VD » Blog » Marketing » Formy dostawy w sklepie internetowym – jak je wybrać?

Formy dostawy w sklepie internetowym – jak je wybrać?

3 lutego 2021 (aktualizacja: 21 maja 2021) 6-8 min. czytania
lokalny biznes
Zobacz jak zwiększyliśmy sprzedaż o 739%

Z roku na rok Polacy korzystają więcej ze sklepów internetowych. Zakupy bez wychodzenia z domu są szybsze, wygodniejsze i często znacznie tańsze od tradycyjnych. Do zakupów w sklepie internetowym skłania również wygoda w dostawie kupionych produktów. Szybka dostawa bez konieczności wizyty w sklepie stacjonarnym, bez kolejek, to często jeden z głównych czynników decydowania się na zakupy w sieci. Warto zastanowić się nad formą dostawy i wyborem odpowiedniego przewoźnika.

Najpopularniejszym sposobem dostawy jest przesyłka kurierska dostarczana do domu lub do pracy, na drugim miejscu wybieramy odbiór paczki w paczkomacie. Na kolejnych pozycjach znalazły się: dostarczenie przesyłki do domu Pocztą Polską, darmowy transport do domu z możliwością zwrotu, pozostawienie paczki w kiosku lub innym punkcie partnerskim tzw. „Paczka w Ruchu”, odbiór paczki na Poczcie, oddziale firmy, na stacji benzynowej i odbiór zakupów w metrze lub na dworcu.

Jeśli mamy taką możliwość warto proponować kilka rodzajów przesyłek. Upodobania w tym temacie są różne, okazuje się, że osoby powyżej 50 roku życia częściej decydują się na dostawę kurierem, natomiast najmłodsi konsumenci chętniej decydują się na odbiór przesyłki z paczkomatu. Według statystyki kobiety chętniej zamawiają paczkę do domu Pocztą Polską lub stawiają na odbiór osobisty. Mężczyźni natomiast wolą odebrać paczkę w paczkomacie lub zamówić przesyłkę kurierską. Jeśli śledzimy trendy możemy wybrać najlepsze sposoby dostawy dla naszych klientów.

Równie istotna, jak koszt samego produktu, jest cena za dostawę. Na decyzje zakupowe wpływa jeszcze szybki czas wysyłki zamówionych produktów i możliwość wyboru różnych form przesyłki. Należy podkreślić, że najchętniej wybieraną firmą kurierską jest DPD, później DHL i na trzecim miejscu znalazł się In-Post.

Formy dostawy:

Przesyłka kurierska – możemy przesłać tak naprawdę wszystko, niezależnie od wielkości, wagi i rodzaju. Wszystkie większe firmy proponują zintegrowany z naszym sklepem system do zlecania wysyłki. Umożliwia to szybsze nadanie, transport i dostarczanie paczki z możliwością śledzenia zamówienia online. Plusem jest możliwość negocjacji cen.

Paczkomat – znajduje się już nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach. To klient decyduje, o której godzinie ma czas na odebranie paczki, dlatego ta forma wysyłki ma coraz więcej zwolenników. Trzeba tylko pamiętać, że do paczkomatu możemy wysłać małe i średnie paczki, artykuły wielkogabarytowe nie zmieszczą się skrytce.

Odbiór osobisty – często wolimy sami odebrać paczkę i od razu za nią zapłacić. Najczęściej taki wariant sprawdza się w dużych miastach, gdzie przy okazji innych sprawunków odbieramy przesyłkę np. w galerii handlowej.

Poczta Polska – ma bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę i oddziały nawet w małych miejscowościach, cieszy się dużym zaufaniem. Możemy wysyłać standardowe przesyłki, ale także skorzystać z usług kurierskich Pocztexu i zautomatyzować proces wysyłki nawet większych paczek.

Paczka w Ruchu – mamy już 4000 kiosków i sklepów, w których możemy odebrać paczkę. To usługa dostępna w dużych i małych miejscowościach. Niestety czas oczekiwania na przesyłkę wynosi do ok. 5 dni.

Transfer ze strony – po zaksięgowaniu pieniędzy na koncie możemy od razu przesłać klientowi produkt, np. bilety do teatru, na koncert, audiobooki, vouchery na usługi itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *