Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Przewaga konkurencyjna – jak wyróżnić się na tle konkurencji?


Przewaga konkurencyjna – jak wyróżnić się na tle konkurencji?11 stycznia 2022 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Obecnie można powiedzieć, że z każdym dniem konkurencyjność danych rynków rośnie, zwiększa się konkurencja itp. To wszystko sprawia, że przedsiębiorstwa muszą “walczyć” między sobą o zyskanie uznania konsumentów. Tylko w ten sposób będziemy mogli utrzymać się na rynku, rozwijać własną firmę itp. Pomocne, a nawet niezbędne w tym wszystkim może być uzyskanie przewagi konkurencyjnej. O tym, czym ona właściwie jest i jak ją zbudować, dowiesz się z tego artykułu, zapraszamy.

Czym jest przewaga konkurencyjna?

Przewaga konkurencyjna to najprościej mówiąc jest czynnikiem lub czynnikami, które sprawiają, że dane przedsiębiorstwo posiada lepszą pozycję na danym rynku względem swojej konkurencji. Pozwala to danej firmie nie tylko spełniać oczekiwania klientów, ale przede wszystkim oferować produkty lub usługi lepsze od konkurencji. Warto jednak zaznaczyć, że przewaga konkurencyjna może być silnie subiektywna i w oczach różnych odbiorców, może być to zupełnie inna cecha.

Wśród potencjalnych obszarów, na których można budować przewagę konkurencyjną przedsiębiorstwa wymienia się m.in. cenę, jakość oferowanych dóbr lub po prostu cechy charakterystyczne dla danej branży. Co więcej, przewagę konkurencyjną może zapewnić nam pozycja lidera na rynku, jeśli takową udało nam się uzyskać w inny sposób.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Na czym opierać przewagę konkurencyjną firmy?

Aby zbudować przewagę konkurencyjną możemy opierać się np. na cenie oraz jakości oferowanych dóbr. Wtedy będzie się to sprowadzało do oferowania produktów tańszych oraz lepszych jakościowo od naszej konkurencji. W dzisiejszych czasach otrzymujemy jednak zdecydowanie większe możliwości budowania przewagi konkurencyjnej firmy. Możemy wyróżnić jeszcze kilka innych obszarów:

  • Obsługa klienta – przewagę konkurencyjną można zbudować na podstawie utrzymywania kontaktów z klientami, naszego profesjonalizmu, a przede wszystkim o poprawne relacje. Jeśli te wszystkie aspekty będą na odpowiednim poziomie, mogą one przerodzić się w przewagę konkurencyjną naszej firmy.
  • Innowacyjność – wykorzystywanie nowoczesnej technologii, opracowywanie patentów, tworzenie pionierskich prototypów w branży, również może okazać się skuteczną przewagą konkurencyjną. W przypadku np. patentów, otrzymujemy również możliwość częściowego kontrolowania rynku. Jeśli konkurencja będzie chciała lub nawet musiała skorzystać z naszego rozwiązania, będzie to zależne od naszej decyzji.
  • Uwarunkowania naturalne – przewaga konkurencyjna firmy może być stworzona w sposób naturalny na danym rynku, w danym regionie itp. Naturalne uwarunkowania będą dotyczyły takich aspektów jak lokalizacja przedsiębiorstwa, czy też status prawny itp.
Przeczytaj również  Raporty sprzedażowe - poradnik krok po kroku jak raportować wyniki sprzedaży

Warto jednak zaznaczyć, że element, na którym będziemy opierać swoją strategię budowania przewagi konkurencyjnej, powinien być uzależniony przede wszystkim od naszej sytuacji. Obecnie konkurencja na rynku w zdecydowanej większości przypadków jest tak duża, że wskazane powyżej obszary mogą być niewystarczające. W naszej firmie musimy odnaleźć “to coś” co nas wyróżnia, co jest wartością dodaną, czego konsumenci nie znajdą u konkurencji.

Jak zbudować przewagę konkurencyjną własnej firmy?

W dzisiejszych czasach klienci nie kupują tylko danego produktu lub usługi. Wraz z finalizowaniem transakcji dokonuje się także zakupu obsługi klienta, relacji, identyfikacji na poziomie misji, wizji oraz celów danej firmy itp. Jeśli odpowiednio zdamy sobie z tego sprawę, to właśnie będzie najlepszy fundament dla naszej przewagi konkurencyjnej.

Przeczytaj również  Praca hybrydowa - nowy model pracy

Chodzi o to, aby dany konsument poczuł więź, która zaczyna się pojawiać przy punktach styku z daną marką. Można to zrobić np. za pomocą profili w social mediach, bloga na stronie internetowej itp. Chodzi o to, aby w jak najlepszym świetle przedstawiać się określonej grupie odbiorców, aby mogli oni bliżej poznać daną firmę. Jeśli to zrobią, to gdy zobaczą ofertę, prawdopodobnie zdecydują się na produkt lub usługę tej konkretnej marki.

Niemniej ważne będą działania mające na celu zatrzymać obecnych klientów. Na tym polu również przewaga konkurencyjna może okazać się kluczowa. Warto odpowiednio utrzymywać kontakt z klientem, dbać o szybkie rozwiązywanie wszelkich problemów, a także możemy zdecydować się na programy lojalnościowe lub cykliczne promocje dla stałych klientów. 

Podsumowanie

Przewaga konkurencyjna to element charakterystyczny, który pozwala odróżnić daną firmę od konkurencji i względem niej, postawić takie przedsiębiorstwo na uprzywilejowanej pozycji. Aby zbudować przewagę konkurencyjną we własnej firmie, możemy skupić się na jednym z wielu obszarów, takich jak cena produktu, jego jakość, obsługa klienta, innowacyjność firmy, czy też wykorzystać nasze uwarunkowania naturalne. W przewadze konkurencyjnej chodzi o to, aby dać konsumentom “to coś”, co będzie dla nich wartością dodaną, gdy zdecydują się na współpracę z naszą firmą.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Przewaga konkurencyjna - jak wyróżnić się na tle konkurencji?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *