Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Pozycjonowanie / Jak przechwytywać domeny?


Jak przechwytywać domeny?25 października 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Nie ulega wątpliwości, że wybór odpowiedniej domeny dla naszej strony, jest kluczowym procesem nie tylko ze względu na SEO, ale również samą naszą markę. Czym jest sama domena? Mówiąc najprościej to ciąg znaków, który pozwala na oznakowanie serwisów internetowych na serwerze DNS. Sam wspomniany DNS (Domain Name System) jest to protokół, który głównie skupia się na tłumaczeniu łatwych do zapamiętania przez człowieka nazw domen, na zrozumiałe dla komputerów dane liczbowe. Z tych też względów istotny jest wybór odpowiedniej domeny – aby użytkownicy mogli ją w łatwy sposób zapamiętać oraz połączyć z naszą marką.

Przechwytywanie domen

Choć samo hasło na pierwszy rzut oka może kojarzyć się dość negatywnie, to jest to w pełni legalne działanie. W najprostszym ujęciu jest to swoisty rynek wtórny adresów internetowych. Z uwagi na to, że bardzo duża liczba domen jest już zajęta – m.in. przez wykupywanie adresów internetowych przez firmy i odsprzedawanie ich z odpowiednią marżą – często jedynym działaniem, które nam pozostanie jest po prostu przechwycenie interesującej nas domeny.

Samo przechwytywanie polega na przejęciu konkretnej, interesującej nas domeny, która niedługo wygasa.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Co oznacza wygaśnięcie domeny?

VD Jak przechwytywać domeny?
Jak przechwytywać domeny? 3

Każda domena internetowa ma swego rodzaju cykl życia, który jest zależny od jednostki nadzorującej. Oznacza to, że inny proces przewidziany jest dla domen krajowych np. “.pl” oraz dla domen globalnych “.com”. W Polsce jednostką nadzorującą jest NASK – Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Jak można dowiedzieć się z oficjalnej stronie Instytutu, wyróżnia się podstawowe fazy w cyklu życia domen internetowych:

  • Rejestracja domeny – następuje kiedy decydujemy się na opłacenie konkretnego adresu i trwa przez 365 dni.
  • Brak odnowienia – jeśli nie zdecydujemy się na odnowę rejestracji naszej domeny, zostaje ona wyłączona (wygasa), a jej ponowna aktywacja następuję po opłaceniu domeny.
  • Zablokowanie domeny – jeśli nasza domena nie zostanie opłacona w ciągu 365 dni zostaje wyłączona i przechodzi w stan kwarantanny (nadal istnieje możliwość jej opłacenia). Przez 30 dni będzie ona zablokowana, a 31 dnia ponownie będzie można ją zarejestrować.
Przeczytaj również  Jak pisać teksty na bloga?

W jakich przypadkach przechwytywać domeny?

Wszystko zależy od naszej sytuacji. Jeśli chcemy sami przechwycić konkretną domenę, pomocna będzie przynajmniej podstawowa wiedza z zakresu SEO oraz link buildingu. Często jeden mocny odnośnik, zdecydowanie lepiej poradzi sobie z windowaniem naszej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania, niż cała kompania backlinków wątpliwej jakości.

Oprócz przypadku, gdy interesująca nas domena ma być głównym adresem naszej strony internetowej – warto przemyśleć, czy nie warto zainwestować w swoistego pomocnika np. jeśli posiadamy stronę “przykład.pl”, można zainteresować się przechwyceniem domeny “przykłaf.pl”. Z uwagi na bliskie umiejscowienie dwóch znaków na klawiaturach, użytkownicy mogą przez przypadek nie trafić na naszą stronę nie z naszej winy. Część osób zauważy, że popełniła błąd, ale jeśli nie – możemy stracić szansę na pozyskanie nowego odbiorcy.

Czy warto przechwytywać domeny?

Algorytm Google przy wyświetlaniu pozycji wyszukiwania, rozpatruje m.in. cechy konkretnych domen takie jak historia, wiek czy treść. Sprawdzenie domeny przed jej zakupem jest istotne przede wszystkim z punktu widzenia ich treści. Jeśli wcześniej figurowały na konkretnym adresie treści niewłaściwe, niewartościowe, niepożądane – wyszukiwarki biorą to pod uwagę. Jeśli interesująca nas domena posiada 8 lat, nie wiemy co przez ten okres czasu się z nią stało. W idealnym przypadku, była ona wysoko pozycjonowana w wynikach wyszukiwania, co może pomóc w windowaniu naszej pozycji. Istnieje jednak ryzyko, że w tym okresie domena służyła do przekierowywania np. na stronę z treściami pornograficznymi. Wtedy Google może zbanować naszą domenę, pomimo aktualnie przyjaznych i wartościowych dla użytkowników treści.

Przeczytaj również  Jakie są różnice między darmowym a płatnym certyfikatem SSL ?

Sprawdzanie domen internetowych

VD Jak przechwytywać domeny?
Jak przechwytywać domeny? 4

W celu sprawdzenia domeny przydatne mogą być takie narzędzia jak Wayback Machine – przedstawia screenshoty treści na konkretnej domenie, które w przeszłości figurowały na wskazanym adresie. Innym typem narzędzi jest Senuto, Ahrefs oraz Semstorm. Pozwalają one na sprawdzenie, czy domena jest dobrze widoczna, ma odpowiedni ruch, a przede wszystkim, czy algorytmy wyszukiwarek uznają ją za wartościową. 

Podsumowanie

Przechwycenie interesującej nas domeny, może okazać się dla nas sporym wyzwaniem. Należy dokładnie prześwietlić wszystkie pozycję, w celu zlikwidowania możliwych niepożądanych cech. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie odpowiednio zadbać o ten proces, nie należy go lekceważyć i z lekkością podchodzić do tematu domen internetowych. Warto w takim przypadku rozważyć zlecenie wykonania tej usługi firmie specjalistycznej. Na rynku swoje usługi w tym zakresie prowadzą m.in. aftermarket.pl oraz premium.pl. W ten sposób możemy zaoszczędzić bardzo cenny, własny czas i mieć gwarancję sukcesu albo zwrot kosztów.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Jak przechwytywać domeny?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *