Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / WordPress / Jak uruchomić certyfikat SSL w WordPress?


Jak uruchomić certyfikat SSL w WordPress?17 stycznia 2022 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

W dzisiejszych czasach posiadanie ważnego certyfikatu SSL jest już absolutną podstawą w przypadku stron internetowych. Google bierze ten fakt pod uwagę przy ustalaniu rankingów pozycji w wynikach wyszukiwania, a także z punktu widzenia użytkowników. Obecnie są oni dużo bardziej świadomi z niebezpieczeństw Internetu, a z tego względu mogą niechętnie patrzeć na strony, które certyfikatu SSL nie posiadają. Z uwagi na popularność WordPressa, warto wiedzieć, jak można uruchomić certyfikat SSL na stronie opartej o ten CMS.

Sposoby na uruchomienie certyfikatu SSL w WordPress

Należy zauważyć, że od wersji 5.7 WordPressa, mamy dostępne dwie możliwości. Możemy w tym celu wykorzystać dostępne wtyczki lub ręcznie uruchomić certyfikat SSL z poziomu wbudowanej funkcji. Jak możemy się domyślać, drugi sposób jest lepszy. Przede wszystkim im mniej wtyczek wykorzystujemy, tym lepiej dla naszej strony i jej pozycji w wynikach wyszukiwania. 

Zanim zaczniemy objaśniać poszczególne sposoby. Należy zauważyć, że na samym początku musimy posiadać certyfikat SSL. Możemy zdecydować się na płatny lub bezpłatny wariant. Nasza decyzja powinna być jednak zależna m.in. od wielkości naszej strony (więcej na ten temat tutaj > https://www.vd.pl/certyfikat-ssl/). Jeśli już posiadamy certyfikat SSL, możemy przyjrzeć się obu sposobom, na jego uruchomienie w WordPressie.Uruchomienie certyfikatu SSL za pomocą wtyczki


Wtyczki WordPressa to dla jednych jego siła, a drugich przyczyna i skutek popularności. Za pomocą dostępnych darmowych wtyczek możemy uruchomić nasz protokół SSL. Jedną z najbardziej popularnych opcji w tym przypadku jest – Really Simple SSL. Jej instalacja jest prosta i wszystko bez trudu zrobimy z zakładki “Wtyczki” w WordPressie. Po jej aktywacji, pojawi nam się okno wtyczki, dzięki któremu uruchomimy nasz certyfikat SSL na stronie.

W tym przypadku, jak każdym innym gdy zmieniamy coś na naszej stronie za pomocą WordPressa, dobrze jest się wyposażyć w backup strony internetowej. Wtyczka może nie być kompatybilna z naszą wersją CMSa lub innymi wykorzystywanymi przez nas wtyczkami. Dlatego powinniśmy to zrobić, aby uniknąć komplikacji.

Gdy wszystko przygotujesz, następnie musisz postępować zgodnie z informacjami na ekranie. Po naciśnięciu przycisku “Aktywuj SSL!” możesz zostać wylogowany z panelu administratora, jednak niczym się nie przejmuj i zaloguj się ponownie. Następnie przejdź do ustawień i wybierz “bezpośrednie odnośniki”, aby zapisać zmiany po instalacji certyfikatu SSL. To wszystko. Tak wygląda uruchomienie certyfikatu SSL za pomocą wtyczki w WordPress.

Uruchomienie certyfikatu SSL w WordPress ręcznie

Od wersji 5.7 WordPress został wyposażony we wbudowaną funkcję uruchamiania certyfikatu SSL. Ten sposób jest porównywalnie prosty, a jednak dużo bardziej opłacalny. Dlaczego? Unikniemy możliwego spowolnienia naszej strony, przez większą ilość wtyczek i nie będziemy od niej uzależnieni. Dlatego warto przyjrzeć się tej metodzie.

Przeczytaj również  Jak założyć bloga na WordPress?

Sprawdź wersję WordPress

W tym celu musisz w zakładce “Kokpit” przejść do aktualizacji. Znajdziesz tam informacje o aktualnej wersji WordPressa z jakiej korzystasz i kiedy przeprowadzono do niej aktualizację. Jeśli nie będziesz miał wersji 5.7 lub nowszej, nie będzie możliwe ręczne uruchomienie certyfikatu SSL. Zatem jeśli chcesz skorzystać z tej funkcji zadbaj o aktualizację, którą powinieneś poprzedzić backupem.

Włączenie certyfikatu SSL w WordPress

Gdy posiadasz już odpowiednią wersję WordPressa i posiadasz swój certyfikat SSL, możesz przejść do ręcznego jego włączenia. Proces ten nie będzie skomplikowany i można go przedstawić w 3 krokach:

  • Przejście do zakładki kokpit – strona główna i kliknij w “Stan Witryny”. W ten sposób przejdziesz do analizy strony internetowej opartej o ten system CMS. Po zakończeniu analizy w zalecanych usprawnieniach pojawi się komunikat o zabezpieczeniu strony certyfikatem SSL.
  • Musisz nacisnąć niebieski przycisk w dolnej części okienka, dzięki któremu zaktualizujesz swoją witrynę, aby korzystała z protokołu HTTPS.
  • Gdy to zrobisz, musisz przejść do ustawień ogólnych i w sekcji Ustawienia Witryny i Ustawienia WordPressa musisz przywrócić protokoły https. Następnie zapisujesz zmiany i zostaniesz wylogowany. Od tej pory Twoja strona internetowa, będzie zabezpieczona certyfikatem SSL.

Podsumowanie

Posiadanie ważnego certyfikatu SSL jest bardzo ważne z dwóch podstawowych względów. Pierwszy to jeden z czynników rankingowych Google, a drugi to sami użytkownicy. Rosnąca świadomość społeczeństwa na temat cyberbezpieczeństwa powoduje, że strony bez certyfikatu SSL są traktowane jako potencjalnie niebezpieczne. Dlatego są one pomijane. Z tego względu, warto wiedzieć jak uruchomić certyfikat SSL w WordPressie. Szczególnie, że jest to takie proste.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Jak zainstalować certyfikat SSL w WordPress? [Wtyczki]"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *