Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Narzędzia dla firm / Yoast SEO – poradnik jak korzystać z wtyczki WordPress


Yoast SEO – poradnik jak korzystać z wtyczki WordPress12 listopada 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

O wielkim znaczeniu WordPressa przekonywać już nikogo nie trzeba. Bogactwo jakie ma do zaoferowania w postaci ogromnej bazy danych jest na wagę złota. Jedną z wtyczek, które mają ogromne znaczenie, szczególnie pod kątem SEO, jest wtyczka “Yoast SEO”. Dlaczego warto z niej skorzystać i jak to robić? Dowiesz się z naszego poradnika Yoast SEO.

Czym jest Yoast SEO?

Yoast SEO to wtyczka do WordPressa, która umożliwia nam zarządzanie SEO naszej strony internetowej. Warto zaznaczyć, że już darmowa wersja Yoast SEO daje nam dość spore możliwości w podstawowym zakresie. Innymi słowy, samego WordPressa, nie należy rozpatrywać w kategoriach narzędzi SEO. Jednak gdy zastosujemy do niego wtyczki, właśnie takie jak Yoast SEO, narzędzie zmienia się w wielofunkcyjny system, dzięki któremu otrzymujemy bardzo wiele możliwości. Jakich?

Yoast SEO – poradnik krok po kroku

Na wstępie warto zaznaczyć, że Yoast posiada platformę, na której dostępne są kursy (część jest za darmo). Jeśli jesteśmy kompletnie zieloni w temacie pozycjonowania, warto jest przyjrzeć się kursom, przed rozpoczęciem korzystania z samego Yoast SEO.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Drugą istotną kwestią jest dokumentacja. Możemy skorzystać z niej w trakcie korzystania z wtyczki. Dostępna jest ona z poziomu jej ustawień i zawiera wszystkie niezbędne informacje, które są odpowiednio rozbudowane i dotyczą samej wtyczki Yoast, a także ogólnie działań SEO.

Przeczytaj również  Surfer SEO - czyli wsparcie dla contentu na Twojej stronie

To tak w ramach wstępu, żeby wiedzieć gdzie szukać pomocy, gdyby któryś z elementów przysparzał nam kłopoty. Jak więc zabrać się do korzystania z Yoast SEO?

  • Yoast SEO – instalacja

Instalacja Yoast SEO nie powinna sprawić żadnych problemów. Pobieramy ją z bazy systemu WordPress, a następnie uruchamiamy instalator i włączamy wtyczkę.

  • Yoast SEO – funkcje

Wtyczka Yoast SEO przede wszystkim umożliwia połączenie strony internetowej z WordPressa do takich narzędzi jak Google Search Console oraz odpowiednikami z innych wyszukiwarek.

Yoast SEO w formie bezpłatnej w ustawieniach domyślnych będzie miała wyłączoną część funkcji, które są dostępne. Aby z nich korzystać musimy przejść do “Funkcjonalność”, a następnie “strony z zaawansowanymi ustawieniami” i zaznaczyć interesujące nas funkcje.

  • Yoast SEO – tytuły i opisy SEO

Jest to jedna z najbardziej podstawowych, a więc najczęściej wykorzystywanych opcji Yoast SEO. Nie można jednak umniejszać ich roli pod kątem pozycjonowania. Gdy nie wypełnimy opisu i tytułu będzie on uzupełniany automatycznie, co może obniżać jego wartość. Roboty wyszukiwarek lepiej będą patrzyły na specjalnie przygotowany tytuł i opis, który będzie odnosił się np. bezpośrednio do danego tekstu.

Tytuł i opis SEO możemy ustawić ręcznie dla każdej strony, wpisu itp. W widoku edytowania strony, na samym dole powinno znajdować się okienko wtyczki Yoast SEO, które będzie zawierać Tytuł SEO, Slug oraz Opis.

  • Yoast SEO – analiza treści

Wtyczka Yoast SEO do WordPressa będzie przydatna również do sprawdzenia naszych wpisów pod kątem SEO. Przeanalizuje ona wskazane treści i podpowie nam jakie zmiany możemy zastosować. Możemy wykorzystać do tego analizę SEO lub analizę czytelności.

  • Analiza SEO
Przeczytaj również  W jaki sposób reagować na fałszywe opinie Google?

W przypadku tej analizy, Yoast SEO będzie wymagała od nas podania interesującego nas słowa kluczowego. Gdy to zrobimy zostanie wykonana analiza, której odczytanie nie powinno przynosić problemów. Opiera się na trzech kolorach, gdzie czerwony oznacza elementy problematyczne, pomarańczowy miejsca, gdzie występują drobne niedopatrzenia, a kolor zielony informuje nas o prawidłowych właściwościach tekstu.

Yoast SEO sprawdza wskazane treści pod kątem wszystkich istotnych czynników SEO. Znajdziemy wyniki dotyczące linkowania, długości tekstu, nagłówków, fraz kluczowych, atrybutów alt itp. Przydatną funkcją jest również możliwość podświetlenia konkretnych wyników w tekście, aby móc je zlokalizować.

  • Analiza czytelności

Yoast SEO dokonuje także analizy czytelności wskazanych obszarów. Zostają sprawdzane takie elementy jak strona bierna, długości zdań i akapitów, a także rozkład nagłówków. W tej analizie, również mamy dostęp do możliwości podświetlenia elementów do poprawy wskazanych przez Yoast SEO. Aby zobaczyć uzyskane wyniki, z okienka analizy SEO, musimy po prostu przełączyć się na zakładkę “czytelność”.

Podsumowanie

Wtyczka Yoast SEO posiada bardzo wiele różnych funkcjonalności, których odpowiednio przygotowany poradnik, mógłby przypominać mniejszą książkę. Przedstawione powyżej, są jednak jednym z najczęściej wymienianych atutów Yoast SEO, które z punktu widzenia działań pozycjonerskich są niezwykle istotne. Wtyczka pozwala na ogólną i szeroko rozumianą optymalizację naszych stron i podstron, generowanie map strony itp. To wszystko sprawia, że jeśli chcemy zabrać się do działań SEO naszej strony, to wtyczka Yoast SEO okaże się być kluczowym i podstawowym narzędziem w tym zakresie.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Yoast SEO – poradnik jak korzystać z wtyczki Wordpress"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *