na słowo kluczowe, musi zostać do tego odpowiednio przygotowana. Nie jest to skomplikowany proces, a wymaga jedynie trzymania się kilku podstawowych zasad:

 • Słowo kluczowe w adresie URL – w najlepszym wypadku fraza, którą chcemy pozycjonować powinna padać już w adresie URL podstrony. Dzięki temu użytkownicy oraz robot Google będą w stanie określić tematykę jeszcze zanim przejdą na daną stronę. Jeśli w adresie chcemy użyć kilku wyrazów, należy oddzielać je od siebie myślnikiem (np. /slowo-kluczowe/).
 • Słowo kluczowe w meta danych – tyczy się to przede wszystkim tytułu (meta title), gdyż opis (meta description) oraz słowa kluczowe (meta keywords) nie biorą już udziału w pozycjonowaniu strony w Google. Warto jednak zadbać o porządny opis, ponieważ użytkownicy zobaczą go w wynikach wyszukiwania i może zadecydować o tym, czy przejdą na docelową witrynę.


Optymalizacja artykułu pod słowo kluczowe

Kiedy warunki do publikacji artykułu są już przygotowane, pora przejść do optymalizacji tekstu i jak najlepszego nakierowania na wybrane słowa kluczowe:

 • Nagłowek H1 – jest to główny nagłówek, który powinien wystąpić dokładnie jeden raz na każdej podstronie i powinien zawierać w sobie frazę kluczową, ale nie powinien być taki sam jak meta title.
 • Nagłowki H2-H4 – warto, szczególnie w przypadku długich artykułów, dzielić je na mniejsze akapity. Ułatwi to czytanie i odnalezienie istotnych informacji użytkownikom, a także pozytywnie wpłynie na indeksację tekstu w Google. Do tego celu należy stosować nagłówki od H2 do H4, jednak powinny następować po sobie, warto umieszczać w nich także słowa kluczowe, ich odmiany i synonimy.
 • Słowo kluczowe w treści – pozycjonowane słowo kluczowe, wraz z odmianami i synonimami powinno znaleźć się w treści tak często, jak to możliwe, jednak musi to być zrealizowane w naturalny sposób. Nie zaleca się upychania słów kluczowych na siłę w każdym miejscu w tekście. Warto oznaczyć je też znacznikiem strong, który wskaże wyszukiwarce, że są to istotne treści.


Dystrybucja Treści

Content marketing to nie tylko tworzenie wartościowych dla użytkowników treści, ale także ich mądra i zaplanowana dystrybucja. Niestety, ale nawet najbardziej wartościowy tekst nie obroni się sam, jeśli nie będzie miał okazji trafić do odbiorcy, natomiast w przypadku kiedy mamy bardzo wartościowe treści i dostarczymy je do odpowiedniej grupy odbiorców (dla których tworzony był tekst) możemy uzyskać nawet efekt viral (kiedy użytkownicy masowo udostępniają treść dalej np. w Social Mediach). Dystrybucję treści do użytkowników można podzielić na trzy grupy:

 • Owned Media – jest to dystrybucja poprzez własne kanały marketingowe. Najlepszym przykładem jest własny blog lub strona internetowa, do której warto dołączyć także profile w social mediach takich jak Facebook czy Twitter.
 • Paid Media – są to płatne kanały dystrybucyjne, takie jak kampanie Google AdWords czy Facebook ads. Jeśli nie posiadamy własnych kanałów dystrybucyjnych albo mają niewielki zasięg, warto skorzystać z płatnej reklamy, dzięki której trafimy do wybranej grupy odbiorców w błyskawiczny sposób.
 • Earned Media – jest to przekaz generowany przez użytkowników, dzięki udostępnianiu i dzieleniu się artykułem. Taki efekt można osiągnąć tylko wtedy, kiedy treść jest na tyle interesująca, żeby Internauci chcieli się nią dzielić ze znajomymi.


Jak wybrać kanał dystrybucji?

Jeśli posiadamy w swoich zasobach kanały marketingowe z grupy “owned media”, takie jak strona internetowa lub profil w mediach społecznościowych, pierwszym krokiem zawsze powinno być opublikowanie treści właśnie tam. Po pierwsze, na pewno nic na tym nie stracimy, a po drugie można je później wykorzystać do jako miejsce docelowe dla odbiorców pozyskanych poprzez płatne kanały.

Jeżeli zasięg naszych owned media nie jest duży, lub jeśli chcemy po prostu zwiększyć liczbę odbiorców artykułu, warto skorzystać z płatnej reklamy. Najpopularniejsze są Google AdWords oraz Facebook Ads, które dają możliwość wyboru bardzo konkretnej grupy odbiorców, dzięki czemu trafimy jedynie do osób, dla których była tworzona treść.

Pozycjonowanie e-commerce

W branży e-commerce bardzo istotnym jest, aby Twój sklep zajmował wysoką pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania. Jest to najlepsza z obecnie dostępnych na rynku forma promocji dla sklepów w Internecie. Dlaczego? Ponieważ wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania wpływa na zaufanie użytkowników, nie zaś na samą widoczność sklepu.

Dzisiaj strategia SEO względem sklepów internetowych, nie może ograniczać się do samej optymalizacji, a musi brać pod uwagę także sprawy związane m.in. z User Experience (UX). To właśnie użytkownicy wpływają bezpośrednio na wyniki sprzedaży, dlatego jest to tak bardzo istotne.

Co jest istotne?

W pozycjonowaniu e-commerce należy skupić się przede wszystkim na konwersji, czyli jaki procent użytkowników po wejściu na stronę naszego sklepu, faktycznie dokonał zakupu. Najlepszym wyznacznikiem dla tego typu działań jest wskaźnik zwrotu z inwestycji (ROI). Po przeanalizowaniu kosztów poniesionych w związku z pozycjonowaniem Twojego sklepu oraz związanym z tym działaniem wzrostem sprzedaży – zobaczysz, że naprawdę warto.

SEO w e-commerce

W branży e-commerce konkurencja jest wyjątkowo duża, ponieważ nie ma granic. Odbiorcą Twoich produktów, może być osoba znajdująca się w Azji, Australii itd. Takie same prawa posiada Twoja konkurencja. Dlatego bardzo ważnym jest, aby strategia Twojego sklepu internetowego obejmowała również pozycjonowanie e-commerce.

Pierwszym krokiem w tym celu jest przede wszystkim dokonanie audytu SEO. Pomoże on zrozumieć jaka jest obecna sytuacja Twojego sklepu oraz wskaże nad czym należy popracować.

Co jest oceniane w pozycjonowaniu e-commerce

Prawdą jest, że kryteria oceny algorytmu Google są dynamiczne i często się zmieniają, jednak prawidłowo dobrana strategia oraz znajomość aktualnych trendów, pozwalają na przewidywanie ewentualnie nadchodzących zmian. Dlatego ważne jest, aby monitorować aktualną sytuację, a także posiadać wiedzę na ten temat zarówno praktyczną, jak i teoretyczną.

Optymalizacja platformy e-commerce

Optymalizacja polega na szeregu działań, których spójność i rzetelność wykonania, będzie miała bezpośredni wpływ na pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania. Jeśli zależy nam na odpowiedniej widoczności naszego sklepu, musimy skupić się na:

 • Grupowanie – należy zwrócić uwagę na nasze produkty. Powinny być one uszeregowane w odpowiednich dla nich podkategoriach.
 • Metadane – meta tytuł, meta opisy, wszystko to co jest związane z opisem naszej strony internetowej – jak wygląda z poziomu wyników wyszukiwania.
 • Nagłówki – powinny posiadać odpowiednią hierarchię nie tylko na stronie głównej, ale również na każdej podstronie (H1, H2, H3…)
 • Adresy URL – powinny być przyjazne dla użytkowników, czyli krótkie, tematyczne, łatwe do zapamiętania.
 • Treści – należy zadbać o to, aby strona była wolna od duplikatów.
 • Atrybuty ALT – odpowiednia optymalizacja grafik.
 • Linki – prawidłowe odnośniki wewnętrzne do stron produktowych.
 • Słowa kluczowe – w przypadku każdej strony, dobierane są indywidualnie. Nawet jeśli strony są z tej samej branży, mogą być im potrzebne inne słowa kluczowe. Natomiast ze względu na wysoki poziom niedostępności fraz, często wybiera się tzw. długi ogon, co również w dzisiejszych czasach może przynosić imponujące rezultaty.

Wybór platformy e-commerce

Sama optymalizacja dokonywana jest z poziomu różnych systemów zarządzania treścią (CMS). Jednak przed wyborem konkretnej platformy, należy skupić się na tym, co w ogóle podlega optymalizacji. Powinno się tego dokonywać w oparciu o bezpośredni kontakt z klientem, ponieważ to do jego potrzeb musi być ona dopasowana, a także jego odbiorców.

Przy wyborze platformy, należy pochylić się nad sprawami związanymi z algorytmem Google. Każda platforma, posiada nieco inne funkcjonalności, dlatego ważnym jest, aby znać kryteria oceny wyszukiwarki. Połączenie naszych potrzeb oraz kryteriów oceniania Google, powinno być kluczem do wyboru odpowiedniej platformy dla naszego sklepu. 

Wybór samej platformy nie zmienia samych działań dokonywanych na potrzeby pozycjonowania, jednak wpływa na ich przystępność. W poszczególnej platformie, określone czynności mogą być mniej lub bardziej przyjazne. Jednymi z najpopularniejszych platform są:

 • WordPress (Woocommerce)
 • PrestaShop
 • Shoper

Pozycjonowanie strony WordPress – Woocommerce

Z poziomu WordPressa również możesz dokonać optymalizacji swojego sklepu internetowego, jest to możliwie dzięki wtyczce “Woocommerce”. W tym przypadku zalety takiego rozwiązania są takie same, co w przypadku najpopularniejszego CMS`a na świecie – czyli liczba szablonów, które udostępnia, a także innych wtyczek, którymi możemy się posługiwać.

Zalety i wady Woocommerce

W celu przybliżenia funkcjonalności wtyczki, należy skupić się na tym co ona za sobą niesie. Do niewątpliwych zalet zalicza się przede wszystkim:

 • prostota – jeśli korzystamy z WordPressa, nie będzie dla nas niczym trudnym korzystanie z Woocommerce.
 • bogata biblioteka – jest to naturalną częścią wspólną. Możemy wybierać spośród pokaźnych zasobów bezpłatnych szablonów i dodatków dla naszego sklepu internetowego.
 • niski próg wejścia – jeśli dopiero chcemy rozpocząć przygodę z e-commerce, warto zaznaczyć, że w tym przypadku zapłacić będziemy musieli jedynie za domenę oraz hosting.

Zalety w dużym stopniu polegają na charakterystyce Woocommerce. Biorąc pod uwagę, że jest to wtyczka, do WordPressa, to jego zalety mają bezpośrednie przełożenie. Można powiedzieć, że taka sama zależność zachodzi w przypadku wad Woocommerce:

 • aktualizacje – są częste w przypadku samego systemu, jak i wtyczek, które należy wykonać ręcznie. Natomiast jeśli dokonana zostanie aktualizacja systemu, wtedy mogą pojawić się z oczekiwaniem na aktualizację interesującej nas wtyczki.
 • płynność – może zostać zaburzona pod względem technicznym i sprzedażowym. Powodem takiego stanu rzeczy może być zbyt duża liczba produktów.
 • cyberbezpieczeństwo – o ile można częste aktualizację zaliczyć zarówno do zalet, jak i wad, to wynika to po prostu z popularności samego WordPressa. Nie jest to bez znaczenia również ze względów bezpieczeństwa i ewentualnych cyfrowych ataków.

Optymalizacja w Woocommerce

Pierwszym krokiem w optymalizacji naszego sklepu, będzie odpowiednie przygotowanie samego WordPressa. Oprócz oczywistego pobrania wtyczki Woocommerce, powinniśmy również zainteresować się innym rozwiązaniem – Yoast SEO. Jeśli odpowiednio przygotujemy WordPressa pod nasze potrzeby, możemy rozpocząć działania optymalizacyjne:

 • Mapa strony – czyli plik .xml, który posiada funkcję informacyjną. Ma za zadanie przekazywać robotom wyszukiwarki adresy URL występujące na stronie. Wpływa to na prędkość indeksowania. Utworzenie mapy strony możliwe jest przez wtyczki do WordPressa w tym m.in. Yoast SEO.
 • Certyfikacja – Woocommerce oferuje obsługę SSL, co jest istotne pod kątem SEO, a także bezpieczeństwa danych naszych użytkowników. Certyfikat SSL należy zainstalować z poziomu serwera.
 • Metadane – tytuły oraz opisy. Możesz je zredagować z poziomu wtyczki. Istotne jest aby zawierały nasycone i potrzebne słowa kluczowe, ale w naturalny sposób. Ze względów pozycjonowania, ważnym jest aby zawierały odpowiednie długości. Jest to swego rodzaju wizytówka w sieci, dlatego warto o nią zadbać.
 • URL – adresy Twojego sklepu powinny być przyjazne użytkownikom. Jeśli tak się stanie, będą one również przyjazne dla algorytmu Google. Dzięki korzystaniu z WordPressa, również można to zmienić z poziomu CMS.
 • Nagłówki – powinny mieć odpowiednią hierarchię. Dzięki Woocommerce, posiadamy dostęp do szablonów, które stosują się do tej zasady np. na stronie naszego produktu, nagłówkiem H1 będzie jego nazwa. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie szablony posiadają odpowiednią hierarchię, dlatego warto to zweryfikować. Równie istotne jest wykorzystywanie pozostałych nagłówków, czyli H2-H6 – im niższa cyfra, tym mniejsze znaczenie tekstu.
 • Dane e-commerce – charakterystyczne dla branży. Zawierają m.in. ceny produktów, opinie, dostępność itp. Są równie ważne w przypadku pozycjonowania e–commerce.
 • Prędkość witryny – z poziomu Woocommerce, możemy zadbać o to, aby szybkość strony naszego sklepu była atutem. Sprawdź czy Twój motyw posiada funkcjonalności, z których korzystasz (zbędne tylko spowalniają), zbyt duża liczba zainstalowanych wtyczek, czy zła optymalizacja grafik, wpływa na prędkość ładowania storny, co bezpośrednio wpływa na SEO.

Pozycjonowanie strony PrestaShop

Jest to bezpłatna platforma e-commerce, dzięki której możemy kierować naszym sklepem. W odróżnieniu od Woocommerce, jest to osobny program, nie zaś wtyczka, która rozbudowuje konkretny system. PrestaShop jest wyposażony w ciekawe dodatki, które należy zainstalować. Dzięki nim będziemy mogli zoptymalizować witrynę naszego sklepu oraz m.in. wprowadzić system rezerwacji online.

Pozycjonowanie w PrestaShop

Obecnie platforma ta, cieszy się dużą popularnością wśród Open Source (otwarte oprogramowanie). Obsługiwanie naszego sklepu za pomocą PrestaShop, jest również intuicyjne i stosunkowo proste, jednak pod kątem pozycjonowania, wymaga zdecydowanie większej ilości czasu, niż w innych przypadkach. Pomocne mogą być w tym przypadku wtyczki do platformy, które mają poprawić SEO naszej witryny. Jednak sam system, który oferuje PrestaShop, mogą zaburzyć ciągły proces pozycjonowania m.in. przez:

 • Automatyzacja – w PrestaShop, miało to usprawnić proces tworzenia wielu kategorii, produktów itp. Jednak może to spowodować duplikowanie treści, co wpływa negatywnie na pozycję naszej strony internetowej.
 • Scrollowanie – funkcja, która polega na tym, że użytkownik w trakcie przeglądania produktów, nie musi przechodzić na kolejną stronę, a wyświetlają mu się po prostu kolejne. Jest to niewątpliwie wygodne dla użytkownika, jednak negatywnie wpływa na pozycjonowanie.
 • Rozbudowane menu – w przypadku menu bocznego, pojawiają się problemy z indeksowaniem Google. Należy odpowiednio zbadać ten element, aby nie tracić wartości tej części witryny, a także aby była odpowiednio przejrzysta.

Dlatego tak ważne jest, aby na samym początku decyzji o pozycjonowaniu naszego sklepu internetowego, wybrać najbardziej odpowiednią w naszym przypadku platformę. Wspomniane możliwe problemy, w naszym przypadku mogą okazać się nie tak bardzo istotne, jak oferowane funkcjonalności przez PrestaShop.

Etapy pozycjonowania

Czynności optymalizacyjne, a także sam proces pozycjonowania z reguły jest bardzo zbliżony. Jednak w oparciu o informacje dotyczące samej platformy, można podjąć odpowiednią strategię, jakie kroki należy wykonać.

 • Audyt SEO – jest to podstawowa czynność w przypadku każdej strony internetowej. Od tego należy rozpocząć cały proces, ponieważ będziemy wiedzieli na czym powinniśmy się skupić i ułatwi to proces priorytetyzacji czynności.
 • Wybór strategii – na podstawie wyników audytów, należy obrać właściwą strategię, która zawsze jest indywidualna. Nie ma sytuacji zero-jedynkowych. Nawet jeśli nigdy nie zajmowałeś się pozycjonowaniem Twojego sklepu internetowego, nie oznacza to, że absolutnie wszystko należy poprawiać.
 • Optymalizacja sklepu – tutaj należy podjąć już konkretne czynności optymalizujące. Metadane, mapa strony, nagłówki, linki, adresy URL, wszystko co pozytywnie wpłynie na pozycję witryny.
 • Ciągłość procesu – pozycjonowanie jest procesem ciągłym, który należy monitorować i kontynuować. Jeśli wypracujemy sobie zadowalające efekty, może okazać się, że po ich wstrzymaniu bardzo szybko spadniemy w dół.

Funkcjonalności PrestaShop

To co wyróżnia między sobą poszczególne platformy to oferowane funkcjonalności. Proces optymalizacyjny jest zawsze zbliżony do siebie i posiada podobne etapy. PrestaShop oferuje m.in.:

 • Czynności automatyczne – platforma oferuję bardzo dużą automatyzację prowadzenia sklepu e-commerce. Wiemy już, że może to zaburzać proces pozycjonowania, dlatego należy uważnie korzystać z tej funkcji.
 • Konwersja – w PrestaShop otrzymujemy narzędzia, które umożliwiają śledzenie, analizę, a następnie jej optymalizację. 
 • Lista produktów – można dokonać wyboru pomiędzy tzw. infinite scroll, a wyglądem stron. Pod kątem użytkowników, atrakcyjna może być forma scrollowania, szczególnie w wersjach mobilnych. Jednak pod względem SEO, lepiej zdecydować się na klasyczny wygląd.

To tylko nieliczne. Wybór odpowiedniej platformy zawsze musi być dopasowany do właściciela sklepu. To właśnie to jest kluczem sukcesu. W przypadku PrestaShop, należy wybrać pomiędzy maksymalizacją wysokich pozycji, a funkcjonalnościami, które oferuje ta platforma.

jak zwiekszylismy sprzedaz

Od ponad 10-ciu lat współpracujemy z największym w Polsce sklepem w brażny suplementów diety – firmą SFD S.A. W trakcie naszej współpracy firma debiutowała na giełdzie. Dzięki opracowanej strategii pozycjonowania strony, długoletniej pracy i konsekwencji działania zwiększyliśmy kilkukrotnie ruch na sklepie z wyszukiwarki Google, co przełożyło się na obroty firmy, które rosną rok do roku o około 150%.


Porównując sprzedaż w dwóch pierwszych kwartałach 2012 roku (13,3 mln zł) anaogicznie do 2020 roku (98 mln zł) wzrost jest na poziomie 739%

Pozycjonowanie SFD

Jak osiągnęliśmy 1.2 mln sesji dzięki pozycjonowaniu strony?

Ruch organiczny z Google to kluczowy element sukcesu firmy SFD S.A. Taki efekt udało się uzyskać dzięki zastosowaniu strategii długiego ogona słów kluczowych w pozycjonowaniu strony – tworzeniu dużej ilości wartościowych treści oraz utworzeniu forum o suplementach diety dla sportowców. Założona strategia, w połączeniu z odpowiednią optymalizacją witryny oraz pozyskiwaniem tematycznych, wartościowych linków pozwoliła wypozycjonować blisko 70.000 fraz w TOP10 Google, w tym frazy ogólne takie jak „odżywki” czy „suplementy”, na które SFD S.A. pojawia się na najwyższych pozycjach od wielu lat.

Kampanie Google Ads wsparciem działań przy pozycjonowaniu stron

Kampanie Google Ads to narzędzia reklamowe, dzięki którym jesteśmy w stanie umiejscowić Twoje reklamy w Internecie w sposób natychmiastowy. W odróżnieniu od pozycjonowania, na którego efekty trzeba poczekać, reklamy Ads pojawiają się w sieci już w momencie wystartowania kampanii. Dzięki kierowaniu na słowa kluczowe, zainteresowania czy dane demograficzne, jesteśmy w stanie pokazywać reklamy Twojej firmy tylko osobom, które są realnie zainteresowane działalnością Twojego biznesu. Do każdego typu przedsiębiorstwa można dopasować odpowiednie i skuteczne formy reklamy w Google Ads. Płatność za reklamy odbywa się tylko wtedy, kiedy potencjalny klient wejdzie na stronę internetową lub wykona inną, pożądaną akcję (np. wykona telefon).

Różnice między Ads, a pozycjonowaniem stron

Pozycjonowanie stron jest procesem, który jest złożony, a na jego efekty trzeba zazwyczaj poczekać. Reklamy Google Ads pojawiają się w sieci natychmiast po uruchomieniu kampanii. Płatne reklamy mogą się więc okazać bardzo dobrym rozwiązaniem dla młodych stron, które potrzebują jeszcze sporo czasu na dotarcie do wysokich pozycji w naturalnych wynikach Google. Efekty działań SEO są jednak dużo bardziej stabilne – wypozycjonowana strona będzie widoczna przez długi czas w rezultatach wyszukiwania, a ilość pracy maleje wraz ze wzrostem pozycji. Ads są widoczne tak długo, jak uruchomiona jest kampania, czyli innymi słowy, tak długo jak będziemy za tę reklamę płacić.


Wybierz, jak chcesz docierać do potencjalnych klientów

kampanie adwords VD

Google Ads to niezwykle rozbudowane narzędzie, które w rękach doświadczonego marketingowca może przynieść niesamowite efekty. Wiele możliwości kierowania ruchu, różne formy i miejsca docelowe reklamy sprawiają, że każda kampania Ads to inna historia, do której podchodzimy bardzo indywidualnie. Reklamy Google mogą pojawiać się na przykład w wynikach wyszukiwania (ponad naturalnymi wynikami), na stronach partnerskich Google (blogi internetowe, portale, fora), w poczcie Gmail (oznaczone jako „Oferta”), na portalu YouTube lub w Aplikacjach Mobilnych. Poniżej opisujemy krótko najpopularniejsze metody reklamy w Google Ads:

 • Reklama w wyszukiwarce Google – Google Ads w sieci wyszukiwania to reklama, która wyświetla się w wynikach wyszukiwania ponad naturalnymi wynikami. Twoja strona internetowa może pojawić się w rezultatach wyszukiwania, jeżeli fraza wpisana przez użytkownika pasuje do słów kluczowych Twojej kampanii. Daje to pewność, że ludzie, którzy trafią na stronę są wstępnie zainteresowani produktem/usługą.
 • Reklama na stronach partnerskich – dzięki Ads na stronach partnerskich Google, możesz docierać do większej liczby potencjalnych klientów na blogach i portalach internetowych. Dzięki metodom kierowania, Twoja reklama pojawi się tylko osobom, które w przeszłości wyszukiwały fraz związanych z Twoim biznesem, lub znajdują się na stronie, która jest tematycznie związana z działalnością firmy.
 • Remarketing Google Ads – to sposób na dotarcie do klientów, którzy byli już na Twojej stronie, ale z jakiegoś powodu nie dokonali konwersji. Taka reklama pełni rolę przypomnienia i przekonania użytkownika do ponownego wejścia na stronę. To skuteczne narzędzie do zachęcenia potencjalnych klientów do sfinalizowania transakcji.
 • Reklama wideo w YouTube – Któż z nas nie kojarzy serwisu YouTube? Filmy wideo to jedne z najbardziej popularnych treści w Światowym Internecie, dlatego reklamy wyświetlane na najpopularniejszym portalu, służącym streamowaniu wideo to doskonały sposób na budowanie świadomości marki i docieranie do nowych, potencjalnych klientów.
reklama youtube korzyści

Linki Sponsorowane Ads

Kampania linków sponsorowanych Ads pozwala na wyświetlanie reklamy tekstowej w wynikach wyszukiwania Google. Są one widoczne na samej górze strony, ponad wynikami organicznymi, oraz na dole strony. Jest to jedna z najskuteczniejszych form reklamy – trafimy dzięki niej do użytkowników, którzy w danym momencie poszukują nasze produktu lub usługi w wyszukiwarce Google, z której korzysta ponad 90% polskich Internautów.

Wady i zalety linków sponsorowanych

W odróżnieniu od pozycjonowania stron, które jest najczęściej czasochłonną formą promocji, linki sponsorowane mogą przynieść korzyści od pierwszego dnia prowadzenia kampanii. Reklama wyświetla się w wyszukiwarce natychmiast po uruchomieniu linków sponsorowanych, minusem jest jednak to, że ta forma promocji działa tak długo, jak będziemy za nią płacić, natomiast efekty pozycjonowania w naturalnych wynikach przynoszą bardziej długofalowe rezultaty.


Rozliczenie kampanii linków sponsorowanych

Inną zaletą linków sponsorowanych jest z pewnością pełna kontrola nad wydatkami i harmonogramem. Budżet dzienny ustalany jest z góry i może zostać zmodyfikowany w dowolnym momencie, podobnie jak czas trwania kampanii i harmonogram wyświetlania reklam. Płatność za reklamę odbywa się najczęściej w modelu “za kliknięcie”, co oznacza, że zapłacimy jedynie w momencie, w którym użytkownik przejdzie do naszej witryny, choć można też rozliczać się w modelu “za 1000 wyświetleń”, który jest dobrym rozwiązaniem, jeśli bardziej niż na wejściach na stronę, zależy nam na budowaniu marki i rozpoznawalności w Internecie. Niestety, linki sponsorowane są najdroższym rodzajem kampanii Google Ads, a koszt za kliknięcie w niektórych, konkurencyjnych branżach, sięga nawet 20-30 złotych, za to charakteryzują się największą skutecznością.

Kierowanie linków sponsorowanych

linki sponsorowane adwords

Linki sponsorowane, które wyświetlają się w wyszukiwarce, są rzecz jasna kierowane na słowa kluczowe wpisywane przez użytkowników. Wybór odpowiednich słów kluczowych, które jak najlepiej oddają intencje naszych potencjalnych klientów, to kluczowy aspekt powodzenia lub niepowodzenia kampanii. Dodatkowo, odbiorców można ograniczyć według danych demograficznych oraz lokalizacji.

Typy kampanii w wyszukiwarce

Obok standardowych reklam tekstowych, można wyróżnić kilka szczególnych rodzajów reklamy w wyszukiwarce:

 • Tylko połączenie – są to reklamy, które wyświetlają się tylko na telefonach, a po ich kliknięciu wykonywane jest połączenie telefoniczne. W nagłówku reklamy wyświetlany jest numer telefonu oraz tekst reklamowy, który powinien zachęcać do wykonania połączenia
 • Reklamy dynamiczne – są to reklamy, które świetnie sprawdzają się w przypadku dużych portali lub sklepów internetowych, które mają dużą ilość produktów. Treść reklamy jest dynamicznie uzupełniania na podstawie wpisanej przez użytkownika frazy oraz tekstu,. który jest zawarty na stronie internetowej.
 • Reklamy aplikacji – do promocji aplikacji i gier przeznaczonych na urządzenia mobilne, warto zastosować reklamy, które będą przekierowywać bezpośrednio do sklepu, w którym będzie można ją pobrać.


Kampanie Display Ads

kampanie display adwords

Kampanie Display Ads to reklama graficzna lub tekstowa, która wyświetla się na stronach sieci partnerskiej Google. W skład tej sieci wchodzi aktualnie ponad 2 miliony witryn internetowych, dzięki czemu reklama displayowa dociera do ok. 90% użytkowników Internetu. Taki typ reklamy co prawda charakteryzuje się mniejszym współczynnikiem klikalności (CTR – click through rate) od linków sponsorowanych, natomiast jest koszt kliknięcia (CPC – cost per click) jest zdecydowanie mniejszy.

 • Bardzo duży zasięg – reklamy w kampaniach reklamowych display wyświetlają się na stronach partnerskich Google, których jest ponad 2 miliony. Pozwala to na dotarcie do około 90% wszystkich użytkowników Internetu.
 • Natychmiastowe efekty – podobnie jak w przypadku wszystkich innych kampanii Google Ads, także reklamy displayowe przynoszą natychmiastowe efekty. Reklamy są widoczne natychmiast po uruchomieniu kampanii, jednak należy pamiętać, że działają tylko tak długo, jak będziemy za nie płacić.
 • Duże możliwości targetowania – reklamy w kampaniach display można kierować bardzo precyzyjnie, dzięki czemu trafią do osób potencjalnie zainteresowanych produktem lub usługą, którą oferujemy. Do wyboru mamy wyświetlanie reklam według:
 • demografia – wiek, płeć, miejsce zamieszkania, narodowość grupy docelowej.
 • słowa kluczowe – wyświetlanie reklam na witrynach, w których padają wybrane słowa kluczowe.
 • tematy stron – reklamy widoczne na stronach, które dotyczą wybranego tematu.
 • zainteresowania użytkowników – wyświetlanie reklamy osobom, które interesuje wybrana tematyka, na podstawie analizy zachowań w Internecie.
 • Strony docelowe – wybór konkretnych stron internetowych, na których ma się wyświetlać reklama.
 • Remarketing – reklamę zobaczą osoby, które były już wcześniej na stronie, ale nie dokonały konwersji.
 • Natychmiastowe efekty – podobnie jak w przypadku wszystkich innych kampanii Google Ads, także reklamy displayowe przynoszą natychmiastowe efekty. Reklamy są widoczne natychmiast po uruchomieniu kampanii, jednak należy pamiętać, że działają tylko tak długo, jak będziemy za nie płacić.


Modele rozliczeń kampanii

Reklamy w kampaniach display są stosunkowo niedrogie, szczególnie w porównaniu do linków sponsorowanych. Budżet dzienny kampanii jest określany z góry i można go modyfikować w dowolnym momencie. Płatność może odbywać się na kilka sposobów, dwie najpopularniejsze formy rozliczeń to:

 • CPC – model, w którym rozliczane jest każde kliknięcie w reklamę, to znaczy zapłacimy tylko wtedy, kiedy użytkownik przejdzie na naszą stronę. Jest to najpopularniejsza forma rozliczenia w kampaniach Ads.
 • CPM – jest to model, w którym rozliczane jest każde 1000 wyświetleń reklamy. To dobre rozwiązanie dla firm, którym zależy w większej mierze na promocji wizerunku firmy i marki.


Jak powinna wyglądać reklama display?

Bannery tworzone do reklamy displayowej powinny być przede wszystkim estetyczne i czytelne, zawierać zdjęcia promowanych produktów lub hasło przyciągające użytkowników. Należy także stosować Call to Action w postaci przycisku np. “Sprawdź”. Bannery mogą być animowane, jednak początkującym marketingowcom zalecamy stosowanie tych statycznych, gdyż stwarzają mniejsze problemy, nie tylko przy tworzeniu, ale także przy używaniu ich w kampaniach display.

Kampanie Google Shopping

google shopping kampanie vd

Kampanie Zakupowe (produktowe) Google Shopping to możliwość wyświetlania produktów ponad wynikami wyszukiwania w atrakcyjnej dla potencjalnych klientów formie. Jest to grafika danego produktu, wraz z nazwą, krótkim opisem oraz ceną. Sprawia to, że użytkownik klikając w reklamę jest już zainteresowany, dlatego charakteryzują się wysokim współczynnikiem konwersji, a zapłacimy jedynie wtedy, kiedy użytkownik kliknie w reklamę. Jest to bardzo atrakcyjna forma promocji dla sklepów internetowych, które chcą dotrzeć do nowych klientów.

Google Merchant Center

Jeśli chcemy korzystać z kampanii produktowej, obok Google Ads będziemy jeszcze potrzebować konta w Google Merchant Center, który służy do przechowywania informacji o produktach. Należy w nich zawrzeć wszystkie istotne informacje, którymi chcemy się podzielić z odbiorcami:

 • Grafika produktu – odpowiednia, przyciągająca grafika to bardzo często element, który decyduje o tym, czy potencjalny klient wejdzie na stronę czy też nie. Zdjęcie powinno mieć kwadratowe proporcje – minimalny rozmiar to 250×250 px, natomiast optymalny rozmiar to 800×800 px.
 • Tytuł produktu – warto zawierać w nim wyróżniające dany produkt atrybuty, takie jak kolor lub marka.
 • Opis produktu – powinny w nim się znaleźć najważniejsze informacje dotyczące danego produktu, np. dane techniczne lub wyjątkowe właściwości, które go wyróżniają.
 • Dostępność i cena – takie dane można uzupełniać samodzielnie, choć najlepszym rozwiązaniem jest integracja z systemem sklepu lub hurtowni, tak by proces ten odbywał się automatycznie. Dzięki temu stan produktu będzie zawsze aktualny, a Ciebie nie zaskoczą zamówienia, których nie jesteś w stanie zrealizować.
 • Kategoria produktu – korzystając z atrybutów kategorii produktu Google zwiększysz swoją szansę, by produkt wyświetlał się w wynikach odpowiedniej kategorii. Jest to jedynie rekomendowane, nie obowiązkowe, ale najczęściej wpływa pozytywnie zarówno na współczynnik klikalności (CTR – click through rate) jak i konwersję.


Dlaczego Google Shopping?

Reklamy produktowe wyświetlają się w wynikach wyszukiwania Google, ponad naturalnymi wynikami i linkami sponsorowanymi. Reklama ma przyjemną dla oka formę, która przyciąga uwagę użytkowników, jednocześnie informując ich dokładnie co znajdą po wejściu na stronę. Ofertą zobaczą jedynie osoby, które interesuje dany typ produktów (musiał wpisać go w wyszukiwarkę), a przechodząc na stronę zna już cenę i opis produktu, dlatego będzie bardziej skłonny do zakupu i dokonania konwersji. Jednocześnie płatność za reklamę odbywa się w modelu CPC (cost per click), czyli zapłacimy jedynie wtedy, kiedy użytkownik kliknie w reklamę. Budżet jest pod ścisłą kontrolą – ustalany z góry i edytowalny w każdym momencie trwania kampanii. To wszystko sprawia, że kampania zakupowa jest niezwykle atrakcyjna dla sklepów internetowych.

Remarketing Google Ads

Image

Kampanie remarketingowe pozwalają na wyświetlanie reklam osobom, które były już wcześniej na Twojej stronie internetowej, jednak nie dokonały konwersji (zakup, wypełnienie formularza, wykonanie telefonu itp.). Takie kampanie najczęściej są wsparciem innych strategii marketingowych, jako przypomnienie potencjalnym klientom o swojej obecności i nakierowanie na sprzedaż. Podobnie jak w przypadku innych kampanii Ads, charakteryzują się efektami widocznymi od pierwszego dnia prowadzenia kampanii i bardzo dużym zasięgiem. Reklamy remarketingowe mogą wyświetlać się na przykład w displayowej sieci partnerów Google, w skład której wchodzi ponad 2 miliony witryn.

Opcje remarketingu

 • Remarketing standardowy – wyświetlanie reklam osobom, które były już na Twojej stronie, aby korzystać z remarketingu należy umieścić w sekcji head lub footerze strony skrypt udostępniany przez Google Ads.
 • Remarketing dynamiczny – działa podobnie do standardowego, jednak nie wyświetla on statycznej reklamy, tylko generuje ją na podstawie tego, którą podstronę przeglądał użytkownik. Można dzięki temu wyświetlać mu produkt lub usługę, którą był zainteresowany. Ten rodzaj remarketingu świetnie sprawdza się na przykład w dużych sklepach internetowych, które mają produkty z wielu różnych kategorii.
 • Listy remarketingowe dla reklam w wyszukiwarce – pozwala wyświetlać reklamę w wynikach wyszukiwania Google osobom, które były już na Twojej stronie internetowej i szukają dalszych informacji powiązanych z produktem lub usługą.
 • Remarketing na listę klientów – to kierowanie reklamy do osób z Twojej listy z otrzymanymi od klientów danymi kontaktowymi. Mogą być wyświetlane w różnych usługach Google, na przykład w poczcie Gmail.
 • Remarketing wideo w YouTube – wyświetlanie reklamy użytkownikom, które oglądały filmy lub przeglądały Twój kanał na YouTube.
kampanie youtube oferta


Jak ustawić kampanię remarketingową?

Jak już wiesz, korzystanie z remarketingu wymaga umieszczenia specjalnego skryptu w kodzie HTML Twojej strony. Aby go otrzymać, wystarczy założyć darmowe konto Google Ads – cały proces jest bardzo intuicyjny i nie powinien sprawić żadnych problemów. Następnie w części “Odbiorcy” należy odszukać tag remarketingowy, który jest właśnie wspomnianym skryptem.

Skrypt ten należy umieścić na stronie w sekcji head lub footer, jednak musi się on znaleźć na każdej podstronie, aby zaawansowane funkcje remarketingu działały poprawnie. Jeśli cała witryna pobiera jeden plik footer lub header (tak jest np. w przypadku CMS WordPress), wystarczy go tam umieścić, jeśli strona jest postawiona w sposób statyczny, należy umieścić go w pliku każdej podstrony.

Zalety kampanii remarketingowej

 • Błyskawiczny efekt – podobnie jak w przypadku innych rodzajów kampanii Ads, także remarketing uruchamiany jest natychmiast. Na efekty trzeba jednak zaczekać czasami nieco dłużej, gdyż grupa odbiorców zależy od ruchu na stronie.
 • Odzyskiwanie niezdecydowanych użytkowników – kampanie remarketingowe charakteryzują się wysoką skutecznością (współczynnikiem konwersji), dlatego że trafiają do osób, które były już wcześniej i prawdopodobnie są nadal zainteresowane oferowanym produktem. To doskonały sposób na przypomnienie potencjalnym klientom o swojej obecności.
 • Niskie koszty, mierzalny efekt – reklamy remarketingowe należą do stosunkowo taniej formy reklamy PPC, a ich efekty można dokładnie zmierzyć dzięki wykorzystaniu Google Analytics oraz Tag Manager.


Reklama w Gmailu Ads

google shopping kampanie adwords

Google Ads w Gmail to forma reklamy, która wyświetla się w skrzynce pocztowej obok pozostałych wiadomości, jednak w przeciwieństwie do niepożądanego SPAMU, jest wyraźnie oznaczona jako materiał reklamowy. Reklama w Gmail charakteryzuje się wysoką klikalnością, ponieważ użytkownicy przeglądający pocztę są nastawieni na przyjmowanie informacji, także tych marketingowych, a dzięki wyraźnemu oznaczeniu jako wiadomości jako materiał reklamowy, otwierają ją z pełną świadomością i nie czują, że coś jest im wciskane. Remarketing ma też bardzo rozbudowane opcje kierowania, dzięki czemu przy dobrze zoptymalizowanej kampanii, reklamę zobaczą tylko osoby zainteresowane produktem lub usługą.

Kierowanie reklamy Gmail

Podobnie jak w przypadku innych kampanii Google Ads, także reklama w Gmailu posiada kilka różnych możliwości kierowania, co pozwala na precyzyjne określenie grupy docelowej, która może być potencjalnie zainteresowana zakupem:

 • Dane demograficzne – kierowanie na podstawie wieku, płci, narodowości i lokalizacji użytkowników.
 • Zainteresowania/Tematyka – Google analizuje aktywność użytkowników w Internecie i na tej podstawie określa ich zainteresowania.
 • Słowa kluczowe – dzięki tej opcji możemy wybrać konkretne słowa kluczowe, na podstawie których będzie wyświetlana reklama.
 • Wybrane urządzenia – reklama Gmail może być wyświetlana według wybranych urządzeń (smartfon, tablet, desktop)
 • Listy klientów – wyświetlanie reklamy osobom z Twojej własnej listy adresowej klientów.


Koszty reklamy w Gmail

Budżet, który przeznaczony jest na kampanię w Gmail powinien być dostosowany do celu biznesowego, który zamierzamy osiągnąć oraz oczekiwanego zasięgu. Im więcej środków przeznaczymy na reklamę, tym więcej osób ją zobaczy, a zasięg jest niemal nieograniczony, gdyż jest to najpopularniejsza poczta na Świecie, z której korzysta zdecydowana większość użytkowników

Kampanie reklamowe w Gmail są rozliczane w modelu CPC, czyli koszt za kliknięcie. Opłata zostanie naliczona jedynie wtedy, kiedy użytkownik otworzy pełną treść reklamy, niezależnie od tego czy później przejdzie na reklamowaną witrynę. Koszty kliknięcia w Gmail należą do jednych z najniższych w Google Ads i najczęściej plasują się poniżej 1 zł.

Tworzenie reklamy

Reklamy w Gmail można tworzyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wykorzystanie kreatora dostępnego w Google Ads, w którym skorzystamy z gotowych szablonów. Drugi sposób polega na stworzeniu samodzielnie reklamy w formie pliku HTML, który musi być zgodny z określoną przez Google specyfikacją.

Zalety kampanii w Gmail

kampanie adwords gmail

Wysoka skuteczność – dzisiejszy użytkownicy Internetu są bardzo wyczuleni na reklamę, która “próbuje im coś wcisnąć”. Dzięki wyraźnemu oznaczeniu wiadomości jako treść marketingowa oraz kierowaniu reklamy do osób zainteresowanych daną tematyką, produktem lub usługa, w momencie w którym są nastawieni na przyjmowanie informacji (przeglądając pocztę), reklamy gmail charakteryzują się wysoką klikalnością i współczynnikiem konwersji.
Niskie koszty – w porównaniu do innych form reklamy typu PPC (paid per click), kampanie w Gmail charakteryzują się stosunkowo niskimi kosztami, a stawka za kliknięcie najczęściej nie przekracza 1 zł.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *