Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Co jest potrzebne do prowadzenia sklepu internetowego?


Co jest potrzebne do prowadzenia sklepu internetowego?21 kwietnia 2021 (Zaktualizowano: 19 maja 2022) 6-8 min. czytania

Sklepy internetowe powstają, jak grzyby po deszczu, dlatego zastanawiasz się, czy samemu nie spróbować? To idealny czas na stworzenie e-sklepu, bo pandemia koronawirusa sprawiła, że jeszcze więcej osób robi zakupy online. Zastanawiasz się, o czym należy pamiętać zakładając sklep internetowy, przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak zabłysnąć na tle konkurencji?

Pierwsze kroki

Najpierw trzeba się dokładnie zastanowić, w jakiej branży chcesz działać i które produkty będziesz oferować. Następnie trzeba przeprowadzić szczegółową analizę konkurencji i potrzeb klientów. Musimy sprawdzić, czy na dane produkty jest zainteresowanie, ile firm jest już na rynku, czy to małe lokalne sklepy, czy duże znane marki. Warto sprawdzić, co sprzedaje konkurencja, w jakich cenach, czy organizuje cykliczne promocje, wyprzedaże, czy prowadzi system partnerski, jaki ma sposób i kosz dostawy, czy prężne działa w social mediach i jaką formę reklamy stosuje? Kolejnym krokiem jest sprawdzenie dostawców, dowiedzmy się, czy nie mają umowy na wyłączność z jakąś firmą.

Przeczytaj również  Jak stworzyć skuteczny temat mailingu?

Przygotowanie oferty

Kolejnym krokiem jest stworzenie atrakcyjnej oferty dla klientów. Musimy zastanowić się, jaka jest nasza grupa odbiorców i w związku z tym, na jaką formę reklamy się zdecyduję. Co skłania użytkowników do zakupów w akurat twoim sklepie? Może znajdą się w nim produkty niszowe, niedostępne gdzie indziej, może zaproponujesz atrakcyjne rabaty dla nowych klientów itd.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Nazwa

Kluczową kwestią jest wybranie odpowiedniej, wpadającej w ucho nazwy sklepu. Klienci nie powinni mieć problemów z jej wymówieniem. Poza tym musi być łatwa w zapamiętaniu i i dobrze jeśli będzie się kojarzyć z daną branżą. Postawmy na oryginalność.

Domena, hosting, oprogramowanie

Po wyborze nazwy trzeba wybrać domenę internetową i odpowiednią firmę hostingową. Mamy do wyboru bezpłatne opcje, ale warto się zastanowić, czy zakładając profesjonalny sklep internetowy warto oszczędzać. Lepiej wybrać profesjonalny hosting, który będzie dopasowany do naszych potrzeb. Wiele firm hostingowych organizuje promocję dla nowych klientów. Dochodzimy do kluczowej sprawy, czyli wyboru oprogramowania do założenia e-sklepu. Możemy wybrać bezpłatne skrypty typu open source, wydzierżawić gotową platformę bub stworzyć własne dedykowane oprogramowanie (opcja najdroższa, ale idealnie dopasowana do naszych potrzeb). Wybór oprogramowania zależy od możliwości finansowych i tego czego oczekujemy. Jeśli to ma być prosty sklep oferujący kilka produktów, to warto zastanowić się nad skorzystanie z gotowych platform.

Przeczytaj również  Kampanie Trade Marketing - czym są?

GIODO i regulaminy

Zgodnie z prawem należy przekazać bazę danych osobowych klientów sklepu do GIODO (Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych). Jeśli posiadamy tzw. Administratora Bezpieczeństwa Informacji i go podamy do GIODO, to nie trzeba będzie rejestrować bazy klientów w GIODO. Nie wolno zapominać o umieszczeniu na stronie odpowiednich regulaminów, wzoru odstąpienia od umowy, poinformowaniu użytkowników o polityce prywatności i ciasteczkach.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Co jest potrzebne do prowadzenia sklepu internetowego?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *