Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / WordPress / Kopie zapasowe WordPress – Jak zrobić backup?


Kopie zapasowe WordPress – Jak zrobić backup?



11 grudnia 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Bezpieczeństwo w Internecie, a raczej cyberbezpieczeństwo dla wielu jest raczej mrzonką i nigdy nie zostanie w 100% zagwarantowane. Właśnie m.in. z tego względu, warto stosować różnego rodzaju techniki, które będą miały na celu zabezpieczyć nasze działania przed katastrofą. Może się to przejawić utratą ważnych plików, zainfekowaniem ich, zniszczeniem itp. Możliwości jest mnóstwo, a prowadząc własną stronę internetową, powinniśmy zadbać o jej bezpieczeństwo m.in. za pomocą tzw. backupów.

Czym jest backup WordPress?

Backup to nic innego jak kopia zapasowa, w przypadku WordPressa będzie ona dotyczyć wszystkich plików Twojej strony internetowej, a w tym także jej baz danych. Kopie zapasowe powinniśmy robić teoretycznie jak najczęściej, ponieważ umożliwiają one przywrócenie stanu naszej strony internetowej z chwili, w której została ona wykonana. 

Oznacza to, że w przypadku, gdy naszej stronie przydarzy się jakiś nieoczekiwany wypadek, nie będzie się to wiązało dla nas z większym konsekwencjami, bo będziemy mogli wykorzystać właśnie ostatni backup. Dlatego ze względów cyberbezpieczeństwa jest to bardzo ważne zadanie.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Kiedy powinniśmy wykonywać backup WordPress?

Poza stwierdzeniem, że powinniśmy wykonywać kopie zapasowe jak najczęściej, warto zwrócić uwagę na momenty, w których powinniśmy szczególnie zainteresować się backupem WordPress. Warto również zwrócić uwagę na to, aby nasz hostingodawca oferował nam, jak najlepsze warunki wykonywania regularnych backupów. Większość ofert na rynku to oczywiście umożliwia, jednak nie zawsze na takich samych warunkach.

Przeczytaj również  Programista WordPress Developer

Zawsze gdy dokonujemy jakiekolwiek zmiany w naszej stronie internetowej, powinniśmy na początku wykonać backup WordPressa. Zwróćmy uwagę na poszczególne sytuację, kiedy szczególnie będzie to ważne:

  • Modyfikacja w witrynie – za każdym razem, gdy decydujemy się na wprowadzanie jakiś zmian, powinniśmy przed ich rozpoczęciem wykonać kopie zapasową. Szczególnie jeśli nie posiadamy specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania. W dużym stopniu ułatwi to nam uniknięcie szkód, gdyby coś poszło nie tak – będziemy mogli zacząć od początku, bez żadnych konsekwencji.
  • Wszelkiego typu aktualizacje – przed aktualizacjami powinniśmy wykonać backup. Poszczególne nowsze wersje wtyczek, motywów lub samego WordPressa, mogą okazać się niekompatybilne z innymi wykorzystywanymi rozwiązaniami i po prostu wpłynie to negatywnie na poprawne funkcjonowanie strony.
  • Dynamizm danych na stronie – w przypadku gdy w obrębie naszej strony internetowej jest dokonywany duży transfer danych, powinniśmy robić codziennie backup. Będzie to miało zastosowanie szczególnie w przypadku dużych sklepów internetowych, gdzie możemy utracić dane dotyczące zamówień itp.

Może Ci się wydawać, że skoro na Twoim hostingu, dostępne są codzienne backupy, to nie musisz wykonywać własnych kopii zapasowych. Jednak nic bardziej mylnego. Serwerownie również mogą być celem ataków hakerskich, tak samo mogą mieć różnego rodzaju awarie itp. W ich wyniku możesz utracić dane swojej strony internetowej, a także wszystkie jej backupy. Dlatego warto jest również wykonywać kopie zapasowe na własny użytek.

Jak wykonać backup WordPress?

Generalnie są dwie metody wykonywania kopii zapasowych. Możemy to zrobić ręcznie, a także za pomocą różnych wtyczek. Chociaż manualny sposób również się sprawdzi, to będzie to przede wszystkim dużo bardziej czasochłonne. Musimy pamiętać o wszystkich bazach danych (pliki instalacyjne WordPressa, szablony stron, różnego rodzaju skrypty itp.), których może być naprawdę sporo. 

Przeczytaj również  Jak uruchomić certyfikat SSL w WordPress?

Dlatego skupmy się na drugiej metodzie, czyli wykonywaniu backupu WordPress za pomocą wtyczek. Efekt będzie ten sam – będziemy posiadać prywatną kopie zapasową naszego WordPressa, jednak zajmie nam to znacznie mniej czasu. Oczywiście jest bardzo dużo wtyczek, które umożliwiają tworzenie kopii zapasowych, a jedną z bardziej popularnych jest UpdraftPlus. Tym sposobem wykonamy backup w kilku krokach:

  • Instalacja wtyczek do WordPress nie jest trudnym zadaniem. Przechodzimy do zakładki “wtyczki” szukamy interesującej nas pozycji i ją instalujemy. Gdy się z tym uporamy, musimy przejść do ustawień i wybrać “UpdraftPlus Backups”.
  • W wyświetlonej zakładce mamy możliwość tworzenia oraz zarządzania naszymi kopiami zapasowymi. Musimy wybrać opcję “Backup Now” i wtyczka utworzy automatycznie backup wszystkich niezbędnych plików. Nasza kopia zapasowa pojawi się w zakładce “Existing Backups”.
  • Następnie musimy przejść do ustawień i wybrać sposób przechowywania naszej kopii zapasowej. Możemy zdecydować się oczywiście na dysk twardy naszego komputera, ale także na popularne rozwiązania chmurowe takie jak Google Drive lub Dropbox itp.

I gotowe, zabezpieczyliśmy już nasze pliki WordPress. Warto zaznaczyć, że w ustawieniach wtyczki, możemy wskazać częstotliwość wykonywania automatycznych backupów. Możemy ustawić, aby wtyczka je wykonywała co kilka godzin, dni, tygodni, miesięcy itp. 

Podsumowanie

Backup WordPress to nic innego jak kopia zapasowa wszystkich najważniejszych plików naszej strony internetowej. Ze względów bezpieczeństwa powinniśmy wykonywać je jak najczęściej. Jest to ważne nie tylko dla nas, ale także dla naszych odbiorców. Dzięki backupowi WordPress, możemy przede wszystkim przywrócić naszą stronę do stanu, w jakim była ona w momencie wykonywania kopii zapasowych. Z uwagi na przeróżne czynności, może być to bardzo istotne, aby zachować ciągłość działania naszej strony internetowej.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Kopie zapasowe WordPress - Jak zrobić backup?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *