Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / WordPress / CDN – wtyczki do WordPress – czyli jak przyspieszyć swoją stronę?


CDN – wtyczki do WordPress – czyli jak przyspieszyć swoją stronę?4 stycznia 2022 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Wiedząc, że prędkość ładowania witryny wpływa na osiągane przez nią pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania, zapewne zastanawiałeś się nieraz, jak zmniejszyć czas ładowania się strony internetowej. Co ciekawe, z pomocą mogą przyjść m.in. specjalne wtyczki do WordPressa i technologia CDN. W jaki sposób? Zacznijmy od początku.

Czym jest CDN?

CDN czyli Content Delivery Network można tłumaczyć jako sieć dostarczania treści. To rodzaj sieci serwerów, które są rozproszone po całym świecie i przetwarzają zawartość danej witryny, aby dostarczyć ją do użytkowników. Co ciekawe, w przypadku CDN, treści naszej strony będą dostarczane na podstawie lokalizacji osoby, która odwiedza naszą witrynę, nie zaś lokalizacji serwera strony.

Jak działa Content Delivery Network?

CDN może działać m.in. na podstawie lokalizacji użytkownika i wybiera najbliższy, obsługiwany przez siebie serwer w celu przedstawienia treści. Tym sposobem możliwe jest szybsze przesyłanie danych, niż w przypadku gdy użytkownik z Nowej Zelandii, chciałby wejść na naszą stronę, której serwer znajduje się w Polsce. Czas załadowania treści, byłby dużo większy, niż w przypadku polskiego użytkownika.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Dlatego CDN zwiększa prędkość ładowania się stron internetowych. Wybierając serwer najbliższy użytkownikowi, przesyła z niego treści konkretnej witryny. Jest to możliwe dzięki buforowaniu witryny, które polega na lokalnym przechowywaniu danych na konkretnym serwerze w celu umożliwienia szybszego do nich dostępu.

Przeczytaj również  Błąd 404 na podstronach WordPress - Jak go naprawić?

Warto zaznaczyć, że Content Delivery Network nie tylko zmniejsza czas ładowania stron internetowych, ale także umożliwia obsługę większej liczby użytkowników jednocześnie. Dzięki temu, możemy zapewnić naszej witrynie stabilniejszą pracę, co jest szczególnie ważne np. w branży e-commerce przy okazji organizowania różnych promocji związanych z popularnym wydarzeniem takim jak black friday itp.

Wtyczki CDN WordPress – o czym należy pamiętać?

Content Delivery Network możemy wykorzystywać na swojej stronie internetowej opartej o WordPressa m.in. za pomocą wtyczek. Warto zatrzymać się w tym miejscu i zastanowić się nad tym, co jest ważne w przypadku CDN, aby być pewnym, że wszystko będzie działało poprawnie.

  • Lokalizacja serwerów – jest absolutną podstawą w przypadku sieci dostarczania treści. W końcu decydujemy się na to rozwiązanie m.in. ze względu na bliskość serwerów względem poszczególnych grup użytkowników. Warto w takim razie upewnić się, że interesująca nas CDN, posiada swoje serwery na wszystkich kontynentach, a także w lokalizacjach państw, które w Twoim przypadku są najbardziej istotne.
  • Certyfikat SSL – chodzi o jego kompatybilność z siecią Content Delivery Network. Jeśli posiadasz już swoją stronę z certyfikatem SSL, dokładnie sprawdź, czy dana sieć dostarczania treści jest z nim zgodna.
  • HTTP/3 – jest to najnowsza wersja protokołu HTTP, która działa od początku 2021 roku. Dzięki ciągłemu rozwojowi i doskonaleniu standardów protokołu internetowego, możliwe jest coraz szybsze przesyłanie danych. Z uwagi na to, że nie minęło wiele czasu od wdrożenia tej wersji protokołu, może on nie być dostępny we wszystkich narzędziach.

Przykłady wtyczek CDN WordPress

Przedstawmy teraz kilka przykładowych i najpopularniejszych wtyczek CDN WordPress. Na wstępie warto przypomnieć, że instalacja wtyczek do WordPress nie jest skomplikowaną czynnością i wszystko zrobimy z panelu administratora naszego CMSa. Wystarczy przejść do zakładki “Wtyczki” i rozpocząć poszukiwania. Zatem skupmy się na konkretnych przykładach:

  • QUIC.cloud – warto zaznaczyć, że ta sieć dostarczania treści obsługuje wspomniany wcześniej protokół HTTP/3. Co więcej, QUIC.cloud oferuje także usługi optymalizacyjne, które mają za zadanie dodatkowo zwiększyć prędkość ładowania się Twojej strony internetowej. To wszystko sprawia, że warto przyjrzeć się tej wtyczce.
  • Cloudflare – jest to kolejna wtyczka CDN, która obsługuje protokół HTTP/3, a także może się poszczycić statusem jednej z najpopularniejszych wtyczek WordPress tego typu. Chociaż zdecydowana większość rozwiązań jest dostępna za opłatą, to cloudflare z pewnymi ograniczeniami, udostępnia bezpłatnie część swoich funkcjonalności. Możemy zatem bez problemu przetestować narzędzie dla własnych potrzeb, a w razie czego zdecydować się na płatny pakiet.
  • Google Cloud CDN – nie powinna w tym zestawieniu dziwić obecność giganta z Mountain View. Google posiada własne rozwiązania w zakresie sieci dostarczania treści, których integracja jest możliwa z WordPressem. Warto zaznaczyć, że możemy przetestować narzędzie za darmo w ciągu 60 dni, a późniejsze opłaty są dostosowane do tego, w jakim stopniu wykorzystujemy sieć CDN.
Przeczytaj również  Jak poprawić PageSpeed insights strony WordPress?

Podsumowanie

CDN czyli Content Delivery Network to sieć dostarczana treści. Charakteryzuje się tym, że w celu wyświetlenia strony internetowej użytkownikowi, wykorzystujemy sieć serwerów, które są rozsiane po całym świecie. Konkretna osoba otrzymuje dane z serwera, który jest najbliższy względem jej lokalizacji. To wpływa pozytywnie m.in. na czas ładowania się strony internetowej, a także na jej bezpieczeństwo i osiągane przez nią pozycję w wynikach wyszukiwania. To wszystko sprawia, że warto zainteresować się siecią CDN.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Jaki CDN dla WordPressa? [3 TOP Wtyczki]"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *