Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Reklama w telewizji – ile kosztuje spot reklamowy w TV?


Reklama w telewizji – ile kosztuje spot reklamowy w TV?12 czerwca 2022 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Rynek reklamy jest obecnie bardzo ogromny, a możliwości marketingowe jakie z niego płyną nie sposób policzyć na palcach. Chociaż w ostatnich latach, pod kątem reklamy, zdecydowanie bardziej rozwijają się tzw. nowe media (szeroko rozumiany Internet itp.), to te tradycyjne wciąż pozostają atrakcyjne z uwagi na swoje zasięgi oddziaływania oraz na fakt, że mają one ugruntowaną pozycję społeczną (reputacje). Telewizja, radio, prasa – bardzo duża część społeczeństwa wciąż traktuje informacje z tych mediów za dużo bardziej wiarygodne niż te pochodzące ze źródeł internetowych. To powoduje, że m.in. reklama telewizyjna może być wciąż atrakcyjnym narzędziem marketingowym dla reklamodawców, dlatego warto się mu przyjrzeć i dowiedzieć się, czym się charakteryzuje reklama w TV.

Czym jest reklama w telewizji? Rodzaje reklamy telewizyjnej

Reklama w telewizji charakteryzuje się przede wszystkim formatem reklamowym, który najczęściej będzie audiowizualny. Jednak należy pamiętać, że obecne możliwości reklamowe są znacznie większe, niż jeszcze jakiś czas temu. Z tego tytułu rodzajów reklam telewizyjnych również jest nieco więcej. Jakie zatem wyróżniamy podstawowe reklamy w TV?

  • Spot reklamowy – najbardziej powszechna, znana i popularna forma reklamy telewizyjnej, która często jest utożsamiana ze spotem reklamowym. W najprostszym ujęciu jest to krótki film promocyjny, który trwa najczęściej 15 lub 30 sekund i jest wyświetlany w tzw. bloku reklamowym stacji telewizyjnych. Musi spełniać dość szerokie wymagania zarówno techniczne, jak i jakościowe oraz etyczne. Samych spotów reklamowych również wyróżnia się kilka rodzajów w zależności od ich charakteru oraz celu.
  • Lokowanie produktu – coraz bardziej popularna forma reklamy telewizyjnej, która również może być bardzo skuteczna. W najprostszym ujęciu polega na obecności określonego produktu lub samej marki w filmach, serialach, programach telewizyjnych itp. Ma za zadanie dotrzeć do świadomości odbiorców, a reklamowany produkt/marka często nie są nawet wymieniane z nazwy (reklama wizualna). 
  • Sponsoring mediów – polega na finansowaniu przez daną firmę np. jakiegoś programu telewizyjnego lub wydarzenia, a fakt ten jest ujawniany. Bardzo często musi wspomnieć o tym sam prowadzący lub jest to przedstawiane w postaci krótkiego filmu informacyjnego przed lub po emisji danego programu.

Jest to najbardziej podstawowy podział reklamy telewizyjnej, który również pokazuje jak wiele ma ona do zaoferowania reklamodawcom. Warto pamiętać, że reklama w TV to coś znacznie więcej, niż tylko spoty reklamowe, które są często utożsamiane z tego rodzaju formą reklamy. 


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Co więcej, pozycja telewizji w społeczeństwie wciąż jest bardzo wysoka, a to powoduje, że reklama telewizyjna może mieć znaczącą moc oddziaływania, a przede wszystkim duży zasięg. Wszystko oczywiście zależy od tego, jaka grupa docelowa jest targetem danej kampanii reklamowej.

Przeczytaj również  Narzędzia do analizy konkurencji w internecie

Ile kosztuje reklama telewizyjna?

Na koszty reklamy w telewizji wpływa dość kilka istotnych czynników, które będą w największym stopniu kształtowały cenę działań reklamowych. Zatem nie sposób odpowiedzieć wprost na pytanie, ile kosztuje reklama telewizyjna. To powoduje, że warto przyjrzeć się temu, co będzie wpływało na jej cenę:

  • Zasięg stacji telewizyjnej (ogólnokrajowa, regionalna, lokalna itp.);
  • Czas emisji reklamy TV (pora roku, dzień tygodnia, godzina);
  • Czas trwania reklamy telewizyjnej (15, 30 sekund lub więcej);
  • Kolejności emisji reklamy w bloku reklamowym;
  • Rodzaj reklamy w telewizji.

To wszystko będzie decydowało o tym, z jakimi kosztami musi liczyć się reklamodawca, który chce zareklamować produkt lub firmę za pomocą telewizji. Wystarczy powiedzieć, że szeroko rozumiana reklama w telewizji kosztuje od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. 

Ceny reklamy telewizyjnej mogą posiadać także bardzo duże rozbieżności cenowe w obrębie jednej stacji. To wszystko powoduje, że niemożliwe jest wskazanie bezpośredniej ceny danej reklamy telewizyjnej. Spot reklamowy, lokowanie produktu oraz sponsoring, również będą rządziły się nieco innymi prawami pod tym względem: 

  • Sponsoring mediów będzie teoretycznie najbardziej kosztowny z uwagi na dość duże koszty związane z opłacaniem programu, pracowników, gości itp.
  • Lokowanie produktu jest uzgadniane na drodze indywidualnych negocjacji, a koszt reklamy telewizyjnej tego typu będzie zależny m.in. od stopnia wyeksponowania marki/produktu, a także czasu antenowego, w którym będzie widoczne np. logo marki. 

Najprościej jest wskazać ceny reklamy telewizyjnej w oparciu o spoty reklamowe, które często są podawane przez same stacje TV. W tym przypadku koszty emisji będą uzależnione od zasięgu danej stacji oraz jej oglądalności, a także tzw. wewnętrznej oglądalności. Warto zatem przyjrzeć się tego typu reklamie telewizyjnej.

Ile kosztuje spot reklamowy w telewizji?

Warto podać przynajmniej w przybliżeniu, jak kształtują się ceny reklamy w telewizji, aby wiedzieć, czy w danej sytuacji warto rozważyć ten rodzaj promocji. Z tego powodu, warto wyróżnić reklamę w TV z punktu widzenia zasięgu stacji telewizyjnej, która ma bardzo duże znaczenie w kontekście tego, jak kształtują się ceny emisji spotu reklamowego. Warto jednak pamiętać, że każda stacja jest oceniana i wyceniana pod kątem oglądalności. To powoduje, że ceny reklam poszczególnych rodzajów stacji telewizyjnych również mogą być mniejsze lub większe.

Koszt reklamy telewizyjnej w stacji ogólnokrajowej

Będzie to statystycznie najdroższa emisja spotu reklamowego, jednak posiadająca najwyższy zasięg oddziaływania. Co więcej, konkretna stacja telewizyjna rozlicza się z reklamodawcami na podstawie różnego rodzaju modeli, a w związku z tym ceny również mogą się różnić wewnątrz konkretnej stacji telewizyjnej i podanie konkretnych sum pieniędzy jest dość znacznie utrudnione.

Można jednak wskazać przykłady kosztów emisji reklamy w konkretnych przypadkach. W ten sposób, np. w styczniu 2022 roku w stacji Polsat, za spot reklamowy emitowany w pobliżu serwisu informacyjnego “Wydarzenia”, trzeba było zapłacić maksymalnie 44,8 tys. zł. (cena netto dla 30-sek. sportu, nie uwzględnia rabatów). Była to najdroższa forma emisji reklamy TV. Natomiast przy serwisie sportowym w dni robocze, cena dla 30-sek. spotu oscylowała w granicach 28 tys. zł., a przy prognozie pogody ok. 26,5 tys. zł.

Przeczytaj również  Jak korzystać z Google Trends? Szukaj inspiracji

Warto jednak zaznaczyć, że przy emisji reklamy w niedzielnym paśmie kabaretowym, cena reklamy wynosi “jedynie” 5 tys. zł., jednak przy serialu “Pierwsza miłość” już ponad 35 tys. zł. To bardzo dobrze pokazuje, jak wiele różnic zachodzi w reklamie telewizyjnej, a duży wpływ na jej cenę wpływa m.in. oglądalność oraz to w jakim momencie ramówki telewizyjnej ma być ona wyemitowana.

Więcej informacji na temat ceny reklamy w Polsacie: https://www.polsatmedia.pl/

Koszt reklamy telewizyjnej w stacji regionalnej

W przypadku stacji regionalnych, cena reklamy telewizyjnej również będzie znacząco się różnić. Wszystko będzie zależało także od rodzaju stacji regionalnej (czy jest ona publiczna, czy też komercyjna). To powoduje, że wskazanie cen reklamy telewizyjnej dla stacji regionalnych również jest dość mocno utrudnione. Wystarczy powiedzieć, że stacje biorą pod uwagę m.in. tematykę reklamy, rodzaj spotu, a także mogą rozliczać się na podstawie jednej emisji.

W ten sposób, np. w stacji TVP3 Lublin, podawane są ceny jednej emisji 30-sekundowego spotu, wraz z przelicznikami z uwagi na długość spotu (dłuższa lub krótsza reklama od 30-sek.), a także czasem emisji reklamy (godziny, dni tygodnia, pory roku itp.). Najtaniej jest wyemitować spot reklamowy w godzinach 7-11:15 (200 zł.), natomiast najdroższy jest spot reklamowy w godzinach 18:30-18:53 (1000 zł.).

Dokładny cennik stacji TVP3 Lublin można znaleźć pod adresem

Koszty reklamy telewizyjnej w stacji lokalnej

W tym przypadku również kluczowa będzie oglądalność danej stacji, która w porównaniu do stacji regionalnych i ogólnopolskich będzie stosunkowo niska. W ten sposób ceny w stacjach lokalnych mogą rozpoczynać się już od kilkudziesięciu złotych za emisje 30-sek. spotu reklamowego (chociaż ceny mogą być także zbliżone także do telewizji regionalnych). 

Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju reklama telewizyjna ma jedynie znaczenie w lokalnej społeczności, a oglądalność tego rodzaju stacji jest zazwyczaj dość niska. To powoduje, że warto rozważyć ten rodzaj reklamy telewizyjnej, jedynie jeśli reklamodawcy zależy na zwiększeniu lokalnego rozgłosu firmy, produktu lub usług.

Czy opłaca się reklamować w telewizji? – kilka słów na koniec

To czy opłaca się reklamować w telewizji własną markę, produkt lub usługę, powinno być uzależnione od strategii marketingowej firmy. Przede wszystkim, od grupy odbiorców, a także celów marketingowych oraz biznesowych. Przy czym warto pamiętać, że reklama telewizyjna nie musi być droga – jednak niska cena emisji reklamy, wiąże się także z niską oglądalnością spotu, a tym samym zasięgiem oddziaływania.

Natomiast spoty reklamowe w stacjach ogólnopolskich są już dużo bardziej kosztowne, a to powoduje, że nie każdego przedsiębiorcę stać na tego typu promocję firmy, ponieważ budżet reklamowy musi być naprawdę duży. Jednak zasięg oddziaływania takiej reklamy jest nieporównywalnie większy i może być bardziej opłacalny. To powoduje, że wszystko należy dokładnie przeanalizować i przemyśleć, czy reklama telewizyjna spełni swoje zadania, jako narzędzie marketingowe.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Reklama w telewizji - ile kosztuje spot reklamowy w TV? [Cennik]"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *