Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Na czym polega marketing afiliacyjny


Na czym polega marketing afiliacyjny



26 października 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Marketing afiliacyjny

Chociaż w ostatnim czasie zrobiło się dość głośno o marketingu afiliacyjnym, to nie jest on w pełni wynalazkiem współczesnym. Jest to mimo wszystko złożony proces, którego forma ewoluowała w ostatnim czasie bardzo szybko, a z którego możliwe, że nie zdajemy sobie do końca sprawy. Na czym więc polega marketing afiliacyjny?

Kto jest kim? – marketing partnerski

Marketing afiliacyjny można nazwać inaczej – marketingiem partnerskim. Jest to swoisty model biznesowy, który można opisać z różnych perspektyw. Wyróżnia się 3 główne oraz jedną możliwą stronę:

  • Reklamodawca – posiada produkt bądź usługę, z którym chce dotrzeć do nowych odbiorców. Znajduje on osobę, która będzie mogła polecić jego produkty, w zamian za efekt – przyszły zysk.
  • Partner – posiada kanał i narzędzia komunikacyjne, a także własnych odbiorców. Znajduje on osobę, która będzie chciała polecić swoje produkty bądź usługi, wykorzystując jego kanał komunikacyjny.
  • Klient – dostrzega produkty z poziomu partnera. Śledząc już wcześniej jego działania, funkcjonuje to na zasadzie “chcę to już, jak najtaniej”. Widzi produkt z poziomu mediów społecznościowych, poleca go. Kupuje produkt ze zniżką lub bez niej. Liczy się jednak końcowy efekt.
  • Sieć afiliacyjna – czasem jest czwartą stroną. Są to programy partnerskie, których szczególnym zadaniem jest otwieranie nowych kanałów sprzedaży produktów reklamodawców. Wykorzystuje się w tym celu strony internetowe korzystających z programu partnerów. 
Przeczytaj również  Analiza PEST - co to jest? Analiza makrootoczenia

Marketing partnerski w praktyce

W teorii jest to model biznesowy, w którym podmioty niezwiązane bezpośrednio z Twoją firmą polecają produkty w zamian za część udziału w zysku. Jest to wyliczane jako procent od zakupów, stała stawka za wykonywane akcje przez klientów itp.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

W praktyce, najczęściej słyszy się, że znane osoby (influencerzy, celebryci itp.) zarabiają dzięki marketingowi afiliacyjnemu. Wykorzystując swoje kanały komunikacyjne, znane osoby reklamują konkretne produkty bądź usługi, wykorzystując backlinki do stron swoich partnerów (reklamodawców). W przekazie audiowizualnym, przedstawia się często produkt, podaje się kod zniżkowy, a także inne szczegóły oferty. 

Od strony klienta, właśnie w ten sposób wygląda marketing afiliacyjny.

Czy marketing partnerski działa?

Jeśli przyjrzymy się samemu modelowi marketingu partnerskiego, można uznać, że jako model jest on doskonały. Każda z zainteresowanych stron otrzymuje zysk. Należy jednak pamiętać, że jego implementacja powinna być ściśle uzasadniona w konkretnych przypadkach. Nie jest to prosta droga do łatwego zysku – takie nie istnieją. 

Warto jednak zauważyć kilka istotnych faktów, w jaki sposób marketing afiliacyjny zyskuje w ostatnich czasach i zastanowić się dlaczego tak się dzieje. Jak podaje 99firms(1):

  • 15% całkowitych przychodów z reklam w mediach cyfrowych pochodzi z marketingu partnerskiego.
  • W niespełna rok – zainteresowanie tą formą marketingu wzrosło o 44%
  • Na 10 marketerów i wydawców, aż 8 wykorzystuje marketing partnerski

Jest to solidna przesłanka, aby sądzić, że marketing afiliacyjny jest wykorzystywany na szeroką skalę, rośnie zainteresowanie w tym temacie, a co najistotniejsze – wszystkie ze stron w tym modelu biznesowym, są zyskujące.

Przeczytaj również  Co to jest CAC w marketingu?

Przykładowe kampanie afiliacyjne

Kampanie afiliacyjne są tak naprawdę wszędzie. Użytkownicy często nie zdają sobie sprawy, że są odbiorcami tego typu działań. W jaki sposób przejawia się najczęściej ten typ marketingu?

  • Social media – ten sposób może kojarzyć się najbardziej z marketingiem partnerskim. Influencerzy, których poczynania śledzą na każdym kroku tysiące, a czasem miliony odbiorców, są najczęściej wykorzystywani przez duże firmy w celach promocyjnych. Reklamodawca zyskuje ogromny zasięg reklamowy. Zatem im większe posiada się audytorium, tym więcej ofert może do nas spływać.
  • Bannery reklamowe – to jedna z najpopularniejszych metod, która ma zachęcić do przejścia na stronę reklamodawcy. Po kliknięciu generowany jest konkretny link, dzięki któremu sieć afiliacyjna rozpoznaje wejście i zakup bezpośrednio z bannera. Najczęściej, aby działania przyniosły oczekiwane efekty, stosuje się tzw. CTA (Call To Action).
  • Blogi – w tym przypadku możliwości są bardzo szerokie, a samo działanie jest naturalne. Link afiliacyjny można umieścić pod grafiką, logo czy przedstawieniem produktów. Wyobraźmy sobie blog informatyczny, gdzie promowany jest sprzęt komputerowy ze sklepów internetowych. Można stworzyć ranking np. modeli laptopów i podlinkować nazwy.

Podsumowanie

Marketing afiliacyjny jest dobrą metodą na znalezienie ciągłego dopływu nowych leadów i klientów, a także zawarcie interesującej współpracy. Każda ze stron może odczuć zyski ze współpracy, a kontrakty często oferują wynagrodzenia za efekt, nie zaś stałe opłaty. Na tym polega cały urok i jest to wytłumaczeniem dlaczego ten model współpracy biznesowej cieszy się dużą popularnością.

źródło:
(1) https://99firms.com/blog/affiliate-marketing-statistics/


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Na czym polega marketing afiliacyjny"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *