Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / WordPress / Instalacja WordPress – Poradnik


Instalacja WordPress – Poradnik



11 stycznia 2022 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

W zdecydowanej większości przypadków naszą przygodę ze światem internetowym będziemy rozpoczynać od WordPressa. Nic w tym dziwnego. Jest to najpopularniejszy system zarządzania treścią (CMS) na świecie. Wiąże się to m.in. z ogromną ilością kompatybilnych narzędzi lub wtyczek do WordPressa, które w przeróżny sposób mogą usprawniać naszą stronę internetową. Warto zatem zacząć od początku i dowiedzieć się, jak zainstalować WordPress.

Jak przygotować się do instalacji WordPressa?

Warto od razu rozwiać wątpliwości i powiedzieć, że instalacja WordPressa nie jest skomplikowanym procesem i nie powinna zabrać nam dużej ilości czasu. Wystarczy poświęcić kilka lub kilkanaście minut. Zanim jednak przejdziemy do omawiania samego procesu instalacyjnego, warto przypomnieć jedną kluczową kwestię. WordPress nie jest klasyczną aplikacją komputerową i nie instalujemy go na dysku naszego urządzenia.

WordPress działa w przestrzeni serwera. To dlatego przed założeniem sklepu internetowego lub strony internetowej, najpierw musimy się zająć m.in. zakupem usługi hostingowej. Dana firma, na którą się zdecydujemy, przekazuje nam określoną ilość miejsca na serwerze. Będziemy ją wykorzystywać do przechowywania plików związanych z naszą stroną, a w tym właśnie plików związanych z WordPressem. Co jeszcze powinniśmy posiadać, zanim zainstalujemy WordPressa?


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

  • Domena – jest drugim fundamentem zaraz po hostingu. Aby nasza strona internetowa mogła być obecna w sieciowym obiegu, musimy posiadać określoną domenę. Najlepiej jest zakupić własną domenę lub ją zarejestrować co wiązać się będzie z wydatkiem od kilku do kilkudziesięciu złotych. Warto jednak zaznaczyć, że można także skorzystać z subdomen, które oferuje np. WordPress. Można się jednak domyślić, że takie rozwiązanie wiąże się z pewnymi ograniczeniami.
  • Serwer FTP – mówiąc najprościej jest to protokół, który służy do przesyłania plików. Dzięki niemu będziemy mogli zarządzać naszymi plikami na serwerze. Aby korzystać z tej opcji, niezbędne jest posiadanie klienta FTP. Na szczęście na rynku nie brakuje tego typu rozwiązań (także darmowych) i bez problemu wybierzemy najlepszą dla siebie opcję. 
  • Edytor tekstu – to już bardziej podstawowa aplikacja. Po prostu edytor tekstu jest niezbędny aby operować na plikach tekstowych bez ich formatowania. Będzie on potrzebny do nanoszenia lub wprowadzania zmian w plikach Twojej strony.
Przeczytaj również  Kopie zapasowe WordPress - Jak zrobić backup?

3 sposoby na instalację WordPressa

Teraz przyjrzymy się 3 poszczególnym metodom, które pozwolą nam zainstalować WordPress. Możemy to zrobić za pomocą autoinstalatora (niektórzy hostingodawcy posiadają taką opcję w swojej ofercie), manualnie lub zlecić instalację firmie hostingowej (możemy skontaktować się z konkretnym hostingodawcą, którego zespół zainstaluje WordPressa). Ostatnia metoda jest najprostsza i coraz częściej spotykana w ofercie firm hostingowych, która dostępna jest bezpłatnie lub za drobną opłatą.

  • 1 sposób – instalacja WordPress przez autoinstalator

W zależności od tego, na jaki hosting się zdecydujemy, proces ten będzie wyglądał nieco inaczej. Zazwyczaj jednak po zalogowaniu się na konto na stronie hostingodawcy, będziemy mogli odszukać w ustawieniach konta np. “autoinstalator”. Gdy to zrobimy, otrzymamy zbiór aplikacji, które oferuje konkretna firma hostingowa. Następnie wystarczy znaleźć pozycję “WordPress” i go zainstalować.

Instalator poprosi nas o uzupełnienie niezbędnych danych takich jak login, hasło, e-mail administratora, nazwę domeny itp. Po przejściu przez kolejne etapy, instalacja przebiegnie pomyślnie i będziemy mogli zalogować się na stronę dopisując do adresu “/wp-admin/” lub z poziomu samego WordPressa, którego znajdziemy w plikach w naszej przestrzeni hostingowej.

  • 2 sposób: manualna instalacja WordPress

Chociaż 2 sposób jest teoretycznie najtrudniejszy i będzie wymagał od nas największej ilości czasu, to uważany jest również za najbardziej bezpieczny. Najprościej mówiąc, polega on na ręcznej konfiguracji plików oraz ich wgrania na serwer, przez protokół FTP. Musimy przejść na stronę “wordpress.org” i pobrać naszego CMSa. Następnie musimy rozpakować pobrany plik przy użyciu takich narzędzi jak 7-Zip lub WinRAR.

Przeczytaj również  Jak założyć bloga na WordPress?

Kolejnym krokiem będzie wykorzystanie protokołu FTP. Możemy pobrać jedną z aplikacji, które umożliwiają przesyłanie plików na serwer (np. Filezilla). Dane, które są potrzebne do połączenia FTP, prawdopodobnie otrzymałeś w mailu po zakupie usługi hostingowej. Wykorzystujemy je, aby móc pracować w programie obsługującym protokół FTP i wcześniej rozpakowane pliki WordPressa, wgrywamy do głównego folderu domeny “/public_html/”.

Teraz musimy stworzyć bazę danych MySQL. W tym celu logujemy się na stronie hostingodawcy i musimy znaleźć funkcję dodawania/tworzenia bazy danych. Nadajemy jej nazwę, wpisujemy nazwę użytkownika hasło itp. Gdy to zrobimy będziemy mogli przejść do własnej strony z poziomu przeglądarki, gdzie dokończymy ręczną instalację WordPressa.

Wybieramy język, podajemy nazwę wcześniej utworzonej bazy danych oraz dane logowania, klikamy “Wyślij”. Następnie zostaniemy poproszeni o wskazanie tytułu witryny oraz danych logowania administratora i klikamy przycisk “Zainstaluj WordPressa”.

  • 3 sposób: zlecenie instalacji WordPressa firmie hostingowej

Aby zainstalować WordPressa możemy także zlecić tę czynność hostingodawcy. Część z firm ma w swojej ofercie tego typu usługę dostępną za darmo lub za dodatkową opłatą. Jak możemy się domyślać, taki sposób instalacji WordPressa jest najbardziej wygodny. Wystarczy w tym celu skontaktować się z hostingodawcą i zapytać o taką możliwość. Całość procesu zostanie wykonana przez pracownika firmy, a my nie będziemy musieli się o nic martwić.

Podsumowanie

Instalacja WordPress to pierwszy krok, który musimy postawić, aby rozpocząć naszą działalność w Internecie. Możemy to zrobić na 3 sposoby: poprzez autoinstalator, ręcznie lub poprzez zlecenie tego procesu firmie hostingowej. Pierwszy i trzeci sposób są zdecydowanie najprostszymi metodami na instalację WordPressa. Jednak to instalacja manualna jest uważana za najbezpieczniejszą, dlatego warto przynajmniej rozważyć ten sposób.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "3 Sposoby jak Zainstalować WordPressa [Krok po Kroku]"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *