Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Definicje / Co to jest Ruch Direct?


Co to jest Ruch Direct - Definicja


Ruch Direct to po prostu ruch bezpośredni. Jest to nazwa na jedno ze źródeł ruchu na stronie internetowej, który można odczytać za pomocą narzędzi analitycznych, takich jak Google Analytics itp. 

Co zalicza się do wejść z ruchu bezpośredniego?

Ruch Direct oznacza, że internauta wszedł na daną stronę www za pomocą wpisania konkretnego adresu URL w pasku przeglądarki internetowej lub miał go zapisanego w zakładce i za jej pomocą przeszedł na stronę.

Do bezpośredniego źródła ruchu zaliczani są także użytkownicy, którzy weszli na stronę poprzez link w plikach typu Word lub PDF oraz umieszczonych odnośników w mailach z klientów pocztowych np. Outlook. Co więcej, system zalicza do ruchu direct także te wejścia na stronę, które pochodzą z nierozpoznanych przez niego źródeł.

W jakich sytuacjach warto analizować ruch direct?

Dane dotyczące ruchu bezpośredniego mogą być przydatne w analizie np. skuteczności kampanii reklamowych offline. Wynika to z tego, że adres strony internetowej może być zamieszczony na ulotkach, w gazetach, bilbordach itp. Osoby, które zauważyły reklamę i się nią zainteresowały, mogą zapamiętać adres strony i po prostu z niego skorzystać.

Co więcej, ruch direct może także oznaczać liczbę stałych użytkowników, np. czytelników Twojego bloga, stałych klientów Twojego sklepu internetowego itp. Taka wiedza może być szczególnie przydatna w przypadku prowadzenia kampanii remarketingowych itp.