Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Pozycjonowanie / Co to jest UX (User Experience) i jak wpływa na pozycjonowanie


Co to jest UX (User Experience) i jak wpływa na pozycjonowanie21 października 2018 (Zaktualizowano: 19 maja 2022) 6-8 min. czytania

UX – z ang. user experience – to skrót, który regularnie się pojawiają w kontekście skuteczności serwisów i stron WWW. Co on oznacza, dlaczego jest tak ważny przy tworzeniu witryn internetowych i jak wiąże się z pozycjonowaniem stron? Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Czym jest UX (user experience)

Jako user experience określa się ogół doświadczeń i odczuć użytkownika w trakcie przeglądania strony WWW. Kładąc nacisk na ten aspekt, należy zadbać o to, aby osoby odwiedzające witrynę internetową dobrze się na niej czuły, umiały się odnaleźć w jej strukturze i szybko odszukiwały interesujące ich informacje w treści. Na user experience strony WWW składa się wiele różnych, wzajemnie powiązanych ze sobą elementów, takich jak m.in.:

Strona WWW dobrze zaprojektowana pod kątem user experience jest funkcjonalna, użyteczna, czytelna i pozwala użytkownika na szybkie i bezproblemowe zrealizowanie celu, np. znalezienie poszukiwanych informacji czy pobranie materiałów. Dzięki odpowiedniemu UX osoby odwiedzające witrynę internetową chętniej z niej korzystają, częściej kupując oferowane produkty, składając liczne zapytania ofertowe czy pobierając treści udostępnione do ściągnięcia.

Przeczytaj również  FAQ - Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi. Content, który wspiera pozycjonowanie stron

Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Z kolei strona WWW nieprawidłowo zaprojektowana pod względem user experience nie daje użytkownikom satysfakcji, zniechęcając ich do jej odwiedzania i korzystania z jej zasobów. Oczywiste jest bowiem, że jeśli coś nie sprawia Ci przyjemności i jest trudne w obsłudze, rezygnujesz z tego i wybierasz inne rozwiązania. Pamiętaj o tym, tworząc lub zamawiając witrynę internetową. Co istotne, user experience wpływa również na pozycjonowanie stron, o czym piszemy poniżej.

UX a pozycjonowanie stron internetowych

Z miesiąca na miesiąc, z roku na rok algorytmy wyszukiwarek internetowych, w tym przede wszystkim Google, stają się coraz inteligentniejsze i biorą pod uwagę coraz więcej czynników przy ustalaniu pozycji w rankingu. Nie jest tajemnicą, że od jakiegoś czasu obejmują one również zachowanie użytkowników na stronie, które wskazuje na ich satysfakcję z przeglądania danej witryny lub jej brak. Upraszczając, im więcej interakcji na stronie, tym Google bardziej ją docenia i umieszcza na wyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania.

Przeczytaj również  Reklama dla dewelopera [Wskazówki]

Jeśli więc użytkownicy spędzają na Twojej stronie dużo czasu, przeglądają wiele jej podstron, zagłębiają się w jej treść, nie opuszczają witryny od razu po jej otwarciu i znajdują na niej interesujące ich informacje, możesz liczyć na skuteczniejsze pozycjonowanie. Miej zatem na uwadze, żeby tworzyć stronę przede wszystkim z myślą o użytkownikach i ich pozytywnych doświadczeniach, co odbije się korzystnie również na pozycjach w rankingu.

Podsumowanie:

  • user experience obejmuje całość doświadczeń i odczuć użytkownika podczas przeglądania strony WWW,
  • UX pośrednio wpływa na pozycjonowanie stron,
  • dbając o dobre user experience, osiągasz podwójną korzyść w postaci lepszego doświadczenia użytkowników i wyższych pozycji strony w wynikach wyszukiwania.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Co to jest UX (User Experience) i jak wpływa na pozycjonowanie - VD"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *