Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Pozycjonowanie / Różnice między stronami statycznymi, a stronami dynamicznymi


Różnice między stronami statycznymi, a stronami dynamicznymi



17 czerwca 2021 (Zaktualizowano: 19 maja 2022) 6-8 min. czytania

Jeśli zastanawiasz się nad przeniesieniem swojego biznesu do internetu albo planujesz stworzyć nowa stronę internetową, to konieczne jest zastanowienie się, jaką stronę wybierzemy statyczną czy dynamiczną? Sprawdźmy zatem czym się od siebie różnią i która z nich będzie lepsza dla naszej firmy?

Co to jest strona statyczna?

Strona statyczna nazywana też czasami witryną stacjonarną lub serwisem płaskim, w związku z tym, że nie posiada CMS-a, czyli systemu zarządzania treścią. W sytuacji, gdy konieczna jest zmiana w witrynie, musimy skorzystać z usług osoby, która ją stworzyła. Programista musi dokonać aktualizacji contentu lub zamieścić nowy, po zakończeniu prac niezbędne jest umieszczenie wszystkich danych na serwerze. Z reguły do jej zakodowania wykorzystuje się język programowania HTML, nie ma potrzeby stworzenia bazy danych. Tego typu witryny pokazują identyczne dane wszystkim osobom wchodzącym na stronę.

Czym jest strona dynamiczna?

Strona dynamiczna to typ witryny internetowej, w której publikowane treści można modyfikować w zależności od ustawień m.in. typu urządzenia, przeglądarki internetowej z której korzystamy, pory dnia, godziny, strefy czasowej i wielu innych elementów. Umożliwia ona również komunikację dwukierunkową z osobami wchodzącymi na stronę. Posiada wbudowany CMS, co pozwala na szybkie wprowadzanie modyfikacji i niezbędnych aktualizacji w bazie danych, np. dodanie zdjęcia, grafiki, opublikowanie lub zaktualizowanie nowej treści. Tego typu zmiany może wdrożyć nawet osoba nieznająca się na temacie np. właściciel firmy, bo wszystkie dane edytują się automatycznie. Najbardziej popularnym przykładem strony dynamicznej jest WordPress. Tego typu witryny są bardzo przyjazne dla osób, które je odwiedzają.

Przeczytaj również  Czym są wizytówki NAP i jak mogą pomóc w lokalnym SEO?

Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Rodzaje stron dynamicznych

Mamy do dyspozycji trzy najważniejsze rodzaje stron dynamicznych. Dzielą się ze względu na wykorzystane źródło skryptu.

1. Combination Scripting, czyli kod kombinowany – to strony spajające ze sobą kod programowany po stronie serwera i po stronie użytkownika. Wykorzystanie tego rodzaju metody umożliwia zredukować przeładowania witryny i poprawnie ją zoptymalizować.

2. Server-Side Scripting, czyli kod wykonywany po stronie serwera – informacje znajdujące się w witrynie są tworzone na serwerze, a potem ściągane i pokazywane za pomocą przeglądarki. Należy pamiętać, że do zastosowania tej metody konieczne jest połączenie z serwerem.

Przeczytaj również  Jak przekierować stronę?

3. Client-Side Scripting, czyli kod wykonywany po stronie klienta – dane będące na portalu internetowym są z lokalnego komputera użytkownika, dzięki czemu można zapoznać się z kodem źródłowym. Ta metoda jest związana z witrynami, w których modyfikacje są przeprowadzane w odpowiedzi na czynności typu naciśnięcie myszką lub używanie klawiatury.

Zalety i wady strony statycznej

Plusem stron statycznych jest ich znacznie lepsze bezpieczeństwo, bo nie przechowujemy danych na serwerze, szybki czas ładowania, niższa cena obsługi, prostsze zintegrowanie elementów i możliwość samodzielnego wdrożenia potrzebnych zmian. Minusem jest brak systemu do zarządzania treścią, strona nie jest tak atrakcyjna dla odbiorców, nie pokazuje dynamicznych treści.

Zalety i wady strony dynamicznej

Plusem tego rozwiązania jest przede wszystkim bardzo prosta i niewymagająca znacznych nakładów czasu aktualizacja, a także publikowanie dodatkowych treści. Strona jest atrakcyjniejsza dla odbiorców i ma więcej przydatnych funkcji. Wadą stron dynamicznych jest dłuży czas otwierania się witryny, wyższa cena opieki nad stroną i trudniejsza konfiguracja.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Co to jest strona statyczna, a czym dynamiczna? [Różnice]"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *