Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Narzędzia dla firm / Serwer FTP – co to jest i gdzie znajdują się do niego dane?


Serwer FTP – co to jest i gdzie znajdują się do niego dane?4 listopada 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Jeśli posiadasz swoją stronę internetową i zainteresowałeś się czynnościami SEO, to po wstępnych ustaleniach z technikami, możesz spotkać się z pytaniem o dostęp do FTP. Niekoniecznie możesz wiedzieć lub pamiętać co to jest oraz gdzie znaleźć do niego dane dostępowe.

Czym jest FTP?

Samo FTP to skrót od File Transfer Protocol. Jest to sposób przesyłania plików przez Internet z urządzenia, na serwer Twojej strony internetowej. Serwery FTP, są zatem wykorzystywane do obustronnej wymiany plików za pomocą protokołu.

Dlaczego dane FTP są potrzebne?

Może pojawić się pytanie, dlaczego specjalista SEO, chce uzyskać tego typu dane dostępowe. Przecież dzięki takim narzędziom jak WordPress, istnieje możliwość wprowadzania zmian na stronie, bez ingerencji w pliki źródłowe. Tak to prawda, jednak nie wszystkie czynności można wykonać z poziomu CMS`a i np. w Twoim wypadku podanie danych FTP jest kluczowe, aby w pełni wykonać optymalizację Twojej strony internetowej. Może to umożliwić m.in.: • Konfigurację adresów URL
 • Skanowanie pod kątem niepożądanego oprogramowania
 • Wykonanie kopii zapasowej plików

Programy potrzebne do FTP

W celu korzystania z protokołu FTP, należy wybrać program do obsługiwania plików, które znajdują się na serwerze. Będzie to miało bezpośrednie przełożenie na późniejszy komfort oraz bezpieczeństwo naszych prac. Do najpopularniejszych programów z wyróżnieniem systemów operacyjnych zalicza się:

 • Windows – Filezilla, Total Commander, Cyberduck, WinSCP
 • macOS – Filezilla, Commander One, Cyberduck

Gdzie szukać danych do serwera FTP?

Przede wszystkim należy wyraźnie zaznaczyć o jakie dane dostępowe dokładnie chodzi. Interesują nas:

 • host FTP –  czyli adres serwera
 • user FTP – login
 • pass – hasło

Tak naprawdę odnaleźć je można w dwóch łatwo dostępnych dla Ciebie miejscach. Pierwszym powinna być Twoja skrzynka e-mail. Zespoły firm hostingowych mają w zwyczaju wysyłać dane dostępowe w mailu powitalnym. Najprostszym rozwiązaniem będzie, jeśli najpierw przeszukasz maile od firmy, z którą współpracujesz.

Jeśli nie udało Ci się znaleźć danych dostępowych do serwera FTP na mailu, należy spróbować w panelu administracyjnym serwera. Zazwyczaj jest na to przeznaczona osobna zakładka np. FTP lub serwer FTP. Tam będą wszystkie interesujące nas dane.

Przeczytaj również  Porady na temat śledzenia e-commerce Google Analitycs

Ostatnią możliwą deską ratunku jest w tym wypadku kontakt z firmą hostingową. Wystarczy zadzwonić do helpdesku i przedstawić swoją sytuację, a osoba po drugiej stronie ekranu/słuchawki, na pewno przekaże Ci dane dostępowe po ewentualnej weryfikacji tożsamości. 

Instrukcje uzyskania danych dostępowych

W gwoli ścisłości należy powiedzieć, że firmy hostingowe różnią się między sobą i mają nieco inne metody działania. Dlatego nie można jednoznacznie określić stałej ścieżki lokalizacyjnej Twoich danych dostępowych, a bezpośredni kontakt z supportem jest najbardziej pewny. Warto jednak zaznaczyć, że firmy hostingowe na swoich stronach internetowych, posiadają własne instrukcje jak odnaleźć dane dostępowe na ich serwerach. Więc jeśli zapomniałeś loginu lub hasła, nie ma czym się stresować. Odnalezienie ich, jest jak najbardziej możliwe. Jednymi z najpopularniejszych są m.in.:

Podsumowanie

Serwer FTP to urządzenie, które umożliwia przesyłanie danych pomiędzy Twoim komputerem, a serwerem interesującej Cię strony internetowej. Bez danych dostępowych FTP, specjaliści SEO mogą mieć trudności w poprawnej optymalizacji witryny. Te dane to po prostu adres naszego serwera oraz login i hasło. Jeśli nie pamiętamy ich, na pewno znajdziemy je w panelu administracyjnym, na mailu lub po bezpośrednim kontakcie z firmą hostingową.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Serwer FTP - co to jest i gdzie znajdują się do niego dane?"

Jedna odpowiedź do “Serwer FTP – co to jest i gdzie znajdują się do niego dane?”

 1. Jan pisze:

  Najpopularniejsze i zarazem najdroższe. Polecam sprawdzić coś tańszego i pewniejszego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *