Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Pozycjonowanie - Content Marketing - Marketing / FAQ – Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi. Content, który wspiera pozycjonowanie stron


FAQ – Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi. Content, który wspiera pozycjonowanie stron28 stycznia 2021 (Zaktualizowano: 19 maja 2022) 6-8 min. czytania

Jeśli prowadzisz sklep internetowy często zdarza się, że klienci pytają się cały czas o to samo. Może masz portal w internecie i pragniesz pokazać internautom, jak funkcjonuje? Dobrym wyjściem w obu tych sytuacjach jest umieszczenie na stronie FAQ (ang. frequently asked questions, czyli często zadawane pytania). Za pomocą atrakcyjnie przygotowanych pytań i odpowiedzi możesz zostać uznany za specjalistę w swojej dziedzinie. FAQ to również sposób na content marketing, który pozytywnie wpływa na rozpoznawalność marki.

Co to jest FAQ?

Niezależnie od tego, czy piszesz bloga czy masz sklep internetowy przygotowanie FAQ spowoduje, że internauta znajdzie objaśnienie problemu bez kontaktu telefonicznego czy mailowego. Dla ciebie i twoich klientów to spora oszczędność czasu.

Jak przygotować FAQ?

  • Przygotowanie FAQ to pierwszy krok w kierunku poprawienia popularności strony internetowej. Mając na uwadze wytyczne SEO i nie zapominając o docelowych potrzebach użytkownika, możemy w naturalny sposób poprawić ilość wejść na stronę, a co za tym idzie zwiększyć współczynnik konwersji. Google zwraca uwagę na unikalną i aktualną treść (to czynnik rankingowy), dostosowaną do naszego portalu, to przekłada się na wyższe pozycje w naturalnych wynikach wyszukiwania.
  • Dobrze przygotowana sekcja FAQ ułatwia podjęcie decyzji zakupowych. Potencjalny klient może na spokojnie zapoznać się z zasadami panującymi na stronie m.in. przeczytać informację na temat promocji, dowiedzieć się o warunkach dostawy czy płatności za zakupy itd. Gdy rozwieje swoje wątpliwości z pewnością dokona zakupu.
  • Przed przystąpieniem do opracowania zestawienia FAQ trzeba pomyśleć, które zagadnienia muszą się w nim znaleźć. Na początku warto prześledzić pocztę mailową sklepu/strony i sprawdzić, jakie pytania najczęściej przesyłają potencjalni klienci, czy mają wątpliwości, co ich interesuje? Można też poszukać informacji na grupach na Facebooku, na forach internetowych, a przede wszystkim na stronach naszej konkurencji. Na pewno znajdziemy ciekawe zagadnienia. Bardzo ważne jest tylko, żebyśmy pamiętali, iż na naszej stronie muszą się pojawiać wyłącznie unikatowe treści, nie wolno kopiować nic z innych stron.
  • Może się wydawać, że stworzenie FAQ to nic trudnego, należy jednak pamiętać, żeby nie publikować na stronie odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie przyjdą nam do głowy. Treści będzie za dużo i użytkownik może po prostu nie odnaleźć rozwiązania swojego pytania. Trzeba wybrać takie zapytania, które pojawiają się najczęściej. Nie można też używać zbyt specjalistycznego słownictwa, bo klient go nie zrozumie. Odpowiedzi muszą być krótkie i zrozumiałe dla każdego.
Przeczytaj również  Fotografia produktowa - jak robić zdjęcia produktów na sklep / stronę internetową?

FAQ – kilka słów na koniec

Jeżeli postanowisz przygotować większą ilość pytań i odpowiedzi możesz uporządkować je tematycznie. Ułatwi to internautom odnalezienie odpowiedzi, których szukają. Wpłynie to też pozytywnie na poprawę pozycji w naturalnych wynikach wyszukiwania. Do nazwania kategorii możesz wykorzystać słowa kluczowe, dzięki temu dasz jasno znać robotom wyszukiwarek, jaki jest temat danej strony.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Jak napisać FAQ? Często zadawane pytania, a SEO"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *