Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Pozycjonowanie - WordPress / Jak poprawić PageSpeed insights strony WordPress?


Jak poprawić PageSpeed insights strony WordPress?18 października 2017 (Zaktualizowano: 19 maja 2022) 6-8 min. czytania

WordPress to środowisko, które jest bardzo dobrze przygotowane do optymalizacji pod wyszukiwarki internetowe i szybkość ładowania strony (Page Speed) nie jest tu wyjątkiem. Ogromna ilość wtyczek i motywów sprawia, że nawet bez specjalistycznej wiedzy jesteśmy w stanie zoptymalizować wiele aspektów, które mają wpływ na pozycjonowanie strony w Google. Jednym z nich jest właśnie Page Speed, który jest bardzo istotnym elementem branym pod uwagę przez wyszukiwarkę przy ocenie witryny. W dzisiejszym artykule podpowiadamy jak w prosty sposób, bez wysiłku i umiejętności programowania poprawić szybkość ładowania strony opartej o CMS WordPress.

Czym jest Page Speed i jak go mierzyć?


Page Speed to nic innego jak czas, który przeglądarka potrzebuje na załadowanie strony. Może na niego wpływać między innymi struktura kodu, waga grafik czy serwer, na którym umieszczona jest witryna. Google mierzy szybkość ładowania przy pomocy narzędzia Page Speed Insights, w którym możemy sprawdzić jak w skali od 0 do 100 Google ocenia naszą stronę. Co ciekawe, Google nie zwiększa znacząco pozycji witryn, które mają bardzo wysoki Page Speed, natomiast surowo karze (obniżeniem pozycji) te serwisy, które ładują się wolno. Wynik powyżej 70/100 można więc uznać za zadowalający i nie trzeba za wszelką cenę próbować go poprawić, natomiast znajdujemy się poniżej tego pułapu jest to wręcz konieczne.

Przeczytaj również  Jakie są najważniejsze zasady SEO?

Jak poprawić szybkość ładowania strony opartej o WordPress?


Przyczyn wolnego ładowania witryny może być wiele, zaczynając od jakości serwera / hostingu, a kończąc na źle zoptymalizowanej bazie danych. Dziś przybliżymy tylko kilka sposobów, którymi można przyspieszyć stronę „od ręki”, należy mieć jednak świadomość, że nie jest to kompletna lista i jeśli opisywane czynności nie są wystarczające do poprawienia Page Speed do optymalnego poziomu, należy poszukać głębiej.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Optymalizacja Grafik

Jedną z najczęstszych przyczyn wolno ładującej się strony są zbyt duże obrazki. Najprostszym sposobem, by zoptymalizować grafiki w WordPress jest użycie wtyczek, które nie tylko są w stanie zoptymalizować grafiki, które są już na serwerze, ale także optymalizować na bieżąco każdą nową grafikę wrzucaną na stronę. Poniżej dwie popularne, darmowe i sprawdzone przez nas wtyczki:

Przeczytaj również  Algorytmy wyszukiwania Google 2023

Pliki Cache

Cache to małe pliki zapisywane przez przeglądarkę, dzięki czemu przy kolejnym ładowaniu, witryna załaduje się szybciej. To bardzo proste rozwiązanie, pozwalające przyspieszyć witrynę i wręcz głupotą byłoby nie wykorzystanie cache na swojej stronie. W WordPress możemy skorzystać z wtyczki WP Fastest Cache, która ma już blisko pół miliona pobrań!

Usuń niepotrzebne i nieużywane wtyczki

Niektóre wtyczki są sporym obciążeniem dla naszej witryny opartej o WordPress, dlatego czasem warto zamienić je na inne lub w ogóle zrezygnować, jeśli nie ma mniej obciążającej alternatywy. Przy pomocy wtyczki Plugin Performance Profiler możemy sprawdzić obciążenie jakie generuje każda z wtyczek zainstalowanych na stronie.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Jak poprawić PageSpeed insights strony WordPress? - VD"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *