Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing - Narzędzia dla firm - Pozycjonowanie / Co to jest konwersja i wskaźnik konwersji na stronie?


Co to jest konwersja i wskaźnik konwersji na stronie?16 listopada 2018 (Zaktualizowano: 19 maja 2022) 6-8 min. czytania

Wielu osobom bez większego doświadczenia w branży marketingowej wydaje się, że działania skupione wokół promocji w Internecie (np. pozycjonowanie stron) mają w sobie wysoki stopień przypadkowości, że ich efektywność jest nieweryfikowalna, względna. Tymczasem skuteczność marketingu internetowego można z powodzeniem mierzyć za pomocą wskaźnika, jakim jest konwersja.

Współczynnik ROI kampanii w pozycjonowaniu strony

Marketing opiera się o poszukiwanie skutecznych narzędzi do realizacji postawionych celów – głównie sprzedażowych, choć nie można zapominać o wizerunku, komunikacji czy długofalowej strategii marki. Ale jak weryfikować realizację założeń, choćby w przybliżeniu? Przede wszystkim możemy badać konwersję, a więc określone działania odbiorców. Nie jest więc tak, że trzeba wierzyć na słowo, że pozycjonowanie stron, content marketing, e-mail marketing czy inna forma marketingu przyniesie efekty. Albo przynosi, albo nie – liczby mówią same za siebie, im się nie da zaprzeczyć.

Przeczytaj również  6 pomysłów na wpisy blogowe

Konwersja oznacza, że użytkownik zrobił coś, na czym nam zależało. Skomentował, zapisał się do newslettera, udostępnił post, kupił produkt, wysłał zapytanie ofertowe itd. Właśnie po to tworzy się komercyjne witryny – żeby zachęcić odbiorcę do podjęcia pożądanych działań. Skuteczność ocenia się na podstawie współczynnika konwersji. Liczbę zrealizowanych celów dzieli się przez liczbę odsłon, odwiedzin czy użytkowników i w ten sposób można się dowiedzieć, że np. współczynnik konwersji wynosi np. 2%.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Konwersja – główny cel w marketingu, zwiększenie sprzedaży

Nie liczba użytkowników, polubień na Facebooku czy czas spędzony na stronie, lecz właśnie konwersja powinna być celem, do którego dąży każda komercyjna witryna nastawiona na zysk. Nawet setki tysięcy odwiedzin sklepu internetowego na nic się przecież zdają, jeśli jakaś część użytkowników nie dokona zakupu. Podobnie dzieje się w przypadku każdej inne firmowej witryny internetowej, która jest nastawiona na sprzedaż usług bądź produktów.

Przeczytaj również  Różnice między agencją, a Inhouse SEO? Co wybrać?

W mierzeniu konwersji nieocenioną pomoc gwarantuje usługa Google Analytics, która jest pod tym względem bardzo dokładna i pozwala na kompleksową analizę wskaźnika konwersji. Jednak nie tylko Google Analytics warto używać w celu mierzenia konwersji – przydaje się również usługa HotJar, bo pozwala sprawdzić, które obszary strony są dla odbiorców najważniejsze, co z kolei ułatwia modyfikację szablonu na lepszy, bardziej odpowiadający potrzebom. Yandex Metrica, Landingi to kolejne z wielu narzędzi, z których warto korzystać podczas badania konwersji i tworzenia szczegółowych raportów.

Chcąc zadbać o możliwie wysoką konwersję, należy dotrzeć do użytkowników, którzy są zainteresowani tym, co masz do zaproponowania, i zaoferować im to na korzystnych warunkach, w atrakcyjny sposób. To powoduje, że konwersja jest efektem całościowej strategii i wpływa na nią wiele różnych czynników, począwszy od projektu strony internetowej i znajdującej się na niej treści, poprzez dobór słów kluczowych do pozycjonowania, skończywszy na szybkości działania witryny.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Co to jest konwersja i wskaźnik konwersji na stronie? - VD"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *