Kategorie: Pozycjonowanie / Google Ads / Marketing / Narzędzia dla firm / Content Marketing / Social Media / WordPress

VD / Blog / Marketing / Reklama i marketing Szkoły oraz Uczelni Wyższych


Reklama i marketing Szkoły oraz Uczelni Wyższych



5 listopada 2021 (Zaktualizowano: 3 stycznia 2023) 6-8 min. czytania

Obecnie w Polsce mamy pogłębiający się niż demograficzny. Z tego względu popularna opinia, że to studenci i uczniowie ubiegają się o miejsce w konkretnej placówce, zaczęła się odwracać. Coraz częściej możemy spotkać się z działaniami marketingowymi ze strony placówek oświaty, które dwoją się i troją, żeby przyciągnąć do siebie jak najwięcej zainteresowanych osób.

Działania marketingowe

Przede wszystkim – Internet, bez względu na rodzaj naszej placówki. Wyższe uczelnie publiczne, mają ułatwione zadanie, ponieważ to zazwyczaj one wyznaczają miejsce ośrodków akademickich. Przyciąga to studentów z okolicznych mniejszych miejscowości, którzy zazwyczaj słyszą głównie o publicznych placówkach. Jednak w przypadku prywatnych uczelni wyższych oraz mniejszych szkół, należy rozpatrywać rynek jako mocno konkurencyjny z uwagi na panujący niż demograficzny.

Z tego względu przede wszystkim należy zająć się marketingiem internetowym. Jest to znamienne głównie z uwagi na fakt, że to do młodych ludzi kierowana jest oferta dydaktyczna. Pokolenie Z, zdecydowaną większość posiadanych informacji gromadzi za pomocą Internetu. Zatem wybór uczelni lub szkoły będzie zależał od kondycji działań placówki w sieci.



Sposoby na reklamę internetową dla szkół i uczelni

Tworząc strategię marketingową dla naszej placówki, należy pamiętać o charakterystyce pokolenia Z. Warto zatem przedstawić główne punkty, które powinny być zawarte w strategii marketingowej:

Powinna być odpowiednio dopracowana pod kątem User Experience. Architektura informacji musi być spójna, a sam interfejs intuicyjny. Trzeba zrobić wszystko, aby osoba ją przeglądająca, nie przestraszyła się i po prostu nie zrezygnowała z naszej oferty. Jest to wizytówka naszej placówki zatem powinna być odpowiednio dopracowana.

Prawidłowa optymalizacja wpłynie na wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. Skoro pokolenie Z, wszystkiego szuka w Internecie, jest to bardzo istotne, aby nasza strona była jak najwyżej. Z resztą, kto szukając uczelni, będzie skłonny do zajrzenia na drugą stronę wyników wyszukiwania? Prędzej zostanie wpisane inne hasło do wyszukiwarki.

Dzięki kampanii reklamowej w Google Ads, Twoja placówka edukacyjna może dotrzeć do znacznego grona odbiorców zarówno poprzez wyszukiwarkę, ale także sieć reklamową, kampanie Gmail, a nawet reklamę w postaci wideo w serwisie YouTube, który jest także bardzo często wykorzystywany przez przedstawicieli pokolenia Z.

Inne formy promocyjne dla szkół i uczelni

Działania internetowe wobec dzisiejszej rzeczywistości są najbardziej skuteczne. Jednak należy pamiętać o innych, bardziej tradycyjnych formach promocji. Zalicza się do nich m.in.:

  • Targi edukacyjne
Przeczytaj również  Employer Branding - Budowanie marki pracodawcy

Są one świetną okazją do promocji, ponieważ znajdą się tam tylko zainteresowani podjęciem dalszej nauki. Mówiąc inaczej – jest to najlepsza dla Ciebie grupa docelowa. Szkoły często organizują wycieczki na tego rodzaju wydarzenia, więc zakres oddziaływania często jest warty wystawienia się. Jeśli jednak nie występują w Twojej okolicy, to ich organizacja może być dla Ciebie dużo bardziej czasochłonna.

  • Zniżki

W przypadku uczelni wyższych i szkół, mechanizm jest bardzo podobny do innych produktów lub usług dostępnych na rynku. Warto jednak pamiętać, że zniżki są najbardziej skuteczne, gdy są ograniczone czasowo. Jeśli Twoje uczelnia lub szkoła, posiada stały system opłat, za świadczone usługi edukacyjne, warto zastosować ten rodzaj promocji. Może dotyczyć np. niższego czesnego w ciągu pierwszego semestru lub obniżka czesnego na okres całych studiów przy zapisaniu się do wyznaczonego terminu. Możliwości jest wiele i wszystko zależy od Twojej kreatywności.

Podsumowanie

Panujący w Polsce niż demograficzny w pewnym sensie zmusza szkoły i uczelnie do odwrócenia trendu, gdzie to student lub uczeń zabiega o miejsce w placówce edukacyjnej. Obecnie coraz częściej placówki oświaty, muszą decydować się na podejmowanie działań marketingowych. Dzięki nim mogą konkurować z publicznymi placówkami, które często posiadają dużo lepszą pozycję z uwagi na państwowy charakter. Warto pamiętać, że Internet wyciąga pomocną rękę, trzeba jedynie z niej skorzystać.


Dodaj coś od siebie i zostaw komentarz na temat "Reklama i marketing Szkoły oraz Uczelni Wyższych"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *