Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Pozycjonowanie / Błąd 502 / 503 – co oznacza i jak go naprawić?


Błąd 502 / 503 – co oznacza i jak go naprawić?



22 października 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Podczas eksploracji internetowej niejednokrotnie każdy natrafił na pewne błędy, które uniemożliwiły wykorzystanie interesujących nas zasobów. Jednak jeśli konkretne informacje, które chcemy uzyskać są unikalne dla tego konkretnego źródła, warto poznać przyczynę błędu, który się wyświetla. Być może jest to spowodowane chwilowym przeciążeniem serwera i za jakiś czas będziemy mogli uzyskać interesujące nas informacje.

Błąd 502 – Bad Gateway

Mówiąc wprost jest to kod stanu HTTP, który oznacza, że podczas wymiany sygnałów pomiędzy serwerami doszło do nieprawidłowości. Jeden z serwerów odebrał nieprawidłową odpowiedź od innego serwera. 

Warto pamiętać, że błędy 502 są całkowicie niezależne od konkretnej konfiguracji. Oznacza to, że można je spotkać bez względu na zmienne takie jak przeglądarka, system operacyjny, czy też urządzenie, z którego korzystamy.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Błąd 502 może się wyświetlić w każdej witrynie internetowej. Najpopularniejsze odsłony tego błędu to m.in.:

  • błąd 502
  • 502 Bad Gateway
  • 502 Usługa tymczasowo przeciążona
  • 502 Błąd serwera: serwer napotkał tymczasowy błąd i nie mógł zrealizować żądania
  • HTTP 502
  • Błąd tymczasowy (502)

Wiemy już jak podstawowo rozpoznać błąd 502, jak jest wyświetlany i czego dotyczy. Co jednak możemy zrobić, aby naprawić tego typu błąd? Jest kilka sposobów:

Przeczytaj również  Klimatyzacja - reklama firmy klimatyzacyjnej [chłodnictwo]

Załaduj stronę ponownie – podstawowy zabieg, który może pomóc. Czasem błędy są związane z chwilową aktualizacją witryny, a same problemy z serwerem są rozwiązywane stosunkowo szybko.

Przeglądarka – spróbuj rozpocząć nową sesję przeglądarki, a także wyczyścić pamięć podręczną oraz pliki cookie. Warto spróbować skorzystać z innej przeglądarki. Najbardziej popularnymi są m.in. Chrome, Firefox, Opera, Safari, czy Edge. Często zmiana przeglądarki wystarczy, aby strona załadowała się prawidłowo.

Kontakt z dostawcami usług – jeśli poprzednie podstawowe działania nie przynoszą efektów, warto czasem skontaktować się z dostawcami usług. Gdy otrzymają powiadomienie, a problem będzie leżał po ich stronie, szybko powinni uporać się z usterką, a jeśli nie to otrzymasz informację ile czasu może potrwać problem.

Błąd HTTP 503 

Błąd 503 również należy do grona jednych z najpopularniejszych błędów z jakimi można się spotkać w Internecie. Jego wyświetlenie zazwyczaj wiąże się z wykorzystaniem dostępnych zasobów na serwerze wirtualnym. Oznacza to, że jeden z elementów serwera wirtualnego (np. ilość jednocześnie wykonywanych procesów, pamięć) został wyczerpany i należy dokonać konkretnej zmiany.

W efekcie, wybrana usługa jest po prostu w danej chwili niedostępna. Serwer nie jest w stanie zrealizować zapytania użytkownika w wyniku przeciążenia. Jednak należy pamiętać, że każdorazowe pojawienie się tego błędu nie musi oznaczać poważnej usterki.

Podobnie jak błąd 502, błąd 503 również w zależności od witryny lub serwera może wyglądać inaczej, najpopularniejszymi komunikatami są:

  • HTTP 503
  • HTTP Error 503
  • HTTP Error 503 The service is unavailable
  • HTTP Server Error 503
  • Status code HTTP Error 503
  • 503 Service Temporarily Unavailable
Przeczytaj również  Pozyskiwanie klientów dzięki Google

Rozpoznanie błędu 503 nie powinno stanowić już dla nas problemu. Jednak podobnie w tym przypadku również możemy wykonać proste czynności, dzięki którym uzyskamy dostęp do interesujących nas treści:

Odświeżenie strony – w przypadku tego błędu również może się okazać to pomocne. Serwery odpowiadające na tysiące zapytań dziennie mogą zwyczajnie mieć chwilowe opóźnienia, przez co wyświetli się nam komunikat z błędem, a nie jest to powiązane z jakąś poważną usterką.

Przeglądarka – tutaj również mogą być przydatne działania związane z przeglądarkami internetowymi. Zmiana przeglądarki, wyczyszczenie jej pamięci podręcznej i plików cookie, czy zamknięcie sesji, może przynieść oczekiwane efekty.

Prace konserwacyjne serwerów – jeśli masz możliwość, możesz sprawdzić, czy na dzisiaj nie zostały zaplanowane jakieś prace związane z serwerem na którym są umieszczone interesujące Cię dane. Być może akurat napotkałeś na zaplanowane działania i będziesz musiał po prostu poczekać.

Podsumowanie

Błędy pojawiające się w sieci mogą wzbudzić w nas negatywne emocje, szczególnie wobec czasów, w których ludzie oczekują efektów natychmiast, w każdej materii. Warto jednak w sytuacjach tego typu zachowywać chłodny umysł i po prostu reagować na tego typu działania ze spokojem, ponieważ na każdy problem znajdzie się rozwiązanie. Nie jest inaczej w przypadku błędów internetowych, których rozwiązanie może czasem być dziecinnie proste.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Błąd 502 / 503 - co oznaczają i jak je naprawić?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *