Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / WordPress / Błąd połączenia z bazą danych WordPress [MySQL] – Jak go naprawić?


Błąd połączenia z bazą danych WordPress [MySQL] – Jak go naprawić?25 stycznia 2022 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Trafiłeś tutaj bo prawdopodobnie wyświetlił Ci się błąd połączenia z bazą danych w WordPressie. Świetnie się składa! Tytuł artykułu to nie żaden clickbait, a praktyczny poradnik, dzięki któremu dowiesz się czym jest ten błąd, co go wywołało, a także najważniejsze, czyli jak się z nim uporać. Na wstępie warto zaznaczyć, że wszystko da się zrobić – panika jest tutaj zbędna. Zatem zaparz sobie ulubioną kawę, usiądź wygodnie w fotelu i zapraszamy Cię do lektury 🙂

Co oznacza błąd połączenia się z bazą danych w WordPress?

Błąd łączenia z bazą danych oznacza, że Twoja strona oparta o WordPress, nie może prawidłowo nawiązać połączenia z Twoją bazą danych MySQL, która znajduje się na serwerze. Zapewne jest to irytujące, ponieważ pojawienie się tego błędu uniemożliwia korzystanie z całej Twojej strony. Dlatego też trzeba jak najszybciej zażegnać problem. Na szczęście nie powinno to trwać dłużej niż kilkanaście minut.

Baza danych MySQL na serwerze zawiera wszystkie pliki, które wykorzystujesz na potrzeby własnej strony. Od skryptów, czcionek, zdjęć, po motywy, wtyczki itp. To dlatego jeśli system CMS nie może nawiązać z nią połączenia, nie będzie mógł wyświetlić żadnej, nawet najmniejszej podstrony. 


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Jakie są przyczyny “error establishing a database connection”?

Przyczyn może być naprawdę sporo, a część z nich w gruncie rzeczy może Ci podpowiedzieć, jak usunąć usterkę. Do najczęstszych przyczyn pojawienia się tego błędu w WordPressie, zalicza się m.in.:

 • Zbyt duży ruch na stronie,
 • Zmiana danych logowania do bazy danych,
 • Uszkodzenie bazy danych,
 • Migracja strony na inny serwer.
Przeczytaj również  Aktualizowanie WordPress - o czym należy pamiętać?

Jak naprawić błąd połączenia bazy danych WordPress?

Przyczyn pojawienia się niechcianego komunikatu “error establishing a database connection” może być wiele. Dlatego sposobów na naprawienie tego problemu również będziemy mieć kilka do dyspozycji. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, spróbuj skontaktować się ze swoim hostingodawcą. 

Być może trwają jakieś prace na serwerze i Twoje działania nic tu nie pomogą. Chociaż tego typu przerwy trwają zazwyczaj bardzo krótko, to mogły pojawić się jakieś komplikacje itp. Dlatego przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian, najpierw warto skorzystać z informacji od firmy hostingowej. Co jeśli problem nie będzie leżał po ich stronie?

 • Wtyczki i motywy WordPress

Wtyczki i motywy WordPress są prawdziwym bogactwem tego systemu CMS. Jednak mogą one być powodem wielu błędów, jeśli nie będą zgodne z innymi częściami składowymi WordPressa. Być może wprowadziłeś niedawno jakieś zmiany? Aktualizowałeś wtyczkę lub motyw, instalowałeś nową? 

Spróbuj wyłączyć wszystkie wtyczki i zobacz, czy to załatwiło sprawę. Jeśli tak, to włączaj po kolei poszczególne wtyczki i za każdym razem odświeżaj stronę. Jeśli po którejś wtyczce wystąpi błąd łączenia się z bazą danych ponownie – znajdziesz winowajcę całego tego zamieszania.

 • Plik wp-config.php

Plik wp-config.php to jeden z ważniejszych plików w WordPressie. To właśnie tutaj są umieszczone dane logowania do bazy danych MySQL znajdującej się na serwerze. Jeśli np. zmieniałeś hasło do bazy danych – może być to powód pojawienia się komunikatu o błędzie połączenia z bazą danych. Plik wp-config.php powinien znajdować się w folderze głównym WordPress, otwórz go i znajdź linijki kodu,, które odnoszą się do bazy danych:

define(‘DB_NAME’, ‘nazwa-bazy-danych’);
define(‘DB_USER’, ‘login-bazy-danych’);
define(‘DB_PASSWORD’, ‘hasło-bazy-danych’);
define(‘DB_HOST’, ‘localhost’);

Są to dane bazy danych, które musiałeś wprowadzić po raz pierwszy, gdy tworzyłeś bazę danych MySQL na serwerze w Panelu Klienta. Natomiast w przypadku nazwy hostingu, nie zawsze poprawną wartością będzie “localhost” – często będzie ona zależna od konkretnej firmy hostingowej. Dlatego najlepiej jest skontaktować się ze swoim hostingodawcą, aby dowiedzieć się, czy ta wartość jest prawidłowa.

 • Kopia zapasowa WordPress
Przeczytaj również  Naprawa WordPress - krok po kroku

Jeśli powyższe metody nie zadziałały, trudno szukać większej liczby prostych rozwiązań. Pozostałe sposoby na naprawę połączenia z bazą danych WordPress są dość trudne i zdecydowanie bezpieczniej dla Twojej strony, będzie skontaktować się z ekspertami. Mimo wszystko jest jeszcze jeden sposób, który przyniesie rozwiązanie.

Możesz załadować ostatni wykonany backup WordPress. Jeśli wykonany był niedawno i przed wystąpieniem problemu z połączeniem bazy danych – wszystko przebiegnie pomyślnie i będzie to zdecydowanie najprostsze rozwiązanie problemu.

Błąd łączenia się z bazą danych WordPress – podsumowanie

 • Jeśli masz do czynienia z błędem łączenia się z bazą danych WordPress, wyświetli Ci się komunikat “error establishing a database connection”.
 • Może być wiele przyczyn tego błędu m.in. zmiany na hostingu, zmiana danych logowania do bazy danych, uszkodzenie jej, zbyt duży ruch na stronie itd.
 • Istnieje kilka prostych sposobów, które umożliwiają rozwiązanie problemu z łączeniem się z bazą danych WordPress. Warto jednak na samym początku skontaktować się z hostingodawcą – być może problem leży po jego stronie.
 • Najbezpieczniejszym i najszybszym sposobem na rozwiązanie problemu z połączeniem z bazą danych, jest wczytanie ostatniego wykonanego backupu WordPress.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Błąd połączenia z bazą danych WordPress [MySQL] - Jak go naprawić?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *