Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / WordPress / Programista WordPress Developer


Programista WordPress Developer20 grudnia 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Zawód programisty WordPress jest coraz bardziej popularny, głównie ze względu na popularność samego CMSa. Wszyscy wiedzą, że dzięki m.in. WordPressowi, stworzenie własnej strony internetowej, prowadzenie bloga, założenie e-sklepu, nie jest już uważane za czarną magię, a bez specjalistycznej wiedzy, możemy sobie z tym wszystkim poradzić. Jeśli jednak uznamy, że WordPress developer nie robi nic innego, oprócz działań, które możemy wykonać sami w CMSie, to będzie to ogromne uproszczenie.

Kim jest programista/developer WordPress?

Najprościej można powiedzieć, że developer WordPress to osoba, która specjalizuje się w środowisku WordPressa, a to oznacza, że biegle zna język programowania, który wykorzystywany jest w tym CMSie, czyli PHP. 

Co więcej, na przestrzeni lat w środowisku programistów rozwinęły się tzw. zestawy oprogramowania typu Open Source, które posiadają bogate ekosystemy. Developer WordPress będzie specjalizował się w jednym z nich, np. LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP), gdzie poszczególne zmienne, mogą oczywiście się od siebie różnić.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Rodzaje programistów WordPress

Warto zaznaczyć, że istnieje bardzo dużo wyjaśnień tego, kim jest programista WordPress, a w dużej mierze jest to spowodowane jego szerokim zakresem umiejętności. Przede wszystkim, w zależności od miejsca pracy będzie posiadał inne obowiązki. To będzie wpływało na opinię tego, kim jest WordPress developer. Z tego też względu, możemy wyróżnić:

  • Front-end WordPress Developer – front-end to najprościej mówiąc, to co widać na stronie z punktu widzenia użytkownika. Wykorzystuje się tutaj przede wszystkim HTML, CSS oraz JavaScript, co wiąże się z tym, że programista WordPress tego obszaru musi sprawnie posługiwać się tymi technologiami. Ze względu na to, że specjalista front-end będzie odpowiadał za wygląd strony internetowej, to będzie musiał znać zasady UX i je stosować w projektowaniu.
  • Back-end WordPress Developer – back-end to w najprostszym ujęciu to odwrócenie front-endu, czyli będzie to wszystko czego użytkownik bezpośrednio na stronie nie zobaczy. W tym przypadku programista WordPress będzie swego rodzaju łącznikiem pomiędzy bazą danych, aplikacją oraz serwerem. To oznacza, że back-end WordPress Developer, musi specjalizować się w języku PHP, a także biegle posługiwać się szeroko rozumianymi narzędziami MySQL.
Przeczytaj również  Jak poprawić PageSpeed insights strony WordPress?

Warto zauważyć, że jeśli będziemy mówili dosłownie “programista WordPress”, to będzie chodziło o osobę, która jest wyspecjalizowana w obu tych obszarach, czyli zarówno front-end oraz back-end. Taki WordPress developer będzie musiał zatem specjalizować się zarówno w HTML, CSS, JavaScript, jak i PHP, MySQL i całą otoczką “zaplecza” stron internetowych.

Czego możemy wymagać od WordPress Developer?

Mamy już pełniejszy obraz tego, kim tak naprawdę jest programista WordPress. W celu dokładniejszego zrozumienia tego, czym się zajmuje w swojej pracy, zastanówmy się także nad tym, czego powinniśmy wymagać od osoby na stanowisku WordPress Developer. Do jednych z podstawowych czynności, możemy zaliczyć tworzenie motywów i wtyczek WordPress. Czego jeszcze możemy oczekiwać od takiej osoby?

  • Branżowe trendy – przede wszystkim dobry programista WordPress powinien być na bieżąco z informacjami w swoim środowisku. To w zasadzie jest standardem w przypadku większości stanowisk, bez względu na branże.
  • Znajomość UX – w przypadku WordPress developer mamy do czynienia z osobą, która będzie m.in. projektowała strony internetowe. Oznacza to, że User Experience, jest tutaj bardzo ważną pozycją, a sama wiedza teoretyczna, powinna przekładać się na umiejętność praktycznego jej zastosowania w środowisku WordPressa. Będzie to także powiązane z ogólną estetyką graficzną, znajomością architektury informacji stron internetowych, zasad typograficznych itp.
  • Znajomość i zarządzanie WordPress – w przypadku programisty WordPress musimy być pewni, że jego środowisko nie będzie mu obce. Wszelkiego rodzaju techniczne sprawy związane z WordPressem, developer powinien wykonać bez żadnych problemów, czyli szybko i sprawnie.
  • Znajomość SEO – chociaż programista WordPress nie musi być odpowiedzialny za pozycjonowanie stron internetowych, to jak najbardziej powinien znać zagadnienia SEO. Przede wszystkim, część decyzji dotyczących późniejszego pozycjonowania danej witryny, musi zostać podjęta już na etapie tworzenia strony. Dlatego dobry WordPress Developer powinien odpowiednio znać tematykę SEO.
  • Hosting i bezpieczeństwo – WordPress Developer bez problemu powinien wybrać najbardziej odpowiedni hosting dla danej witryny, znać zalecenia WordPress.org względem serwerów dla stron opartych na tym CMSie, sprawnie zabezpieczać stronę WordPress, a także znać metody na tworzenie backupów.
Przeczytaj również  Jak założyć bloga na WordPress?

Co więcej, od programisty WordPress będziemy wymagać przede wszystkim wszystkich wspomnianych wcześniej umiejętności. Oznacza to oczywiście sprawne posługiwanie się HTML, JavaScript, CSS, MySQL, PHP itp.

Programista/Developer WordPress – kilka słów na koniec

Powiedzieć, że programista WordPress robi to, co może zrobić każdy dzięki funkcjonalnością tego CMSa, to jak nic nie powiedzieć. Bez posiadania specjalistycznej wiedzy możemy oczywiście stworzyć stronę internetową w WordPressie, jednak w żadnym wypadku nie będziemy mogli zastąpić programisty WordPress. Posiadana przez niego wiedza i umiejętności, a także niezbędne branżowe doświadczenie – to wyznacznik tego, kim jest WordPress Developer.

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu, zdałeś sobie sprawę, że potrzebujesz usług programisty WordPress – skontaktuj się z nami. W ciągłym kontakcie z Tobą stworzymy Twoją stronę internetową, spełniającą wszelkie branżowe standardy, a także wspólnie opracujemy najlepszą strategię SEO dla Twojej firmy.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Programista / Developer WordPress - Opieka, Wsparcie, Pomoc, Administracja"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *