Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Marketing automation – Co to jest?


Marketing automation – Co to jest?18 czerwca 2021 (Zaktualizowano: 19 maja 2022) 6-8 min. czytania

Prowadzisz sprzedaż internetową i zastanawiasz się dlaczego konkurencyjna firma, która posiada podobną stronę internetową, taki sam asortyment, zbliżone ceny i ma tylu klientów? Dlaczego konkurencyjny sklep jest taki popularny, a u ciebie ilość wejść na stronę jest mała? Powodów może być wiele od jakości samego asortymentu (niby taki sam, a jednak klienci widzą różnicę), opinii użytkowników, zadowolenia ze sposobu obsługi, aż na działaniach marketingowych kończąc. Wielu właścicieli firm nie zawraca sobie głowy kluczowymi wskaźnikami efektywności, a to duży błąd. Wykorzystując narzędzia do automatyzacji mamy szansę na polepszenie kontaktów z klientami, co w efekcie wpłynie na wzrost konwersji. Sprawdźmy zatem, co to jest marketing automation i jak go zastosować w sklepie internetowym?

Marketing automation – czym jest?

Marketing automation to inaczej mówiąc zautomatyzowanie działań marketingowych z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania, które ma na celu ulepszyć działania promocyjne, content marketingowe i sprzedażowe. Marketing automation ma na celu zdobywanie leadów. Takie systemy można zsynchronizować z programami do obsługi klientów oraz zbierane informacje wykorzystać do przygotowania działań reklamowych dla konkretnej grupy docelowej. Prościej mówiąc zadaniem marketing automation jest dotarcie do przyszłych klientów i zwiększanie sprzedaży. Osoby zajmujące się marketingiem internetowym wykorzystują wiele ciekawych dedykowanych systemów, które pomagają prowadzić bardzo zaawansowane kampanie promocyjne, nawet bez wykorzystywania złożonych kodów lub algorytmów.

Przeczytaj również  Pozycjonowanie ofert pracy w Wyszukiwarce Google

W jaki sposób zastosować marketing automation?

Chcąc osiągnąć zamierzone cele i zwiększyć sprzedaż konieczne jest wykonywanie regularnych i na wysokim poziomie działań. Bardzo ważne jest zbieranie danych o użytkownikach mi.in. źródło wejścia a stronę, które podstrony przeglądali, ile czasu byli w sklepie, które produkty przeglądali, jeśli opuścili koszyk, to na jakim etapie, czy weszli koleiny raz na stronę, czy założyli konto w sklepie itd. Te wszystkie informacje są potrzebne, żeby dowiedzieć się więcej o potencjalnych klientach i biorąc je pod uwagę możemy przygotować kampanię reklamową pod konkretnych użytkowników. Mając taką wiedzę mamy pewność, że nasze działania marketingowe i posprzedażowe zostaną dobrze przemyślane i przygotowanie, co będzie się wiązało z osiągnięciem zamierzonego celu i wzrostem przychodów firmy. Wykorzystując systemy do marketingu automatycznego z reguły bierzemy pod uwagę ciasteczka, czyli pliki cookies. Tego typu dane pozwalają przydzielić użytkowników do odpowiednich sekcji, stworzyć odpowiednie grupy odbiorców, co w praktyce pozwala na przygotowanie i przesłanie spersonalizowanego komunikatu marketingowego.

Przeczytaj również  Neuromarketing - co to jest?

Pozycjonowanie stron ⇒ sprawdź, jak pomożemy Ci zwiększyć liczbę zapytań dzięki Google.

Poproś o ofertę na współpracę →

lub zadzwoń: tel. 515 280 209

Zalety marketing automation

Plusem stosowania marketing automation jest przede wszystkim oszczędność czasu. Ręczne przygotowanie i wdrożenie tego typu działań byłoby bardzo czasochłonne. Poza tym wymagałoby zatrudnienia osoby lub osób zarządzających całym procesem i wiązało się z dodatkowymi kosztami. Musimy pamiętać, że automatyzacja wpływa na skuteczniejszy mailing, bardziej dostosowany do użytkowników content marketing i możliwość zbierania danych z różnych źródeł np. social mediów.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Co to jest marketing automation?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *