Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Pozycjonowanie / Jak wybrać domenę dla naszej strony internetowej?


Jak wybrać domenę dla naszej strony internetowej?18 grudnia 2017 (Zaktualizowano: 19 maja 2022) 6-8 min. czytania

W dzisiejszych czasach niemal żaden biznes nie obejdzie się bez strony w Internecie. Zanim jednak zaczniemy tworzenie nowej witryny, musimy zastanowić się jak wybrać domenę, która nie tylko będzie łatwa do rozpoznania i zapamiętania przez użytkowników, ale także będzie nadawać się do pozycjonowania strony w wyszukiwarkach. Choć może się to wydawać niezbyt trudnym zadaniem, w rzeczywistości okazuje się to niezwykle trudne, ze względu na to, że większość najpopularniejszych domen jest już zajęta. Dziś przedstawimy Wam kilka wskazówek, jak wybrać odpowiednią domenę dla naszego biznesu.

 

– Łatwa do zapamiętania

Adres naszej strony powinien być łatwy do zapamiętania oraz wymówienia. Proste adresy są dużo częściej zapamiętywane przez użytkowników, a co za tym idzie są bez problemu w stanie wrócić na stronę lub polecić ją znajomym.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

 

– Polskie znaki w domenie – czy warto?

Od jakiegoś czasu możliwe jest wykupienie domen zawierających polskie znaki. Jest to na pewno dobry sposób na wyróżnienie się spośród konkurencji, jednak Internauci wciąż przyzwyczajeni są do stosowania adresów bez ogonków. Z tego powodu zastosowanie adresu z polskimi znakami może nie być najlepszym rozwiązaniem, jeżeli jednak mamy już standardową domenę, możemy wykupić wersję z ogonkami i przekierować ją na podstawowy adres.

Przeczytaj również  Sposoby na poprawienie pozycji strony w rankingu Google

 

– Jak wybrać domenę – rozszerzenia

Istnieje wiele dostępnych rozszerzeń adresów internetowych, najpopularniejsze w naszym kraju to .pl oraz .com.pl, jednak coraz częściej wykorzystywane są też inne, bardziej orginalne jak np. .online czy .website. Od jakiegoś czasu rozszerzenie domeny nie ma wpływu na jej pozycjonowanie w Google, dlatego właściciele stron mają większą dowolność w ich doborze. Warto jednak pamiętać także o użytkownikach – standardowe rozszerzenia (.pl .com .org) są dużo bardziej rozpoznawalne i popularne wśród użytkowników.

 

– Cyfry i myślniki

W miarę możliwości należy unikać w domenie znaków takich jak cyfry czy myślniki. Utrudniają one zapamiętanie domeny oraz zwiększają jej długość. W ostateczności lepszym rozwiązaniem od cyfr będzie myślnik, lecz tylko jeden oddzielający dwa człony nazwy. Jeżeli to tylko możliwe, należy jednak tego unikać i poszukać alternatywnej nazwy domeny.

 

Nazwa domeny a pozycjonowanie strony


Korzystając z wyszukiwarki, często w wynikach znajdziemy domeny, które w swojej nazwie zawierają słowo kluczowe. Choć oficjalnie Google mówi o niewielkim wpływie domen na SEO, w praktyce widać jednak, że jakieś oddziaływanie istnieje. Wybieranie domeny ściśle związanej ze słowem kluczowym, jest jednak nieco ryzykowne. Nie bardzo wyróżnimy się z tłumu innych, podobnych domen, nie będzie to unikalny brand, a Google może nawet potraktować takie działania jako wpływanie na algorytm, przez co pozycja naszej strony może nawet zostać obniżona.

Przeczytaj również  Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie stacjonarnym?

 

Zakup używanej domeny


Wybór domeny jest stosunkowo trudnym zadaniem, między innymi dlatego, że większość sensownych domen jest już zajęta. Jak się okazuje jednak, kiedy wpiszemy niektóre z nich w wyszukiwarce, ukaże nam się niemal pusta witryna albo nawet informacja o parkowaniu domeny w firmie hostingowej. Dzieje się tak dlatego, że wiele osób kupuje domeny jedynie z myślą o ich późniejszej sprzedaży, a nie po to, by rzeczywiście ją wykorzystać. To daje możliwość wykupowania istniejących domen, co często wiąże się z nieco większym kosztem, jednak czego nie robi się dla idealnej domeny. Uwaga! W przypadku domen z rynku wtórnego, możemy trafić na takie, które mają już jakąś historię (wcześniej była już używana i prowadziły do niej linki z innych stron). Czasem zdarzy się, że domena ma pozytywną historie, dzięki czemu dużo łatwiej będzie ją wypozycjonować, może się jednak zdarzyć, że domena będzie posiadała negatywną historię. W takim wypadku osiągnięcie wysokich pozycji w wynikach Google będzie bardzo trudnym i czasochłonnym zadaniem.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Jak wybrać odpowiednią domenę dla strony internetowej?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *