Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Woocommerce czy PrestaShop? – Porównanie


Woocommerce czy PrestaShop? – Porównanie5 grudnia 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Jeśli zastanawiasz się nad otwarciem własnego sklepu internetowego, na pewno stoisz przed wyborem systemu, na którym będzie się opierał Twój e-sklep. Szukając odpowiedzi na interesujące Cię pytanie, trafiłeś na nasz artykuł? Świetnie się składa, zaprezentujemy porównanie dwóch systemów, jednych z najpopularniejszych w świecie e-commerce. Zanim jednak do tego dojdzie, musimy omówić najważniejsze zagadnienie. Zaczynajmy.

Systemy sklepów internetowych – jak wybrać?

Przede wszystkim musimy postawić sprawę jasno. To na jaki system zarządzania swoim e-sklepem się zdecydujesz, będzie zależne od tego jakie funkcjonalności są dla Ciebie najważniejsze. Wystarczy powiedzieć, że każda branża jest nieco inna, a to już może być powodem, który wpłynie na wybór odpowiedniego systemu.

Różnice mogą zachodzić niemal w każdym najdrobniejszym szczególe i to one mogą przeważyć szalę w stronę np. Woocommerce lub PrestaShop. Może być tak, że przez specyfikę swojej branży, będziesz sprzedawał zaledwie kilka produktów tygodniowo – i to będzie dobry rezultat. W innym przypadku, dziesiątki produktów miesięcznie nie będą zadowalające. Tego typu aspekty trzeba brać pod uwagę, przed podjęciem ostatecznego wyboru.


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Pamiętaj, że sprawdzenie się konkretnego systemu np. w sklepie internetowym Twojego znajomego, nie oznacza, że dla Ciebie również będzie to dobre rozwiązanie. Ktoś będzie zadowolony z Woocommerce, a dla innych najlepszym rozwiązaniem będzie PrestaShop. Wybór musi być ściśle związany z Twoimi oczekiwaniami i z Twoją ogólną sytuacją.

Przeczytaj również  W jaki sposób można sprawdzić efekty pozycjonowania strony?

Woocommerce i PrestaShop – porównanie funkcjonalności

Skoro odpowiedzieliśmy już sobie na to, czym powinniśmy się kierować przy wyborze systemu dla naszego sklepu internetowego, teraz musimy przejść do sedna. Przyjrzyjmy się dokładniej dwóm popularnym systemom i temu co oferują swoim użytkownikom. 

Warto przypomnieć, że PrestaShop to rozwiązanie zbudowane od podstaw jako system dla sklepów internetowych. Woocommerce to wtyczka do WordPressa, która umożliwia przekształcenie naszej strony w e-sklep lub jego założenie. Czym się zatem różnią?

WoocommercePrestaShop
Sprzedaż produktów z wariantami i cechami x x
Sprzedaż produktów cyfrowych x x
Proste zarządzanie magazynem x x
Generowanie promocji i kuponów x x
Galeria x x
E-maile z potwierdzeniem x x
Generowanie faktur x x
Statystyki sprzedaży x x
Ręczne generowanie zamówień w panelu x x
Personalizacja maili x x
Zaawansowane ustawienia dostawy x
Newsletter x
Wielojęzyczność sklepu x
Zaawansowane funkcje lokalizacyjne x
Ustawienia SEO x
Rozbudowany blog x
opracowanie Virtual Development

W zestawieniu funkcjonalności, zostały wymienione te, które często są wymieniane wśród pytań użytkowników. No dobrze, ale co wynika z tego zestawienia? Przede wszystkim:

  • Zarówno wtyczka Woocommerce jak i system PrestaShop, świetnie sprawdzą się do podstawowych czynności, które będziemy wykonywać w sklepie internetowym i pozwolą na jego odpowiednie funkcjonowanie.
  • Od razu rzuca się w oczy fakt, że PrestaShop jest zdecydowanie bardziej rozbudowany od wtyczki Woocommerce.
  • Brak funkcjonalności bloga w PrestaShop można uzupełnić dodatkowym modułem.
  • Woocommerce jako jedna z wtyczek do największego CMSa na świecie, nie jest systemem stworzonym od podstaw. Jednak wszelkie braki można uzupełnić interesującymi nas wtyczkami.

Woocommerce vs PrestaShop – co wybrać?

Wiedząc jakie funkcjonalności posiadają oba rozwiązania, możemy pokrótce przedstawić w jakim przypadku, który wybór będzie korzystniejszy dla nas. Przede wszystkim, Woocommerce jako wtyczka do WordPressa, z poziomu podstawowego funkcjonowania sklepu internetowego, pomimo mniejszej liczby funkcjonalności nadal może być rozsądnym wyborem. 

Przeczytaj również  Tworzenie konta reklamowego na Facebooku

W przypadku np. braku ustawień SEO, wtyczka teoretycznie nie musi być w nią wyposażona, bo przecież w WordPressie nie brakuje rozwiązań takich jak Yoast SEO, które w pełni sprawdzą się także na potrzeby e-sklepów. Jeśli posiadamy już stronę internetową, opartą o WordPressa, naturalnym wyborem będzie więc wtyczka Woocommerce. 

Mamy tutaj większą możliwość “personalizacji rozwiązań”. Należy jednak pamiętać, że instalacja zbyt wielu wtyczek w WordPressie, negatywnie wpływa m.in. na prędkość ładowania się witryny, a to przekłada się bezpośrednio na osiągane pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania. Musimy określić, które rozwiązania będą nam potrzebne i zostawić tylko te, z których faktyczne będziemy korzystać.

Trzeba powiedzieć, że PrestaShop powstał z myślą o średnich oraz wielkich sklepach e-commerce. Ponadto, nie posiadając takiego zaplecza jakie ma WordPress, naturalną rzeczą jest, że musi mieć więcej funkcjonalności. W przypadku większych sklepów internetowych, PrestaShop będzie lepszym rozwiązaniem.

Należy jeszcze wspomnieć o odpłatności. Chociaż oba rozwiązania są typu Open Source, a zatem są darmowe, to jeśli będziemy chcieli używać np. rozbudowanych motywów, to w PrestaShop musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami.

Woocommerce vs PrestaShop – kilka słów na koniec

Tak jak wybrzmiało to na początku, Woocommerce oraz PrestaShop to jedne z najpopularniejszych wyborów, przy tworzeniu własnego sklepu internetowego. Woocommerce to wtyczka do największego CMSa na świecie jakim jest WordPress, PrestaShop jest natomiast stworzonym odrębnym systemem od podstaw. 

Przede wszystkim ta zależność warunkuje określone funkcjonalności, które posiadają poszczególne rozwiązania. To na jaki system się zdecydujemy, będzie przede wszystkim zależeć od naszej sytuacji, tego w jakiej branży działamy, co chcemy sprzedawać, ile, jak często itp. Jeśli nie wiesz jaki system zarządzania e-sklepem będzie najlepszy dla Ciebie, możesz skontaktować się z nami. Pomożemy Ci wybrać odpowiednie rozwiązanie, na podstawie Twoich oczekiwań.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Woocommerce czy PrestaShop? - Porównanie"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *