Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Pozycjonowanie - Marketing / Google Grafika – pozycjonowanie obrazów


Google Grafika – pozycjonowanie obrazów28 sierpnia 2017 (Zaktualizowano: 19 maja 2022) 6-8 min. czytania

Google Grafika to bardzo często zaniedbywane źródło ruchu, które wbrew pozorom może okazać się bardzo wartościowe. Zarówno pod kątem zdobywania ruchu (poprzez wyszukiwane przez użytkowników grafiki) jak i na pozycjonowanie witryny w ogólnych wynikach Google. Przybliżymy dziś metody pozycjonowania i optymalizacji grafik w wyszukiwarce pod określone frazy kluczowe. Jeżeli chcemy jeszcze bardziej zwiększyć prawdopodobieństwo zindeksowania grafik z naszej witryny, warto włączyć opcję rozszerzonego wyszukiwania obrazków w Google Search Console (zakładka Tools -> Enchanced image search).

 

Sposoby na optymalizacje obrazów w Google Grafika


  • Atrybuty ALT – Alternatywny opis obrazka daje Google znać, czego dotyczy grafiki. To dzięki niemu wyszukiwarka jest w stanie przypisać grafice konkretną tematykę i dzięki niemu rozumie, co znajduje się na obrazie. Możemy to wykorzystać w bardzo prosty sposób, wplatając w opis alternatywny istotne słowa kluczowe. Aby dodać alternatywny opis do obrazka należy dodać atrybut ALT w znaczniku <img> jak poniżej:

<img src=”http://mojastrona.pl/obrazek.jpg” alt=”alternatywny opis obazka”>


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

  • Tytuł obrazka – Atrybut title to uzupełnienie alternatywnego opisu. Dobrze, jeśli również zawiera słowo kluczowe. Z perspektywy użytkownika jest on wyświetlany w momencie najechania na obrazek.
  • Nazwa pliku – Dobrze, jeśli nazwa pliku graficznego jest zwięzła i zawiera słowo kluczowe np. /słowo-kluczowe.jpg
  • Wielkość obrazków – Google sugeruje, iż dobre jakościowo obrazki mają zdecydowanie większą szansę na dobre pozycje w Google Grafika, niż te słabej jakości.
  • Ilość obrazów na stronie – Im więcej obrazków na stronie, tym ranga każdej pojedynczej grafiki słabnie. Im mniej obrazków, tym ranga poszczególnych grafik wyższa.

 

Pozycjonowanie szerokie obrazów


Pozycjonowanie szerokie to nieco kontrowersyjny sposób pozycjonowanie zdjęć w Google Grafika. Polega on na tworzeniu osobnych podstron dla każdej z grafik, co pozytywnie wpływa na ich pozycję w wyszukiwarce obrazów, może jednak nieść ze sobą negatywne konsekwencje dla naszej witryny. Zastosowanie tej techniki może obniżyć użyteczność strony, ponieważ ludzie nie bardzo lubią klikać kilka razy, aby zobaczyć tę samą grafikę. Innym ewentualnym problemem może być zduplikowana treść, którą Google może widzieć na każdej z podstron. Jeżeli chcemy skorzystać z takiego rozwiązania, gdyż zależy nam na indeksacji witryn, należy być bardzo ostrożnym.

Przeczytaj również  Aktualizacja starych wpisów blogowych - czy warto to robić?


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Google Grafika - Pozycjonowanie obrazów w wyszukiwarce"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *