Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Sprzedaż subskrypcyjna – na czym polega model subskrypcyjny?


Sprzedaż subskrypcyjna – na czym polega model subskrypcyjny?11 listopada 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Naturalną częścią prowadzenia własnej działalności jest chęć zwiększenia sprzedaży. Można to robić różnymi sposobami, jednak nie wszystkie będą świetnym rozwiązaniem we wszystkich przypadkach. W życiu nie ma sytuacji zero-jedynkowych, nie żyjemy w Matrixie. Warto jednak wiedzieć o jak największej liczbie możliwych rozwiązań, aby móc dopasować te, które najlepiej będą dopasowane do naszego biznesu. 

Działania mające na celu zwiększenie sprzedaży, można rozpocząć od zabezpieczenia obecnego poziomu zysków. A w tym miejscu, należy rozważyć sprzedaż subskrypcyjną. Czym ona jest i co za sobą niesie?

Czym jest sprzedaż subskrypcyjna?

Sprzedaż subskrypcyjna to tak naprawdę rodzaj sprzedaży, która opiera się na modelu subskrypcyjnym, a inaczej nazywanym abonamentowym. Mówiąc w najprostszy możliwy sposób – użytkownik otrzymuje określony produkt bądź usługę w określonym czasie. W zamian musi dokonywać on cyklicznej opłaty abonamentowej. Taki model świadczenia usług jest dostępny w ogromnej części rynku, a najpopularniejszymi serwisami, które z niego korzystają mogą być Spotify, Netflix i HBO GO czy narzędzia internetowe Senuto, Sentione, SEMrush


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Rodzaje sprzedaży subskrypcyjnej

Pomimo dość prostego znaczenia sprzedaży opartej na modelu subskrypcyjnym, można wyróżnić jej 3 główne rodzaje, które będą różniły się na podstawie celu dokonywania subskrypcji z punktu widzenia użytkownika, a także rodzaju produktu jaki będzie on otrzymywać. Wyróżniamy:

  • Subskrypcje dostępowe – to takie, dzięki którym użytkownik uzyskuje dostęp do treści, które są niedostępne dla innych. Taki model subskrypcji wykorzystywany jest m.in. przy okazji serwisów filmowych, muzycznych, prasowych, a także na rynku usług dodatkowych np. funkcja Allegro Smart daje użytkownikom darmowe dostawy oraz zniżki.
  • Subskrypcje powtórzeniowe – w tym modelu sprzedaży subskrypcyjnej użytkownik płaci za produkty otrzymywane cyklicznie. Mogą być to wszelkiego rodzaju produkty typu FMCG (szybkozbywalne), przez to że można oszacować w czasie ich zużycie.
  • Subskrypcje selekcjonowane – obecnie staje się to coraz częstszym zabiegiem przy okazji różnego rodzaju wydarzeniach, rocznicach itp. Użytkownik cyklicznie otrzymuje różne produkty, które wybiera dostawca, nie on sam. Zalicza się tutaj np. popularne mystery boxy, próbki produktów, akcesoria odzieżowe itp.
Przeczytaj również  Jak dodać stronę do Google News?

Korzyści sprzedaży subskrypcyjnej

Pierwszą i najważniejszą zaletą jest ta, która zahacza w pewnym sensie o psychologię. Użytkownicy decydujący się na subskrypcję, mają zazwyczaj przeświadczenie, że nie wydają oni dużo pieniędzy, ponieważ kwoty nie są wysokie. Nie trzeba płacić z góry np. 600 złotych za cały rok, tylko będziemy płacić 50 złotych każdego miesiąca.

Co istotne, firmy świadczące sprzedaż subskrypcyjną zazwyczaj umożliwiają podpięcie karty bankomatowej, dzięki czemu obciążenie rachunku użytkownika następuje automatycznie i zapomina on, że w ogóle płaci za konkretny produkt. Z pozostałych korzyści sprzedaży subskrypcyjnej można wymienić chociażby:

  • Wygoda – użytkownicy czują się zadbani przez firmę. Przede wszystkim nie muszą pamiętać o płatnościach i posiadają ciągły dostęp do interesującej ich usługi. Eliminuje to możliwość wyłączenia dostępu, gdyby ktoś zapomniał zapłacić za usługę.
  • Cena – nie jest to zawsze korzyścią, ale w większości przypadków, firmy świadczące sprzedaż subskrypcyjną oferują niskie ceny swoich produktu lub usług. Świetnym przykładem mogą być firmy motoryzacyjne, które w swoich ofertach posiadają możliwość wynajmu samochodu. Dzięki “opłacie subskrypcyjnej” możemy wynająć wymarzony samochód, który mógłby być poza naszym zasięgiem finansowym. Ponadto, zawsze możemy wymienić samochód na inny, a wszystkimi kosztami związanymi z ewentualnymi naprawami, nie musimy się przejmować.
  • Motywacja – można powiedzieć, że użytkownicy decydujący się na zakup subskrypcji, zamierzają wprowadzać pewne zmiany. Kupując abonament Netflixa, użytkownik będzie częściej oglądał filmy i seriale, w przypadku Spotify – będzie słuchał muzyki. To samo może dotyczyć audiobooków, e-booków, wyborem siłowni itp. Wszystko zależy od jakiej firmy będziemy kupować subskrypcję.
Przeczytaj również  Ścieżka zakupowa - jak ułatwić ją klientowi?

Podsumowanie

Sprzedaż subskrypcyjna może być świetnym sposobem na zatrzymanie przy nas określonej grupy osób. Gdy wprowadzimy tego typu model sprzedaży, będziemy mogli skupić się na innych działaniach mających polegać na zwiększeniu zysków. Model subskrypcyjny pozwala nam ustabilizować nasze miesięczne obroty. Będzie niezwykle przydatny w kontekście stabilizacji naszej sytuacji, dlatego warto rozważyć czy będziemy mogli go zastosować.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Sprzedaż subskrypcyjna - na czym polega model subskrypcyjny?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *