Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / WordPress / Naprawa WordPress – krok po kroku


Naprawa WordPress – krok po kroku24 stycznia 2022 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

WordPress swoją olbrzymią popularność zawdzięcza m.in. swojej prostocie. To ona sprawia, że ten system CMS jest najczęściej wybierany przez użytkowników do zarządzania stronami internetowymi. Jednak przyjemność korzystania z dobrodziejstw WordPressa czasami jest zakłócana. Tak jak w przypadku innych narzędzi, tutaj również mogą wystąpić różnego rodzaju błędy. Bez posiadania odpowiedniej wiedzy, mogą one zablokować naszą pracę często na długi czas. Dlatego warto poznać najpopularniejsze sposoby na to, aby naprawić błędy w WordPressie.

Diagnozowanie nieprawidłowości WordPress

Jeśli chcemy móc naprawić jakiś błąd, musimy najpierw dowiedzieć się, jaka jest jego przyczyna. Dlatego procesy naprawcze poszczególnych problemów, warto rozpocząć od odpowiedniej diagnozy. Jeśli chcemy ją postawić, najprościej jest skorzystać z funkcji Site Health Check. Jest to wbudowana w system CMS (od wersji WordPress 5.2) funkcjonalność, która umożliwia przeskanowanie naszej witryny pod kątem różnych nieprawidłowości.

Aby przeanalizować naszą stronę musimy przejść do zakładki “Narzędzia” (panel administratora), a następnie kliknąć w “Stan witryny”. Narzędzie rozpocznie analizowanie naszej strony i na końcu przedstawi wynik końcowy. Jeśli będziemy posiadać 100% – nasza strona nie ma żadnych problemów. Jeśli jednak jakieś zostaną znalezione, system przedstawi nam kroki jakie musimy podjąć, aby zniwelować nieprawidłowości w WordPressie.Najczęstsze problemy z WordPress – jak je naprawić?

Wiemy już jak przeanalizować sytuację naszej witryny opartej o WordPress. Przyjrzymy się teraz kilku sposobom na to, jak naprawić błędy w systemie CMS. W zdecydowanej większości przypadków pozwoli to nam uporać się z powstałymi problemami w WordPressie.

Aktualizowanie różnego rodzaju “części składowych” WordPressa, może doprowadzić do sytuacji, w której nasza strona przestanie poprawnie funkcjonować. Dlatego przed aktualizacjami zawsze zalecane jest przeprowadzenie backupu WordPress. Wtedy możemy przywrócić poprzednią wersję systemu CMS i szybko naprawić błędy.

Pomóc może także ręczne przeprowadzenie aktualizacji. Być może w instalatorze wkradł się jakiś błąd lub przez niekompatybilność jednej z części składowych WordPressa, najnowsza aktualizacja zakłóca jego poprawne funkcjonowanie. Dlatego jeśli zainstalujemy wersje poszczególnych modułów ręcznie – możemy liczyć na poprawne działanie systemu CMS i sprawdzenie czy jest to przyczyną błędu.

  • Wtyczki i szablony

Drugą czynnością, która nie będzie wymagała od nas specjalistycznej wiedzy i skomplikowanych czynności, będzie po prostu wyłączenie wszystkich wykorzystywanych wtyczek i przywrócenie domyślnego szablonu. W ten sposób sprawdzimy, czy któreś z wykorzystywanych przez nas rozwiązań, nie jest przyczyną błędu. 

Być może najnowsza wersja WordPress nie jest kompatybilna z którąś wtyczką itp. Ustawienia domyślne systemu CMS przeprowadzają aktualizację automatycznie, dlatego ten fakt może nam umknąć i warto to sprawdzić.

  • Nawiązanie połączenia z bazą danych

Możemy spotkać się z sytuacją, w której wchodząc na naszą stronę internetową, wyświetli się komunikat informujący nas o tym, że wystąpił błąd w nawiązywaniu połączenia z bazą danych. Najczęstszą przyczyną będą nieprawidłowości w pliku “wp-config.php”. Jest to plik konfiguracyjny, który zawiera informacje dotyczące m.in. połączenia z bazą danych. Aby było ono możliwe, system potrzebuje kilku istotnych informacji. Jeśli chcemy sprawdzić, czy nie jest to przyczyną naszego błędu, musimy w tym celu przejść do pliku i znaleźć linijki:

define(‘DB_NAME’, ‘database name’);
define(‘DB_USER’, ‘user name’);
define(‘DB_PASSWORD’, ‘password’);

Należy zweryfikować, czy zapisane w pliku dane są poprawne. Czyli nazwa bazy danych, login i hasło. Są to dane, które musiałeś wprowadzić przy tworzeniu bazy danych MySQL na stronie swojego hostingodawcy – tam też możesz je sprawdzić.

Przeczytaj również  Programista WordPress Developer

Naprawa WordPress – kilka słów na koniec

Przyczyn błędów WordPress może być naprawdę wiele. Istotne jest jednak to, że istnieje wiele sposobów, które pozwolą nam bez większych problemów je naprawić w zdecydowanej większości przypadków. Nie oznacza to jednak, że możemy zapominać o regularnym wykonywaniu kopii zapasowych WordPress oraz w sytuacjach gdy wprowadzamy jakieś zmiany lub przeprowadzamy aktualizację systemu CMS.

Załadowanie backupu jest najskuteczniejszym sposobem i sprawdzi się w każdym przypadku. Dzięki temu, przywracamy stan witryny do momentu wykonywania kopii zapasowej. Jeśli zatem problem z naszą stroną jest natury wewnętrznej, takie działanie na pewno pomoże. Wykonujcie zatem backupy WordPress możliwie często i zawsze gdy jest to zalecane, nie warto pomijać tego kroku w jakimkolwiek poradniku 🙂 


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Naprawa WordPress - [Krok po Kroku] Wsparcie IT"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *