Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Jak sprzedawać na OLX?


Jak sprzedawać na OLX?2 stycznia 2022 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

OLX to obok Allegro, jeden z najbardziej popularnych serwisów ogłoszeniowych w Polsce(marketplaces). Rozwijany jest każdego roku i codziennie odwiedzają go miliony użytkowników. Obecnie poza ogłoszeniami sprzedażowymi, wynajmu, zamiany, oddania za darmo itp. możemy także znaleźć ogłoszenia pracy, a także osób, które przyjmują zlecenia. Z uwagi na rozwój OLX, a także na ogólną popularność tego serwisu, warto przyjrzeć się temu, jak wygląda proces sprzedaży na OLX.

Jak sprzedawać na OLX – płatne i bezpłatne ogłoszenia

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie wszystkie ogłoszenia na OLX są bezpłatne. W zależności od naszej sytuacji, możemy spotkać się z koniecznością zapłaty za wystawienie swojej oferty w serwisie. W jakich przypadkach?

  • Liczba ogłoszeń – w zależności od kategorii, możemy mieć problem, aby wystawić więcej niż jedno ogłoszenie bezpłatnie (w niektórych można opublikować nawet 100 ogłoszeń za darmo). Warto także zaznaczyć, że jeśli wystawiamy ogłoszenie jako osoba prywatna, to limity ogłoszeń będą zazwyczaj niższe, niż w przypadku gdybyśmy to zrobili z konta firmowego.
  • Prowizje w poszczególnych kategoriach – przy konkretnych ogłoszeniach musimy liczyć się z prowizją od oferty. Do takich kategorii należą m.in. motoryzacja, nieruchomości, usługi i firmy oraz praca. Warto zaznaczyć, że prowizje będą się różniły w zależności od kategorii produktów.
  • Promocja ogłoszeń – chociaż nie jest to obowiązkowa opłata, jak w przypadku poprzednich przykładów, to należy o niej wspomnieć. Jeśli chcemy wyróżnić nasze ogłoszenie, aby zwiększyć jego widoczność, to musimy za to uiścić dodatkową opłatę – ten mechanizm jest znany z wielu innych serwisów ogłoszeniowych.
Przeczytaj również  Czym są testy A/B?

Poradnik krok po kroku – jak sprzedawać na OLX?

Sprzedawanie na OLX nie należy do skomplikowanych czynności i w prosty sposób można to przedstawić. Oczywiście w pierwszej kolejności musimy założyć konto w serwisie. Nie jest to skomplikowana procedura i polega na podaniu adresu e-mail oraz hasła. Możemy w tym celu wykorzystać nasze konto z Facebooka lub Google, aby przyspieszyć cały proces. Po udanej rejestracji i zalogowaniu się, możemy przystąpić do wystawiania ogłoszenia:


Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

  • W prawym górnym rogu ekranu musimy znaleźć i nacisnąć przycisk “Dodaj ogłoszenie”.
  • Następnie musimy wypełnić formularz ogłoszenia, w którym zawarte są wszystkie niezbędne informacje dotyczące naszej oferty: tytuł, kategoria, cena, typ ogłoszenia, opis, zdjęcia, dane kontaktowe, lokalizacja, parametry dodatkowe. OLX podaje także wszelkie niezbędne informacje dotyczące poszczególnych pól, np. maksymalnej liczby zdjęć.
  • Kolejny etap to usługi dodatkowe, które wiążą się np. z płatnym promowaniem ogłoszenia itp. Zaznacz interesujące Cię opcję lub pomiń ten punkt.
  • Od pewnego czasu, dostępna jest także opcja przesyłek od OLX. Jeśli chcemy z niej skorzystać musimy zaznaczyć rozmiar przesyłki, a także jej wagę (wliczając w nią wagę opakowania). Na końcu musimy wyznaczyć firmę transportową, gdzie do wyboru jest Poczta Polska oraz InPost (można wybrać obie opcję).
Przeczytaj również  Jak skuteczne promować stronę internetową firmy?

Gotowe! gdy dokończymy konfigurację naszego ogłoszenia wybieramy opcję opublikuj i nic więcej nie musimy robić. Warto jednak pamiętać o monitorowaniu sytuacji naszego ogłoszenia i ewentualnym aktualizowaniu go lub korygowaniu ceny itp.

Wysyłka i płatność w serwisie OLX

Teraz warto również poruszyć temat wysyłki oraz płatności. Oczywiście to również nie powinno przysporzyć większych problemów. Gdy ktoś zdecyduje się na zakup Twojego produktu na OLX i nie będzie mógł odebrać przedmiotu osobiście, możesz wysłać go na własną rękę, np. kurierem lub za pomocą przesyłek OLX, gdzie do dyspozycji dostajesz gotowe etykiety przewozowe dostępnych operatorów.

OLX jest serwisem, gdzie w dużej mierzę wszelkiego rodzaju kwestie można uzgodnić na linii kupujący-sprzedawca (łącznie z ceną). Zarówno sposób wysyłki jak i płatności można za porozumieniem wybrać najbardziej odpowiednią opcję, płatność za pobraniem, przelew bankowy, płatność przy odbiorze osobistym itp.

Podsumowanie

Sprzedawanie na OLX jest stosunkowo proste i charakteryzuje się dużą elastycznością pod każdym względem. Możemy dostosować pod konkretne osoby rodzaj płatności, przesyłki, ustalić cenę itp. To właśnie za te wszystkie aspekty, użytkownicy upodobali sobie ten serwis ogłoszeniowy i jest on w ścisłej czołówce pod kątem popularności w Polsce. Dlatego chcąc coś sprzedać okazjonalnie lub jako firma, warto rozważyć opcję OLX.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Jak sprzedawać na OLX?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *