Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Definicje / Co to jest Domain Age?


Co to jest Domain Age - Definicja


Domain Age to wiek domeny. Mówi nam o tym, od kiedy istnieje konkretna nazwa domeny, czyli momentu, w którym została ona pierwszy raz zarejestrowana. Jeśli np. zarejestrowałeś nową domenę w 2012 roku, w 2022, jej Domain Age wynosi 10 lat. Co ciekawe, panuje przekonanie, że Google przy ustalaniu pozycji w wynikach wyszukiwania, bierze pod uwagę m.in. wiek danej domeny. Opinia, że im dana domena jest starsza, tym lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania może osiągnąć. Jednak nie jest to do końca prawdą, a czynników rankingujących w Google jest bardzo dużo i nic nie wskazuje na to, aby domain age przesądzał o pozycjach Twojej strony w Google.

Czy są rodzaje domain age?

Chociaż nie wyróżnia się rodzajów Domain Age, to w zależności od przyjętego podejścia, można podawać różne wartości dla tej samej domeny. Wynika to z różnych sposobów jego wyliczenia. Jakie można wyróżnić podejścia w liczeniu Domain Age?

  • Od pierwszej rejestracji;
  • Od pierwszego skanowania domeny przez crawlery;
  • Czas, w którym domena była aktywna (posiadała treść możliwą do wyszukania);

Jak sprawdzić wiek domeny?

W Internecie nie brakuje rozwiązań, które pozwalają dokładnie zbadać Domain Age, w różnych podejściach. Korzystanie z nich jest proste i ogranicza się do wpisania nazwy interesującej nas domeny w odpowiednim polu. W odpowiedzi otrzymujemy najważniejsze informacje, takie jak np. data pierwszej rejestracji, ostatnia aktualizacja domeny, czy też adres IP. 

Sprawdzić wiek domeny możesz m.in. pod adresem: http://www.webconfs.com