Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Content Marketing - Marketing / Jak zabezpieczyć stronę przed kradzieżą treści?


Jak zabezpieczyć stronę przed kradzieżą treści?31 marca 2021 (Zaktualizowano: 19 maja 2022) 6-8 min. czytania

Niestety każdy z nas narażony jest na kradzież treści ze strony internetowej, niezależnie czy chodzi o artykuły na blogu, opisy produktów, czy informacje zawarte na stronie. Algorytmy Google bardzo szybko wyłapują duplikaty treści, ale wiele osób się tym wcale nie przejmuje, prawa autorskie nic dla nich nie znaczą. Jeśli chcemy mieć na portalu oryginalne treści warto już w trakcie ich przygotowywania zastanowić się, jak możemy je ochronić?

Sposoby na zabezpieczenie treści

  • Jednym ze sposobów na złodziei treści może być tworzenie w sposób charakterystyczny, trudny do podrobienia, kojarzący się z daną osobą, marką lub stroną. Takie spersonalizowane teksty to dobry sposób na żeby ochronić swoją pracę.
  • Wstawiając na stronie zdjęcia lub grafiki możemy ochronić je przed umieszczeniem na innym portalu, jeśli wykorzystamy znak wodny. Znak wodny to takie półprzezroczyste logo, obrazek lub napis nałożony na nasze zdjęcie. Nikomu nie przyjdzie do głowy umieszczać na swojej stronie grafiki z logo konkurencji. Możemy spróbować znaleźć nasze zdjęcie poprzez wyszukiwarkę Google wykorzystując opcję grafiki, ale jeśli ktoś zmieni nazwę lub rozmiar jej znalezienie będzie prawnie niewykonalne.
  • Wstawiając na stronie dłuższy tekst podpisz go. Po pierwsze to dobre zagranie wizerunkowe, bo nie jesteś anonimowy dla swoich użytkowników, możesz stworzyć z nimi relację i staniesz się rozpoznawalny. Po drugie może to zniechęcić złodzieja do skopiowania treści lub jeśli je skopiuje pewnie zrobi to razem z twoimi danymi. Ludziom często nie chce się czytać wszystkiego, dlatego jest szansa, że nie usunie informacji o tobie i wykorzystując Google Alert szybko namierzysz złodzieja.
  • Kolejnym sposobem blokowania kradzieży informacji ze strony jest zablokowanie prawego przycisku myszki. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w odniesieniu do kopiowania obrazków i zdjęć. Może to jednak utrudnić użytkownikom korzystanie ze strony, więc trzeba się zastanowić nad tym rozwiązaniem. Osoby, które znają się na temacie i tak poradzą sobie ze skopiowaniem grafiki. Można też zablokować kopiowanie tekstu i uniemożliwić jego zaznaczenie., jednakże tak samo, jak wcześniej może to nie przynieść spodziewanego efektu. Sprytnym zagraniem może się okazać umieszczenie w treści linków do naszej strony. Ktoś przez niedopatrzenie może tego nie zauważyć i hiperłącze przekieruje do oryginalnego tekstu.
Przeczytaj również  Etyczny marketing - dlaczego warto być fair?

Jak namierzyć osoby, które kopiują naszą treść

Jeśli chcemy przechytrzyć złodzieja, można podmienić grafikę, która pobierze się z naszej strony. To zawsze działa, złodziej szybciej poszuka innej strony, z której coś skopiuje, aniżeli będzie się zastanawiał, dlatego pobrał się zły plik. Można też wykorzystać Hotlinkowanie grafiki, czyli podlinkowanie zdjęć czy grafik, które znajdują się na stronie na innym portalu www. Warto sprawdzić, czy możemy zablokować u naszej firmy hostingującej hotlinkowanie, bo ma tutaj miejsce używanie naszego transferu danych na pobieranie linków z serwera.

Trudno jest ustrzec się kradzieży danych z naszych stron, jednakże należy monitorować, czy nasze treści są unikalne i w razie konieczności kontaktować się z osobą obsługującą stronę, że nasze prawa autorskie zostały naruszone.

Przeczytaj również  Jak dodać stronę do Google News?

Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Jak zabezpieczyć stronę przed kopiowaniem treści"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *