Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Cele i Strategia Marketingowa [Działania Marketingowe]


Cele i Strategia Marketingowa [Działania Marketingowe]8 listopada 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

W dzisiejszych czasach trudno jest sobie wyobrazić firmę, która w najmniejszym nawet stopniu, nie prowadzi działań marketingowych. W zdecydowanej większości marketing przewija się w firmach, czy to dobrze? Biorąc pod uwagę jego szerokie znaczenie – to bardzo dobrze. Jednak wszystko rozchodzi się o to, czy są to działania efektywne. Bez odpowiedniej strategii i obrania celów marketingowych, najbardziej pomysłowe czynności, mogą nie dać możliwie obfitych wyników.

Cele marketingowe – czym są?

Mówiąc w najprostszy sposób, są to rzeczy, które chcesz osiągnąć ze swoją firmą. Jednak bardzo istotnym czynnikiem jest tutaj precyzja. Twoje cele muszą być bardzo konkretne, nie wystarczy zaznaczyć chęci maksymalizacji zysków. 

Jeśli faktycznie o ten aspekt najbardziej Ci chodzi, to po prostu zapisz zwiększenie zysków o konkretną wartość. Bardzo istotne jest, aby określić czas dla danego celu. Wszystko po to, abyś mógł wprost odpowiedzieć, czy Twoje cele zostały spełnione, czy też nie.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Określanie celów marketingowych

Wiemy już, że cele marketingowe powinny być konkretne i ograniczone w czasie. Nie są to jednak jedyne czynniki, istotne w kontekście celów. Aby nie zapomnieć o żadnym z istotnych elementów, na pomoc przychodzi koncepcja SMART. Jest to narzędzie, które wykorzystywane jest przede wszystkim w marketingu, na potrzeby tworzenia celów, jednak z powodzeniem może być implementowana również w innych branżach. Jak wygląda?

  • (S) – konkretny – to właśnie tutaj chodzi o konkretność naszych celów. Zamiast mówić o zwiększeniu sprzedaży, powiedz, że chcesz zwiększyć ją o 100%.
  • (M) – mierzalny – często przekłada się to też na konkretność. Chodzi o to, żebyś w łatwy sposób mógł stwierdzić, czy Twój cel został osiągnięty. Po prostu zadbaj o odpowiednią miarę dla Twojego celu.
  • (A) – osiągalny – trzymaj fantazję na wodzy. Nie chodzi o to, żeby przejąć Facebook`a, Google`a i najlepiej urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oczywiście tego Ci życzę, jednak dużo bardziej osiągalne będzie, jeśli postawisz sobie za cel np. co miesiąc pozyskiwanie 500 nowych klientów. Innymi słowy, zadbaj o to, aby cel był wyzwaniem, jednak pamiętaj o jego realności – wszystko jest zależne od Twojej sytuacji.
  • (R) – relewantny – ten punkt, ma za zadanie przypominać w pewnym sensie o spójności Twoich działań. Każdy cel powinien uwzględniać strategię marketingową, grupę docelową, branżę, rynek itp. 
  • (T) – ograniczony czasowo – wyznaczaj terminy realizacji celów. Aby cele spełniały swoją rolę, nałóż im ramy czasowe. W przykładzie “pozyskiwanie 500 nowych klientów” dodaj okres czasu: co tydzień, co miesiąc, co kwartał. Ułatwi to realizację, a także monitorowanie celów, co jest niezwykle istotne.
Przeczytaj również  Jak reklamować firmę w Internecie? [Reklama Firmy]

Strategia marketingowa – co to takiego?

Aby cele odpowiednio spełniały swoje role, muszą być spójne ze strategią marketingową firmy. Problem w tym, że w kuluarach mówi się, że strategia jest bez sensu, nie ma się na to czasu, a przede wszystkim, że jest niepotrzebna. Te wszystkie poglądy sprawiły, że sprawa związana ze strategią marketingową często jest skomplikowana.

W najprostszym ujęciu strategię marketingową, można określić jako zbiór jasno określonych działań i zasad w firmie, które należy spełniać, aby osiągać cele marketingowe. Czyli innymi słowy, jest to swego rodzaju przewodnik, który będzie nam pomagał w prowadzeniu nie tylko działań marketingowych, ale ogólnie naszej działalności. Jest to swoisty drogowskaz, który pomaga w najtrudniejszych momentach w firmie.

Przeczytaj również  Jak spełniać oczekiwania klientów w obsłudze sklepu internetowego?

Tworzenie strategii marketingowej

Aby stworzyć dobrą strategię marketingową, najpierw skupmy się na tym, co powinna w sobie zawierać:

  • Cele

Tak opracowana strategia marketingowa, pozwala przede wszystkim prowadzić przemyślane działania promocyjne. Pozbędziesz się dodatkowych i nietrafionych wydatków, a także zaoszczędzisz na nich czas.

Podsumowanie

Ważnym jest, abyś nie mylił celów ze strategią, która je zawiera i jest drogowskazem do ich realizacji. Pamiętaj, że nie są to bezsensowne działania i jeśli masz przeświadczenie typu “po co tracić czas na coś, co wiem” – po prostu to zmień, a przyniesie to oczekiwane efekty. 

W kontekście celów biznesowych, ważna jest koncepcja SMART, która zawiera wszystkie najważniejsze właściwości, które powinny posiadać cele. Natomiast strategia jest pojęciem szerszym, postaraj się, aby możliwie szeroko określała wszystkie aspekty działań marketingowych i była odpowiednio sprecyzowana.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Cele i Strategia Marketingowa [Działania Marketingowe]"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *