Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Narzędzia dla firm / W jaki sposób poprawnie zliczać konwersje Google Analytics?


W jaki sposób poprawnie zliczać konwersje Google Analytics?18 maja 2021 (Zaktualizowano: 19 maja 2022) 6-8 min. czytania

Jeśli chcesz, żeby twoja firma miała wielu klientów i przynosiła zyski musisz przede wszystkim wyznaczyć sobie cel. To element konieczny do określenia, co chcesz osiągnąć. Ustalenie prawidłowego celu pomoże wyznaczyć, co jest dla nas istotne, jakie zasoby będą potrzebne, a także określi jak kontrolować i ewentualnie zmieniać działania, żeby uzyskać zamierzone efekty. W marketingu internetowym cel wiąże się bezpośrednio z narzędziem Google Analytics, dzięki któremu będziemy mogli przygotować szczegółową analizę nasze strony uwzględniają wiele parametrów.

Witryna przynosząca efekty

Efektywna witryna internetowa umożliwia zdobycie wcześniej ustalonych celów, a w konsekwencji prowadzi do zwiększenia zysków. Zaprojektowanie i zbudowanie takiej strony wiąże się z ogromnym nakładem pracy i czasu poświęconego na analizowanie danych i wprowadzanie zmian. Witryna musi przede wszystkim być użyteczna dla odbiorców, ale również musi spełniać wymogi algorytmów Google. W zależności od trendów użytkownicy interesują się raz jedną, raz inna podstroną, zmieniają się też zalecenia googlowskie, które należy na bieżąco wdrażać. Google Analytics pomaga śledzić podstrony, na których jest więcej wejść lub te na których ruch zmalał. Dzięki temu, że szybko otrzymamy taką informację możemy poprawić lub zmodernizować coś w witrynie, dzięki czemu wzrasta możliwość konwersji i uzyskania przez nas określonego celu.

Przeczytaj również  Jak zrobić formularz kontaktowy w WordPressie?

Rodzaje celów w Google Analytics

Celem w Google Analytics uznaje się zrealizowanie określonej czynności, dzięki której zwiększymy konwersję. Za czynności możemy uznać np. bycie na portalu przez ustalony czas, wejście na konkretną podstronę lub wykonanie oczekiwanego działania na stronie.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Lokalizacja docelowa naszym zamiarem jest uzyskanie przez internautę określonego adresu URL przykładowo “thank you page”. Jeśli osiągniemy ten cel, to uprosi to analizowanie danych powiązanych z bezpłatnymi bonusami lub kontami testowymi, wypełnionymi formularzami, a także zapisaniem się się do newslettera. Takie cele wykorzystuje się też do monitorowania transakcji.

Czas trwania oznacza, jak długo użytkownik był w witrynie. Mierzenie tego celu pomaga monitorować aktywności osób odwiedzających stronę i zwykle znajduje się na podstronach dotyczących FAQ i support. Cel umożliwia śledzenie dwóch rodzajów zachowań. Pierwszy to osoby, które były na stronie dłużej niż określiliśmy. Drugi to użytkownicy, którzy bardzo szybko wychodzą z naszej strony.

Przeczytaj również  Co to jest domena internetowa?

Strony/ekrany na sesję ten cel pokazuje nam, jaką ilość podstron odwiedza internauta w trakcie jednej sesji na naszej stronie.

Zdarzenia to ustalone wcześniej działanie w witrynie np. naciśnięcie przycisku “zobacz”, obejrzenie wideo itd. Zanim wybierzemy cel musimy wybrać zdarzenie.

Wiele celi w Google Analytics

Narzędzie Google Analytics pozwala na włączenie kilku celi dla jednej witryny. Daje nam to możliwość monitorowania zachowań osób odwiedzających nasz portal na różnych podstronach, z których każda ma przypisaną inną funkcję. Warto wiedzieć, że każdy cel może mieć dla nas inną wartość, którą możemy ustalić.

Błędne zliczanie konwersji w Google Analytics

Czasami zdarza się, że zbierane przez nas dane nie są wiarygodne. Przyczyny mogą być różne np. niepoprawnie został skonfigurowany tag lub Tag Manager. Czasami śledzimy kod, który nie jest powiązany z naszym kontem. Zdarzają się też sytuacje, gdy w niewłaściwym miejscu umieścimy kod lub nie znajduje się on na wszystkich podstronach. Możemy również zapomnieć o ustawieniu filtrów wewnętrznych, co będzie skutkować błędami w statystykach. Niekiedy też dochodzi do niepoprawnego ustawienia celu i zebrane dane nie odzwierciedlają stanu faktycznego.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Poprawne zliczanie konwersji w Google Analytics"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *