Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Narzędzia dla firm / Jak założyć sklep na WordPress?


Jak założyć sklep na WordPress?



9 grudnia 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Rynek e-commerce jest łakomym kąskiem dla osób, które prowadzą już działania sprzedażowe w stacjonarnych punktach lub chcą rozpocząć podbój rynku od początku w Internecie. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że stworzenie własnego sklepu internetowego jest stosunkowo proste. Nie będzie wiązało się z ogromnymi nakładami finansowymi (chociaż oczywiście wystąpią), ani nie będzie do tego potrzebna fachowa wiedza. W jaki sposób to zrobić?

Woocommerce jako platforma sklepu internetowego

Woocommerce chociaż w rzeczywistości jest wtyczką do WordPressa, to jej funkcjonalności sprawiają, że nasz CMS faktycznie zamieni się w platformę e-commercową. Jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w branży, głównie przez swoją prostotę i darmową formę. Wystarczy, że umiemy korzystać z WordPressa, a będziemy mogli sprawnie zarządzać naszym e-sklepem.

W tym artykule skupimy się na sprawach technicznych związanych z założeniem sklepu internetowego, które będą specyficzne dla wtyczki Woocommerce. O tym, o czym warto pamiętać przy tworzeniu sklepu internetowego oraz to jaki może być całościowy koszt takiego przedsięwzięcia, omówiliśmy szczegółowo w jednym z naszych artykułów, który znajdziecie tutaj: https://www.vd.pl/jakie-sa-koszty-zalozenia-sklepu-internetowego/. Zatem nie przedłużając już więcej.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Jak założyć sklep na WordPress – krok po kroku

Podstawową sprawą sklepu internetowego jest po prostu strona internetowa. Powinniśmy się tym zainteresować w pierwszym kroku. Zatem musimy uzbroić się w domenę, a także usługę hostingową, których na rynku jest naprawdę wiele i nie powinniśmy mieć problemów, aby wybrać odpowiednią dla nas ofertę. Jeśli uporamy się z tymi sprawami, będziemy mogli przejść do następnych kroków.

Warto wspomnieć, że sama wtyczka Woocommerce jest bezpłatna. Jednak część funkcjonalności, które są oferowane, są dostępne za dodatkową jednorazową opłatą lub za sprawą wykupienia pakietu. W zależności od rodzaju naszego sklepu internetowego, tego co będziemy sprzedawać itp. być może część płatnych rozwiązań, będzie konieczna.

Przeczytaj również  Google Analytics krok po kroku

Instalacja WordPressa na serwerze

Punkt, który ma rozwiać wątpliwości. W zdecydowanej większości firmy hostingowe oferują w pakiecie instalatory WordPressa, dzięki czemu nie będzie wiązało się to z żadną skomplikowaną procedurą. Po prostu przechodzimy przez poszczególne kroki, gdzie będziemy musieli podać m.in. tytuł witryny, nazwę użytkownika itp. Co dalej?

Instalacja Woocommerce

Ten krok również nie powinien sprawić żadnych trudności. Po prostu po lewej stronie panelu w WordPressie, mamy zakładkę “Wtyczki”, do której musimy przejść i wybrać opcję “Dodaj nową”. Następnie wyszukujemy Woocommerce i klikamy przycisk “zainstaluj” > “Włącz” i gotowe.

Woocommerce – konfiguracja sklepu

Teraz zostaliśmy przekierowani do kreatora konfiguracji. Warto zaznaczyć, że nie jest to konieczne i jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę, możemy sami dokonać wszystkich niezbędnych czynności, jednak konfigurator poprowadzi nas przez poszczególne etapy i zdecydowanie usprawni cały proces tworzenia sklepu na WordPressie. Oczywiście w razie potrzeby, wszystkie dane będzie można później aktualizować, zmieniać itp. Zatem do dzieła, co musimy zrobić?

  • Adres sklepu – pierwsza strona będzie dotyczyła danych adresowych Twojej firmy. Podajemy adres stacjonarnego punktu sprzedaży, siedzibę przedsiębiorstwa – to co jest odpowiednie w Twoim przypadku.
  • Wybór branży – na wstępie warto zaznaczyć, że nasz wybór nie ma większego wpływu na końcowy wygląd e-sklepu. Posłuży to raczej jako dane statystyczne dla twórców wtyczki. Kreator przedstawi nam kilka najpopularniejszych pozycji w e-commerce, takich jak elektronika, moda, meble, a także opcję “inne”. 
  • Typ produktu – na tym etapie musimy wskazać to jakiego rodzaju produkty będziemy sprzedawać. Bezpłatna wersja Woocommerce, pozwala na “produkty fizyczne” oraz “pliki do pobrania”. Reszta typów produktów będzie dostępna za opłatą, takie jak sprzedaż subskrypcyjna, członkostwo, zestawy, rezerwacje oraz produkty niestandardowe.
  • “Business details” – w tym kroku musimy wskazać detale dotyczące e-sklepu. Będziemy musieli podać liczbę produktów oraz to, czy prowadzimy sprzedaż na innych platformach. W tym miejscu będziemy mogli także wskazać, czy korzystamy z marketplace Facebooka, Google Ads itp. 
  • Motyw Woocommerce – jest to ostatni krok kreatora konfiguracji. Wybieramy to jaki szablon naszego e-sklepu nas interesuje. Będziemy mogli w ten sposób zaprojektować witrynę na podstawie gotowych elementów i dowolnie je dopasować. Oczywiście są to tylko propozycję, z których nie musimy skorzystać. Są one jednak darmowe i mogą okazać się wystarczające dla naszych potrzeb.
Przeczytaj również  Co to jest API - Application Programming Interface?

Gotowe! Wykonałeś właśnie pierwszy krok w założeniu własnego sklepu e-commerce. Oczywiście nie jest to koniec drogi. Gdy zakończysz wszystkie powyższe czynności, zostaniesz przekierowany do pulpitu, który będzie checklistą tworzenia Twojego e-sklepu. 

Warto zaznaczyć, że w każdym przypadku będziemy mieli do czynienia z podobnym konfiguratorem, który jest intuicyjny i bez problemów pozwoli nam wykonać wszystkie niezbędne czynności. Co powinniśmy jeszcze zrobić?:

  • Dodawanie produktów – możemy to zrobić na 3 sposoby, dodanie manualne, import lub migracja, gdzie w naszym przypadku najbardziej odpowiednia będzie opcja ręcznego dodania produktu. Konfigurator poprosi nas o uzupełnienie danych o produkcie, wyborze jego typu (prosty, grupowy, zewnętrzny, zmienny, wirtualny, do pobrania) itp. 
  • Płatności – gdy dodamy wszystkie nasze produkty, następnym krokiem są płatności. Mamy do dyspozycji karty kredytowe, PayPal, płatność przy odbiorze oraz przelew bankowy.
  • Podatki – w tym etapie musimy dodać stawki podatkowe, które będą obowiązywać w naszym e-sklepie. Dodajemy informacje dotyczące stawki podatku, a także jego obliczania i gotowe. Chociaż dopasowanie podatków jest w Woocommerce dość proste, najlepiej jest skonsultować to wszystko z księgowością, zanim rozpoczniemy działalność e-sklepu.
  • Koszty wysyłki – konfigurator w tym przypadku również jest dość prosty. Podajemy koszty wysyłki, a także wskazujemy interesujące nas obszary geograficzne. Jeśli planujemy sprzedaż zagraniczną, być może wysyłka produktów będzie droższa. W tym miejscu możemy to wszystko ustawić.

Założenie sklepu na WordPress – kilka słów na koniec

Z czysto technicznego punktu widzenia, założenie sklepu na WordPressie jest darmowe. Jednak należy pamiętać o obowiązujących przepisach prawa i kosztach zewnętrznych. Musimy zainteresować się odpowiednią domeną, serwerem, certyfikatem SSL itp.

Samo założenie e-sklepu za sprawą wtyczki Woocommerce jest proste i nie powinno przysporzyć większych problemów. Konfigurator poprowadzi nas krok po kroku, przez poszczególne etapy, które są niezbędne. 

Jeśli jednak coś wyda Ci się kłopotliwe, zawsze możesz skontaktować się z nami. Podpowiemy Ci, w jaki sposób powinieneś przeprowadzić proces założenia sklepu internetowego w Twojej konkretnej sytuacji oraz przedstawimy strategię działań z zakresu SEO, która w dzisiejszych czasach na rynku e-commerce jest po prostu konieczna.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Jak założyć sklep internetowy na WordPress?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *