Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Czym są breadcrumbs i jaki mają wpływ na SEO?


Czym są breadcrumbs i jaki mają wpływ na SEO?22 listopada 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

W popularnej bajce o Jasiu i Małgosi okruszki chleba posłużyły dzieciom, do oznakowania drogi powrotnej do domu. Dlaczego o tym wspominamy? Ponieważ podobny mechanizm można odnaleźć w Internecie. Na wielu stronach internetowych możemy spotkać się z okruszkami chleba, które mają pomagać nam w nawigacji. Czym dokładnie są tzw. breadcrumbs?

Czym są breadcrumbs?

Breadcrumbs dosłownie w tłumaczeniu oznaczają okruszki chleba. Przyjmuje się także, że można tak nazwać szczególny rodzaj menu. Wtedy będziemy mieć do czynienia z menu okruszkowym. Jest to rodzaj techniki nawigacji na stronie internetowej, która pomaga odnaleźć się w jej architekturze. Co istotne, jest ona przydatna nie tylko dla użytkowników, ale również dla robotów wyszukiwarek.

Breadcrumbs umieszczone są zazwyczaj na górze strony w formie poziomej. Z punktu widzenia architektury informacji, można powiedzieć, że będzie to ścieżka dostępu do określonej podstrony. Wchodząc np. w ten artykuł, będziecie mogli zauważyć breadcrumbs nad tytułem wpisu blogowego.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Czy są różne rodzaje breadcrumbs?

Można powiedzieć, że tak. Wyróżnia się kilka form menu okruszkowego i będą one uwzględniać inne zmienne. Wyróżnia się breadcrumbs, które wykorzystują historię, atrybuty oraz lokalizację.

  • Historia – będą to breadcrumbs oparte na ścieżce. Użytkownicy w tym przypadku będą mogli po prostu cofnąć się do stron, które odwiedzili wcześniej, bez względu na ich hierarchię.
  • Atrybuty – z tym rodzajem breadcrumbs najczęściej możemy się spotkać w sklepach e-commerce. Użytkownicy w e-sklepach mogą wyszukiwać interesujące ich produkty, za pomocą filtrów. Dzięki breadcrumbs opartych na atrybutach, możemy określić miejsca na stronie, gdzie jaki produkt się znajduje.
  • Lokalizacja – jest to najczęściej spotykany rodzaj menu okruszkowego na stronach internetowych. Dzięki tym breadcrumbs, użytkownik może zobaczyć, gdzie obecnie się znajduje. Podstrony układają się po kolei w sposób hierarchiczny np. “VD > Blog > Marketing”
Przeczytaj również  Jak reklamować kancelarię prawną za pomocą Google Ads?

Jaki wpływ breadcrumbs mają na SEO?

Jeśli nie jesteście pierwszy raz na naszym blogu, najprawdopodobniej domyślacie się już dlaczego breadcrumbs są istotne w działaniach SEO. Warto jednak przedstawić na co najbardziej menu okruszkowe ma wpływ i po co w ogóle zawracać sobie nim głowę. Sprawdźcie, czy dobrze główkujecie.

Uporządkowane dane

Łatwo można zauważyć, że dzięki breadcrumbs nasza strona będzie po prostu uporządkowana strukturalnie. Im bardziej przejrzysta strona, tym lepiej dla użytkowników oraz dla algorytmów Google. Obie grupy odbiorców naszych działań pozycjonerskich będą mogły w łatwiejszy sposób poruszać się po naszej stronie, a to może mieć wpływ na naszą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Linkowanie wewnętrzne

Aby zrozumieć jak breadcrumbs wpływają na linkowanie wewnętrzne, musimy wrócić do tego jak one wyglądają, a więc np.: “VD > Blog >Pozycjonowanie”.

Przeczytaj również  Ile kosztuje założenie sklepu internetowego w 2023 roku?

Jak możemy zauważyć, menu okruszkowe będzie zawierało nazwę kategorii. Jak można się domyślić, jeśli nasza strona zawiera dobry content to nazwy będą odpowiadać interesującym nas słowom kluczowym. Dzięki temu, każdy element nawigacji zawiera link do podstrony zawierającej informacje na dany temat. 

Co więcej, breadcrumbs są dostępne na praktycznie każdej z podstron. A to bezpośrednio zwiększa i poprawia linkowanie wewnętrzne, co wpływa na pozycjonowanie naszej strony internetowej.

User Experience

Jak wiemy, Google stawia użytkowników na piedestale. To sprawia, że UX również ma pośredni wpływ na nasze pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania. Stosowanie breadcrumbs po prostu polepsza doświadczenia użytkowników, a także jest nie bez znaczenia dla architektury informacji naszej strony. Jeśli nasza strona będzie odpowiednio przejrzysta i przyjazna dla użytkowników, będzie posiadała niski współczynnik odrzuceń, a to już bezpośrednio wpływa na pozycjonowanie stron internetowych.

Podsumowanie

Breadcrumbs są w świecie Internetu swoistym kompasem. Tak jak w bajce o Jasiu i Małgosi, gdzie okruszki chleba wskazywały drogę powrotną do domu, tak w Internecie w znaczący sposób wpływają one na nawigację po naszej stronie internetowej. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia działań SEO. Breadcrumbs zdecydowanie wzmacnia m.in. linkowanie wewnętrzne naszej witryny, a to z kolei będzie przekładało się na osiąganie wysokich pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Czym są breadcrumbs i jaki mają wpływ na SEO? Okruszki chleba"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *