Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Pozycjonowanie / Czym się różnią linki dofollow od nofollow? Wpływ na pozycjonowanie


Czym się różnią linki dofollow od nofollow? Wpływ na pozycjonowanie20 listopada 2018 (Zaktualizowano: 19 maja 2022) 6-8 min. czytania

Pozycjonowanie stron obejmuje m.in. działania polegające na pozyskiwaniu linków prowadzących do pozycjonowanej witryny. Żeby były one skuteczne i przyniosły zamierzony efekt, ważne jest rozróżnienie pomiędzy linkami dofollow i nofollow, którego dokonujemy w poniższym tekście.

Linki dofollow

Linki opatrzone atrybutem dofollow cechują się tym, że przekazują moc niezbędną do pozycjonowania stron. Umieszczając tego rodzaju odnośniki na innych witrynach, masz pewność, że wpływają one na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Mówiąc prościej, linki dofollow są uwzględniane przez roboty wyszukiwarek jako swego rodzaju „głosy” oddane na stronę, do której prowadzą. Generalnie im więcej takich „głosów”, tym wyżej strona się znajduje w wynikach wyszukiwania.

Jak widać, linki dofollow są jednym z ważnych czynników branych pod uwagę przez algorytm ustalający wyniki wyszukiwania, dlatego odgrywają tak ważną rolę w pozycjonowaniu stron. Zadaniem pozycjonera jest zbieranie ich w jak największej liczbie z możliwie popularnych witryn cieszących się jak największym zaufaniem. Inny charakter mają linki nofollow, które wbrew pozorom również są istotne w pozycjonowaniu stron.

Przeczytaj również  Reklama sklepu meblowego w Internecie

Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Cechy linków dofollow:

  • przenoszą moc ze strony internetowej, na której są umieszczone, na stronę, do której prowadzą,
  • w dużym stopniu wpływają na pozycjonowanie stron,
  • są brane pod uwagę jako jeden z ważnych czynników rankingowych.

Linki nofollow

Na zasadzie przeciwieństwa można by przypuszczać, że w odróżnieniu od linków dofollow odnośniki z atrybutem nofollow nie przenoszą mocy na stronę, do której prowadzą. Rzeczywiście, jest w tym sporo racji, bo zasadniczo linki nofollow nie wpływają na pozycjonowanie stron w takim stopniu jak dofollow, jednak jakiś wpływ mają. Zarówno wypowiedzi pracowników Google, jak i eksperymenty przeprowadzone przez pozycjonerów wskazując na to, że mimo wszystko odnośniki nofollow przekazują pewną, choć niewielką moc. Czy wobec tego nie warto sobie nimi zaprzątać głowy i należy się skupić wyłącznie na pozyskiwaniu linków dofollow? Nie do końca.

Przeczytaj również  Jak wykorzystać Narzędzia dla Webmasterów Google w SEO (Search Console)?

Praktyka pokazuje, że mimo iż linki nofollow są znacznie mniej wartościowe, jeśli chodzi o pozycjonowanie stron niż odnośniki dofollow, to jednak również należy je uwzględnić w strategii SEO. Świadczą one bowiem o naturalności linków prowadzących do Twojej witryny, co zmniejsza ryzyko otrzymania kary od Google. Logiczne jest wszakże, że witryna, do której prowadzą odnośniki opatrzone atrybutem wyłącznie dofollow, z punktu widzenia Google i innych wyszukiwarek internetowych może się wydawać cokolwiek podejrzana. W praktyce linki nofollow najczęściej występują w miejscach zagrożonych spamowaniem, jak np. fora internetowe, komentarze na blogach i stronach WWW.

Cechy linków nofollow:

  • przenoszą o wiele mniej mocy niż linki dofollow,
  • nie są uwzględniane przez algorytmy wyszukiwarek jako czynnik rankingowy,
  • wpływają na naturalność profilu linków pozycjonowanej strony.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Czym się różnią linki dofollow od nofollow? Wpływ na pozycjonowanie - VD"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *