Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Narzędzia dla firm / Screaming Frog – co to jest i jak korzystać?


Screaming Frog – co to jest i jak korzystać?5 stycznia 2022 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

W dzisiejszych czasach możemy sobie pozwolić na wykorzystywanie różnego rodzaju narzędzi, które mają za zadanie ułatwiać, usprawniać lub w ogóle umożliwiać wykonywanie określonych czynności. W branży SEO mamy dostępnych bardzo wiele tego typu przydatnych narzędzi, które m.in. pomagają gruntownie przeanalizować konkretną witrynę. Jednym z nich jest Screaming Frog SEO Spider Tool, który jest crawlerem pozwalającym badać strukturę strony internetowej pod kątem SEO. Przyjrzymy się temu narzędziu, aby sprawdzić, czy w naszym przypadku będzie ono przydatne.

Screaming Frog – czym jest narzędzie SEO?

Pełna nazwa narzędzia to Screaming Frog SEO Spider Tool. Jest to rodzaj crawlera, który posiada interesujące funkcjonalności. Głównym jego zadaniem jest skanowanie stron internetowych, a następnie przedstawianie nam ich parametrów. Dzięki temu otrzymujemy analizę struktury strony z uwzględnieniem aspektów SEO i ich oceną, czy np. nagłówki są odpowiednio rozmieszczone, czy meta tagi są poprawnie zoptymalizowane itp. 

Jak działa Screaming Frog SEO Spider?

Screaming Frog będzie zbierał dane dotyczące wskazanej przez nas strony i umieszczał je w tabeli. Warto zaznaczyć, że możemy na różne sposoby w nią ingerować np. sortować otrzymane wyniki lub filtrować wg kryteriów podanych w narzędziu. Warto zaznaczyć, że ze Screaming Froga możemy korzystać za darmo, jednak z ograniczeniem analizowanych adresów URL w obrębie strony do 500 losowych. Jeśli zdecydujemy się na płatny wariant, nie będziemy mieli żadnych limitów.

Przeczytaj również  Jak zrobić formularz kontaktowy w WordPressie?

Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Warto zaznaczyć, że dzięki płatnej wersji będziemy mogli skanować podstrony danej witryny bez limitów oraz połączyć uzyskane dane i je eksportować np. do Google Search Console.

Jakie korzyści daje nam Screaming Frog SEO?

Pierwszą i podstawową korzyścią będzie przeprowadzenie audytu SEO strony internetowej. Narzędzie nie tylko wskaże błędy, które mogą decydować o niższej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania, ale także przedstawi wskazówki, jak możemy zażegnać dany problem. O czym jeszcze można wspomnieć? Przede wszystkim korzystanie ze Screaming Froga nie powinno być dla nikogo problematyczne przez to, że jest ono intuicyjne i proste w obsłudze. O czym jeszcze warto wspomnieć?

Jak korzystać ze Screaming Frog SEO Spider?

Przejdźmy teraz do tego jak rozpocząć korzystanie ze Screaming Frog. Przede wszystkim musimy to narzędzie zainstalować na dysku lokalnym. Sam proces oczywiście nie będzie niczym skomplikowanym i ze strony producenta musimy pobrać instalator, a następnie postępować zgodnie z jego wytycznymi.

Nasze działania ze Screaming Frog możemy rozpocząć po wskazaniu interesującego nas adresu URL lub kilku z nich. W zależności od tego, czy chcemy sprawdzić jedną lub więcej stron, przechodzimy do zakładki “Mode” i wybieramy “Spider” dla jeden witryny, “List” dla wielu. Po wskazaniu przez nas adresów URL, Screaming Frog zacznie je analizować pod kątem SEO. 

Ciekawe jest to, że np. po wejściu w zakładkę “SERP Snippet” możemy zobaczyć jak meta tagi wyglądają z poziomu wyszukiwarki i na bieżąco go edytować. W ten sposób widzimy jak np. wygląda nasz meta title i swobodnie nim operujemy. To oczywiście tylko jedna z wielu możliwości. Dlatego warto samemu zapoznać się wnikliwie z raportem dowolnej witryny, aby poznać wszelkie ciekawe funkcjonalności Screaming Frog SEO. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

  • Integracja z Google PageSpeed Insights – Screaming Frog pozwala na sprawdzanie prędkości ładowania się strony. Ponadto narzędzie sprawdzi nam prędkość poszczególnych podstron danej witryny, nie zaś tylko głównej strony.
  • Swobodna konfiguracja – Screaming Frog pozwala na zamknięcie nieinteresujących nas w danej chwili zakładek, aby prościej można było analizować tylko ważne dla nas dane. Co więcej, możemy także skonfigurować to, co ma być sprawdzane w obrębie danej strony. Dzięki temu, możemy przyspieszyć działanie crawlera, wykluczając np. meta tagi, linkowanie, JavaScript itp. Jeśli mamy pewność, że dane czynniki są poprawnie zoptymalizowane, możemy je opuścić, zyskując czas i miejsce.
  • Poprawność wdrożenia narzędzi Google – Screaming Frog sprawdzi dla nas także, czy narzędzia takie jak Google Analytics lub Google Search Console, są poprawnie wdrożone na naszej witrynie we wszystkich podstronach. Dzięki temu uzyskamy pewność, czy zbierane przez narzędzia dane są pełne, czy gdzieś jest jakaś luka, którą należy uzupełnić.
Przeczytaj również  Błąd 400 (Bad Request) Error 400 - co oznacza i jak go naprawić?

Podsumowanie

Screaming Frog SEO Spider Tool to pełna nazwa tego narzędzia, będącego tzw. crawlerem. Dzięki niemu możemy wykonać przede wszystkim kompleksowy audyt SEO wskazanej przez nas strony internetowej, analizować uzyskane dane itp. Uzyskamy także niezbędne wskazówki do tego, aby usunąć wszelkie niedociągnięcia i pozwolić naszej stronie na osiąganie wysokich pozycji w Google.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Screaming Frog - co to jest i jak korzystać?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *