VD » Blog » Marketing » Sklep internetowy – jak działa ecommerce i marketing automation ?

Sklep internetowy – jak działa ecommerce i marketing automation ?

30 kwietnia 2021 (aktualizacja: 14 maja 2021) 6-8 min. czytania
Działanie ecommerce
Zobacz jak zwiększyliśmy sprzedaż o 739%

Co to tak naprawdę jest marketing automation ? Najprościej mówiąc to automatyzacja marketingu, czyli wykonywane tych samych działań z wykorzystaniem specjalnego oprogramowania, którego zadaniem jest poprawienie procesów content marketingu, sprzedażowych i reklamowych. Przykładem marketing automation jest np. przesyłanie spersonalizowanych maili, gromadzenie danych o użytkownikach itd. Takie oprogramowania są zintegrowane z innymi programami, dzięki czemu umożliwiają wykorzystanie zebranych danych np. do przygotowania dokładniejszych kampanii i dotarcia do konkretnej grupy odbiorców. W skrócie marketing automation pomaga dotrzeć do potencjalnych użytkowników i wygenerować leady sprzedażowe.

Nie trzeba być ekspertem i znać skomplikowane zawiłości kodów czy algorytmów, jest wiele narzędzi umożliwiających przygotowanie kampanii na zaawansowanym poziomie. Oczywiście musimy stale je doglądać i optymalizować, ale nie jest to trudne. Automatyzacja przyniesie wiele korzyści w marketingu internetowym, bo umożliwia zaplanowanie komunikacji z użytkownikami oraz gromadzi informacje behawioralne i demograficzne, dzięki którym wiemy ile osób otworzyło maila, weszło w link, a kto w ogólne nie otworzył wiadomości.

Każdy wie, że bardzo ważne jest budowanie relacji z klientem. Nie da się tego zrobić unikając kontaktu, więc gdy nasza baza klientów się powiększa wykorzystajmy ją. W związku z tym, że nie da się napisać do każdego osobiście należy takie działania zautomatyzować. Możemy np. podzielić naszą bazę na odbiorców, którzy kupują w sklepie stacjonarnym i tych robiących zakupy online i przesyłać im spersonalizowane wiadomości. Wykorzystując zautomatyzowane narzędzia możemy mierzyć efekty i wprowadzać modyfikacje, jeśli robimy to regularnie, to z pewnością zwiększymy zyski.

Właściciele firm często boją się tego typu narzędzi, bo nie chcą przesyłać spamu. Tutaj trzeba podkreślić, że spamem jest niechciana reklama, wiadomość przesyłana masowo. My kontaktujemy się z osobami, które wpisały się na listę mailingową, dodały maila do newslettera lub wiadomość jest powiązana z ich zainteresowaniami.Powszechnie uważa się, że tego typu rozwiązania można wykorzystać wyłącznie do przesyłania maili, a to nieprawda. Innym przykładem, gdzie możemy wykorzystać marketing automationpowiadomienia push. Wyskakują po prawej stronie w oknie przeglądarki w postaci małych prostokątnych okienek, jeśli wyrazimy na to zgodę klikając przycisk zapisu. Plusem jest to, że informacja pojawi się nawet wtedy, gdy użytkownik nie będzie akurat na naszej stronie internetowej, wystarczy, że włączy przeglądarkę. Kolejnym sposobem przesyłania zautomatyzowanych informacji jest sms. Możemy np. poinformować klienta o przyjętym zamówieniu, że towar został wysłany lub że mamy teraz wielką wyprzedaż i podać mu dodatkowy kod rabatowy. Kolejnym przykładem jest kontakt z klientami poprzez social media. Tutaj wystarczy przygotować odpowiednie grupy odbiorców, np. kobiety, które wydały łącznie 500 zł w naszym sklepie lub mężczyźni, który nie dokonali żadnego zamówienia w ciągu 30 ostatnich dni i przygotować dla nich spersonalizowaną kampanię reklamową.

Możliwość komentowania została wyłączona.