Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Pozycjonowanie / Optymalizacja i pozycjonowanie zdjęć pod SEO [Atrybuty ALT]


Optymalizacja i pozycjonowanie zdjęć pod SEO [Atrybuty ALT]29 października 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Optymalizacja zdjęć pod SEO

Optymalizacja grafik pod kątem SEO, nie skupia się tylko na odpowiednich parametrach technicznych obrazów. Są to działania, które przede wszystkim skupiają się na prawidłowości opisu zdjęć, a mówiąc bardziej precyzyjnie – obecności słów kluczowych w atrybutach alt grafik. Jest to bardzo istotny czynnik w kontekście pozycjonowania, jednak należy się wystrzegać umieszczania fraz na siłę. O co więc w tym wszystkim chodzi?

Odpowiednie zdjęcie

Jest to tak naprawdę pierwszy krok. Jeśli masz możliwość, wykorzystaj lub stwórz własną grafikę. Możesz sfotografować własne produkty, przedmioty biurowe itp. Drugą formą, która jest często wykorzystywana, są tzw. banki zdjęć. Znajdziesz tam ogromne zasoby grafik zarówno darmowych, udostępnianych na podstawie licencji Creative Commons, jak i płatnych.

Dlaczego lepszym rozwiązaniem jest wykonywanie własnych zdjęć lub użycie płatnych grafik? Algorytmy Google biorą pod uwagę liczbę użycia konkretnych grafik. Zatem jeśli stworzysz własne zdjęcie – prawdopodobnie będzie wykorzystane tylko przez Ciebie, natomiast grafiki z banków zdjęć mogą być na setkach stron internetowych. Czyli im mniej powszechna grafika, tym lepiej wpłynie to na pozycję naszej witryny.Jakie to ma znaczenie?

Jeśli odpowiednio zadbasz o optymalizację zdjęć pod kątem SEO na Twojej stronie internetowej. Poprawisz wiele parametrów, które wpływają na pozycjonowanie:

  • Czas ładowania strony – długość ładowania ma znaczenie. Dzięki odpowiedniej optymalizacji obrazów, zostanie po prostu skrócona. Sama konwersja plików z PNG na JPG, może przynieść odpowiednie wyniki.
  • Wyszukiwarka obrazów – jeśli prawidłowo opiszesz zdjęcia w CMSie, znacząco zwiększasz szansę, na wysoką pozycję w Google Image. Prawdą jest, że samo umieszczenie zdjęć na stronie może przynieść ten sam efekt, jednak odpowiednio opisane znaczniki grafik – są rozpatrywane przez algorytm.
  • Ruch na stronie – odpowiednia optymalizacja obrazów skoro wpływa na pozycjonowanie, jest również istotna dla zwiększenia ruchu na naszej stronie. Co można rozpatrywać już w samych superlatywach, jeśli posiadamy odpowiednio zoptymalizowaną całą witrynę, również pod kątem UX.

Jak to wygląda w praktyce?

Optymalizacja zdjęć pod kątem SEO musi być odpowiednio przeprowadzona. Nie należy pomijać poszczególnych kroków, ponieważ nie uda nam się w pełni wykorzystać potencjału jaki za sobą niesie. Najbardziej podstawowymi czynnościami, które należy wykonać są:

  • Parametry grafiki

Należy sprawdzić, czy zmiana rozszerzenia pliku graficznego na lżejszy jest możliwa. Im więcej pamięci zajmują grafiki, tym gorzej dla szybkości ładowania strony. Warto zastanowić się, czy konkretną grafikę można przyciąć, wykadrować itp. Liczy się każdy kilobajt.

  • Tekst
Przeczytaj również  Co to jest link building (linkowanie) i jak wpływa na pozycjonowanie strony

Skupiamy się tutaj na tytule zdjęcia i tzw. tekście alternatywnym. Standardowy tytuł to ciąg liczb i znaków. Przed wgraniem grafiki warto zmienić nazwę na taką, która będzie np. zawierała interesujące nas słowa kluczowe co bezpośrednio wpływa na pozycjonowanie. Bardzo ważny jest także tekst alternatywny. Jest krótki i wyświetlany w chwili napotkania problemów z wyświetlaniem grafiki. Co więcej, opisy ALT mogą być odczytane osobom, które mają problemy ze wzrokiem. Dzięki temu, może dowiedzieć się co jest na zdjęciu i tutaj można sobie pozwolić na kilka zdań. 

  • Serwer

Standardowym zabiegiem w branży jest stosowanie zewnętrznych hostingów zdjęć. Wpływa to pozytywnie na prędkość ładowania naszej strony, a także ogólną szybkość witryny – przecież nie jest to bez znaczenia w SEO.

Podsumowanie

Optymalizacja strony pod kątem SEO za pomocą obrazu ma ogromne znaczenie. Wpływa na wiele czynników, które pomogą nam windować naszą pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania. Na efekty nie będzie trzeba długo czekać. Zauważysz je najszybciej poprzez monitorowanie ruchu na Twojej stronie, który może znacznie się zwiększyć. Nie przejmuj się jednak, jeśli nie masz czasu na wykonanie tych wszystkich czynności osobiście. Zawsze możesz zlecić wykonanie optymalizacji firmie zewnętrznej. Jesteśmy w stanie zatroszczyć się o Twoją stronę, z uwzględnieniem opisanych czynności, a także wielu innych.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Optymalizacja i pozycjonowanie zdjęć pod SEO [Atrybuty ALT]"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *