Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / System PIM w e-commerce – Product Information Management


System PIM w e-commerce – Product Information Management



10 stycznia 2022 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Dynamiczny rozwój branży e-commerce powoduje, że powstaje coraz więcej rozwiązań mających na celu usprawniać procesy związane z branżą, z punktu widzenia użytkowników oraz właścicieli sklepów internetowych i ich administratorów. W dzisiejszym świecie często bywa tak, że jeśli nie będziemy wykorzystywać najnowszych rozwiązań, konkurencja zostawi nas w tyle. Dlatego warto trzymać “rękę na pulsie” i wiedzieć o takich rzeczach, jak np. system PIM.

Czym jest system PIM?

PIM to skrót od angielskiego Product Information Management, co można tłumaczyć jako zarządzanie informacją o produktach. Systemy PIM będą zatem programami, które umożliwiają zarządzanie tego typu danymi. Dzięki niemu właściciele sklepów internetowych lub ich administratorzy mają kontrolę nad informacjami dotyczącymi wszystkich produktów w swoim e-sklepie.

Co możemy znaleźć w systemach PIM?

Informacje o produkcie to dość szerokie pojęcie. Chodzi o wszelkiego rodzaju dane dotyczące asortymentu konkretnego sklepu internetowego. Dzięki wykorzystaniu systemów PIM, nie musimy tracić czasu na wykorzystanie tego typu informacji w różnych kanałach sprzedażowych. Oznacza to, że jeśli poza własnym e-sklepem posiadamy konto np. na OLX lub Allegro, automatycznie będziemy mogli eksportować wszystkie ważne dane o produktach. Dlatego warto przyjrzeć się temu, co faktycznie zawierają systemy PIM:


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

  • nazwa produktu
  • zdjęcia produktowe
  • materiały video
  • ceny produktów
  • stany magazynowe
  • opisy produktowe
  • cechy techniczne
  • możliwe opcje dostawy
Przeczytaj również  Excel w marketingu - rozliczanie kampanii oraz budżetów

Innymi słowy, wszystkie informacje, które są istotne dla użytkowników, aby dokonać zakupu konkretnego produktu. Dzięki systemom PIM, nie będziemy musieli za każdym razem tworzyć od nowa np. opisów produktowych. Wszystkie istotne informacje zgromadzone będą w jednym miejscu, co znacząco usprawni prowadzenie sprzedaży wieloma kanałami, a także uporządkowanie danych dotyczących naszych produktów.

W jakich przypadkach warto wykorzystywać system PIM?

Na początku należy zaznaczyć, że zdecydowana większość (jeżeli nie wszystkie) sklepów e-commerce, mogłaby wykorzystywać system PIM na potrzeby różnych działań. Warto jednak przyjrzeć się przykładom, w którym ta technologia będzie najbardziej pożądana i skuteczna. O jakich sytuacjach mowa?

  • Wielojęzyczne sklepy e-commerce – w przypadku sprzedaży międzynarodowej i konieczności posiadania różnych wersji językowych np. stron produktowych, systemy PIM mogą być niezwykle pomocne. Dzięki nim szybko będziemy mogli przetłumaczyć np. opisy produktowe i zadbać o ich poprawność.
  • Prowadzenie sprzedaży wielokanałowej – jeśli poza swoim sklepem internetowym, wykorzystujesz także inne kanały sprzedaży, system PIM w znacznym stopniu usprawni procesy dodawania produktów, kontroli jakości treści itp.
  • Optymalizacja SEO – jeśli Twoje informacje produktowe chcesz zoptymalizować pod kątem SEO i zatrudnisz do tego zewnętrzną firmę, to system PIM w dużym stopniu przyspieszy cały proces, szczególnie w przypadku większych sklepów internetowych.

Przykłady systemów PIM

Warto przywołać kilka przykładów popularnych systemów PIM, aby lepiej zobrazować to w jakim celu można je wykorzystywać. Jak możemy się domyślać, nie brakuje narzędzi, które można wykorzystać do zarządzania informacjami o produktach. Jednak przedstawienie kilku z nich, pozwoli zobrazować czym poszczególne rozwiązania, mogą się od siebie różnić:

  • Akeneo

Firma powstała we Francji, chociaż ma swoje spółki-córki w innych państwach, takich jak USA, Izrael czy Niemcy. System PIM umożliwia m.in. uproszczone zarządzanie katalogami produktów. Warto zaznaczyć, że nie jest to kombajn funkcjonalności, ale jest cenionym systemem PIM z uwagi na swoją prostotę i intuicyjność. Co więcej, autorzy Akeneo zadbali o to, aby ich system był kompatybilny z różnymi popularnymi platformami e-commerce oraz oprogramowaniem, które umożliwia tworzenie materiałów na potrzeby marketingu.

  • Salsify
Przeczytaj również  Personal Branding - jak budować markę osobistą?

Salsify to system PIM, a w zasadzie platforma, która swoje działanie opiera na chmurze. Jest to płatne rozwiązanie, które bez żadnych problemów zintegrujemy ze wszystkim istotnymi dla nas systemami. Salsify świetnie sprawdzi się w przypadku dużych zespołów firmowych, ponieważ oferuje nieograniczoną liczbę użytkowników. Posiada oczywiście wszystkie istotne funkcje, dzięki czemu efektywnie będziemy mogli zarządzać informacjami produktowymi w naszym sklepie internetowym.

  • Pimcore

Pimcore to coś znacznie więcej niż system PIM. Jego funkcjonalności obejmują jeszcze takie zagadnienia jak MDM (rozwiązania, standardy, działania informatyczne), DAM (szeroko rozumiane zarządzanie danymi cyfrowymi) oraz ogólnie aspekty związane z e-commerce. Kolejną zaletą Pimcore jest architektura “Connect Anything”, która umożliwia dowolną liczbę integracji z różnego rodzaju danymi cyfrowymi dla dowolnej liczby użytkowników.

System PIM w e-commerce – kilka słów na koniec

Systemy PIM to programy umożliwiające sklepom internetowym, zarządzanie informacjami produktów znajdujących się w asortymencie. Jego działanie polega przede wszystkim na tym, że zbieramy wszystkie istotne informacje o naszych produktach z dostępnych źródeł. Następnie wprowadzamy dane do systemu, aby znajdowały się one w scentralizowanej bazie danych.

Dzięki temu możemy szybko i efektywnie wykorzystywać zlokalizowane w systemie PIM dane, na potrzeby różnych kanałów sprzedaży naszych produktów. Takie rozwiązanie charakteryzuje się przede wszystkim oszczędnością czasu, który byśmy poświęcili na ręczne dodawanie wszystkich niezbędnych informacji w wielu miejscach w Internecie. To wszystko sprawia, że na pewno warto rozważyć wykorzystanie systemu PIM w naszej sytuacji.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "System PIM w e-commerce [3 narzędzia]"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *