Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Pozycjonowanie / Jak powinno wyglądać skuteczne linkowanie wewnętrzne?


Jak powinno wyglądać skuteczne linkowanie wewnętrzne?26 lutego 2019 (Zaktualizowano: 19 maja 2022) 6-8 min. czytania

Na skuteczne pozycjonowanie stron wpływa wiele czynników, w tym m.in. linkowanie wewnętrzne w obrębie witryny. Jak ono powinna wyglądać i w jaki sposób je zorganizować, żeby osiągnąć zadowalające rezultaty? Przeczytaj tekst i sprawdź już teraz.

Linkowanie wewnętrzne jako element struktury strony

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest linkowanie wewnętrzne. Mianowicie tym terminem określa się schemat odnośników umieszczonych na danej stronie, które kierują wyłącznie do jej podstron. Drugim rodzajem linkowania jest linkowanie zewnętrzne, obejmujące odnośniki prowadzące do innych witryn w Internecie. I mimo że z punktu widzenia pozycjonowania stron kluczowe są linki zewnętrzne pozyskiwane z innych witryn, to również linkowanie wewnętrzne w pewnym stopniu wpływa na widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Warto więc o nie zadbać i nie traktować go po macoszemu.

Linkowanie wewnętrzne powinno być przemyślane i zaplanowane już w momencie tworzenia witryny. Układając jej strukturę, należy mieć na względzie powiązanie ze sobą poszczególnych podstron, kategorii i podkategorii, tak aby nawigacja pomiędzy nimi była intuicyjna i czytelna dla każdego. Dokładnie zastanów się więc, jak ma wyglądać hierarchia informacji w Twoim serwisie, na czym w największym stopniu chcesz się skupić i gdzie zamierzasz przekazywać moc, a następnie dostosuj do tego linkowanie wewnętrzne.

Przeczytaj również  Co to jest Mobile Friendly Test w SEO?

Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Jeżeli zatem – przykładowo – zależy Ci na promowaniu najnowszych produktów w Twoim sklepie internetowym, na jego głównej stronie przygotuj rubrykę Najnowsze produkty, w której będziesz do nich linkował. Analogicznie postępuj z każdego rodzaju treścią, na której wypozycjonowaniu i podkreśleniu Ci zależy. Do linkowania wewnętrzne należą także tzw. okruszki chleba (z ang. breadcrumps), czyli odnośniki pełniące rolę nawigacji, która pozwala użytkownikowi na zorientowanie się, w którym miejscu serwisu się znajduje i umożliwia mu przejście do innych miejsc w ramach witryny.

Jak linkować wewnętrznie

Rodzajów i metod linkowania wewnętrznego jest bardzo dużo. O ile przygotowanie przemyślanej i czytelnej struktury to praktyczna konieczność z punktu widzenia optymalizacji i pozycjonowania stron, o tyle linkowanie w treści nie jest wymagane, choć bardzo pomocne. Przykładowo, w dłuższych artykułach warto wstawiać odnośniki do podobnych tekstów powiązanych tematycznie, szczególnie jeśli w jakiś sposób nawiązują do poruszanego zagadnienia. To znakomita metoda na zaangażowanie użytkownika w pobyt na stronie i zachęcenie go do zapoznania się z innymi treściami niż tylko te, których poszukuje.

Przeczytaj również  Co to jest Digital Marketing?

Ważną kwestią, którą warto poruszyć w kontekście linkowania wewnętrznego, są anchory. Pojawia się bowiem pytanie: na jakie słowa kluczowa linkować do innych podstron serwisu? Czy powinny być to frazy, na które strona jest pozycjonowana? Jak najbardziej, o ile pasują do treści linkowanej podstrony. Nie znaczy to bynajmniej, że inne anchory się nie nadają – jeżeli tylko link wewnętrzny ma wartość dla użytkownika i kieruje go na przydatną treść, pozytywnie wpływa zarówno na pozycjonowanie, jak i odczucia użytkowników. Z drugiej strony teksty nie powinny być naszpikowane i nadmierne przeładowane linkami wewnętrznymi, bo wtedy tracą czytelność.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Jak powinno wyglądać skuteczne linkowanie wewnętrzne? - VD"

Jedna odpowiedź do “Jak powinno wyglądać skuteczne linkowanie wewnętrzne?”

  1. Karol Wójcik pisze:

    Krótko zwięźle i na temat 🙂 Można by jeszcze ten artykuł uzupełnić o narzędzia do badania linkowania wewnętrznego. Jakby ktoś był zainteresowany rozszerzeniem obecnej wiedzy to zapraszam do zapoznania się z moim artykułem na ten temat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *