VD » Blog » Marketing » Ile kosztuje założenie sklepu internetowego w 2021 roku?


Ile kosztuje założenie sklepu internetowego w 2021 roku?

Publikacja: 8 czerwca, 2021| Aktualizacja: 8 czerwca 2021


Zobacz jak zwiększyliśmy sprzedaż o 739%

Od kilku lat widać rosnący trend w ilości zakładanych sklepów internetowych. Pandemia koronawirusa spotęgowała jeszcze tę tendencję, bo dla wielu przedsiębiorstw sprzedaż online była jedynym rozwiązaniem na przetrwanie tego trudnego okresu. Jeśli jeszcze z jakiegoś powodu zastanawiasz się nad otworzeniem własnego e-sklepu zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, jakich kosztów prowadzenia działalności online należy się spodziewać?

Jakiego typu wydatki nas czekają zakładając e-sklep?

Przede wszystkim musimy prowadzić działalność gospodarczą. Jeśli dopiero chcemy założyć własną firmę, to musimy się liczyć z wydatkiem min. ok. 370 zł jeśli skorzystamy z ulgi na rozruch działalności, później przez 2 lata kwota ta wzrasta do ok. 540 zł i ostatecznie to wydatek ok 1500 zł na miesiąc. Kolejnym krokiem jest wybranie platformy e-commerce, warto zastanowić się ile produktów będziemy mniej więcej sprzedawać, jaka funkcjonalność jest nam potrzebna i czy planujemy znaczące zwiększenie ilości produktów w sklepie internetowym itd. To wszystko ma wpływ na wybór i cenę oprogramowania. Nie możemy też zapominać o księgowej, (z reguły podstawowe usługi księgowe to koszt ok. 100 na miesiąc), serwerze i domenie (to wydatek ok. 100 zł) i firmowym koncie bankowym (w zależności od potrzeb mamy do dyspozycji darmowe i płatne konta firmowe). Ważnym aspektem jest przetrzymywanie towaru. Możemy działać na zasadzie dropshippingu i nie przejmować się przechowywaniem towaru. Jeśli jednak to po naszej stronie jest magazynowanie, to należy dołożyć do wydatków min. 500 – 1000 zł miesięcznie. Kolejnym krokiem jest obsługa klientów. Zastanówmy się, czy będziemy w stanie samodzielnie zająć się obsługa klientów? Jeśli nie to musimy się liczyć z wydatkiem min. 2000-3000 zł na każdego pracownika. Bardzo istotne jest również przejrzenie metod płatności i firm przewozowych Korzystanie z takich usług wiąże się z ponoszeniem opłat abonamentowych lub od każdej transakcji. Warto zatem porównać oferty i wybrać tę najbardziej korzystną.

Wybór platformy e-commerce

Wiele osób uważa, że założenie sklepu internetowego nic nie kosztuje, a to nieprawda. Decydując się na odpowiednie oprogramowanie typu SaaS musimy się liczyć ze stałą miesięczną opłatą od ok. 70 zł lub promocyjną przedpłatą za cały roku z góry. Takie rozwiązanie z pewnością będzie nas najmniej kosztować, ale wiąże się z podstawową funkcjonalnością sklepu. W przypadku, gdy konieczne będzie wdrożenie zmian w oprogramowaniu w celu ustawienia nowych funkcji lub w sytuacji wystąpienia awarii trzeba się nastawić na nieplanowane wydatki. Gotowe oprogramowanie ma jeszcze jedną zaletę, czyli wsparcie techniczne. Tego typu pomoc może się okazać zbawienna, gdy będziemy chcieli podpiąć zewnętrzne systemy, np. zsynchronizować sklep z firmą przewozową, z hurtownią, z bankowością elektroniczną lub z Allegro. Jeśli natomiast zdecydujemy się na autorskie oprogramowanie, to trzeba się liczyć z wydatkiem kilku lub kilkunastu tysięcy. Tego typu rozwiązania są polecane do dużych sklepów, które mają specyficzne potrzeby. Zaletą sklepów tworzonych na indywidualne zamówienie jest ich funkcjonalność dopasowana do naszych wymagań, niestety samo projektowanie i wykonanie sklepu potrwa kilka miesięcy.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *