Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Video marketing – co to jest i jak wykorzystać możliwości video marketingu?


Video marketing – co to jest i jak wykorzystać możliwości video marketingu?16 listopada 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

W dzisiejszych czasach w zasadzie ciężko jest w prosty sposób wyjaśnić do czego wykorzystywany jest Internet. Jego rosnąca popularność sprawia, że mamy praktycznie nieograniczone możliwości zastosowań Internetu. Dlatego tak chętnie jest on wykorzystywany w działaniach marketingowych, które obecnie mają różne formy, odmiany itp. Dzisiaj skupimy się na tym, czym jest video marketing i co za sobą niesie.

Czym jest video marketing?

Video marketing jest to rodzaj content marketingu, który będzie przejawiał się m.in. w strategii działania. Czyli mówiąc najprościej – mamy do czynienia z video marketingiem, kiedy spotykamy się z zamieszczonymi materiałami wideo na wszelkiego typu platformach (strony www, blogi, media społecznościowe, sklepy internetowe itp.). Mogą to być same filmy, a mogą być one dopełnieniem treści. W obu przypadkach będziemy mogli mówić o video marketingu.

Przykłady działań video marketingu?

Video marketing jest formą działań, wykorzystywaną najczęściej w ramach marketingu internetowego. Nie dziwi więc fakt, że jest to dynamiczny rynek, który nieustannie się rozwija. Warto więc przyjrzeć się aktualnym formą video marketingu, które są w pewien sposób charakterystyczne. Aby prowadzić działania w tym zakresie, możemy zdecydować się na przykład na:  • Instruktaże, poradniki – dotyczące np. prawidłowego korzystania z naszych produktów, przyrządzania potraw, korzystania z naszego programu komputerowego itp.
  • Prezentacje – możemy zdecydować się na zaprezentowanie naszych produktów (np. firmy wypuszczają nowy model telefonu i prezentują go światu przy użyciu krótkiego filmu pokazowego). Ciekawym pomysłem będzie również relacja z życia firmy, to jak pracujecie, spędzacie przerwy itp.
  • Animacje humorystyczne – przy tworzeniu treści do video marketingu warto jest zastanowić się nad tą formą. Gdy zyska ona przychylność internautów, może przerodzić się w viral, a tym samym przerodzi się to w marketingowy strzał w dziesiątkę.
  • Streaming – jest to również bardzo prężnie rozwijająca się gałąź działań internetowych. Nazywany również live streaming marketingiem, pozwala na dużą interakcję z odbiorcami. Możemy to wykorzystać do organizacji webinarów, relacji z wydarzeń, debat itp.

Oczywiście samo nagrywanie wideo to za mało. Poza określoną koncepcją, powinniśmy skupić się na doborze odpowiednich narzędzi. Możemy wykorzystać materiały audiowizualne na naszym blogu, stronie internetowej, w mediach społecznościowych itp. Jednak pamiętajmy, że nie każdy materiał wideo będzie odpowiedni np. zarówno na Facebooka, jak i LinkedIna, Instagrama itp. Każda platforma posiada cechy charakterystyczne, które należy znać i respektować.

Dlaczego warto skorzystać z video marketingu?

Pewne zalety takiego rozwiązania już zdążyły wybrzmieć podczas przykładów zastosowań. Jednak istnieją inne przesłanki, które mówią o tym, że video marketing po prostu się opłaca. Firmy Demand Metric oraz Vidyard przeprowadziły badanie skuteczności video marketingu wśród marketerów. Badania wykazały, że:

  • 41% marketerów przyznało, że posiadanie materiałów video, w dużym stopniu zmniejszyło liczbę zgłoszeń do supportu, dotyczących produktu lub usługi firmy.
  • 81% badanych potwierdziło, że działania z zakresu video marketingu, pozytywnie wpłynęło na generowanie leadów sprzedażowych.
  • Ponad 80% marketerów wyznało, że video marketing odznacza się wysokim wskaźnikiem ROI (zwrotu z inwestycji) i pomaga w zwiększaniu ruchu na stronie internetowej oraz wydłuża czas na nich spędzany przez użytkowników.
  • Blisko 95% badanych stwierdziło, że działania z zakresu video marketingu, przede wszystkim pomagają zwiększyć świadomość klientów w zakresie produktów lub usług firmy.
Przeczytaj również  Reklama i marketing sklepu zoologicznego

Są to najbardziej jaskrawe przykłady z przeprowadzonego badania, które warto przejrzeć w całości, gdy mamy wątpliwości, czy warto zainwestować w video marketing.

Podsumowanie

Video marketing jest szczególnym rodzajem content marketingu, który opiera się w swoich działaniach na materiałach audiowizualnych. Prowadzenie działań w tym zakresie, nie musi wymagać od nas dużych nakładów finansowych, jednak warto pamiętać, że mimo wszystko video marketing odznacza się wysokim wskaźnikiem ROI. Oznacza to, że z większą ufnością możemy przeznaczyć ewentualne fundusze na tego typu działania, które wykonane prawidłowo, na pewno okażą się opłacalne.

źródło:

https://awesome.vidyard.com/rs/273-EQL-130/images/Demand-Metric-Report-The-State-of-Video-Marketing-2019.pdf


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Video marketing - co to jest i jak wykorzystać możliwości video marketingu?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *