Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Pozycjonowanie / Narzędzia do mierzenia szybkości strony internetowej


Narzędzia do mierzenia szybkości strony internetowej30 czerwca 2021 (Zaktualizowano: 19 maja 2022) 6-8 min. czytania

Można powiedzieć, że osoby korzystające z internetu są niecierpliwe i chcą mieć szybki dostęp do wszystkich niezbędnych informacji. W związku z tym witryna internetowa powinna szybko się ładować, bo w przeciwnym wypadku użytkownik ją po prostu zamknie i przejdzie do konkurencji. Sprawdźmy zatem, w jaki sposób monitorować szybkość ładowania się witryny i poznajmy ciekawe narzędzia.

Po co mierzyć czas ładowania się witryny?

Tak, jak wspomniałam wcześniej to niezwykle istotna kwestia z uwagi na wygodę użytkowników. Szybko ładująca się strona jest też ważna dla osób korzystających z urządzeń mobilnych. Musimy zapewnić klientom wygodne korzystanie z witryny na każdym urządzeniu. Kolejny istotnym aspektem jest wpływ szybkości ładowania się witryny na pozycję w wynikach wyszukiwania. Google zwraca uwagę na czas, w jakim ładuje się strona. Jeśli jest za długi, to obniża domenie ranking.

Przeczytaj również  Jak zwiększyć obroty w sklepie internetowym? [2023]

W jaki sposób sprawdzać szybkość ładowania się witryny?

W związku z tym, że w zależności od wybranego narzędzia czas pomiaru może się delikatnie różnić dobrze jest porównać wyniki tylko z jednego systemu, żeby nie doszło do zafałszowania wyników. Warto mierzyć czas ładowania się witryny przed i po wdrożeniu zmian optymalizacyjnych. Jeśli jakaś modyfikacja znacząco wpłynie na dłuższe otwieranie się witryny, to może lepiej jest przywrócić wcześniejsza wersję. Dokonując pomiarów weźmy pod uwagę najważniejsze podstrony w serwisie. Jeśli mamy dużo podstron, nie jesteśmy w stanie kontrolować wszystkich.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Przykładowe narzędzia do pomiaru szybkości witryny

1. Google PageSpeed Insights

W związku z tym, że Google bierze pod uwagę czas ładowania się witryny, jako czynnik rankingowy stworzyło swój program do mierzenia prędkości otwierania się strony. Program Google PageSpeed Insights wyświetla wyniki dla urządzeń mobilnych i desktopów. Narzędzie stworzono w celu poprawienia wdrożenia optymalizacji strony pod wyszukiwarki.

Przeczytaj również  Wtyczki SEO do WordPress wspierające pozycjonowanie

2. Dareboost

Dareboost to system do pomiaru szybkości wczytywania się witryn. Niestety umożliwia przeprowadzić wyłącznie jeden pomiar bez zakładania konta lub wykupienia subskrypcji. Sam program jest ładny i funkcjonalny.

3. Google Mobile Speed Test

Program Google Mobile Speed Test jest przeznaczony do pomiaru na urządzeniach mobilnych. Działa na zasadzie tak lub nie, określa czy witryna jest lub nie poprawnie zoptymalizowana np. pod smartfony. Jeśli stwierdzi, że nie to wyświetli listę rzeczy, które trzeba zmodyfikować.

4. Web.dev

Twórcą systemu Web.dev jest Google. Program podaje nam znaczną ilość wskazówek optymalizacyjnych, zbiera dane zarówno z urządzeń mobilnych, jak i desktopów. Mamy tutaj podział na kategorie: SEO, Najlepsze praktyki, Wydajność i Dostępność.

5. WebPageTest

Narzędzie WebPageTest to wśród zaprezentowanych w artykule programów jest najbardziej funkcjonalne. Możemy wykonać błyskawiczny test poprzez wpisanie adresu URL lub dokonać precyzyjnych ustawień w celu sprawdzenia szybkości strony. Ciekawą funkcją jest np. lokalizacja serwera testowego, a także możliwość wybrania przeglądarki. W związku z tym, że witryna jest analizowana 3 razy w celu uzyskania średniego wyniku, to przeprowadzenie testu zajmuje sporo czasu.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Jak sprawdzić szybkość strony?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *