Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Pozycjonowanie / Semantyka HTML – jak poprawnie stosować?


Semantyka HTML – jak poprawnie stosować?2 lutego 2022 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Semantyka jest działem językoznawstwa, który zajmuje się analizowaniem znaczeń wyrazów. Wiedziałeś, że można o niej mówić także w kontekście programowania? Z semantyką html możemy najczęściej spotkać się w kontekście tzw. “znaczników semantycznych”. Są to takie elementy kodu, którym można przypisać jakieś konkretne znaczenie. Oznacza to, że będzie można o nich powiedzieć, że odgrywają jakąś rolę lub dają jakiś określony efekt. Brzmi ciekawie? Zatem przyjrzyjmy się semantyce html z bliższej perspektywy.

Czym jest semantyka HTML?

Semantyka HTML to najprościej mówiąc wykorzystanie znaczników semantycznych, zgodnie z tym do czego zostały one stworzone. Najczęściej termin ten będzie można spotkać w kontekście tworzenia stron internetowych, jednak będziemy mogli o nim mówić także w przypadku pozycjonowania stron internetowych. Dlaczego? Ponieważ semantyka html jest jedną z podstawowych zasad tzw. dobrego SEO.

Wykorzystanie semantyki HTML oznacza m.in. wykorzystanie znaczników nagłówków (h1, h2, h3, h4, itd.) do prawidłowego oznaczania nagłówków. Znacznik h1 jest zarezerwowany dla najważniejszego fragmentu tekstu na stronie i powinien być zastosowany tylko raz. W ten sposób dajesz robotom wyszukiwarek pewne wskazówki jak mają skanować treść strony, wskazujesz pewną hierarchię ważności treści na stronie. Dlatego też, semantyka HTML jest bardzo ważna w przypadku SEO i ma znaczenie w pozycjonowaniu stron internetowych.

Przeczytaj również  Reklama sklepu meblowego w Internecie

Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Czy warto stosować semantyczne znaczniki HTML?

Warto w tym miejscu rozwiać wszelkie wątpliwości. W dużej mierze, nie można mówić o znacznikach semantycznych w kontekście języka HTML, ponieważ sam język HTML jest semantyczny. Dlatego wszystkie strony oparte na tym języku programowania będą wykorzystywały semantyczne znaczniki. Jednak nie wszystkie wykorzystywane w sieci języki programowania są semantyczne – warto o tym pamiętać.

Skoro semantyka HTML jest jedną z podstaw dobrego SEO, to musi oznaczać, że jest ona wysoko ceniona przez Google. Natomiast roboty giganta z Mountain View odpłacają stosowanie dobrych praktyk SEO zazwyczaj w postaci wysokich pozycji Twojej strony w wynikach wyszukiwania, a przecież o to chodzi w SEO i pozycjonowaniu stron www. Jednak to nie jedyny atut stosowania semantycznych znaczników HTML. Dlaczego jeszcze warto pamiętać o semantyce HTML?

Przejrzystość kodu HTML

Chociaż dla przeciętnego użytkownika nie ma to żadnego znaczenia, to dla Ciebie jako właściciela strony internetowej, ma bardzo duże. Przede wszystkim jeśli Twoja strona będzie posiadała przejrzysty kod źródłowy, łatwiej będzie się w nim odnaleźć różnego rodzaju specjalistom, w tym pozycjonerom, a to może przyspieszyć proces pozycjonowania strony internetowej.

Szybkość indeksowania strony

Wykorzystywanie semantycznych znaczników HTML może przyspieszyć indeksowanie Twojej strony przez roboty wyszukiwarek. Odpowiednie wykorzystanie np. znaczników nagłówków (H), wskazuje konkretne treści, które są ważne lub mniej ważne na stronie. Dlatego np. na blogu dobrze jest do tytułu tekstu stosować nagłówek H1, do akapitów znacznik H2, natomiast treść główna, nie powinna mieć żadnego znacznika.

Przeczytaj również  Słownik SEO

Łatwość utrzymania strony

Strona internetowa wymaga od swoich administratorów bardzo wielu różnych czynności. Semantyczne znaczniki HTML pomagają w lepszym zrozumieniu kodu strony, nadają znaczenia poszczególnym elementom kodu, a dzięki temu szybciej można wprowadzić różnego rodzaju zmiany itp. HTML jako semantyczny język programowania ma więc swego rodzaju przewagę nad innymi rozwiązaniami na tym polu.

Jakie elementy kodu HTML są semantyczne?

Skoro HTML to semantyczny język programowania, to wszystkie jego znaczniki będą jednocześnie znacznikami semantycznymi. Jednak dla kompletnego laika w tym temacie, który otwiera kod źródłowy strony, może nie być jasne to, czym są same znaczniki HTML. Dlatego przyjrzyjmy się ich kilku popularnym przykładom, które wskażą nam to, czym tak właściwie są same znaczniki, a jest ich około 100:

  • <article> … </article>
  • <details> … </details>
  • <figure> … </figure>
  • <header> … </header>
  • <main> … </main>

Podsumowanie

  • Semantyka HTML to prawidłowe wykorzystanie semantycznych znaczników HTML,
  • Język HTML to semantyczny język programowania, dlatego każda strona oparta na tym języku, jednocześnie wykorzystuje semantyczne znaczniki HTML,
  • Dzięki swojej semantyczności język HTML jest przejrzysty, łatwy w utrzymaniu, a także zapewnia szybkie indeksowanie przez Google.
  • Semantyka HTML wspomaga SEO Twojej strony internetowej
  • Przykładowe znaczniki (semantyczne) HTML to m.in. <article>, <header>, <main> itd.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Semantyka HTML - jak poprawnie stosować?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *