Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Definicje / Co to jest Adres IP?


Co to jest Adres IP - Definicja


Adres IP (Internet Protocol adress) – to adres nadawany urządzeniom korzystającym z Internetu, takich jak komputery, laptopy, serwery, telefony komórkowe, smartfony itp. Dzięki adresom IP jest możliwe rozróżnienie poszczególnych urządzeń podłączonych do sieci, a w tym komunikacja pomiędzy przynajmniej dwoma urządzeniami. Warto jednak zaznaczyć, że adres IP nie musi być indywidualny np. dla każdego komputera.

Jak wygląda adres IP?

Adres IP to ciąg numeryczny, dzięki któremu możliwe jest m.in. zlokalizowanie serwera, z którego korzysta konkretne urządzenie. Składa się z 4 liczb, które są oddzielone od siebie kropkami. Każda z nich odpowiada konkretnemu urządzeniu, a cyfry dzielone są na część hostingową oraz sieciową. Jak może wyglądać przykładowy adres IP?

123.456.78.9

Jak sprawdzić swój adres IP?

Jeśli chcesz dowiedzieć jak wygląda adres IP, z którego korzystasz aktualnie, możesz przejść na stronę:

https://whatismyipaddress.com/pl/moj-ip

Dzięki temu dowiesz się, jaki jest Twój publiczny adres IP, który aktualnie wykorzystujesz. W Internecie znajdziesz jeszcze wiele innych, podobnych narzędzi.

Jakie są rodzaje adresów IP?

Jak możesz się domyślać, różnego rodzaju urządzeń korzystających z sieci jest bardzo dużo w obecnych czasach. W związku z tym możliwe jest wykorzystywanie przez różne urządzenia, tych samych adresów IP itp. Jednak doprowadziło to także do sytuacji, w której po prostu brakowało wolnych kombinacji cyfr w adresach IP. Z tego względu powstawały różne wersje adresów IP, do których można zaliczyć:

  • IPv4
  • IPv5 – inaczej Internet Stream Protocol,
  • IPv6 – szeroko wykorzystywany obecnie.