Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Pozycjonowanie / Jak długi powinien być artykuł?


Jak długi powinien być artykuł?



2 stycznia 2022 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Długość artykułu to temat, który przewija się przez Internet lawinowo. Nic dziwnego, w końcu codziennie powstają nowe treści o różnych długościach. Zdania dotyczące tego, jak długi powinien być artykuł są podzielone, a w różnych miejscach Internetu możemy znaleźć różne odpowiedzi. Nie jest to przypadkowe zjawisko, a wszystko jest podyktowane, jak to często bywa – od sytuacji.

Czy istnieje coś takiego jak idealna długość artykułu?

Warto rozwiać wszelkie wątpliwości już na samym początku. Jeśli ktoś podaje idealną długość artykułu w Internecie, to prawdopodobnie robi to na podstawie swojego doświadczenia, a to przecież będzie różne w zależności m.in. od branży w jakiej działamy oraz tego, jakie grupy odbiorców posiadamy. Inna długość artykułu będzie odpowiednia dla stron internetowych, które oferują specjalistyczne oprogramowania dla przedsiębiorstw, a inna w przypadku sklepów z zabawkami dla dzieci.

Co może jeszcze wpływać na najbardziej odpowiednią długość artykułu? Przede wszystkim preferencje naszych odbiorców. Pewne osoby po prostu będą oczekiwały tekstów, które są bardzo rozbudowane i będzie można mówić nawet o 10 000 znaków ze spacjami (zzs.), a inni odbiorcy będą znudzeni tak długim artykułem i będą im odpowiadać teksty o długości mniej więcej 4 tys. zzs. 


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Dlatego, aby poznać odpowiedź na pytanie “jak długi powinien być artykuł?” powinniśmy przede wszystkim zająć się badaniem naszych odbiorców. Możemy w tym celu np. umieszczać na stronie teksty różnej długości i zobaczyć, które z nich cieszą się największą popularnością.

Przeczytaj również  Sklep IAI Shop - Pozycjonowanie i optymalizacja [Poradnik]

Bezpieczna granica dolna długości artykułu

W kontekście odpowiedniej długości artykułu, warto przywołać zagadnienie tego, jaka powinna być jego “dolna granica bezpieczeństwa”. Innymi słowy, czy istnieje coś takiego jak minimalna długość artykułu? Tutaj można oczywiście również się spierać, jednak z punktu widzenia SEO warto zaznaczyć pewną kwestie.

W Internecie nie brakuje rozwiązań, które mogą być naprawdę pomocne w pisaniu artykułów. Jeśli nasza strona jest oparta o WordPressa, absolutnie podstawową wtyczką powinien być Yoast SEO. Ta wtyczka wśród szeregu różnych funkcjonalności, zawiera także informacje dotyczące minimalnej, zalecanej długości tekstu – 300 słów. Zatem można powiedzieć, że istnieje dolna granica długości artykułu.

Im dłuższe artykuły, tym lepsze?

Wobec tych wszystkich argumentów można przywołać sytuacje, w których przeróżni twórcy zachwalają sobie, że ich długie artykuły przynoszą większe korzyści itp. Oczywiście nie podważamy tych słów, ale jeśli powiemy, że te korzyści wynikają tylko z długości tych artykułów, można uznać za mocne minięcie się z prawdą.

Dlaczego? Przede wszystkim dłuższy artykuł nie powinien tracić na swojej jakości w żadnym swoim elemencie. Nadal powinniśmy się kierować przystępnym językiem, ciekawą formą, a także zgodnością z prawdą. W ten sposób napisany artykuł np. o długości 5 tys. zzs. będzie lepiej traktowany przez Google, niż tekst dwukrotnie dłuższy, jednak zawierający jedynie puste ogólniki.

Można powiedzieć, że dłuższy artykuł jeśli nie straci na wartości merytorycznej, to będzie wyżej notowany przez Google. Wymaga to jednak większego przygotowania, a także głębszego researchu, aby nie popełnić żadnego błędu.

Długość artykułu – podtrzymanie uwagi użytkownika

Skoro dłuższe artykuły mogą faktycznie być lepiej odbierane przez Google, to w takim razie warto wiedzieć, jak podtrzymać zainteresowanie użytkownika w przypadku dłuższych tekstów. Oczywiście wartość merytoryczna również będzie miała znaczenie, ale co jeszcze możemy w tym celu zrobić?

  • Wyróżnienia w tekście – aby użytkownik cały czas czytał nasz artykuł z zaciekawieniem, warto stosować różnego rodzaju wyróżnienia, takie jak podkreślenia, pogrubienia, kursywy itp. Wpływa to na dynamikę obrazu i sprawia, że użytkownik się nie nudzi.
  • Formatowanie – również jest bardzo istotne. Dłuższe akapity warto rozdzielać, stosować różnego rodzaju wypunktowania, śródtytuły itp. Warto także stosować justowanie. Wszystko to będzie miało wpływ na odbiór i może sprawić, że użytkownikowi po prostu szybciej zleci czas, przy czytaniu naszego tekstu.
  • Spis treści – chociaż powinien być obecny w każdym tekście, to w przypadku dłuższych artykułów będzie naprawdę konieczny. Nie tylko porządkuje on informacje, ale także wpływa na ich odbiór oraz wygodę użytkownika, który może być zainteresowany tylko konkretnym akapitem. W ten sposób szybciej znajdzie interesujące go informacje.
Przeczytaj również  Ile trwa pozycjonowanie strony internetowej?

Przy pisaniu dłuższych tekstów należy zauważyć, że mamy większe możliwości pod kątem SEO. Jednak dużo trudniej jest w takim wypadku zachować odpowiedni poziom treści.

Podsumowanie

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nie istnieje coś takiego jak idealna, uniwersalna długość artykułu. Ta powinna być zależna od szeregu zmiennych, a w tym naszej branży, a przede wszystkim naszych odbiorców. W jednym przypadku odpowiednia długość tekstu będzie wynosiła 10 tys. zzs., a w innym będziemy musieli się starać, aby nie przekroczyć bariery 5 tys. zzs. Pamiętajmy, że dla Google (i dla użytkowników) nie jest najważniejsza długość artykułów, a ich jakość.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Jak długi powinien być artykuł?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *