Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Pozycjonowanie / Jakie są różnice między darmowym a płatnym certyfikatem SSL ?


Jakie są różnice między darmowym a płatnym certyfikatem SSL ?30 czerwca 2021 (Zaktualizowano: 19 maja 2022) 6-8 min. czytania

Każdy z nas słyszał zapewne o ataku hakerskim i wycieku danych. Problem dotyczy zarówno wielkich koncernów, instytucji piwnicznych, mniejszych firmy, jak i osoby prywatne. Włamanie na stronę, skrzynkę pocztową, wyciek danych przechowywanych w chmurze lub na twardym dysku zdarzają się cały czas. Często osoba pokrzywdzona nawet o tym nie wie lub dowiaduje się o tym po kilku tygodniach. W związku z tym w ostatnich latach zwracamy szczególną uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Użytkownicy omijają szerokim łukiem strony, które wydają się podejrzane. W związku z tym właściciele stron zostali niejako zmuszeni do zadbania o bezpieczeństwo klientów. Jednym z takich rozwiązań jest certyfikat SSL, który ma też wpływ na szybsze wypozycjonowanie strony. Sprawdźmy zatem czym dokładnie jest certyfikat SSL i dlaczego warto zainstalować go w witrynie.

Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL umożliwia stronom dostęp do HTTPS. Mamy dwa rodzaje certyfikatów. Pierwszy to bezpłatny certyfikat SSL ze swoim podpisem, który nie został przyznany przez żaden urząd do certyfikowania. Druga opcja to właśnie taki certyfikat przyznawany przez konkretny urząd do certyfikowania. Ten typ cieszy się większą popularnością wśród osób przeglądających strony internetowe, bo mają do niego większe zaufanie. Wchodząc na nową witrynę użytkownik może nacisnąć kłódkę. Obok adresu URL jest komunikat, do kiedy certyfikat jest aktualny, kto go nadał i czy w ogóle jest na przyznany. Musimy pamiętać, że bezpłatne i odpłatne certyfikaty dają taką samą ochronę, jednakże tylko opcja płatna umożliwia dodatkowe funkcje, które czasami mogą być niezbędne.

Przeczytaj również  Direct Answer - jak dostać się na pozycje 0?

Zalety niedrogiego certyfikatu SSL

Tego typu certyfikaty możemy kupić w witrynie certificate authority (centrum certyfikacji, CA w urząd certyfikacji) lub od firm, które się tym zajmują. Odpłatny certyfikat SSL nadaje i podpisuje centrum certyfikacji. Tego typu certyfikaty są polecane osobom, które są w stanie same go włączyć i poprawnie ustawić. Jest polecany również do firm, instytucji państwowych, strony zajmujących się sprzedażą w internecie oraz osób zupełnie nie znających się na temacie. Prowadząc małą firmę wybierz niedrogi certyfikat SSL. Najlepiej zgłosić się do agencji, która się tym zajmuje i nam doradzi najlepsze rozwiązanie. W związku z dużym zapotrzebowaniem na tego typu usługi mamy do wybory różne ciekawe pakiety i funkcje.Jakie są ograniczenia bezpłatnego certyfikatu SSL?

Certyfikat jest ważny tylko do walidacji danej domeny. Darmowy certyfikat SSL jest idealny szczególnie dla blogów i niedużych serwisów. Jeśli posiadamy większą witrynę, która gromadzi informacje dotyczące swoich klientów, to nie będzie to zbyt dobra opcja. Absolutnie nie możemy też wykorzystywać darmowych certyfikatów SSL w sklepach internetowych. Konieczna jest bowiem właściwa ochrona danych personalnych i numery kart bankowych naszych klientów. Konsumenci są teraz przeczuleni na kwestię bezpieczeństwa, dlatego musimy zapewnić im poczucie bezpieczeństwa i najwyższą jakość obsługi. Warto również dodać, że darmowy okres to z reguły 3 miesiącem a płatny to w zależności od pakietu rok albo dwa.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Darmowe i płatne certyfikaty SSL"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *