Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Narzędzia dla firm / Jak sprawdzić, kto jest właścicielem domeny internetowej?


Jak sprawdzić, kto jest właścicielem domeny internetowej?20 sierpnia 2021 (Zaktualizowano: 19 maja 2022) 6-8 min. czytania

Zaintrygował Cię jakiś adres internetowy i chcesz się dowiedzieć, do kogo należy? To jak najbardziej możliwe i wcale nietrudne. Przeczytaj tekst i sprawdź, jak sprawdzić, kto jest właścicielem domeny.

Kiedy sprawdzać właściciela domeny

Jedną z sytuacji, w której przydaje się znajomość tożsamości właściciela domeny, jest chęć jej kupienia. Załóżmy, że poszukujesz atrakcyjnego adresu internetowego dla swojej nowo planowanej witryny. Wpadł Ci do głowy ciekawy pomysł, ale po wpisaniu wymyślnego adresu okazało się, że jest on zajęty. Nie znajdują się na nim jednak żadne istotne informacje – strona albo jest pusta, albo zapełniona treściami, które wyraźnie wskazują na to, że właściciel nie interesuje się rozwojem i zagospodarowaniem domeny. Wówczas możesz się do niego zgłosić z zapytaniem o kupno adresu – najpierw jednak musisz się dowiedzieć, kto jest właścicielem. Poniżej podpowiadamy, jak to zrobić.

Przeczytaj również  Jak zabezpieczyć WordPress przed wirusami

Na sprawdzenie informacji o właścicielu domeny internetowej pozwala narzędzie zwane WHOIS. Jest to protokół komunikacyjny umożliwiający zajrzenie do baz DNS w celu zweryfikowania danych na temat osoby posiadającej wybrany adres internetowy. Zwracane przez protokół WHOIS informacje obejmują:


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

  • dane osoby lub organizacji, na którą domena została zarejestrowana,
  • nazwy i adresy serwerów, na których przechowywana jest domena,
  • datę pierwszej rejestracji domeny,
  • datę ostatniej modyfikacji adresu,
  • datę wygaśnięcia domeny.

Dzięki informacjom dotyczącym daty wygaśnięcia domeny możesz przygotować się do jej ewentualnego przejęcia, jeżeli właściciel zapomni ją przedłużyć.

Możliwość sprawdzenia właściciela domeny może mieć wpływ również na pozycjonowanie stron, bo w ten sposób da się wykryć zaplecze pozycjonerskie. Jeżeli odkryjesz, że sieć różnych witryn, które między sobą linkują, należy do jednej osoby, możesz mieć domniemanie graniczące z pewnością, że to zaplecze pozycjonerskie. Takie odkrycie pozwala na sprawdzenie strategii konkurencji, co bez wątpienia się przydaje, jeśli chodzi pozycjonowanie stron.

Przeczytaj również  Jaki system płatności wybrać w sklepie internetowym?

WHOIS jak sprawdzić?

Z usługi WHOIS można skorzystać pod adresem whois.pl (domeny *pl) / who.is (domeny *com), lecz nie obsługuje ona domen z rozszerzeniem EU, które sprawdza się na stronie eurid.eu. Oba narzędzia są w pełni darmowe i dostępne bez ograniczeń dla każdego, kto zamierza zweryfikować właściciela strony internetowej. Chcąc przyspieszyć ten proces, tak aby od razu po wejściu na dowolną stronę widzieć podstawowe dane na temat jej właściciela, warto zainstalować rozszerzenia do najpopularniejszych przeglądarek, jak np. Who.is Lookup dla Google Chrome czy Country Flags & IP Whois dla Mozilla Firefox.

Nie zawsze jednak sprawdzenie właściciela domeny jest możliwe za pośrednictwem narzędzia who.is. Istnieje bowiem możliwość ukrycia danych rejestratora, z czego wiele osób korzysta. Taka usługa kosztuje kilkanaście-kilkadziesiąt złotych w zależności od firmy pośredniczącej w rejestracji domen.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Jak sprawdzić, kto jest właścicielem domeny internetowej?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *